Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Blijedi lišće, što sad?  (Posjeta: 18348 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Blijedi lišće, što sad?
« : 15-04-2007, 20:15:19 »
Na jednoj bukvici mi je lišće počelo pomalo žutiti. Jasno zeleno je ostalo samo oko žila na listu a osalo je jako blijedo zeleno, skoro žuto. Kao da se  bliži jesen. Ta bukva je malo prerano kreneula jer je bila u garaži pod staklenim krovom pa je prolistala dvadesetak dana prije svih ostalih.
Prvo sam pomislio da je previše vlažno ali i kada sam smanjio zalijevanje situacija se nije popravila.
Pored te bukvice u istoj zemlji i istim posudama imam još dvije koje sasvim normalno i dobro napreduju.
 MOže li mi ko pomoći po ovo malo simptoma koje sam dao?

Offline Marija

Odg: Blijedi lišće, što sad?
« Odgovori #1 : 15-04-2007, 20:30:34 »
Stavi fotku.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Blijedi lišće, što sad?
« Odgovori #2 : 15-04-2007, 21:15:23 »
Nemam dovoljno dobar fotić da bi se pod blicem vidjelo. Sad sam pšrobao fotkati ali jako je loše. Budem sutra, po danu.

Offline veljko

Odg: Blijedi lišće, što sad?
« Odgovori #3 : 15-04-2007, 22:05:25 »
Može bit ili previše sunca ili previše zalijevanja (prije ovo drugo), a listovi koji jednom požute, nema im spasa. Trebalo bi napravit defolijaciju (ako ju bukva prihvača, nemam iskustva sa njima), stavit ju u duboku hladovinu, a ostalo znaš i sam. To što su njegove "susjede" zdrave, ne znaći ništa. Dva čovjeka, jedan se razboli od reume, a drugi ne, a rade na istom radnom mjestu...., tako i biljke, možda ove dvije imaju bolje razvijen korijen, ko zna, ali razlike sigurno među njima ima...

Offline DonQuijote

Odg: Blijedi lišće, što sad?
« Odgovori #4 : 15-04-2007, 22:42:11 »
Bukva podnosi defolijaciju ali se ona radi tek u šestom mjesecu pa me je strah to učiniti već sada. Staviti ću fotke sutra pa ćete vidjeti što i kako dalje.

Offline marinko beg

Odg: Blijedi lišće, što sad?
« Odgovori #5 : 16-04-2007, 00:43:51 »
Bukva podnosi defolijaciju ali se ona radi tek u šestom mjesecu pa me je strah to učiniti već sada. Staviti ću fotke sutra pa ćete vidjeti što i kako dalje.
Defolijacija se radi samo kod zdravih drva.Samom defolijacijom drvo slabi.Razlog defolijacije je iskljucivo smanjenje lisca i stimuliranje novih pupova unutar drva.

M

Offline veljko

Odg: Blijedi lišće, što sad?
« Odgovori #6 : 16-04-2007, 00:44:38 »
Nemoj se čvrsto držati knjiga i nekih receptua, na kraju krajeva vrijeme je takvo (temperature) da se je sve poremetilo, pa tako i rast biljaka. Biljci je loše sada, a do 6. -tog mjeseca može biti pokojna, pomoć joj treba sada, ali eto, možda je bolje da ju poslikaš, pa ti netko drugi da neki drugi savijet.

Offline veljko

Odg: Blijedi lišće, što sad?
« Odgovori #7 : 16-04-2007, 00:48:51 »
Je Marinko, ali to lišće će tako i tako otpast i samo, a do onda će temperature porast do te mjere, da će drvo stopirat rast i ostat bez listova, a svi znamo što to znaći za isto, Ako bi defolijaciju napravio odmah, postoji mogučnost da drvo baci nove listove, te se na taj način spasi. Kažem, to bi ja napravio da je drvo moje.

Offline gal

Odg: Blijedi lišće, što sad?
« Odgovori #8 : 16-04-2007, 07:26:46 »
Nemam ni ja bogzna kakvo iskustvo, ali od 5 prošlogodišnjih bukvi jedna je imala potpuno iste simptome. Jednostavno ju nisam dirao, lišće je dugo bilo takvo i sredinom (ili krajem) ljeta je sama potjerala nove listove. Ja bih nju na mjesto gdje ima sunca samo u ranim jutarnjim satima, jer je i u šumi verojatno bila u debeloj sjeni. Skidanjem lišća nebi ništa dobio, a kod bukve se (negdje sam to čitao) i ne skida lišće sve odjednom...tu bi se mogla povući paralela sa onom prijašnjom raspravom o pupovima.
Sretno!

Offline Marija

Odg: Blijedi lišće, što sad?
« Odgovori #9 : 16-04-2007, 08:44:58 »
Ma kakva defolijacija  :halt:
za nju biljka mora biti zdrava i snažna kako bi mogla krenuti s novim izbojima.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Pinus

Odg: Blijedi lišće, što sad?
« Odgovori #10 : 16-04-2007, 09:42:16 »
Pa ovisi, ako ima nekakvo gljivično oboljenje, onda mora poskidat zaraženo lišće, al nemam pojma jer nismo vidli o čem se radi tako da je rasprava suvišna.

Offline marinko beg

Odg: Blijedi lišće, što sad?
« Odgovori #11 : 16-04-2007, 16:24:27 »
kod bukve se (negdje sam to čitao) i ne skida lišće sve odjednom...tu bi se mogla povući paralela sa onom prijašnjom raspravom o pupovima.


To jeste istina.Cuj Done,ovdje smo ocito podijeljeni.Moje misljenje znas,pa ti odluci sam.Ako si se odlucio za defolijaciju,to je tvoje pravo.Ako drvo ugine steta po njega.Ako nista drugo na greskama se uci.

M

Offline marinko beg

Odg: Blijedi lišće, što sad?
« Odgovori #12 : 16-04-2007, 16:26:42 »
Pa ovisi, ako ima nekakvo gljivično oboljenje, onda mora poskidat zaraženo lišće

Gljivicno oboljenje se ne pojavljuje samo na liscu,nego i po granama,deblu i u korjenju u zemlji.

M

Offline DonQuijote

Odg: Blijedi lišće, što sad?
« Odgovori #13 : 16-04-2007, 17:33:16 »
Evo, ovo je moja Julka :mdr: vama će se vjerovatno činiti smiješnom ali meni je strašno draga jer je to prvo drvce koje sam izvadio. Tako mi je lijepa :love: a kažu da je ljubav slijepa.
 Vidim je za desetak godina pune krošnje :worthy:

Offline DonQuijote

Odg: Blijedi lišće, što sad?
« Odgovori #14 : 16-04-2007, 17:45:09 »
A evi i problematične krošnje. Čitava bukvica je u dosta slaboj kondiciji, nema naznaka buđenja uspavanih pupova koji uvelike bubre na mojim drugim bukvama. Ukratko, sva je slabašna