Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Dobio sam na poklon Pinus Parvifloru  (Posjeta: 10292 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dean

Dobio sam na poklon Pinus Parvifloru
« : 24-08-2007, 15:26:53 »
Bok, ljudi!

Molim hitnu! Dobio sam na poklon Pinus Parviflora, cca 20-25 cm visok, bio je vrlo zelen prije cca 1.5 mj., normalno sam ga zaljevao (ne previse), postavio drvce na sunce (bar 5h dnevno na suncu), na balkonu i uz prozor (iznutra u stanu - tokom dana pola unutra, pola vani), ali se sad vrlo brzo susi. ne znam sto da mu radim... imam i granule za gnojenje, do sad sam ih 2 put stavio, ali nista ne pomaze. Koliko je "normalna" kolicina vode za zalijevanje, kolicina sunca i sl za ovaj bor? Ne znam puno o bonsaijima, pa se nadam da vi profici znate sto uciniti.

Hvala unaprijed.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Dobio sam na poklon Pinus Parvifloru
« Odgovori #1 : 24-08-2007, 15:34:11 »
Bor nije kučna biljka i ne drži se u stanu. Isključivo držati vani, zaljevati tek kad se zemlja osuši, gnojiti ujednačenim gnojivima. Ne prenašati ga stalno, izložiti suncu, može i cijeli dan, a posuda bi mogla imati lagani hlad. Ako se brzo suši... bojim se da će tak i nastaviti. Pofotkaj ga i pošalji fotke, možda neko sa sličnim iskustvom uspije dati savjet za spas !!!

Puno sreče !!!

Offline Marija

Odg: Dobio sam na poklon Pinus Parvifloru
« Odgovori #2 : 24-08-2007, 15:49:29 »
Mario točno kaže, trebao si ga držati vani. Bonsai stabalce određene vrste se uzgaja u istim uvjetima u kojima stablo te vrste u raste u prirodi.

Bor je "spora" biljka i obično kada pokaže znakove sušenja, to je već nekoliko mjeseci poslije nego što je problem započeo ... pa ga je tada teško spasiti.

Pretpostavljam da se radi o kombinaciji krivog smještaja, male posude u kojoj se zemlja lako suši ... a vrlo je moguće da je u lošem stanju kupljen, samo što tada još nije bio počeo pokazivati znakove problema...

Prihranjivati nikako nemoj, jer je očito da se radi o bolesnoj biljci.

Bilo bi najbolje da poslikaš bor i sraviš slike na forum. Obavezno slikaj vršak jedne grančice da vidimo u kakvom su stanju pupovi i ima li nametnika, koji su možda oslabili biljku?!

 :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Dean

Odg: Dobio sam na poklon Pinus Parvifloru
« Odgovori #3 : 24-08-2007, 15:52:08 »
Hvala, fotku cu uploadat, nikad se ne zna...

Offline Marija

Odg: Dobio sam na poklon Pinus Parvifloru
« Odgovori #4 : 24-08-2007, 15:55:44 »
Zaboravih, makni granule gnojiva! :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Dean

Odg: Dobio sam na poklon Pinus Parvifloru
« Odgovori #5 : 27-08-2007, 11:52:36 »
Evo i par fotki pacijenta, al ne znam da li cete sto uspjet vidjet...

Offline Dean

Odg: Dobio sam na poklon Pinus Parvifloru
« Odgovori #6 : 27-08-2007, 11:54:18 »
I jos...

Offline Marija

Odg: Dobio sam na poklon Pinus Parvifloru
« Odgovori #7 : 27-08-2007, 12:12:35 »
Uff pobijelio je, potpuno je suh.  :blink:

Mrtav je možeš ga baciti  :frown:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline istefano

Odg: Dobio sam na poklon Pinus Parvifloru
« Odgovori #8 : 27-08-2007, 12:26:04 »
steta ,a kladim se da nije bio jeftin ...  :frown:
ovako po izgledu mi se cini da mu je korijenje skroz trulo

Offline DonQuijote

Odg: Dobio sam na poklon Pinus Parvifloru
« Odgovori #9 : 27-08-2007, 13:15:18 »
Jedan iz MBM-a, mislim da je kategorija cijena oko 1600 kn. Moguće je  da si ga mrtvoga već dobio. Ovaj je mrtav najmanje mjesec- dva ako ne i više.

Offline Dean

Odg: Dobio sam na poklon Pinus Parvifloru
« Odgovori #10 : 27-08-2007, 13:42:56 »
Sto se onda gleda kod kupnje bora? kako znati koji je zdrav, jer ovaj je izgledao odlicno pri kupnji, sav zelen i jak.

Offline DonQuijote

Odg: Dobio sam na poklon Pinus Parvifloru
« Odgovori #11 : 27-08-2007, 14:29:27 »
Bor je spor, kako to Marija veli, i može ti se dogoditi da izgleda zeleno i zdravo a da je na samrti. Trebaš obratiti pažnju na pupove na vrhovima grana. To su najbolji pokazatelji. Nabubreni i zdravi pupovi su jedan od pokazatelja da je drvo zdravo. Ako sam pogodio da je to bor iz MBM-a onda mu je bilo nužno napraviti drenažu jer su svi ti borovi imali preveliko i pregusto korijenje.  Mrežice na dnu posude su bile potpuno popunjene a zemlja prenabijena i zaljepljena na  dno posude i voda gotovo uopće nije mogla izlaziti van. Korjenje je dakle plivalo u vodi i pomalo trunulo.
Probaj taj bor izvaditi iz posude, i ne dirajući balu zemlje i korjena, sve to posaditi u vrtnu zemlju i zalijevati još nekoliko mjeseci iako izgleda mrtvo, šanse su male ali moooožda, uz puno sreće, uspiješ spasiti stablo.

Offline Marija

Odg: Dobio sam na poklon Pinus Parvifloru
« Odgovori #12 : 27-08-2007, 14:57:24 »
Trebao je prije mjesec dana bit pun novih svijeća (izbojaka) i po tome bi znao da je zdrav.

Vidi kako izgledaju na Markovom boru u ovom postu: http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=631.msg8101#msg8101

Stablo je definitivno mrtvo! Nema se što spašavat!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline hknezovi

Odg: Dobio sam na poklon Pinus Parvifloru
« Odgovori #13 : 27-08-2007, 19:09:10 »
 :ange: Pokoj duši dao mu gospodin.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub