Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vađenje iz kamena  (Posjeta: 3104 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
Vađenje iz kamena
« : 02-09-2010, 17:32:14 »
vecinom mi uspjeva izvaditi manje bonsaje koji rastu na planini iz kamena, ali puno vise ih je ostalo koji imaju preduboko korjenje i stjena je precvrsta i jos su previsoko...ali najveci problem je da treba osloboditi korjenje iz cistog kamena, ima ko kakav savjet a da nije prevelika investicija, mislil sam sa klinom polako klesati ali to treba barem 2 kubna metra stjene otklesati a to traje jako dugo :(

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje iz kamena
« Odgovori #1 : 02-09-2010, 17:55:42 »
Ajmo prvo riješiti terminologiju. Bonsai je drvo u posudi, dakle dok je u prirodi ne može se nazvati bonsaiem. Drvo izvađeno iz prirode je Yamadori,. Čak niti kada ga izvadiš i staviš u posudu, još uvijek nije bonsai nego tek neki potencijal, kandidat, prebonsai.
  Dakle, svi znamo što misliš ali nek bude koliko toliko u redu ta terminologija.
Postoji mogučnost zakorjenjivanja u prirodi, otkopa se malo korijena, ošteti ga se i posipa hormonom. Onda se to pokrije mahovinom da se održi vlažnim. Bilo bi idealno da povremeno navratiš i zaliješ. Na tom mjestu korijen pusti male, nove korijenčiće i nakon godinu, dvije možeš odrezati glavnu granu korijena.
 NO, to je prilično mukotrpan i spor postupak pa bi  drvo trebalo stvarno biti fenomenalno da bi se upuštao u gnjavažu.
Dakle pomiri se da su neki komadi teško izvadivi ili neizvadivi

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
Odg: Vađenje iz kamena
« Odgovori #2 : 02-09-2010, 18:04:18 »
aha hvala na savjetu, sad jos jedno pitanje taj hormon za korjenje di ima toga za nabaviti

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje iz kamena
« Odgovori #3 : 02-09-2010, 18:49:20 »
U svakoj boljoj poljoapoteci. U MBM Lučko sasvim sigurno

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
Odg: Vađenje iz kamena
« Odgovori #4 : 02-09-2010, 19:41:48 »
hvala