Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vađenje stabla  (Posjeta: 61027 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #15 : 16-09-2010, 12:41:45 »
Strašno čudljivo drvo, stvoreno da te izludi jer svake godine odbaci po neku granu iz čistog mira, tek onako da ti se smije iza leđa. Naravno da uvijek rikne najvažnija grana. Totalno frustrirajuće za bonsaiste.
Ja sam svoje pronašao na nekom zapuštenom terenu na kojemu se na divlje odlagao građevinski otpad. Sve tri sam doslovce rukom isčupao sa cijelom balom jer  su rasle u šuti. Jedna od njih je bila prilično stara i perspektivna ali nakon tri godine i masu krepanih grana, pomalo odustajem od breza

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #16 : 16-09-2010, 13:43:43 »
Znaći Breza je problematićna kao Vrba. Našao sam neke u Stupniku al su ograđene a na tom terenu su se parkirali kamioni., neznam dali su dobre za vađenje jer su popriličmo daleko od ceste al se vidi da su manje. Mora postojat neka caka kod te 2vrste stabala da prežive.Možda 2 puta god presađivanje?
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #17 : 16-09-2010, 16:55:36 »
Zna ih biti na mjestima gdje su stare breze a oko njih ima čistina pa se onda posiju same.Ja imam dvije koje su bile mlade i zelene dok sam ih izvadio.Sada su u posudama oko 10 godina i dobro se drže.Nisam do sada izgubio niti jednu granu pa mi je to malo čudno.Ne treba se siliti sa povratnim rezom,nego čekati da grančice dobro odrvene pa ih onda prikratiti. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline jurica

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #18 : 16-09-2010, 17:17:26 »
Može li mi netko pomoć. Zanima me naime gdje ima dobro nalazište betula pendula za vadit . Sve što sam ja dosad vidio nije pogodno za bonsai.
u Gorskom Kotaru . :chinaman:

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #19 : 17-09-2010, 10:06:05 »
Zna ih biti na mjestima gdje su stare breze a oko njih ima čistina pa se onda posiju same.Ja imam dvije koje su bile mlade i zelene dok sam ih izvadio.Sada su u posudama oko 10 godina i dobro se drže.Nisam do sada izgubio niti jednu granu pa mi je to malo čudno.Ne treba se siliti sa povratnim rezom,nego čekati da grančice dobro odrvene pa ih onda prikratiti. :chinaman:
Bok Radovane , e onakva breza koju imaš na slici u tvojoj temi bonsai u Međimurju je stara 10 god. Imaš li možda koju sliku da breza ima lisće. Možda mi je promakla koja slika. Breza mi je prva opcija ove jeseni.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #20 : 17-09-2010, 10:59:05 »
Breza je u posudi desetak godina a njena ukupna starost je oko 2o godina.Imaš na postu i fotografije sa lišćem i bez lišća samo moraš sve proći.Ja sam svoje vadio na proljeće ne na jesen.Mislim da je za breze sigurnije na proljeće-rano.Kora im počinje bjeliti po granama tek nakon 5 godina i više. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #21 : 17-09-2010, 11:53:28 »
Našao sam fotku u proljeće i onu prolistalu fazu.  Dali su tvoja drva shohin?
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #22 : 18-09-2010, 08:59:52 »
Može li mi netko pomoć. Zanima me naime gdje ima dobro nalazište betula pendula za vadit.

Zanimljiva vrsta za bonsai. Nježan karakter. Ne znam kakve su u hortikulturnom smislu.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #23 : 20-09-2010, 20:20:07 »
Brezice su tu negdje visine oko 45 cm.Malo prelaze shonin fazu.Hortikulturalno su malo zahtjevnije od Betulusa i naših Acera.Nemožeš baš uvijek postići što bi ti htio,ali to nadoknađuju svojim estetskim izgledom.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #24 : 27-09-2010, 00:16:03 »
Danas sam izvadio yamadori.Riječ je o pinus mugo starom oko 10ak ako ne i više godina.Drvo je izvađeno jako precizno sa gomilom korijena i vrlo brzo.Netko če reč kud sam baš po ovom vremenu išao čeprkat a i malo je rano za to al jednostavno mi se pružila prilika da ga izvadim jer na tom području inače ima mnogo ljudi.Sad kad je drvo u posudi napokon sam miran i molim Boga da se primi.Znam da se četinjače dugo primaju i treba znat snjima al šta je tu je!E sad problem leži u tome šta sam ga posadio u humovit iz baumaxa jer nemam ničeg boljeg.Što mislite dali če se primit tj preživit do prolječa?evo fotki
Debljina debla 4,5c do 5 cm visina 30ak cm
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #25 : 28-09-2010, 09:14:06 »
Može koji komentar. Imali taj bor ikakve šanse
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #26 : 28-09-2010, 09:49:05 »
Može preživjeti, zašto ne, ali svakako bi bio bolji prozračniji supstrat. Mugo izgleda cool, za prvi bor i više nego dobro. :smile:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #27 : 28-09-2010, 10:31:42 »
ako je posađen u neku varijantu humusa mogao bi biti problem radi konstantne vlage ... baš je Pall pričao kako mu je bor uvenuo jer je ostao u humusu s kojim je izvađen iz prirode, a on ga je previše zalijevao. Treba si izmješati s minimalno 50% šljunka/floreopora ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #28 : 28-09-2010, 10:41:27 »
Zamolit ču Maria da kod njeg što prije taj bor zmiksamo kak spada, ovak sam htio ovaj vikend se najavit kod njega u posjet pa da neidem praznih ruku. Ljudi a kaj bi ja bez vas!!! :hihihi:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline helleborus

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #29 : 28-09-2010, 11:21:01 »
Vrijeme vađenja muga je upravo sada tak da nisi fulao što se tajminga tiče. Obavezno nabavi čim prije neki supstrat prozračan, ima ga Mario pa dogovori s njim neku kupoprodaju. Bilo bi dobro ga da uvijek imaš pri ruci ako ovako iznenada iskopaš nekaj.
Što se tiče primanja... tek si ga posadio pa ne bi trebao biti problem da ga prebaciš u nekibolji supstrat. ono što me jedino brine je da kod ovakvih prebacivanja opet strada dio malih sičušnih korjenčića koji su najvažniji za preživljavanje biljaka. Odluči sam s čim ćeš riskirati, s humusom ili s presađivanjem. Ako ti ostane u humusu ne znači da je osuđen na propast, nego ga gotovo uopće nemoj zalijevati, posebno sad ne kad su ovakve kiše. vjerujem da mu neće trebati nikave vode do početka ljeta, a i tada vrlo oprezno. uglavnom prskaj odozgora iglice.
Borek je jako 'sladak'.

sretno!!