Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vađenje stabla  (Posjeta: 61584 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #30 : 29-09-2010, 10:50:03 »
Bor sam sklonio sa kiše i jučer nabavio liapor a danas idem u potragu za bijelim tresetom. Pitanje? Dali da operem korijenje.Ima ga abnormalno mnogo i po tome prosuđujem da je drvo zdravo.Mario mi je predložio 90/10 omjer liapor / treset
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline helleborus

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #31 : 29-09-2010, 11:07:04 »
Bor sam sklonio sa kiše i jučer nabavio liapor a danas idem u potragu za bijelim tresetom. Pitanje? Dali da operem korijenje.Ima ga abnormalno mnogo i po tome prosuđujem da je drvo zdravo.Mario mi je predložio 90/10 omjer liapor / treset

ako imaš mogućnosti staviti cijelu balu korijena u kantu s vodom da se bez oštečivanja sitnih korjenovih dlačica ispere zemlja bilo bi super, ako nemaš ja bi ti predložila da ne skidaš skroz zemlju.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #32 : 29-09-2010, 11:13:01 »
iman mogučnosti za ispiranje bale.Ali ču svejedno biti oprezan s tom operacijom.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline helleborus

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #33 : 29-09-2010, 11:26:34 »
iman mogučnosti za ispiranje bale.Ali ču svejedno biti oprezan s tom operacijom.

Pa naravno, uvijek moraš biti oprezan. Bilo kakvo ispiranje šloaufom je 100 puta traumatičnije po korijen nego ovakvo ispiranje.... I grabljanje malim grabljicama za 'raščešnjavanje' korijena je traumatično po korijen. Ispiranje je definitivno najmanje traumatično. Najčešće je dovoljno ostaviti drvo u vodi preko noći. (btw Ja sam po profesiji botaničar i nemoj misliti da ti savjetujem nekaj tek tak). Al naravno da ćeš sam odlučiti što ćeš napraviti.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #34 : 29-09-2010, 19:00:22 »
Vjerujem ja tebi ipak si ti u tom hobiju dugo a i pročito sam tonu tvojih postova na ovom forumu kao i upute tj upoznavanje za početnike. :smile:   4 Vrtna centra nemaju treseta u manjem pakiranju :buaaa:Ima li netko bijelog treseta za prodat,fakat nebih htio pogriješit sa ovim borom.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #35 : 30-09-2010, 07:47:24 »
Vjerujem ja tebi ipak si ti u tom hobiju dugo a i pročito sam tonu tvojih postova na ovom forumu kao i upute tj upoznavanje za početnike. :smile:   4 Vrtna centra nemaju treseta u manjem pakiranju :buaaa:Ima li netko bijelog treseta za prodat,fakat nebih htio pogriješit sa ovim borom.

Naravno da ima!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #36 : 30-09-2010, 14:21:20 »
Upravo sam saznao da je humovit suptrat mješavina treseta i glistinca(ZEMLJA OBRAĐENA POMOČU GLISTI) te da ima veču kiselost i da je dobra za crnogoricu!?Koriste je ljubitelji tarantula.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Marija

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #37 : 30-09-2010, 16:20:12 »
Upravo sam saznao da je humovit suptrat mješavina treseta i glistinca(ZEMLJA OBRAĐENA POMOČU GLISTI) te da ima veču kiselost i da je dobra za crnogoricu!?Koriste je ljubitelji tarantula.

supstrat mora bit drenažan - propustan, šljunak/floreopor svakako fali u tvojoj mješavini.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #38 : 30-09-2010, 16:32:56 »
Neznam zašto se uopšte toliko mučiš.Odeš jednostavno do Maria nabaviš što ti treba uz povoljnu cjenu i još dobiješ poduku na licu mjesta besplatno.Jedan razgovor uživo je kao mjesec dana surfanja po forumu,pogotovo za početnike.Samo moraš krenuti.. :ludilo:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #39 : 30-09-2010, 18:10:59 »
Čuo sam se danas s Mariom pa možda u subotu i odem. Htio sam samo reči da sam našao neke članke o humusima.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #40 : 09-10-2010, 09:19:58 »
Nočas sam bio u ophodnji po mom terenu i izvadio sam pinus mugo nr2, sličan onom prethodnom samo kaj ima deblo 10ak cm i izvrstan je za koju sezonu za preoblikovanje u polukaskadni stil, jedino kaj je kod ovog muga u odnosu na onog, ima mililon i jedna sviječa kao da je prolječe a prvi ima sve mlade al zatvorene.Subtrat je po preporuci Dude i Maria. E i nije bi dao đava mira pa sam pokupio jedan acer palm dissectum ex murray, naime stabalce je oštečeno kosilicom i ima veliku ranu skoro cijeli prsten kao za margotu, naravno lišče out pupovi in a grančice savitljive i zelene. Pa pitam kako da pokrijem ranu a da nije vosak . Vidio sam po forumu da mnogi neke grane kod svojih drva omotavaju sa nekakvom trakom!?    tnx :smile:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #41 : 11-10-2010, 20:59:29 »
Pa pitam kako da pokrijem ranu a da nije vosak.

Ovo tribam i sebi nabavit, ako nađeš javi gdje si našao:

... Then I put some sealant to the wound to prevent dehydration. I use sealant that will disappear by itself after a few months and that is inexpensive and not very visible: COW MILKING FAT. I have a farm supply store very near by where I get this fat for almost nothing. (Yes, it is fat that you put on your hands when you stroke the tits of the cow). It is almost invisible, works like Vaseline and stays on for about a year before it disappears. and is certainly not poisonous. ...

http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2009/01/about-sealing-wounds-on-trees.html

I ovo izgleda zanimljivo ali ne znam koliko dugo je vidljivo na biljci:
http://www.plodnaoranica.hr/?lang=hr&index=16&pid=403
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Simon

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #42 : 11-10-2010, 21:44:47 »
To zadevo se dobi v vsaki tuševi drogeriji v Sloveniji in mislim, da prav to zadevo koristi Walter ;)

Moja "baka" uporablja to za vse vrste ran tudi na rastlinah.



Lep pozdrav
Pozdrav,
Simon

Offline Andrija Zokić

Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #43 : 11-10-2010, 22:14:25 »
Hvala Šimek! :great:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Vađenje stabla
« Odgovori #44 : 12-10-2010, 09:12:24 »
Hvala dečki na informaciji.  Na mnogim stablima sam vidio grane omotane sa nekakvom trakom, zna li itko šta je to i zakaj služi?
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!