Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: kak jako brzo podebljati granu  (Posjeta: 8464 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
kak jako brzo podebljati granu
« : 05-09-2010, 12:16:38 »
neznam nisam bas videl odgovor na ovo pitanje...evo primjera na jednom mjestu fali grana ili ak je grana bila odrezana pa je ostal samo pupoljak koj bi se trebal izgebljati barem 2 cm da bude u skladu sa granom pa sad je pitanje ima koja posebna tehnika obrezivanja da se grana jako i brzo izdeblja (znam za forzicije ali na drugim vrstama ne radi ta tehnika)

Offline Andrija Zokić

Odg: kak jako brzo podebljati granu
« Odgovori #1 : 05-09-2010, 12:27:31 »
Granu koju želiš da odeblja samo pusti da raste, a druge grane normalno orezuj. Što ima više lišća na sebi brže će debljati.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
Odg: kak jako brzo podebljati granu
« Odgovori #2 : 05-09-2010, 12:37:31 »
aha...hvala na savjetu a je dobro npr porezati grane po grani i osraviti samo glavnu granu da raste ili treba ostaviti sve pupove po njoj i opce ih ne dirati

ali npr kod forzicija cim ih vise obrezivam grana se vise deblja ...

Offline Andrija Zokić

Odg: kak jako brzo podebljati granu
« Odgovori #3 : 05-09-2010, 14:08:31 »
aha...hvala na savjetu a je dobro npr porezati grane po grani i osraviti samo glavnu granu da raste ili treba ostaviti sve pupove po njoj i opce ih ne dirati

Što je više zelene mase to grana brže deblja. Ti sam procijeni koliko ćeš ostaviti pupova. Obično se na grani za koju želiš da odeblja pusti pusti jedna njena grana da slobodno raste.

ali npr kod forzicija cim ih vise obrezivam grana se vise deblja ...

Ne vjerujem u to. Možda si uspoređivao npr. granu kojoj jednostavno dostupnije svijetlo i iako si je orezivao rasla je i debljala se brže od neke u sjeni koja nikada nije orezivana. U tom će slučaju ova orezivana grana jer je na boljoj poziciji brže rasti i debljati. ... ili stablo jednostavno nije dovoljno zdravo pa jedan dio krošnje bolje raste od drugog.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
Odg: kak jako brzo podebljati granu
« Odgovori #4 : 05-09-2010, 14:29:17 »
ma ne bas sam ju jako obrezival jos dok bi bila tek 4 lista ja bi kratil na 2 i gle kak se udebljala samo za jednu godinu

http://a.imageshack.us/img833/7506/p5230247.jpg
kak jako brzo podebljati granu
evo ova mala grana koja je tek iznikla na sredini drva

i evo ta grana godinu dana poslje i sve ostale grane sa istom tehnikom su se udebljale ko glavna lijija debla...a ona se skoro opce nije udebljala :frown: http://a.imageshack.us/img822/3067/p8240138.jpg
kak jako brzo podebljati granu

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: kak jako brzo podebljati granu
« Odgovori #5 : 05-09-2010, 16:54:58 »
Grana koja se pusti slobodno rasti, u 90% slučajeva deblja više od one koju se orezuje. No tu postoji "problem" jednolikog rasta. Ta grana koju pustimo rasti, cjelom duljinom ima jednaku debljinu i izgleda kao kabel za struju. Ako pak granu orezujemo kroz sezonu rasta, ta grana poprima konusni izgled i dobiva prirodne krivine, jer ju sekundarne grane "izvuku". Sve ovisi što želimo postići.
Želimo li "brzo" dobiti debelu i neuglednu granu, pustimo je da raste nesmetano. Želimo li dobiti karakternu granu, režimo i 3x u sezoni rasta. Za 3-5g. željene grane će biti jednako debele, osim što će jedna imati karakter, a druga dosadnost i jednoličnost.
Recimo da su koze i ovce to pokazale na tisućama primjera.
Kao i svagdje, i ovdje ima ALI !!!
Rezanje kod bjelograba, 3x u sezoni rasta, daje bolje rezultate nego rezanje kod naprimjer gloga. Glog će jedne sezone tjerati i treći red grana, dok će neke druge sezone izbaciti samo zelene listove i ni jednu granu. Prunus mahaleb isto neće reagirati ni kao glog ni kao orientalis. Pravila nema, a to smo već 100x zaključili....
Treba se pratiti biljku i pokušavati!

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
Odg: kak jako brzo podebljati granu
« Odgovori #6 : 05-09-2010, 17:18:10 »
aha hvala

a zakej onda i drvo nije debljalo nek samo grane :dunno:



Offline Andrija Zokić

Odg: kak jako brzo podebljati granu
« Odgovori #7 : 05-09-2010, 17:34:18 »
aha hvala

a zakej onda i drvo nije debljalo nek samo grane :dunno:

Pa vjerojatno je debljalo ali koliko vidim kod tebe forzicija nije nešto posebno ni rasla tako da niti nema snažnog efekta. Treba ti bolji supstrat i više prihrane, drvo treba biti zdravo pa će efekt biti vidljiv. Samo pustiš granu da izraste oko 1m pa ćeš vidjeti kako deblja. To je po meni najbolja tehnika za listopadna stabla da postanu zdravija i prporcionalnija što ti i treba u početku.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
Odg: kak jako brzo podebljati granu
« Odgovori #8 : 05-09-2010, 17:53:58 »
da zemlja je bila uvjek problem...sreca da sam dobil internet i nasel ovaj forum inace bi se mucil jos uvjek na starinski nacin...a kolko vidim tu svima super sve uspjeva u tim supstratima i niko se ne zali :smile: tak da od proljece se budem preporodil

Offline Marija

Odg: kak jako brzo podebljati granu
« Odgovori #9 : 05-09-2010, 19:23:27 »
Grana koja se pusti slobodno rasti, u 90% slučajeva deblja više od one koju se orezuje. No tu postoji "problem" jednolikog rasta. Ta grana koju pustimo rasti, cjelom duljinom ima jednaku debljinu i izgleda kao kabel za struju. Ako pak granu orezujemo kroz sezonu rasta, ta grana poprima konusni izgled i dobiva prirodne krivine, jer ju sekundarne grane "izvuku". Sve ovisi što želimo postići.

Na toj jednoličnom kabelu, koji po mom iskustvu zna biti i preko 1cm debljine nakon sezone, se onda radi drastičan cut back. Iduću sezonu izrastaju sekundarne grane koje su npr. 4 puta tanje nego primarna (sada lanjska) grana, čime se dobiva prirodno stanjivanje. Plus zbog cut backa se dobiva i pokret. Ožicavanjem se dalje dobivaju blage prirodnije krivine.

August, osnovno je da ti je biljka zdrava i oporavljena, ne govorim ovdje o nečemu što je izvađeno prije par mjeseci.
Tvoje biljke nemaju dobar prirast zboh nepropusne zemlje, ali to je druga tema.

Grana se deblja ako je pustiš da raste, a ako je siječeš usporava se debljanje. Deblo se isto postupno deblja ali to nije tako lako i brzo uočljivo, trebaju godine!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: kak jako brzo podebljati granu
« Odgovori #10 : 05-09-2010, 19:40:00 »
Na toj jednoličnom kabelu, koji po mom iskustvu zna biti i preko 1cm debljine nakon sezone, se onda radi drastičan cut back. Iduću sezonu izrastaju sekundarne grane koje su npr. 4 puta tanje nego primarna (sada lanjska) grana, čime se dobiva prirodno stanjivanje. Plus zbog cut backa se dobiva i pokret. Ožicavanjem se dalje dobivaju blage prirodnije krivine.

Moje iskustvo...
3mj.2010
http://4.bp.blogspot.com/_SY2i2JAROD4/TELAXxRQvvI/AAAAAAAABEg/EtTl5HP2kgM/s1600/img356701.jpg

8mj.2010 grana 4x povratno rezana u sezoni kad je drvo kolektirano. Deblja od 1cm.
http://4.bp.blogspot.com/_SY2i2JAROD4/TGo3uQIuqcI/AAAAAAAABH0/47WhdMhqX8o/s1600/_MG_6945-01.jpg

Al svi znamo da ja imam čudnu mikroklimu  ;)

Offline Marija

Odg: kak jako brzo podebljati granu
« Odgovori #11 : 05-09-2010, 19:43:56 »
Ne vidim tu ništa neobično, da nije rezana bila bi duplo deblja.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: kak jako brzo podebljati granu
« Odgovori #12 : 05-09-2010, 20:38:18 »
Ne vidim tu ništa neobično, da nije rezana bila bi duplo deblja.

Imam ih puno dvorište i ni jedna ne dokazuje to što govoriš.

Kako god, ...iznio sam moje iskustvo i nek si ga svatko uzme ili ne uzme kak mu odgovara!
Nemam se namjeru natezati oko grane.

Offline Andrija Zokić

Odg: kak jako brzo podebljati granu
« Odgovori #13 : 05-09-2010, 20:50:32 »
Mario, to što radiš je staromodni način uzgoja bonsaija ... ali kako želiš.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline August

  • Član
  • ***
  • Postova: 117
  • Lokacija: Risvica,Kumrovec i Zagreb
  • Total likes: 0
  • To sam ja
Odg: kak jako brzo podebljati granu
« Odgovori #14 : 05-09-2010, 21:37:29 »
...prije nek sam dosel na forum mislil sam da znam skoro sve kaj treba znati o bonsajima...ali sad vidim da sam u zaostatku nekih 15 do 20 godina

tolko toga novoga sam vec videl tu kaj opce nije spomenuto niti u jednoj knjigi koju imam a internet sam nedavno dobil tak da sam dugo zivjel u zabludama :frown: :mad3:

(svi Yamadoriji posadjeni na dvoristu cekaju bolja veremena...prvo sam mislil trebam samo kupiti posude i to je to ,ali nije to to...ostalo je jos toga) sad mi je zal kaj nisam nist boljega postigel u 19 godina :grrrrrr: :mad2: :mad3:

 :jezik: