Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sađenje sjemenki (Acer i Juniperus) - pomoc  (Posjeta: 9161 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline toma55

Sađenje sjemenki (Acer i Juniperus) - pomoc
« : 27-05-2010, 19:21:55 »
Pozdrav svima,

dobio sam sljedece sjemenke: Acer rubrum, Acer Negundo, Acer Ginnala i Juniperus Rigida.

Uz njih su dosle upute da se sade na sljedeći način: potopiti u vodu dan-dva, nakon toga ih staviti u bijeli treset ili vermikulit te ih takve staviti u frižider 3 mjeseca, i nakon toga posaditi u sterilnu zemlju na cca. 1 cm dubine i drzati na toplom (20-24 stupnja celzija) dok ne proklija.

Ako netko ima iskustva ili zna proceduru moze li mi objasniti da li je ovo ispravno ili postoji neki drugi bolji način ?

Unaprijed hvala!

P.S. novi sam u ovom podrucju ali sam se spreman prihvatiti dugogodisnjeg posla!

Offline DonQuijote

Odg: Sađenje sjemenki (Acer i Juniperus) - pomoc
« Odgovori #1 : 27-05-2010, 22:18:28 »
Prvi savjet je da to odgodiš za iduću godinu jer ako ćeš sjeme držati u frižideru koji će dva mjeseca glumiti zimu onda ćeš sjemenje u klijalište staviti tek u Kolovozu a to stvarno nije dobro vrijeme za klijanje.
Inaće baš i nekužim čemu bi trebalo služiti to držanje u frižideru :question: iako se to često spominje... no na stranu to, strpljivosti ti , veliš, ne nedostaje pa se strpi do proljeća i napravi po uputstvima.
Nekako slutim da si dobio "bonsai sjeme" :happy2: ha? Što piše na pakiranju?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sađenje sjemenki (Acer i Juniperus) - pomoc
« Odgovori #2 : 27-05-2010, 23:24:48 »
Inaće baš i nekužim čemu bi trebalo služiti to držanje u frižideru :question: iako se to često spominje...

Zove se stratifikacija i glumi zimu nakon koje sjeme reagira na proljeće i porast temperature. Nije potrebna za svo sjemenje, samo za neke vrste, koga interesira nek googla!

Offline Ivan

Odg: Sađenje sjemenki (Acer i Juniperus) - pomoc
« Odgovori #3 : 27-05-2010, 23:27:47 »
Držanje u frižideru - zbog stratifikacije.
Neke vrste je trebaju. Njihovo seme ili ne klija ili klija neujednačeno bez stratifikacije.
Negundu ne bi trebalo da treba ta procedura!
A svakako nije vreme za stratifikaciju.
 :verycool:

Offline helleborus

Odg: Sađenje sjemenki (Acer i Juniperus) - pomoc
« Odgovori #4 : 28-05-2010, 12:45:19 »
Procedura s frižiderom je skroz ispravna. Posebno za javore koji bez hladne stratifikacije ne bi nikad proklijali. Naime njihova klica nema dovoljno snage za probijanje lupine jer je još nezrela kad sazori sjemenka. Ukoliko dugo držiš sjemenke na 'suhom' postoji velika sansa da ti nikad niti neće isklijati pa ti preporučam da ne čekaš. Nije važno što ćeš ih izvaditi u kolovozu. Lako moguće da ti ionako neće isklijati do proljeće. Ako i budu isklijale i ako ih zaštitiš ne bi trebalo biti problema s javorom od smrzavanja. Zaštiti ih možeš tako da posudice s javorom staviš u zemlju i da biljke za jesen pokriješ lišćem (pretpostavljam da nemaš klijaliste sa zaštitnim boksovima  :hihihi:)
Sjemenke možeš odmah staviti u zemlju u kojoj želiš da ti budu, ne treba prebacivati ništa. Svakako kad posiješ sjemnke dobro ih zalij, stavi u najlonsku vrećicu za spremanje zimnice i dobro zaveži (da ti drže vlagu). nakon tri mjeseca izvadi van, makni vrećicu i redovito zalijevaj da se ne osuši zemlja. Sjemenke ne treba potapati u vodu, ali ne može štetiti. kao kad stavljaš klijati grah, možeš i ne moraš potapati u vodu. Ona dobro dođe da sjemena lupina malo omekša, ali za javor koji će ionako biti u vlažnom tlu u frižider 3 mjeseca to je čini mi se suvišno. Javor će isklijati čim je na temperaturi iznad nekih 10-15 stupnjeva tako da ne treba biti sobna temperatura.

sretno...

Offline toma55

Odg: Sađenje sjemenki (Acer i Juniperus) - pomoc
« Odgovori #5 : 28-05-2010, 15:28:16 »
Dobro,

ako im sad frizider nece naskodit onda bi ih odmah stavio na 3 mjeseca. Kad ih izvadim ostavio bi ih u kući pa kad proklijaju, proklijaju (ako ikad proklijaju :question:)

Samo sam jos u nedoumici u sta da ih stavim. Uvdje u Makarskoj ne mogu naci bijeli treset ni vermikulit. Mislite li da bi bilo OK da ih posadim u obicnu sterilnu zemlju koje ima kupiti svugdje?

Offline helleborus

Odg: Sađenje sjemenki (Acer i Juniperus) - pomoc
« Odgovori #6 : 29-05-2010, 10:27:03 »
apsolutno, stavi u neki supstrat koji imaš...rezultat ce biti isti. Klijanje neće biti slabije ili lošije ukoliko staviš drugu vrstu supstrata. samo nek je vlažan.

Offline toma55

Odg: Sađenje sjemenki (Acer i Juniperus) - pomoc
« Odgovori #7 : 29-05-2010, 12:33:29 »
OK. Puno hvala na pomoći

Pozdrav

Offline Ivan

Odg: Sađenje sjemenki (Acer i Juniperus) - pomoc
« Odgovori #8 : 29-05-2010, 17:52:20 »
Negundo klija čim mu otpadne seme, kod nas je to ovih dana.
Tvoje seme negunda je verovatno prošlogodišnje, i možda smanjene klijavosti.
Svakako ga posej odmah.

Offline toma55

Odg: Sađenje sjemenki (Acer i Juniperus) - pomoc
« Odgovori #9 : 29-05-2010, 21:27:54 »
Evo danas sam posijao sjeme u vlažnu zemlju na cca. 1 cm dubine. Tako su bar rekli u uputama. Sve zajedno sam stavio u frizider.

Sad bi to trebalo biti u frizideru 3 mjeseca pa cemo vidjeti.

Hvala vam jos jednom na savjetima. Ako netko jos zna nesto o ovoj proceduri neka slobodno napise. Svaki savjet je dobrodosao!

Pozdrav

Offline Aristata

Odg: Sađenje sjemenki (Acer i Juniperus) - pomoc
« Odgovori #10 : 04-06-2010, 20:28:12 »
To što radiš sa sjemenom je pogrešno. Pravilan redoslijed je sljedeći: 1. stratifikacija (može u vrećicu pa u frižider)  2. namakanje 24 h u vodi  3. sjeme površinski posušiš i odmah posiješ.

Offline markischa

Odg: Sađenje sjemenki (Acer i Juniperus) - pomoc
« Odgovori #11 : 20-12-2010, 18:17:54 »
ja bi se samo nadovezo kratko, sto se tice javora te egzibicije sa friziderima su babske price, iz prve ruke znam da javor nema problema sa klijanjem i ne treba mu simulirat zimu ni nista, ja svaki proljece kad procvjeraju i kad se sjemenkice naprave samo poskidam sjemenkice i dritu u zemlju i kroz jako kratvko vrijeme vec imam javore od desetak centimetara, tako da tu neke fore ti nisu potrebne pogotovo kod javora, eto na proljece kad urodi opet ovo moje cudo u dvorisu pa kad si budem razmnozavo opet malo cu detaljnije evidentirat da ne bude samo prica
škrab, škrab