Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: BOROVI  (Posjeta: 17317 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stole61

BOROVI
« : 17-04-2007, 11:27:22 »
Ovo su moji borovi presadjeni iz prirode ove zime,nadam se uspehu,a ovo treće je grana mog belog bora na kojoj se vide novi pupovi posle prošlogodišnjeg piniciranja svećica do kraja.Vidi se kako je je lepo poterao ove godine.Želim da se zahvalim pre svega Mariji jer sam sve to naučio sa njenog sajta ponajviše.

Offline marinko beg

Odg: BOROVI
« Odgovori #1 : 17-04-2007, 17:06:34 »
ovo treće je grana mog belog bora na kojoj se vide novi pupovi posle prošlogodišnjeg piniciranja svećica do kraja.Vidi se kako je je lepo poterao ove godine.

Da,vidi se da si primjenio pravu tehniku u pravo vrijeme.Po nekim fotkama na forumu,siteovima itd.mogu da ti kazem da to nekima nije uspjelo ni za 10 godina,zbog nepoznavanja tehnike.Cestitam!!!

M

Offline Marija

Odg: BOROVI
« Odgovori #2 : 17-04-2007, 20:48:16 »
Odlično, koja zdrava boja! Stvarno je fino "bacio pupove unazad" na krošnji  :great:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Stole61

Odg: BOROVI
« Odgovori #3 : 18-04-2007, 15:45:41 »
Hvala Mariji i Begu na pohvalama :whistle:

Offline DonQuijote

Odg: BOROVI
« Odgovori #4 : 18-04-2007, 16:26:57 »
Hvala Mariji i Begu na pohvalama :whistle:
NI ne slutiš koliko je to teško dobiti :mdr:

Offline Aleksa

Odg: BOROVI
« Odgovori #5 : 18-04-2007, 21:39:57 »
Ja imam utisak da borovi uopste nemaju volju za zivotom!

Offline marinko beg

Odg: BOROVI
« Odgovori #6 : 18-04-2007, 21:46:38 »
Ja imam utisak da borovi uopste nemaju volju za zivotom!
Kako to mislis?

M

Offline Stole61

Odg: BOROVI
« Odgovori #7 : 19-04-2007, 10:22:46 »
Ja imam utisak da borovi uopste nemaju volju za zivotom!

Imaju,ali s obzirom da dugo žive ne žure se,kod njih je sve kao na usporenom snimku,strpljene je najbitnije.

Offline hknezovi

Odg: BOROVI
« Odgovori #8 : 19-04-2007, 12:43:42 »
Ja imam utisak da borovi uopste nemaju volju za zivotom!

Imaju,ali s obzirom da dugo žive ne žure se,kod njih je sve kao na usporenom snimku,strpljene je najbitnije.

 :histerical: dobro si uočio
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Aleksa

Odg: BOROVI
« Odgovori #9 : 19-04-2007, 16:24:45 »
Ja imam utisak da borovi uopste nemaju volju za zivotom!
Kako to mislis?

M

Orezes im vise od 50% krosnje i oni se osuse! Dok, recimo grabu ostavis samo panj i on se jos vise razveseli!  :gigle:

Offline Pinus

Odg: BOROVI
« Odgovori #10 : 19-04-2007, 17:43:14 »
Možda su uvredljivi. :grrrrrr:

Offline marinko beg

Odg: BOROVI
« Odgovori #11 : 19-04-2007, 20:25:22 »
Imaju,ali s obzirom da dugo žive ne žure se,kod njih je sve kao na usporenom snimku,strpljene je najbitnije.

 :histerical: dobro si uočio
Ne bih bas rekao da sporo rastu,to je ipak crnogorica.Uz pravilno gnojenje i tehniku se u dvije sezone moze dobiti metamorfoza od prvog oblikovanja do vrlo solidnog pre-bonsaia.

M

Offline hknezovi

Odg: BOROVI
« Odgovori #12 : 20-04-2007, 09:06:35 »
Imaju,ali s obzirom da dugo žive ne žure se,kod njih je sve kao na usporenom snimku,strpljene je najbitnije.

 :histerical: dobro si uočio
Ne bih bas rekao da sporo rastu,to je ipak crnogorica.Uz pravilno gnojenje i tehniku se u dvije sezone moze dobiti metamorfoza od prvog oblikovanja do vrlo solidnog pre-bonsaia.

M

Samo neka polako rastu a gnojiti i obrađivati ih u svakom slučaju moraš.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline helleborus

Odg: BOROVI
« Odgovori #13 : 09-05-2007, 09:26:22 »
Nisam sigurna jel to rekao nardionici pred svima ili kad smo ga S i ja nešto pitali... pa evo želim podijeliti s vama. Kaže Pall da kad se presađuje crnogorica uopće ne orezujete korijenje. On to radi tako da korijen dobro opere i očisti od zemlje (on to zapravo u svom supstratu i ne treba čistiti) i taj korijen sfrče (skupi) i stavi u posudu i oko njega novi supstrat. Very inetresting. Zar ne?!
Borove koji jako sporo rastu ne presađuje i po 10- 20 godina. Npr. za ovaj S-ov cedar je rekao da presađuje svakih 5 godina. A neke bonsaije u malim posudana obavezno svake godine. Što biljka sporije raste to je naravno rijeđe presađuje. To je nekak logično, ali ovo da 10-20 godine ne dira neke borove mi je totalno novost.  :surprised:
Dakle, to baš i nije za one koji imaju nekoliko drvaca u dvorištu ili na balkonu.. jer ljudi ŽELE RADITI. Ko će čekat toliko. A još ih i ne treba baš puno zalijevati. Totalno nestimulativno.  :mdr:
Ali, evo, lijenčine... nešto kao stvoreno za vas.  :yipi:

Offline marinko beg

Odg: BOROVI
« Odgovori #14 : 09-05-2007, 09:59:44 »
Borove koji jako sporo rastu ne presađuje i po 10- 20 godina. ovo da 10-20 godine ne dira neke borove mi je totalno novost.  :surprised:
Dakle, to baš i nije za one koji imaju nekoliko drvaca u dvorištu ili na balkonu.. jer ljudi ŽELE RADITI. Ko će čekat toliko. A još ih i ne treba baš puno zalijevati. Totalno nestimulativno.  :mdr:

Meni nije,evo npr.Pius Notter svoje prve borove od prije 30 g. tek sada presadjuje.Inace ima oko drva i drugog posla osim presadlivanja, sta se tice ljenjivaca.Sta se tiice "ne treba bas puno zalijevati", to je ipak malo kompliciranije.Kad se drvo trenira trebalo bi svake sezone da se ima po jedan cilj, nikako dva. Dva cilja prepustite za profesionalce! Prvi cilj kroz prvu i drugu sezonu je dobiti sto zdravije i vitalnije drvo.sljedecu sezonu bi cilj trebao da bude dobivanje na masi izbojaka,van i unutar grana.Ako se ima odgovarajuca mjesavina zemlje sa izvrsnom drenazom, onda se moze sve ove prve godine zalijevati i do 4 puta na dan uz dobro prignojavanje. Tako ce drvo jos jace rast. Tek kad smo to sve postigli, onda imamo za cilj smanjenje iglica, smanjenje gnojenja i vode.
Neki bi sve ovo htjeli pokusat vec prvu godinu, i onda se nako 5-6 godina pitaju kako to da im drvo tako slabo raste.

M