Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Početnik sa Sageretiom Theezans- može pomoć? :)  (Posjeta: 5540 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline funky.dream1

Bok vi znalci. :D Maloprije sam saznala da je moj bonsai, kojeg sam dobila prije dva dana, sageretia theezans. Budući da mi je to prvo drvce i imam veeeeliku želju što bolje se brinuti za njega imam podosta pitanjaca i nadam se da ćete vi koji ga imate pripomoć. :) Znači, ovako.
1. Gdje da ga držim? Zima je, a i htjela bih ga imati u sobi. Smije li biti na toplome, samo ne kraj radijatora ili mora biti vani? I kad zatopli, moram ga iznositi van ili?
2. Kako da ga zalijevam? Čitala sam da vodovodna voda nije dobra zbog kamenca i tvrdoće, nego da bi bila dobra destilirana, kišnica, ili odstajala voda sobne temperature. I koliko često ga moram zalijevati? Zalijevam samo neposredno zemlju ili da prskam i listove?
3. Na kakvoj svjetlosti mora biti? Odmah kraj prozora da dobiva što više svjetla ili može biti na ormaru ne nužno blizu prozora?
4. Onda, čitala sam da je ovu vrstu teško uzdržavati zbog naše klime ( nalazim se u Zagrebu ) pa što kažete na to?

Ako netko ima ikakvih još savijeta kako da mi pomogne s prvim bonsaijem, bila bih zahvalna. :) I evo vam par slikica da potvrdite je li to sageretia i nalazi li se u dobroj posudi. :) Hvala!

Offline cile

Odg: Početnik sa Sageretiom Theezans- može pomoć? :)
« Odgovori #1 : 08-01-2011, 15:10:19 »
minimum temperatura  joj je 12 stupnjeva tad joj počinje otpadati lišće

Offline funky.dream1

Odg: Početnik sa Sageretiom Theezans- može pomoć? :)
« Odgovori #2 : 08-01-2011, 15:19:19 »
Ček, ne kužim. Može bit na višim temperaturama od 12°C, ali joj onda pada lišće? Ili kaj?

Offline cile

Odg: Početnik sa Sageretiom Theezans- može pomoć? :)
« Odgovori #3 : 08-01-2011, 15:25:26 »
neću te  obeshrabrivat  ali  ja  sam u početku  kupovao  takva  drfca  , jednostavno  nije to  to sve im smeta  nemaju  onaj  puni  rast krivo  ga  pogledaš  otpadne mu   lišće  . Probaj  sa nekim  domaćim vrstam  kao grab ili  zivica   neka  ,brat  ti  je  imao  pravo  kad  ti  je  rekao  na  kaj  to  njiega  podsjeca  , da odeš  do  rasadnika možes  naći  puno  bolje  a   kamoli  negdje   u  prirodu . nađi mu neko svjetlo mjesto  malo  dalje  od prozora  i zaljevaj po potrebi  dok je  zemjla  vlažna  nemoraš zaljevat  :zalijevanje:

Offline cile

Odg: Početnik sa Sageretiom Theezans- može pomoć? :)
« Odgovori #4 : 08-01-2011, 15:26:38 »
ne  krivo  si  me  svatila  ispod  12 nesmije  jer joj onda  otpada  lišće

Offline funky.dream1

Odg: Početnik sa Sageretiom Theezans- može pomoć? :)
« Odgovori #5 : 08-01-2011, 15:33:43 »
Eto, kao početnik dobim tešku vrstu za uzdržavanje.   :buaaa: Al dobro ajde, vidjet ću, možda poživi. ://
Što se tiče temperature, oke, shvaćam, a smije li biti na sobnoj temperaturi, tipa 23-24°?
I, što se tiče posude u kojoj se nalazi, da li da fa iz ove pletene stavljam u ovu bijelu sa više zemlje ili mu je ovo dovoljno? I ako ga moram seliti, koju zemlju da stavljam?
Hvala puno. :)

Offline cile

Odg: Početnik sa Sageretiom Theezans- može pomoć? :)
« Odgovori #6 : 08-01-2011, 16:03:54 »
može biti  na  toj  sobnoj   temperaturi ,   pa  bilo  bi  dobro  da ga presadis u  tu  veću  ali  sam  ga  preseli ne  diraj  mu korijenovu  balu i  naravno  posuda  treba  imati  rupe za  odvodnju  viška  vode.  Zemlja mora  biti  prozračna  žnači  kad  ga  zaliješ voda  se  nesmije  žadržavati  na površini nego samo  ovlaži zemlju  a  višak  izcuri  kroz  drenažne  otvore.  tesko  da  ćeš  igdje  moći  kupiti zemlju  gotovu a  najlakše  ti  je  da si  sama smješaš 50% zemlje 50% pjeska smrvljene cigle ili   onih  kuglica  ukasnih  one  su  dosta  porozne pa  upiju  visak  vode

Offline funky.dream1

Odg: Početnik sa Sageretiom Theezans- može pomoć? :)
« Odgovori #7 : 08-01-2011, 16:46:32 »
Aha, dobro, onda moram pribavit neku dobru posudu (s rupicama jel ). A što se tiče zemlje, mogu ovu običnu smeđu zemlju koja je u kontinentalonj Hrvatskoj? I jel mogu miješat s pijeskom?
Mislila sam kupit neku knjigu o bonsaiu pa jel znaš neku dobru. Mislim, vidim da ima raznih knjiga, al glupo mi je dat novce na neš bezvezno.  :hihihi:
Hvala :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Početnik sa Sageretiom Theezans- može pomoć? :)
« Odgovori #8 : 08-01-2011, 19:45:20 »
Uopće ti ne treba knjiga.Imaš toliko podataka na forumu da ne stane u deset knjiga.Ja imam knjige na svim jezicima ali ih više ne trebam.Sve što želiš znati je na forumu ili internetu.Nekih posebno dobrih knjiga na hrvatskom nema.Većinom su osnovno znanje pokupili iz stranih knjiga.Samo sustavno čitaj staranice foruma i sve češ znati. :rules:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline funky.dream1

Odg: Početnik sa Sageretiom Theezans- može pomoć? :)
« Odgovori #9 : 08-01-2011, 19:49:58 »
Haha, a ne znam. Zanima me mišljenje stručnjaka, al koliko vidim, ovdje vas je fakat dosta.  :jupije:
Evo, što se tiče ove moje vrste, imaš ti kaj za reći? Jel može bit u ovoj keramičkoj posudi koja nema rupice? I kojom količinom vode da ga zalijevam? :D

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Početnik sa Sageretiom Theezans- može pomoć? :)
« Odgovori #10 : 08-01-2011, 19:58:50 »
Čim prije se orjentiraš na naše domaće vrste bit će manje pogubno za tebe.Ta sva kupovna  :ass: sam ja već ispitao i ne vrijedi sa njima gubiti vrijeme.Nisu za naše podneblje pogotovo unutrašnjost.U stanu nikad dovoljno vlage za njih.Poduzimaš sve što znaš pa opet ništa.Vegetiraju godinama i onda na kraju uvenu.Sve što sadiš mora ići u posudu sa rupom.Imaš po tim velikim centrima posudice za bonsai već po 20 kuna,i to takve kakva tebi treba.Ako baš očeš sobnu vrstu onda nabavi Ligustrum ili ti ga po našem Kalina.Koristi se za živicu. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline funky.dream1

Odg: Početnik sa Sageretiom Theezans- može pomoć? :)
« Odgovori #11 : 08-01-2011, 20:40:20 »
Ne može bit gore. A valjda će poživjet neko vrijeme. :cry: Ja se nadam, jer mi je predivno drvo i to me taaaako zanima. Sada ću sve svoje snage dat u njegov što dulji život, a ako ne uspije, što mi preporučaš? Ligustrum?  :worthy:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Početnik sa Sageretiom Theezans- može pomoć? :)
« Odgovori #12 : 10-01-2011, 17:18:39 »
Ne može bit gore. A valjda će poživjet neko vrijeme. :cry: Ja se nadam, jer mi je predivno drvo i to me taaaako zanima. Sada ću sve svoje snage dat u njegov što dulji život, a ako ne uspije, što mi preporučaš? Ligustrum?  :worthy:
Ako imaš uvjete i prostora preporučam ti naše autohtone vrste kojih ima u okolici Zagreba.To će ti biti najbolje. 8)
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline funky.dream1

Odg: Početnik sa Sageretiom Theezans- može pomoć? :)
« Odgovori #13 : 11-01-2011, 19:08:11 »
 A dobro. Hvala. :)) :hvalaaa: