Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: molim za pomoc oko biljke (početnik)  (Posjeta: 41963 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline toni-ddd

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #15 : 16-10-2010, 15:52:50 »
rijeckog pijeska mozes naci na radilistima novogradnje.moras ga prestrjiti sa sitom od2mm
 diametra.moras zadrzati pijesak iz (sita-dalmatinski)-stroila i upotrijebiti 100% bez
mijesanja sa zemljom.ako nemas staklenik onda ga moras zakloniti od hladnoce ovisi od tvoje lokacije.za promjenu postojuce zemlje upotrijebi jedan fini stap(zbicu)od 3-4 mm
diametra;napravi malu spicu ali ne previse puntastu jer ce biti agresivna prema korijenju i
plako razradis postojecu zemlju i stavis ustrojeni pijesak.
i eto to je to.za tragove vlage na deblu ako je samo povremena nema problema ali ako je cesta onda :molitva:
sretno

korisni linkovi, hvala. ipak, nisam sigurab da li bi znao sam pripremiti sve. da li mi moze netko ovdje to presadit za prvi put da se sam naucim od njega? velim, platio bi za tu uslugu. vjerovatno zvucim smjesan, ali kazem - potpuni sam amater.

sto se vlaznosti drveta tice, stalna je. vec jedno mjesec-2. ako uopce ne zalijevam zemlju onda se malo smanji. sad kad sam tu vidio da treba dosta vlage, poceo sam jos cesce zalijevat, i stvarno se namoci jako. vise nego na prvoj slici tu u topicu.  :frown:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #16 : 16-10-2010, 21:06:09 »
.... sad kad sam tu vidio da treba dosta vlage, poceo sam jos cesce zalijevat, i stvarno se namoci jako. vise nego na prvoj slici tu u topicu.  :frown:

Krivo si vidio, krivo zaključio!
Ne treba vlage, već puno vode, koja prođe kroz moderan substrat i prozraći substrat. Treba zraka i prozračan substrat, što je daleko od vlage!!!

Offline DonQuijote

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #17 : 17-10-2010, 14:49:14 »
Čuj Toni ak je od punice onda bi bilo strašno da rikne jer ti to ne bi oprostila čitav život a znamo sda su punice i bez takvih gafova jedva podnošljive osobe. Ako se nisi snašao, dodji k meni pa ću ti pokazati što i kako. Br tel. na pp

Offline Hrvat

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #18 : 17-10-2010, 19:02:37 »
Čuj Toni ak je od punice onda bi bilo strašno da rikne jer ti to ne bi oprostila čitav život a znamo sda su punice i bez takvih gafova jedva podnošljive osobe. Ako se nisi snašao, dodji k meni pa ću ti pokazati što i kako. Br tel. na pp
e bogami ti si spasio jedan brak :lauhhing:
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline toni-ddd

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #19 : 17-10-2010, 20:16:19 »
hahaha zakon, svaka ti cast! a mozda i otkrijes hortikulturni talent kod mene  8)

ja sam izvadio zemlju iz tegle, dobro je nasafto vodom i ostavio zemlju na zraku. milsim tak par dana pustit jer zemlja je mal nekak tvrda, na nekim mjestima vlazna, na nekim suha i ne cini mi se bas dobra. na dnu je pijesak a u zemlji neke bijele tvari koje izgledaju ko kokice, samo male. neznam kaje to.

iako drvo je daleko od odlicnog, ja ipak vjerujem u njega i mislim da se da spasit i stvorit mu dobre uvjete. smao treba djelovat cim prije

Offline toni-ddd

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #20 : 25-10-2010, 18:55:18 »
kupio sam si zarulju za bilje, dao 30 kn za nju.

da li sada kad bude zima i malo svjetla, bi trebao ficusa osvjetljivati preko dana? ili on sad treba mirovat tj. uopce ne imat svjetla?

ako da, koliko sati i na koju udaljenost da stavim zarulju?

i da li ga sad treba vise zalijevati nego ljeti?

hvala

Offline Hrvat

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #21 : 25-10-2010, 21:49:43 »
netrba ti nikakva zarulja;samo ga stavi na svijetlost sunca i to je za sada dovoljno.
u ovo doba godine stabla ulaze u hibernciju da bi na proljece pocela resti,ka i mi dalmosi
6mj.rada 6mj.godisnjeg. :lauhhing:zamisli da ti moras raditi 12mj.na godinu neces daleko pa tako i sva stabla i ziva bica na ovoj zemji.nezaboravi osnovno kod bonsaike je strpljenje(zen).98% USPJEHA KOD BONSAI JE KONTROLA ZALIJEVANJA.zato ces cesto cuti da treba staviti moderne substrate jer lakse oprastaju slabu controlu zalijevanja.
u stara vremena 1.egipcani pa onda kinezi i poslin japanci su po redoslijedu pioniri bonsai stabala nisu imali moderne substrate ali su morali znati zalijevati ,njegovati i gnjoiti,itd.
mi danas koliko vidim hocemo stvoriti u 4 godine sto su prethodni napravili u 400g.svi vise manje zaboravljaju zakon same prirode a to je vrijeme.
evo bogami nije samo savijet nego cila biblija nadan se da ces od ovoga nesto prisvojiti
i uvik na tvom raspolaganju.
sritno
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline toni-ddd

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #22 : 26-10-2010, 00:21:23 »
ok, bacam zarulju. iako sam iskreno malo skeptican da li ima dovoljno svjetla jer na svojoj poziciji dnevno ima par sati direktnog sunca, a sad kad dodje zima bit ce puno dana da uopce ni ne vidi sunce....

a da li ce mu sve lisce ispasti preko zime ili...?

kontrola zalijevanja....gdje ju mogu nauciti? znam da su mi pitanja glupa, ali nisam sa biljkom dobio user manual a opet kazem - nikad se prije nisam tim bavio....trenutno dnevno 2-3 puta strcam lisce, i pazim da zemlja bude lagano vlazna, znaci pomalo nadolijevam....

puno hvala na nesebicnoj pomoci  8)

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #23 : 26-10-2010, 00:33:14 »
Možeš naučiti kontrolu zaljevanja kao i i ja. Ovdije na forumu, pazi ja nemam nikakve literature niti poznajem nekoga od ovih ljudi na forumu al sam zato proveo sate i sate ovdije i čitao teme iz 2007 pa do danas. Kad ti rikne prvo drvo kao meni divlja kruška od truljenja korijena onda češ na drugom paziti. Kaj se tiče svitla, u zimi večina biljaka hibernira i jedino je bitno to da se ne smrznu od vanjskih utjecaja ako ih držiš vani. Ja sam htio nekakav plastenik radit za sve prve yamadorije , al sam odusto, posut ču ih piljevinom i zatrpat snjegom makar mi ni ta opcija ne obečava da če se svi na prolječe probudit, pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Hrvat

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #24 : 26-10-2010, 21:13:47 »
Možeš naučiti kontrolu zaljevanja kao i i ja. Ovdije na forumu, pazi ja nemam nikakve literature niti poznajem nekoga od ovih ljudi na forumu al sam zato proveo sate i sate ovdije i čitao teme iz 2007 pa do danas. Kad ti rikne prvo drvo kao meni divlja kruška od truljenja korijena onda češ na drugom paziti. Kaj se tiče svitla, u zimi večina biljaka hibernira i jedino je bitno to da se ne smrznu od vanjskih utjecaja ako ih držiš vani. Ja sam htio nekakav plastenik radit za sve prve yamadorije , al sam odusto, posut ču ih piljevinom i zatrpat snjegom makar mi ni ta opcija ne obečava da če se svi na prolječe probudit, pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
dobra metoda za odrzavanja stabala;mozes staviti slame oko debla na korijenje za zastitu od leda.za svatki yamadori treba da prozivi 3 godine da bi bio siguran u njegov nastavak zivota.pogotovo ((((smolska))) stabla cesto zive na rezervi i odjednom naprave back-over,sto znaci da yamadori iscupan u proljecu2010 mora prezivjeti ljeto 2013 poslin toga mozemo reci da smo uspijeli ali sve prije ovog je uvijek upitno??????.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Hrvat

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #25 : 26-10-2010, 21:25:31 »
ok, bacam zarulju. iako sam iskreno malo skeptican da li ima dovoljno svjetla jer na svojoj poziciji dnevno ima par sati direktnog sunca, a sad kad dodje zima bit ce puno dana da uopce ni ne vidi sunce....

a da li ce mu sve lisce ispasti preko zime ili...?

kontrola zalijevanja....gdje ju mogu nauciti? znam da su mi pitanja glupa, ali nisam sa biljkom dobio user manual a opet kazem - nikad se prije nisam tim bavio....trenutno dnevno 2-3 puta strcam lisce, i pazim da zemlja bude lagano vlazna, znaci pomalo nadolijevam....

puno hvala na nesebicnoj pomoci  8)
nisi nam rekao dali si uspio promjeniti substrat.

spricanje lisca nisam adept za tu tehniku jer smatram pogotovo u ova doba godine.
smatram da ajmo reci po dalmatinski zajebavmo biljku;nadodajemo vode na lisce dok list otvori capilare a ona se osusi.ja prskam lisce jedino ako treba tretman protiv parazita i nista drugo.sve ovo je moje misljenje i ono se tice samo mene, avi napravite vas izbor. :zamisljen:
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #26 : 27-10-2010, 07:26:17 »

 dobra metoda za odrzavanja stabala;mozes staviti slame oko debla na korijenje za zastitu od leda.za svatki yamadori treba da prozivi 3 godine da bi bio siguran u njegov nastavak zivota.pogotovo ((((smolska))) stabla cesto zive na rezervi i odjednom naprave back-over,sto znaci da yamadori iscupan u proljecu2010 mora prezivjeti ljeto 2013 poslin toga mozemo reci da smo uspijeli ali sve prije ovog je uvijek upitno??????.
[/quote]   E bravo upravo tako sam i mislio. Sve je vani osim maslina.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline toni-ddd

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #27 : 27-10-2010, 19:01:45 »
Možeš naučiti kontrolu zaljevanja kao i i ja. Ovdije na forumu, pazi ja nemam nikakve literature niti poznajem nekoga od ovih ljudi na forumu al sam zato proveo sate i sate ovdije i čitao teme iz 2007 pa do danas. Kad ti rikne prvo drvo kao meni divlja kruška od truljenja korijena onda češ na drugom paziti. Kaj se tiče svitla, u zimi večina biljaka hibernira i jedino je bitno to da se ne smrznu od vanjskih utjecaja ako ih držiš vani. Ja sam htio nekakav plastenik radit za sve prve yamadorije , al sam odusto, posut ču ih piljevinom i zatrpat snjegom makar mi ni ta opcija ne obečava da če se svi na prolječe probudit, pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

imas kakav topic za preporucit di se moze naucit kontrola zalijevanja? da sad ne pretrzujem cijeli forum....

THX

Offline toni-ddd

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #28 : 27-10-2010, 19:05:13 »
nisi nam rekao dali si uspio promjeniti substrat.
spricanje lisca nisam adept za tu tehniku jer smatram pogotovo u ova doba godine.
smatram da ajmo reci po dalmatinski zajebavmo biljku;nadodajemo vode na lisce dok list otvori capilare a ona se osusi.ja prskam lisce jedino ako treba tretman protiv parazita i nista drugo.sve ovo je moje misljenje i ono se tice samo mene, avi napravite vas izbor. :zamisljen:

u petak idem k don quijoteu, pa ce supstrat i presadjivanje biti obavljeno, jeeeeeiij  :jupije:

hm, nassam sam na nekoliko mjesta da je biljci cak vaznije da su joj listovi mokri nego da je zemlja mokra. i da je lisce  dobro zalijevati cim vise, i preko 10 puta dnevno...pa sam se toga drzao....

zajebano kod ovog je sto oko istih stvari jedni vele jedno, drugi drugo, i onda je stvarno tesko nac pravo rjesenje....


Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #29 : 27-10-2010, 22:45:33 »
 Pročitaj W.Pallove prijevode, sjajna vodilja. Neznam dali se svi slažu oko toga ali funkcionira odlično. pozzzzzzzzzzzzzzzzzzz
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!