Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: molim za pomoc oko biljke (početnik)  (Posjeta: 41710 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #60 : 18-12-2010, 18:45:59 »

bonsai sjeme ne postoji, netko će te grdno prevariti  ;)

mislio sam - sjemenke egzoticnih biljki od kojih se daju napravit egzoticni bonsaici ;)
Ako si spreman na dugogodišnje projekte 10-20 godina onda sij.Samo moraš znati da ti egzotični bonsaići nisu iz našeg podneblja pa češ voditi velike borbe kako da im udovoljiš.Okreni se domovini bit će ti bolje i lakše pri srcu i oku. :love: :wow:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #61 : 18-12-2010, 20:15:19 »
Ako si spreman na dugogodišnje projekte 10-20 godina onda sij.Samo moraš znati da ti egzotični bonsaići nisu iz našeg podneblja pa češ voditi velike borbe kako da im udovoljiš.Okreni se domovini bit će ti bolje i lakše pri srcu i oku. :love: :wow:
baš sam to htjela napisat  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #62 : 19-12-2010, 16:45:53 »
http://www.master-bonsai.com/forum/showthread.php?t=2677
Možda ima u planu napravit nešto ovako pa mu treba sjeme .  :idiot:  :mdr:  :verycool:

Offline toni-ddd


Offline DonQuijote

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #64 : 20-12-2010, 06:34:57 »
Gle,"bonsai sjeme" ti je porez na bedake. Ovo što ti je Jurica predložio itekako ima smisla jer je to jedini način da doživiš drvo koje liči na tvoju prvu fotku, sve ostalo je , kako sam već rekao, uglavnom porez na bedake.
Ali ko baš želiš krenuti iz početka, mladica ti je bolji izbor od sjemena.
P.S. Izrazi-" gura nosinu gdje ne treba" nisu baš uobičajeni i prihvatljivi ovdje

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #65 : 20-12-2010, 10:07:21 »
Od svih tih sjemenki koje si linkao ovdje vjerojatno ti neće isklijati niti jedna. Doslovno niti jedna.
Pitanje prvo je koliko ih je uopće klijavo u tim paketićima. Pitanje drugo je znaš li ti i možeš li ispoštovati odgovarajući proces stratifikacije za svaku vrstu kojom se misliš baviti i uzgajati ju iz sjemena. Gle, to nije lako niti ljudima koji se bave SAMO time. I kada sade takve vrste uz odgovarajuću stratifikaciju koja se, usput budi rečeno, razlikuje za svaku pojedinu vrstu...posade pet stotina ili tisuća takvih sjemenki a isklija ih par desetaka, nakon toga od tih par desetaka prvu godinu ne preživi pola!!!
Dalje....to su biljne vrste koje nisu domicilne na ovim prostorima, bez obzira na hardiness zone.
I na kraju, da ti sve to i uspije, bonsai ćeš iz takvog materijala dočekati za cca 30-50 godina. Ne znam koliko godina nosiš već na plećima ali, razmisli, projekt je poprilično neisplativ. Međutim, da bi to shvatio...mislim uzaludnost te situacije...morao bi imati barem nekakvog iskustva rada s biljkama. Iz svega što si dosada napisao, može se jedino iščitati da nemaš, pa te stoga ne treba niti kriviti što nasjedaš na takve gluposti.
oprosti ali...to ti je istina 

Offline helleborus

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #66 : 20-12-2010, 12:19:47 »
Već desetak godina vodim sjemenarnu u Botaničkom vrtu u Zagrebu i radim istraživanja vezana za isklijavanje biljaka. Za ovakav pothvat na koji se spremaš treba znati puno više od temperature podneblja u kojem određena vrsta raste. vjerujem da si se povodio time da je na ovaj način (kupnjom relativno jeftinih sjemenki) najlakše doći do nekih zanimljivih vrsta kojih kod nas u prirodi nema. Sve bi to bilo dobro da je to tako jednostavno. Evo, dat ću si truda pa ću ti napisati samo par redaka o ovim vrstama koje si izdvojio kao tebi zanimljive i poželjne za isklijavanje.

Acer - svi javori za isklijavanje trebaju hladnu stratifikaciju i bez toga neće isklijati. Uglavnom sve sorte javora isklijavaju u čistoj vrsti (znači da ne možeš iz sjemenki neke sorte dobiti tu sortu jer te sjemenke ili nisu klijave ili daju npr.čisti A.palmatum)

Cedar - klijavost sjemenki je oko 30% i jako ovisi o tome koliko su svježe sakupljene sjemenke

Rhus - sjemenke su izrazito fizički dormantne, a to znači da imaju prejaku sjemnu lupinu da bi klica kroz nju mogla probiti. Isklijavaju isklučivo nakon požara, znači sjemenke moraju određeno vrijeme biti izložene vatri (vrijeme izloženosti i jačina vatre je presudni faktor koji će učiniti da će neke sjemenke izgorjeti, neke biti premalo izložene i neće opet isklijati, a neke idealno- i te će jedino isklijati)

Ulmus - s njim ne bi trebao imati problema za isklijavanje (no imaš ih u svakom šoping centru za 30tak kuna, koji su stari nekoliko godina, i iz jednog možeš reznicama napraviti biljaka koliko hoćeš, jer se izvrsno zakorjenjuju).

Sjemenarstvo nije samo stavljanje sjemenki u zemlju, puno je kompleksnije nego što većina ljudi misli.

Kažeš da ono čega imaš dovoljno je vrijeme.... mislim da i tu imaš krivo.... vrijeme je jedino čega u bonasiju nemaš... pa stoga, sve što možeš ubrzati nekoliko godina ili 'preskočiti' u uzgoju koju godinicu - više je nego dobro došlo. Uzgoj bonsaije iz sjemenki svakako je promašeno ukoliko se želiš baviti tim hobijem - bonsaijem. Ukoliko želiš uzgajati neke biljčice za vrt i voliš isklijavanje tada je to ok. No, ne za bonsai. Tu trebaš krenuti od 'najvećeg' kvalitetnog čega se možeš dokopati, jer ionako ti - i s takvim starterom - trebaju godine i godine rada da biljku dovedeš do faze bonsaija.

Ovo što ti je Jurica savjetovao je jedna od varijanti kako od mladica kroz relativno malo godina dobiti bonsai. Prihvati to kao savjet i sugestiju, a ne kao ruganje ili nešto drugo u negativnom smislu.

Nadam se da sam ti pomogla u rašćišćavanju misli.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #67 : 20-12-2010, 16:03:44 »
E kad smo več kod isklijavanja sjemena. Kako i na koji način natjerati :numchuks:  par tj mnogo zrna iz šiške nigre da proklijaju, nisu za vječno čekanje več za jedan park u dalmaciji.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline jurica

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #68 : 20-12-2010, 17:24:21 »
P.S. Izrazi-" gura nosinu gdje ne treba" nisu baš uobičajeni i prihvatljivi ovdje
Ma gledajte, dečko je očito još jako mlad i  jako nestrpljiv, a ja jako skuliran tako da mi to ne radi što bi mi rekli "ni friško" . Moje je mišljenje i dalje da je to jedina moguća stvar koja se može napraviti iz sjemena ako se misli na bonsai a da na tim sijancima ne rade moji unuci. Taj način dobivanja drva ne izgleda mi ni toliko loša ideja ,ali meni se to neda radit  :mdr:.

Offline toni-ddd

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #69 : 20-12-2010, 19:25:55 »
bok svima, i hvala na uputama, prije svega helleborus na iscrpnom strucnom, detaljnom i nadasve korisnom objasnjenju  8)

sandev, istina je da nemam nekog iskustva sa tim biljkama. no imam tu vas koji mi mozete pomoci. a ako nesto raste 30 godina, onda valjda ima vremena da se oko toga pobrine kako treba. meni to nje neki projekt kojeg jednog dana mislim prodat za 3000 eura nego jednostavna biljcica koja ce mi priustit zadovoljstvo a ja njoj uvjete da bude sretna.  :smile:

helleborus, ako krenemo jednostavnom logikom, ako narucim za 50ak kuna 100-200 sjemenki i posadim ih u dvoristu u odgovarajuce godisnje doba. kolka je vjerovatnost da bi ih moglo niknut od 100-200? ako ih nikne 10, a prezivi 5, sto kao pocetnik mislim da bi moglo bit realno, od tih 5 mogu od 2 uzgajat bonsai a preostale 3 pustit nek rastu normalno....da li takvo razmisljanje ima smisla?



_________________________________________________
PS
DQ, ako malo bolje procitate juricin post, vidjet cete da mi nije objasnio nikaj neg se bas on na neprihvatljiv nacin umjesao u raspravu....ako se netko kuzi u nesto vise od nekog drugog, to nije razlog da si hrani ego sprdanjem. tim vise sto ja tu ne glumim nekog majstora vec svjestan toga da sam pocetnik, pristojno molim za pokoji savjet.  :verycool: jurica, sve 5  8)

Offline jurica

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #70 : 20-12-2010, 19:46:30 »

_________________________________________________
PS
DQ, ako malo bolje procitate juricin post, vidjet cete da mi nije objasnio nikaj neg se bas on na neprihvatljiv nacin umjesao u raspravu....ako se netko kuzi u nesto vise od nekog drugog, to nije razlog da si hrani ego sprdanjem. tim vise sto ja tu ne glumim nekog majstora vec svjestan toga da sam pocetnik, pristojno molim za pokoji savjet.  :verycool: jurica, sve 5  8)

OPROSTI ako sam te uvrijedio, ja se stvarno sa Tobom ne sprdam ,niti hranim svoj ego. Ono što sam ti predložio to je moje mišljenje da se od tog sjemena može i napravit (ovo je ipak forum koji se bavi bonsai-em a ne sijanjem radi poljoprivrede). I to što sam ti predložio vidiš da radi .
 A to što se tiče mješanja u raspravu mišljenja sam da je to forum gdje ljudi otvoreno o nečem raspravljaju i netrebaju biti pozvani da daju svoje mišljenje ,već ga slobodno iznose ,ako griješim ispravi me.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #71 : 20-12-2010, 20:38:52 »
...da li takvo razmisljanje ima smisla?

Ima, jer potičeš novi život!
...za bonsai ?...odgovor ćeš ubrzo saznati sam ...

Offline Marija

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #72 : 20-12-2010, 20:40:38 »
Uzgoj bonsaija is sjemenke je isto kao da odlučiš imati npr. auto, pa umjesto da ga kupiš ti kreneš od početka izumit prvo točak, pa onda motor, pa onda sve ostalo ... trebalo bi ti jedno 100 godina.

Tako je isto za bonsai. Onaj ko kuži esenciju bonsaija, odnosno što on jest shvaća da se karakter ne može postići iz sjemenke, a i ako može donekle za to treba jedno 50-100 godina. Treba krenuti od starijeg karakternijeg materijala, minimalno od starije sadnice (pogodnih karakteristika) iz rasadnika.

Kao što vidiš tema sijanja potpuno oftopic na bonsai forumu ... isto kao da nas pitaš kako se uzgaja riža.... eto slučajno si dobio odgovor jer se Helle time bavi.

Mani se ćorava posla sa sjemenjem ako ti je cilj imati bonsai, ali ako se želiš zabavljati i igrati sjemenjem to je druga stvar.

Uživaj  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bruno

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #73 : 20-12-2010, 21:05:15 »
,i još kad bi skužio esenciju zajebancije i bio malo pristojniji...

Offline Marija

Odg: molim za pomoc oko biljke (početnik)
« Odgovori #74 : 20-12-2010, 21:07:19 »


u biti najpodlije što možemo napraviti je podržati te u ideji da siješ bonsaije  :lol:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai