Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Što znači REFINING  (Posjeta: 24904 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline marinko beg

Odg: Što znači REFINING
« Odgovori #15 : 23-04-2007, 00:42:03 »
Evo jedan crtez, vezan je za refining... Na netu sam nasao da se aceri orezuju kao na lijevoj strani slike, medjutim krajnji ishod (sl. 3) nije uopste ono sto se trazi!  Na lijevoj strani je nesto slicno Nakinom predlogu. On kaze da se ostavljaju donji pupoljci ali meni se cini da bi trebalo da se ostavljaju gornji? U svakom slucaju, ono sto se dobije (sl. 6) bi izgledalo prirodnije kada bi se "okrenulo"! Mozda nisam bio bas najjasniji, ali vidite po slici u cemu je problem! Kako vi orezujete javore?
Zaboravi ono desno jer to je totalno nelogicno.
Evo kako ja radim na refiningu jap. javora.Desno 1;svima jacim pupovima pri otvaranju duplih listova,automatski se vidi nastavak koji se sa pincetom odmah otkine.Do godine(ono desnije)smo od jedne dobili duplu grancicu kojoj se isto ponavlja.Kad se listovi otvore,svima onim vecima se jedan od duplih listova otkine(desno 2).(ja to radim sa prstima)Sta smo time dobili?Stimuliramo rast spavajucih pupova u unutrasnjosti krosnje,kojih kada izadju treba selektirati(nesto ostaje a nesto se odstrani).Nakon nekog vremena kad je peteljka otpala,izraste novi list,ali manji(desno 3),onda to isto ponovim sa onim drugim listom koji nisam dirao.Ponovno isti rezultat.onda jos pred ljeto mogu primjenit djelomicnu defolijaciju.Ostavim samo ono najmanje lisce.Lisce opet izraste i ovaj put je jos manje.Ovo (2 i 3)je preporucljivo kod starijih i malo dulje treniranih acera a ne sa mladim drvima.Za mlada drva se preporuca samo ono prvo,sa tim da se tanje grane izbalansiraju pustanjem nekoliko pupova da izrastu u duge grane cime bi automatski debljale.Naravno ne zaboraviti ozicavanje pojedinih djelova uz dodatni oprez(palmatum nije bas savitljiv kao bor,lako puca).Najbolje doba za ozicavanje je u rano ljeto,neposredno nakon defolijacije.Onda su grane najsavitljivije.To je otprilike to.Samo da naglasim da ja ovo ne citam ni iz jedne knjige.Ovo je moje licno iskustvo i iskustvo kolega koji imaju doma acere.Rezultat se moze i vidjeti.

M

Offline Marija

Odg: Što znači REFINING
« Odgovori #16 : 23-04-2007, 08:27:09 »
On kaze da se ostavljaju donji pupoljci ali meni se cini da bi trebalo da se ostavljaju gornji? U svakom slucaju, ono sto se dobije (sl. 6) bi izgledalo prirodnije kada bi se "okrenulo"!

Vezano za ovo što misliš da bi trebalo stavljati gornje pupoljke .... to nije točno... ima u Naki o tome - samo ne znam je li u 1. ili 2. dijelu

U svakom slučaju mladica raste prema suncu... ali ako se ostavi gornju pup grana (zbog sunca) raste direktno uvis što nagrđuje strukturu krošnje :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Što znači REFINING
« Odgovori #17 : 23-04-2007, 09:56:17 »

Vezano za ovo što misliš da bi trebalo stavljati gornje pupoljke .... to nije točno... ima u Naki o tome - samo ne znam je li u 1. ili 2. dijelu

U svakom slučaju mladica raste prema suncu... ali ako se ostavi gornju pup grana (zbog sunca) raste direktno uvis što nagrđuje strukturu krošnje :smile:
To je istina,ali ova tehnika ne vrijedi za palmatum.

M

Offline Marija

Odg: Što znači REFINING
« Odgovori #18 : 23-04-2007, 09:59:28 »
Rezultat se moze i vidjeti.

Marinko, krošnja je odlična .....   :yes:
valjda je jasno da ne postoje nikakvi dodatni trikovi i magija da bi se postigla fina struktura krošnje ... nego višegodišnje pravilno orezivanje!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Što znači REFINING
« Odgovori #19 : 23-04-2007, 10:00:39 »
To je istina,ali ova tehnika ne vrijedi za palmatum.
Nisam ni mislila na njega nego na stabla kojima listići rastu naizmjenice :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Što znači REFINING
« Odgovori #20 : 23-04-2007, 10:02:17 »
Rezultat se moze i vidjeti.

Marinko, krošnja je odlična .....   :yes:
valjda je jasno da ne postoje nikakvi dodatni trikovi i magija da bi se postigla fina struktura krošnje ... nego višegodišnje pravilno orezivanje!
Jeste,odlicna je,ali mi treba jos par godina da bi bila jos finija.

M

Offline Aleksa

Odg: Što znači REFINING
« Odgovori #21 : 23-04-2007, 21:29:12 »
On kaze da se ostavljaju donji pupoljci ali meni se cini da bi trebalo da se ostavljaju gornji? U svakom slucaju, ono sto se dobije (sl. 6) bi izgledalo prirodnije kada bi se "okrenulo"!

Vezano za ovo što misliš da bi trebalo stavljati gornje pupoljke .... to nije točno... ima u Naki o tome - samo ne znam je li u 1. ili 2. dijelu

U svakom slučaju mladica raste prema suncu... ali ako se ostavi gornju pup grana (zbog sunca) raste direktno uvis što nagrđuje strukturu krošnje :smile:

Da, to ima u 1. dijelu Nake, to vazi za brijestove, bukve itd.  :yes: Sa javorima je, izgleda drugacije!

Mislim da je to sve stvar iskustva i da tu i nema nekih pravila!  :sarcastic:

Offline hknezovi

Odg: Što znači REFINING
« Odgovori #22 : 25-04-2007, 09:20:59 »
U osnovi sve je to isto, samo postoje razlike u nijansi. Kod javora centralni izrast se čupa pincetom na samom početku rasta i time bočni pupovi odmah postaju krajni izboji koji preuzimaju ulogu centralnog.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Marija

Odg: Što znači REFINING
« Odgovori #23 : 25-04-2007, 09:26:50 »
Nije isto.
Velika je razlika da li listovi rastu u paru ili naizmjenično na grani!
Kod bonsaija nije poželjnio da dvije nasuprotne grane rastu iz istog mjesta - kao kod npr. javora, jasena, zelenike, masline i dr. pa se oko toga treba pozabaviti... :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline veljko

Odg: Što znači REFINING
« Odgovori #24 : 25-04-2007, 09:42:14 »
U osnovi sve je to isto, samo postoje razlike u nijansi. Kod javora centralni izrast se čupa pincetom na samom početku rasta i time bočni pupovi odmah postaju krajni izboji koji preuzimaju ulogu centralnog.

Ja bi samo nadodao,.... i otkida se prvi donji pup, gledajući od vrha grane.

Offline veljko

Odg: Što znači REFINING
« Odgovori #25 : 25-04-2007, 09:49:14 »
Nije isto.
Velika je razlika da li listovi rastu u paru ili naizmjenično na grani!
Kod bonsaija nije poželjnio da dvije nasuprotne grane rastu iz istog mjesta - kao kod npr. javora, jasena, zelenike, masline i dr. pa se oko toga treba pozabaviti... :smile:

Kad ove vrste brste ovčice i srne, vjerujem da ne pitaju koju smiju, a koju ne smiju gricnuti, a ispadnu savršeni, kao koralji, ( i grabovi i jaseni ili pak javori), pa mi reci u čemu je onda razlika. Moje mišljenje je da to ima puno više veze sa pravovremenim i tipiziranim radom, nego sa samim načinom orezivanja. Treba pričekat ili Palla, ili Vrgoča.

Još da nadodam,...kod borova se to najbolje očituje, postoje točni vremenski periodi, kada se na njima odrađuju pojedini zahvati, pa zato mislim da je i kod ovih biljaka tako.... Marija?

Offline Marija

Odg: Što znači REFINING
« Odgovori #26 : 25-04-2007, 10:10:58 »
Kad ove vrste brste ovčice i srne, vjerujem da ne pitaju koju smiju, a koju ne smiju gricnuti, a ispadnu savršeni, kao koralji, ( i grabovi i jaseni ili pak javori), pa mi reci u čemu je onda razlika.

Ovce ili srne se prihranjuju biljem a mi ih uzgajamo u bonsai formi koja ima određena pravila. :loco:

Razlika je ogromna.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Što znači REFINING
« Odgovori #27 : 25-04-2007, 10:20:41 »
Ja bi samo nadodao,.... i otkida se prvi donji pup, gledajući od vrha grane.
O kojoj vrsti ti ovdje pricas???Nije valjda o javoru?


M

Offline Marija

Odg: Što znači REFINING
« Odgovori #28 : 25-04-2007, 10:22:22 »
Ja bi samo nadodao,.... i otkida se prvi donji pup, gledajući od vrha grane.
O kojoj vrsti ti ovdje pricas???Nije valjda o javoru?


Daj Mariko, ne pilaj čovjeka s tim .... nabavi ovcu da ti uredi bonsaije  :histerical:

http://img166.imageshack.us/img166/4964/sheepjumpinganikx2.gif
Što znači REFINING
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Što znači REFINING
« Odgovori #29 : 25-04-2007, 10:26:51 »
Ja bi samo nadodao,.... i otkida se prvi donji pup, gledajući od vrha grane.
O kojoj vrsti ti ovdje pricas???Nije valjda o javoru?


Daj Mariko, ne pilaj čovjeka s tim .... nabavi ovcu da ti uredi bonsaije  :histerical:
Ja sam Marinko a ne Japanska geisja!!! :diablo: