Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: pomoc - oce se smrznut??  (Posjeta: 6181 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline volverine

pomoc - oce se smrznut??
« : 15-12-2010, 20:06:32 »
ovako, imam 2 drvca, graba za koja se nadam da ce postat lijepi bonsai. od proljeca se nalaze u onoj 20 litarskoj kanti od farbe i lijepo se razvijaju. na proljece ih namjeravam presadit u ukrasne posude. ta kanta mi stoji u vrtu pored kuce, jer sam mislio da je bolje to - da se razvijaju u prirodnim uvjetima, nego da ih odmah unesem u kucu.
sad me zanima jel pametno da i dalje stoje vani - zbog zime, jer ono, kanta se natopi s vodom i puno lakse se smrzne, nego kad je drvo u sumi, nece se sumsko tlo smrznut bas tako, jer voda ode sirom, a iz kante nema kud, inace zivim u okolici karlovca, gdje su zimi temperature uglavnom ispod nule.
onda da i dalje ostavim to vani ili da unesem kantu negdje na toplije?

 :hvalaaa:

Offline DonQuijote

Odg: pomoc - oce se smrznut??
« Odgovori #1 : 15-12-2010, 23:06:39 »
Unesi. Do -5 podnose bez problema, ali sada je hladnije. Ja sam prošlu zimu ostao bez tri graba koji su bili tri godine u uzgoju. Mislio sam da im ne može biti ništa. Čista lijenost i nemar, rizik se nije isplatio

Offline Mislav

Odg: pomoc - oce se smrznut??
« Odgovori #2 : 16-12-2010, 08:37:49 »
Ako je drvo našeg podneblja u rahlom supstratu (liapor i treset) s dobrom drenažom u posudi hoće li se smrznuti ili ne.

Treba li borove i ostale četinare unositi? Kako će na njih djelovati tama (ako su npr. u podrumu)?

Je li pametno (ili potrebno) drvo preko zime ukopati u zemlju?

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pomoc - oce se smrznut??
« Odgovori #3 : 16-12-2010, 09:28:53 »
Ako je drvo našeg podneblja u rahlom supstratu (liapor i treset) s dobrom drenažom u posudi hoće li se smrznuti ili ne.

Treba li borove i ostale četinare unositi? Kako će na njih djelovati tama (ako su npr. u podrumu)?

Je li pametno (ili potrebno) drvo preko zime ukopati u zemlju?

E ovak , koliko sam ja upučen i čvrsto vijerujem svojim drvima , mislim da se nebi trebala smrznut ako su vani al da su nadkrivena.Pogotovo borovi bi trebali izdržat.Tako da se na prolječe nadam uspješnom buđenju svega kolektiranog u mojoj prvoj sezoni.e umalo zaboravih, sva drva su na južnoj strani gdje su zaštičena od sjeverca.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Marija

Odg: pomoc - oce se smrznut??
« Odgovori #4 : 16-12-2010, 12:01:10 »
E ovak , koliko sam ja upučen i čvrsto vijerujem svojim drvima , mislim da se nebi trebala smrznut ako su vani al da su nadkrivena.Pogotovo borovi bi trebali izdržat.Tako da se na prolječe nadam uspješnom buđenju svega kolektiranog u mojoj prvoj sezoni.e umalo zaboravih, sva drva su na južnoj strani gdje su zaštičena od sjeverca.

Ne radi se tu o vjerovanju i nevjerovanju, male posude će se vani garant smrznuti!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: pomoc - oce se smrznut??
« Odgovori #5 : 16-12-2010, 12:48:45 »
Sigurno će se sve smrznuti, no neće to naškoditi svim biljkama. jaka zima bez snijega i s vrlo niskim temperaturama i vjetrom je najgora. Prema iskustvu gospodina WP,a i našem, dovoljno je biljke spustiti na zemlju i kad padne snijeg zatrpati ih sa što više snijega.
Nikako crnogoricu ne unositi na tamno jer ona ne može tako prezimiti, njoj treba svjetlo. Bjelogorica može na tamno, ali pazite da nije pretoplo pa da ne počne prerano pupati i onda ju iznesete van i pupovi se smrznu u proljeće.
Ne razumijem od volverine 'da je katna puna vode'...??!! Pa nadam se da si na dnu kante napravila rupe da se može višak vode ocijediti. U kanti bez rupe drvo će i ovako i onako uvenuti.

Offline Marija

Odg: pomoc - oce se smrznut??
« Odgovori #6 : 16-12-2010, 16:32:46 »
Dragi dalmatinci, noćas se u našim krajevima očekuje -13, pospremite što možete :nails:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: pomoc - oce se smrznut??
« Odgovori #7 : 16-12-2010, 17:11:42 »
Ja sam to več jednom napisao ali mogu ponoviti.Cjelu zbirku držim u zidanoj šupi sa dva przora.Nema neke posebne izolacije.Crnogorica je uz prozore a ostalo po cjeloj prostoriji zbijeno na police jedno do drugoga.Razlika u temperaturi između vani i unutrašnjosti je par stupnjeva pogotovo ako još ima sjeverca.Drvca poprskam sa vodom jednom tjedno da povuku vlagu preko kore.Napravi se i led po kori ali to ne smeta.Kada malo otopli kontroliram vlažnost supstrata.Tako su preživjela 15 godina i to bez gubitaka,ali baš nijednog. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Tijek

Odg: pomoc - oce se smrznut??
« Odgovori #8 : 16-12-2010, 17:28:56 »
ni crnogorica ne treba svjetla u zimi kad miruje... samo pomisli koliko snjega je nad nju u planinah... mraz ne ubija drva... ubija jih mrazna suša u prolječu kad je supstrat još smrznut a drvo počne radit...

Offline helleborus

Odg: pomoc - oce se smrznut??
« Odgovori #9 : 17-12-2010, 08:42:15 »
ni crnogorica ne treba svjetla u zimi kad miruje... samo pomisli koliko snjega je nad nju u planinah...

Da, stvarno. Točno si to napisao. Samo vjerujem da drva ne miruju baš ako su u nekom relativno toplom podrumu, znači iznad nekih 5 stupnjeva, ili koliko ono kad drva više-manje prestaju s procesima ?!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: pomoc - oce se smrznut??
« Odgovori #10 : 17-12-2010, 12:43:23 »
Sam proces u drvu nikada ne prestaje,bez obzira na bjelogoricu ili crnogoricu.Usporava se sa padanjem temperature a ubrzava podizanjem temperature.Zato je najopasnija *mrazna suša*kako kaže Tijek,pogotovo za drvca koja se nalaze vani.Supstrat je smrznut,sunce ugrije stablo i grane.Drvce reagira povlačenjem vlage iz korjena ali ne može,pa odbaci granu ili grane.Ljudi onda pomisle da je to učinio mraz,nije,nego se posušilo od nedostatka vlage.Zato je drvca bolje držati unutra ili u sjeni gdje nemaju sunca pa nema niti tih naglih oscilacija.Vlaga se može nadoknaditi prskanjem kao što ja radim. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Tijek

Odg: pomoc - oce se smrznut??
« Odgovori #11 : 17-12-2010, 15:47:03 »
točno tako... ne pričam ja za sve vrste... naravno, da se masline i mediteransko vegetaciju zaštiti ako idu temperature više ko par stupnjeva izpod nule. A ne vidin ni jednega razloga da bi neke kontinentalne vrste kao mugo, smreka itd vozio u podrum... treba samo logično razmišljat i pratit prirodo

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pomoc - oce se smrznut??
« Odgovori #12 : 20-12-2010, 17:34:18 »

Citat:
Ne radi se tu o vjerovanju i nevjerovanju, male posude će se vani garant smrznuti!

E nakon razmišljanja i čega sve ne več i po ko zna koji put pročitanog, unio sam svu bijelogoricu u portun,haustor, stubište. Borovi su vani jer nemam kud s njima, pa kako bude.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: pomoc - oce se smrznut??
« Odgovori #13 : 27-12-2010, 16:05:21 »
http://img26.imageshack.us/img26/1310/p2030089.jpg
pomoc - oce se smrznut??


http://img196.imageshack.us/img196/2007/p2030090.jpg
pomoc - oce se smrznut??


http://img402.imageshack.us/img402/2923/p2030093.jpg
pomoc - oce se smrznut??



Evo ovako bi otprilike trebala biti zaštičena drvca preko zime u kontinentalnom djelu Hrvatske.Naravno tko za to ima mogučnosti.Sve ostalo napisao sam u prijašnjim postovima.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pomoc - oce se smrznut??
« Odgovori #14 : 28-12-2010, 08:21:54 »
Radovane  ti si car, al fakat. Jako puno volje i truda pokazuješ nama početnicima ovdje na forumu pa si mislim da ti to sve jednog dana nebi dop....lo postat i ukazivat na greške početnika. :chinaman:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!