Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai klubovi i Yamadori  (Posjeta: 8618 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline hknezovi

Bonsai klubovi i Yamadori
« : 13-04-2007, 16:05:44 »
Sakupljanje gotovih bonsai drveća ili sakupljanje yamadoria iz prirode su u potpunosti jedna te ista stvar. Kolekcioniranje. Naravno ti u potpunosti imaš pravo kad podržavaš kolekcioniranje yamadoria jer to nije gotov bonsai i uvijek se može stilizirati i napraviti bolji oblik koji je ugodniji ljudskom oku.
Meni je puno draže uzgojiti sadnicu ili nabaviti sadnicu iz rasadnika jer time ne ugrožavam prirodno nacionalno blago. Ukoliko sam u mogučnosti kolekcionirati prvenstveno provjeravam da li je drvo na bilo koji način ugroženo. Ukoliko nije imam fotić. Zasigurno nitko od nas ne želi situaciju kao u Japanu, gdje mala drveća u prirodi su u potpunosti već postala rijetkost. Tako da svo drveće koje se prodaje iz tih krajeva je u potpunosti uzgojeno u rasadnicima i zasigurno nije osjetilo potpuni gnjev ili ljubav prirode.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Marija

Odg: Bonsai klubovi i Yamadori
« Odgovori #1 : 13-04-2007, 16:22:10 »
Meni je puno draže uzgojiti sadnicu ili nabaviti sadnicu iz rasadnika jer time ne ugrožavam prirodno nacionalno blago. Ukoliko sam u mogučnosti kolekcionirati prvenstveno provjeravam da li je drvo na bilo koji način ugroženo. Ukoliko nije imam fotić.
:histerical:

Znaš kako se kod nas kaže - ako laže koza ne laže rog.

U ovom postu http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=129.0 si pokazivao svoj bonsai bor Pinus leucodermis koji je, ako nisi znao ENDEM.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Bonsai klubovi i Yamadori
« Odgovori #2 : 13-04-2007, 16:52:40 »
Meni je puno draže uzgojiti sadnicu ili nabaviti sadnicu iz rasadnika jer time ne ugrožavam prirodno nacionalno blago. Ukoliko sam u mogučnosti kolekcionirati prvenstveno provjeravam da li je drvo na bilo koji način ugroženo. Ukoliko nije imam fotić.
:histerical:

Znaš kako se kod nas kaže - ako laže koza ne laže rog.

U ovom postu http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=129.0 si pokazivao svoj bonsai bor Pinus leucodermis koji je, ako nisi znao ENDEM.
Da ja tu jos nesto nadodam...Kazes nacionalno blago ha?   :gigle: :gigle: Ako se ja dobro sjecam,kad sam bio u Hrvatskoj,poslikao sam yamadorije koje nisam ni mislio vaditi pa su mi neki cak preko poruka rekli da sam lud,a ti si se preko PP ponudio kao neka vrsta kurira u prodaji tih yamadorija nekim ljudima iz Belgije koje ti poznas.Ovim ne samo da "ugrozavas nacionalno blago" nego ga dajes u tudjinu,sta je jos gore. :histerical:
Inace ja ovo nikad nisam namjeravao javno reci,ali sam si trazio.

M

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai klubovi i Yamadori
« Odgovori #3 : 13-04-2007, 18:10:42 »
I onaj budala Michelangelo je oblikovao od kamenja skulpture i unistavao nacionalno blago ... :loco:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline helleborus

Odg: Bonsai klubovi i Yamadori
« Odgovori #4 : 13-04-2007, 21:31:47 »
Meni je puno draže uzgojiti sadnicu ili nabaviti sadnicu iz rasadnika jer time ne ugrožavam prirodno nacionalno blago. Ukoliko sam u mogučnosti kolekcionirati prvenstveno provjeravam da li je drvo na bilo koji način ugroženo. Ukoliko nije imam fotić.
:histerical:

Znaš kako se kod nas kaže - ako laže koza ne laže rog.

U ovom postu http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=129.0 si pokazivao svoj bonsai bor Pinus leucodermis koji je, ako nisi znao ENDEM.
Da ja tu jos nesto nadodam...Kazes nacionalno blago ha?   :gigle: :gigle: Ako se ja dobro sjecam,kad sam bio u Hrvatskoj,poslikao sam yamadorije koje nisam ni mislio vaditi pa su mi neki cak preko poruka rekli da sam lud,a ti si se preko PP ponudio kao neka vrsta kurira u prodaji tih yamadorija nekim ljudima iz Belgije koje ti poznas.Ovim ne samo da "ugrozavas nacionalno blago" nego ga dajes u tudjinu,sta je jos gore. :histerical:
Inace ja ovo nikad nisam namjeravao javno reci,ali sam si trazio.

M

Mislim da ne trebaš brinuti o tome nacionalnom blagu. Bonsai je alfa i omega u japanu već stoljećima, a kod nas u začecima. Treba samo brinuti da kad se odlučiš iskopati neko drvo to napraviš kako treba i da ono preživi. Ne kažem da možda nije ekološki osvješteniji postupak kupovanja u rasadniku no mislim da promjena lokaliteta nekog drvca (iz šume u dvorište) nije tako grozno. Osim toga znaš da ćeš u rasadniku teško, gotovo nikako, ponaći mrak, mrak bonsai starter kakav možeš naći u prirodi. Mi nismo ubojice drveća, nego moderatori. I negujemo ta drvca više nego što su ikad bila mažena i pažena.
To je vrlo slično onome kad meni na poslu kažu da je uzgajanje bonsaija mučenja biljaka. I onda se prošetaš po našim staklenicima i vidiš natrpane biljke u prilično lošem supstratu. A kad dođe vrijeme presađivanja nema mjesta za stavljanje biljaka u veće posude, jer je i ovako gužva, pa im se oreže korijen i vrate se u iste posude. U čemu je onda razlika? U čemu je razlika kad rade cestu po Žumberku i bagerima iščupaju redom sve što im se nađe na putu?! I niti ne zatrzaju na to! A mi ipak samo premještamo. Dobro u početku dok se uhodavaš kojeg i zezneš, al to je niš. Daj molim te pogledaj one kumice s placa kak pobrste sve proljetnice!!! I još su to zaštićene vrste. I uvenu za tri dana.

Offline hknezovi

Odg: Bonsai klubovi i Yamadori
« Odgovori #5 : 16-04-2007, 10:23:27 »
Ne, pa na početku sam rekao da se slažem sa vađenjem yamadoria i to sam i naglasio kasnije. Očigledno smo se krivo shvatili. Nacionalno blago o kojem govorim se može nalaziti i u vašem vrtu, ali kako večina ljudi upoće ne obrača pozornost na tako nešto mogće je viditi velika groblja malog drveća. :grrrrrr: Smatram kako bi se klubovi trebali aktivitati i u tom pogledu te organizirano reagirati kako bi spasili što se može.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Marija

Odg: Bonsai klubovi i Yamadori
« Odgovori #6 : 16-04-2007, 10:41:16 »
Nacionalno blago o kojem govorim se može nalaziti i u vašem vrtu, ali kako večina ljudi upoće ne obrača pozornost na tako nešto mogće je viditi velika groblja malog drveća. :grrrrrr: Smatram kako bi se klubovi trebali aktivitati i u tom pogledu te organizirano reagirati kako bi spasili što se može.

Bezveze, kakve to veze ima sa bonsai klubovima ...  :histerical:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline hknezovi

Odg: Bonsai klubovi i Yamadori
« Odgovori #7 : 16-04-2007, 10:57:17 »
Pa samo smatram da sa pravom informacijom koju bi mogli dobiti od ministarstava možemo spasiti manje drveće koje će biti uništeno.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai klubovi i Yamadori
« Odgovori #8 : 16-04-2007, 11:03:09 »
Pa samo smatram da sa pravom informacijom koju bi mogli dobiti od ministarstava možemo spasiti manje drveće koje će biti uništeno.

Mozes li malo podrobnije objasnit sto zelis reci? Nije mi bas skroz jasno.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline hknezovi

Odg: Bonsai klubovi i Yamadori
« Odgovori #9 : 16-04-2007, 13:25:30 »
Mislio sam nešto poput već navedenog. Trebalo bi kontaktirati gradske vlasti ili županije te saznati gdje su izdane dozvole za gradnju te pregledati terene. Ukoliko postoje primjerci koje se isplati vaditi kontaktirati vlasnika i ponuditi mu pomoć u vađenju tih primjeraka. Ukoliko je vlasnik država (izgradnja cesta, autoputa itd.) možemo pristupiti vađenju u dogovoru sa lokalnom zajednicom.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Marija

Odg: Bonsai klubovi i Yamadori
« Odgovori #10 : 16-04-2007, 13:32:37 »
kvalitetni primjerci se teško nalaze i sigurno se ne "beru" s reda   :no: .... jedno je spašavanje stabala (što mislim da je u ovom slučaju utopijski posao), a drugo je vađenje kvalitetnih yamadorija ... jedno ne ide s drugim ... nije svako stabalce koje raste u prirodi yamadori!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Bonsai klubovi i Yamadori
« Odgovori #11 : 16-04-2007, 17:08:34 »
Meni je puno draže uzgojiti sadnicu ili nabaviti sadnicu iz rasadnika jer time ne ugrožavam prirodno nacionalno blago.
Nemoj se sada izvlacit na fore.Ovo gore sta pise, a ono sta si ti naumio sa mojim yamadorijima(prodavanje u dijaspori)je susta suprotnost tvojoj toboznjoj "ekoloskoj osvijescenosti". :tup:

M

Offline Pinus

Odg: Bonsai klubovi i Yamadori
« Odgovori #12 : 16-04-2007, 20:49:45 »
Nije mislio da beremo sve, već kaj ima dobrog. Recimo kad ideš uz cestu pa vidiš dobre komade, a ne smiješ ih taknut. Takve grmove obično na kraju ruše, a šta nebi bilo bolje da mi to proberemo.

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai klubovi i Yamadori
« Odgovori #13 : 16-04-2007, 21:11:24 »
Naci kvalitetan yamadori je jako tesko. Naci kvalitetu na takvim lokacijama gdje se planira gradnja, bi po mom misljenju bila ogromna sreca. Ja sam presretan ako nadjemo 10 do 15 yamadorija po sezoni, a da sad slijedimo ta pravila mislim da bih bio presretan ako nadjem 1 primjerak.
Seljak dodje i poguli ne znam koliko grabova jer mu trebaju za taklje za pome, ili ispila za ogrijev, a sad da se tresem zbog toga jer cu PRESADIT nekoliko primjeraka, i od toga probat napravit nesto lijepo cime bih popularizirao nas kraj ... to je nekakva vrsta redesigna. Ne vodi nas nikakva pohlepa i mislim da je taj odnos izmedju nas i prirode cist.
andbonsai.com ~ andbonsai studio