Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Gospodar prstenova 2-Ishitsuki-šuma  (Posjeta: 15500 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Aleksa

Odg: Gospodar prstenova 2-Ishitsuki-šuma
« Odgovori #15 : 23-04-2007, 21:34:23 »
:tup:


donesite mi plodova u Vitturi, da se mogu javno krijepiti za vrijeme radionice  :yupi:

 :histerical:

Ja sam cuo da ispod tise ne raste nista bas zbog tog otrovnog soka koji pada sa grana i ubja sve zivo ispod! Mada nisam provjerio da li je to tacno...

Offline gal

Odg: Gospodar prstenova 2-Ishitsuki-šuma
« Odgovori #16 : 24-04-2007, 07:04:56 »
Ja sam cuo da ispod tise ne raste nista bas zbog tog otrovnog soka koji pada sa grana i ubja sve zivo ispod! Mada nisam provjerio da li je to tacno...

Nije točno! Ispod tise raste sve što u uvjetima sjene koju stvara krošnja može rasti. I niš ne curi sa tise, i da je tak opasna nebi je sadili po parkovima, perivojima, dvorištima.... Nekad su je izbjegavali u dvorištima jer ju je znala gladna domaća živina pojesti pa je crkavala...

Offline Marija

Odg: Gospodar prstenova 2-Ishitsuki-šuma
« Odgovori #17 : 24-04-2007, 08:11:51 »
Nije točno! Ispod tise raste sve što u uvjetima sjene koju stvara krošnja može rasti. I niš ne curi sa tise, i da je tak opasna nebi je sadili po parkovima, perivojima, dvorištima.... Nekad su je izbjegavali u dvorištima jer ju je znala gladna domaća živina pojesti pa je crkavala...
To nikoga nije spriječilo...
I oleandar je otrovan (u svim svojim dijelovima sadržava otrovne tvari, primjerice glikozid oleandrin; najotrovniji su kora i listovi) pa ga redovito sade oko škola po parkovima i sl.  :frown:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Gospodar prstenova 2-Ishitsuki-šuma
« Odgovori #18 : 24-04-2007, 09:40:23 »
Ipak znam da ljudima na zapadu koji imaju ogradu od tise,ispod nikad ne rastu korovi,a vise puta sam vidio,recimo u geografskom botanickom vrtu kod Brisela da ispod odraslih tisa ne raste ama bas nista.

M

Offline gal

Odg: Gospodar prstenova 2-Ishitsuki-šuma
« Odgovori #19 : 24-04-2007, 10:13:45 »
Ipak znam da ljudima na zapadu koji imaju ogradu od tise,ispod nikad ne rastu korovi,a vise puta sam vidio,recimo u geografskom botanickom vrtu kod Brisela da ispod odraslih tisa ne raste ama bas nista.

M

Ne raste ništa ni ispod oraha! Možda prije ima veze sa kiselosću tla koje stvara crnogorica... ali da ne naklapamo odgovorit će nam možda naša Helle! Ionako je ovo nebitno za ono ćime se mi pokušavamo baviti. 

Offline helleborus

Odg: Gospodar prstenova 2-Ishitsuki-šuma
« Odgovori #20 : 24-04-2007, 10:33:29 »
Ja sam cuo da ispod tise ne raste nista bas zbog tog otrovnog soka koji pada sa grana i ubja sve zivo ispod! Mada nisam provjerio da li je to tacno...

Nije točno! Ispod tise raste sve što u uvjetima sjene koju stvara krošnja može rasti. I niš ne curi sa tise, i da je tak opasna nebi je sadili po parkovima, perivojima, dvorištima.... Nekad su je izbjegavali u dvorištima jer ju je znala gladna domaća živina pojesti pa je crkavala...

I ja imam takvo iskustvo s tisom. Taksin, kao otrovni spoj tise nije štetan za biljke. Najveća 'mana' tise je u njenoj krošnji koja radi veliku sjenu. Kod nas u Botaničkom vrtu ispod tise nema ničega, no ako, i kad posadimo nešto tada to bilje raste. To su biljke sjene. Druge također, ako ih se stavi uz rub krošnje, rastu ali se izduže prema svjetlu. Taksin je otrovan za ljude i zivotinje no u većim količinama. Navodno su najotrovnije iglice. Od tise se i dobiva jedan spoj taksol, vjerojatno ga sad rade sintetskim putem, koji se koristi u kemoterapijama kod malignih bolesti.
Inače tisa je najstarije Evropsko stablo, ima ih starih i 4000 godina. Negdje u Engleskoj ima jedna kapelica koja je izgrađena u samom deblu tise. Vidjela sam fotku, izgleda prekrasno. A 300 godina stari drvoredi tise u Irskoj, uh.  :surprised:

Offline helleborus

Odg: Gospodar prstenova 2-Ishitsuki-šuma
« Odgovori #21 : 24-04-2007, 10:47:38 »
Evo jedne slike stare tise koju naš našla na netu, nije to ona koju sam tražila, ali i ova je krasna. 800 godina stara, 8 i nešto metara u promjeru.

Offline marinko beg

Odg: Gospodar prstenova 2-Ishitsuki-šuma
« Odgovori #22 : 24-04-2007, 16:29:20 »
Steta gdje god trazim,ne mogu nac dobru fotografiju najstarijega drva u europi;"Fortingall yew"(tisa na engleski).
evo dva linka:    http://www.perthshirebigtreecountry.co.uk/index.asp?pg=26

http://www.perthshirebigtreecountry.co.uk/index.asp?pg=26

M

Offline Aleksa

Odg: Gospodar prstenova 2-Ishitsuki-šuma
« Odgovori #23 : 24-04-2007, 21:24:55 »
Nije točno! Ispod tise raste sve što u uvjetima sjene koju stvara krošnja može rasti. I niš ne curi sa tise, i da je tak opasna nebi je sadili po parkovima, perivojima, dvorištima.... Nekad su je izbjegavali u dvorištima jer ju je znala gladna domaća živina pojesti pa je crkavala...
To nikoga nije spriječilo...
I oleandar je otrovan (u svim svojim dijelovima sadržava otrovne tvari, primjerice glikozid oleandrin; najotrovniji su kora i listovi) pa ga redovito sade oko škola po parkovima i sl.  :frown:


Oko moje skole raste k'o lud... Taman dobrododje kad mi ucenici mucenici pomislimo na samoubistvo!  :gigle:


Offline Aleksa

Odg: Gospodar prstenova 2-Ishitsuki-šuma
« Odgovori #24 : 24-04-2007, 21:31:40 »
Evo slike "Stare masline".... http://www.bar.cg.yu/online/Oktobar2003/Stara_maslina061003.jpg

Stara je preko 2000 god. nalazi se nedaleko od Bara...

Offline marinko beg

Odg: Gospodar prstenova 2-Ishitsuki-šuma
« Odgovori #25 : 25-04-2007, 00:06:57 »
Evo slike "Stare masline".... http://www.bar.cg.yu/online/Oktobar2003/Stara_maslina061003.jpg

Stara je preko 2000 god. nalazi se nedaleko od Bara...
Svaka cast,ali to drvo nema u knjizi "Hiljadu godisnja stabla"(ovako je kad prevedem na hrvatski).Inace kazu da su najstariji primjerci maslina u Izraelu(oko 2000 godina) i jedno ili dva u Francuskoj koja su blizu toj brojki.Mozda su malo pretjerali sa procjenom starosti u Crnoj Gori. :mdr:

M

Offline helleborus

Odg: Gospodar prstenova 2-Ishitsuki-šuma
« Odgovori #26 : 25-04-2007, 12:19:59 »
Nije točno! Ispod tise raste sve što u uvjetima sjene koju stvara krošnja može rasti. I niš ne curi sa tise, i da je tak opasna nebi je sadili po parkovima, perivojima, dvorištima.... Nekad su je izbjegavali u dvorištima jer ju je znala gladna domaća živina pojesti pa je crkavala...
To nikoga nije spriječilo...
I oleandar je otrovan (u svim svojim dijelovima sadržava otrovne tvari, primjerice glikozid oleandrin; najotrovniji su kora i listovi) pa ga redovito sade oko škola po parkovima i sl.  :frown:


Oko moje skole raste k'o lud... Taman dobrododje kad mi ucenici mucenici pomislimo na samoubistvo!  :gigle:



Gle, ja sam prije faksa radila u školi i vjeruj mi...prije će se prefesori najesti tih tisinih plodova, sjemenki i grana nego učenici.  :wall:

Offline helleborus

Odg: Gospodar prstenova 2-Ishitsuki-šuma
« Odgovori #27 : 25-04-2007, 12:28:44 »
Evo slike "Stare masline".... http://www.bar.cg.yu/online/Oktobar2003/Stara_maslina061003.jpg

Stara je preko 2000 god. nalazi se nedaleko od Bara...
Svaka cast,ali to drvo nema u knjizi "Hiljadu godisnja stabla"(ovako je kad prevedem na hrvatski).Inace kazu da su najstariji primjerci maslina u Izraelu(oko 2000 godina) i jedno ili dva u Francuskoj koja su blizu toj brojki.Mozda su malo pretjerali sa procjenom starosti u Crnoj Gori. :mdr:

M

A moglo bi i biti da ova 'naša' područja obilaze kao neinteresantna za takve svjetski poznate i vrijedne primjerke. Ako, uopće, oni kaj to pišu znaju gdje je Hrvatska ili Crna Gora. Dakle, Francuzi nemaju pojma gdje smo - provjereno više puta. A Amerikanci još manje. Oni uopće nikad, nikad čuli za nas. Kad su me u Americi pitali od kud sam..., Hrvatsku nisu znali smjestiti niti na određeni kontinent, a kamoli gdje je.  :tup: Ne znam za Engleze, al bojim se da je i s njima slično. Tako da je lako moguće da oni koji su pisali tu knjigu i nisu prošli sve kak spada. A ko je to napisao?

Offline marinko beg

Odg: Gospodar prstenova 2-Ishitsuki-šuma
« Odgovori #28 : 25-04-2007, 14:18:26 »
A ko je to napisao?
Ne znam,ne sjecam se.Knjigu sam posudio iz biblioteke.

M

Offline helleborus

Odg: Gospodar prstenova 2-Ishitsuki-šuma
« Odgovori #29 : 25-04-2007, 21:33:23 »
A ko je to napisao?
Ne znam,ne sjecam se.Knjigu sam posudio iz biblioteke.

M

Išla sam potražiti knjigu sličnog naziva na netu i ako je to ta rekla bi da se radi o nekim s engleskog govornog područja. Dakle moguće je da se radi o Amerikancima. Nemrem a ne sumnjati u sveobuhvatnost podataka.