Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Quercus?  (Posjeta: 5477 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Quercus?
« : 31-01-2011, 18:55:02 »
Evo jedno pitanje prepoznavanja drveta bez fotki, naime bijaše u subotu ljep dan i ja se uputim na kočinje brdo(Klis brdo) iznad Splita u potragu za yamadorijem hrastom ili nekom drugom bjelogoricom, tam gore na brdu ima svega al nema baš materijala za vađenje a ako i ima pokoji komad onda nema niti malo nebarija.Da sam lutao dva sata možda bi i nešto našo a ovak samo ispigani malo deblji štap sa starom korom. Drvo ima nekakav plod suh i tvrd veličine ping pong loptice i nigde nisam našao žir al po suhom lišču baca na cerr ili robur, neznam pa pitam možda Marija i Andrija znaju te terene i kaj bi to moglo bit.Eto ako znate o čemu meljem onda dobro a ako ne opet dobro. pozzzzzzzzzzzzzz
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: Quercus?
« Odgovori #1 : 31-01-2011, 19:46:33 »
Ako misliš ovo na slici, onda to nije plod (žir) nego je patogena bolest na hrastovima koja nastaje usljed uboda osa šiškarica.
Inače, hrast sa dobrim nebariem je izuzetno teško naći.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Quercus?
« Odgovori #2 : 31-01-2011, 23:09:05 »
Hrast se prvo sidri u dubinu,da može odoljeti vjetrovima i godinama koje ga očekuju.Kasnije se stvara onaj gornji dio,nebarij na sve strane,tako lijep kod starih hrastova.Ti djelovi su površinski i služe za prikupljanju hranjiva iz humusa i lišća koje se raspada.Kod mene su se cijele šume posušile nakon gradnje hidrocentrala na Dravi.Opao je nivo podzemnih voda i uništio hrastove stare sto godina.Mladi hrast se privikne na okolinu i uvjete ali stari ne ako je desetljećima živio u drugačijim okolnostima.Voda mu je jako važan faktor. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Quercus?
« Odgovori #3 : 01-02-2011, 12:34:40 »
E hvala na dendrološkom poznavanju i stručnosti.  to je to sa slike,možete li mi reči o kojem se hrastu radi?Ovo kaj sam ja iskopo če bit za jedno par godina dobar shohin a jako je loš materijal i treba mu vremena za rast.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: Quercus?
« Odgovori #4 : 01-02-2011, 19:15:19 »
Vjerojatno Quercus pubescens, on je čest ovdje.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Quercus?
« Odgovori #5 : 01-02-2011, 19:49:30 »
Hvala Andrija. Gledao sam fotke od talijanke melloni i to je to. :chinaman:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Marija

Odg: Quercus?
« Odgovori #6 : 01-02-2011, 20:28:56 »
Hvala Andrija. Gledao sam fotke od talijanke melloni i to je to. :chinaman:
andrea melloni je muško. Andrea je MUŠKO talijansko ime  :turpija: :whistle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Quercus?
« Odgovori #7 : 02-02-2011, 09:59:01 »
evo ovak bi za koju godinu trebao izgledat materijal izvađen u orošlu subotu. slika je od Andrea Mellonia.Ovaj prebonsai izgleda loše bar po mom ukusu.
Pronašao sam par dobrih članaka o ovoj vrsti i nadam se da če mi pomoć u održavanju, piše na forumu da je jako razmažen i da ga treba mazit.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Marija

Odg: Quercus?
« Odgovori #8 : 02-02-2011, 11:35:25 »
Za moj ukus je to jako loše. Nema nikakvog nebarija koji bi držao to stablo u balansu, deblo je kao štap bez ikakva sužavanja ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Quercus?
« Odgovori #9 : 03-02-2011, 10:20:42 »
Za moj ukus je to jako loše. Nema nikakvog nebarija koji bi držao to stablo u balansu, deblo je kao štap bez ikakva sužavanja ...
Da strašno loše drvo , čini mi se kao prevara ,odpilana grana utaknuta u malu posudu, a to drvo je bilo na izložbi u berlinu.Nemoš vjerovat.Situacija kod kolektiranog batrljka koji je tu negdje kao ovo drvo sa slike je ovak, tj plan je ovakav,  ako se primi onda ču posjeć sve na minimum, nakosit deblo i napravit kosi presjek sa pilom i dlijetom e  i možda če to za kojih masu godina i ličit na nešto.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!