Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Carpinus betulus - za razmjenu ili prodaju  (Posjeta: 15655 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline boki

Odg: Carpinus betulus - za razmjenu ili prodaju
« Odgovori #15 : 18-02-2011, 12:57:27 »
U kojoj valuti vi licitirate?

Ako su HR kune, lagano vrijeđate vlasnika!

zanimljiv komentar, pogotovo od nekog tako iskusnog. Meni se kao manje iskusnom čini da je ovo drvce u jako ranom stadiju razvoja bez ikakvog oblikovanja i iskreno ne vidim baš razloga zašto bi ono vrijedilo 150 eur kad možeš otić negdje u šumu i besplatno iskopat barem jednako kvalitetan yamadori?
Imam prijedlog boki...
Odi u šumu i iskopaj jedan barem jednako kvalitetan yamadori, donesi ga doma, posadi i brini se za njega barem godinu dana...tako da potvrdimo da je živ i uredno odradio prvu vegetacijsku sezonu nakon iskopavanja, a ja ću ti onda za njega, nakon toga svega,  dati 150 kuna, jer ne vrijedi više. Imamo li dogovor? Kak ti se čini pogodba?

a sunce vam vaše sad me svi napadaju :mac:

ja sam samo izrazio nerazumjevanje.. nikako kritiku.. vidio sam vani kolike su cijene... i jasno mi je recimo za grad tipa londona gdje nema šume u blizini gdje bi se tako nešto iskopalo...

ali u svakome slučaju.... počinjem sve više i više cijenit ovaj hobi :love:

Offline boki

Odg: Carpinus betulus - za razmjenu ili prodaju
« Odgovori #16 : 18-02-2011, 13:06:17 »
Teško je nekome tko se kratko vrijeme bavi sa bonsaijem odrediti pravu vrijednost.Ja kažem ovako-drvce je u treningu 10 godina,moj posao po godini je 200 kuna,posuda je 200 kuna i to je 2200.A sada idemo na drvce koje je staro 30 ili 40 godina koje košta...... i tu svatko stane jer mu je i ono prvo za posao puno.Vi koji se duže vrijeme bavite sa uzgojem znate o ćemu govorim.Mi možemo cijene postići samo na Evropskom tržištu,kod nas dogledno vrijeme još ne. :nono:

mislim da je ovo zapravo razlog moje skepse...

Offline Marija

Odg: Carpinus betulus - za razmjenu ili prodaju
« Odgovori #17 : 18-02-2011, 13:26:49 »
moj posao po godini je 200 kuna,posuda je 200 kuna i to je 2200.A sada idemo na drvce koje je staro 30 ili 40 godina koje košta......

Ne računa se to baš tako generalno. Gleda se kvaliteta startnog materijala i posebnost i to daje temeljnu cijenu. Naravno da rad unaprijeđujei stablo i cijenu, ali ne na način "200kn po godini".

Odnosno ako je materijal loš, rad na njemu 10 godina neće nadoknaditi cijenu, bit će znatno manja od nekog sirovog materijala s karakterom.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Carpinus betulus - za razmjenu ili prodaju
« Odgovori #18 : 18-02-2011, 13:53:56 »
vidio sam vani kolike su cijene... i jasno mi je recimo za grad tipa londona gdje nema šume u blizini gdje bi se tako nešto iskopalo...


Daj da i to razjasnimo, blizina šume nema apsolutno nikakve veze s time. U šumi je gotovo nemoguće pronaći drvo pogodno za bonsai. Može se ali je jako, jako teško. Razlog tome je mrak, sjena drveća koja tjera mladice da odmah agresivno krenu rasti u zrak kako bi što prije razvile krošnju i dobile svoj dio svjetlosti. Jamadori se ne traži u šumi.
Uostalom i sam ćeš se u to uvjeriti kao što smo se gotovo smi mi kontinentalci uvjerili.
 Moj ti je dakle savjet, pokušaj pronaći takav grab u šumi. Obrati pažnju na nebari i pokret debla. Ako ga ti kao početnik pronađeš u roku od tjedan dana, super, uštedio si 1000kn minimalno. A ako ga pak ne pronađeš onda ćeš bolje razumjeti zašto ovaj Galov grab vrijedi puno puno više nego što ga ti procjenjuješ.

Offline Marija

Odg: Carpinus betulus - za razmjenu ili prodaju
« Odgovori #19 : 18-02-2011, 13:54:56 »
uzurpirali smo Galu temu sa offtopic raspravama ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline boki

Odg: Carpinus betulus - za razmjenu ili prodaju
« Odgovori #20 : 18-02-2011, 14:31:31 »
vidio sam vani kolike su cijene... i jasno mi je recimo za grad tipa londona gdje nema šume u blizini gdje bi se tako nešto iskopalo...


Daj da i to razjasnimo, blizina šume nema apsolutno nikakve veze s time. U šumi je gotovo nemoguće pronaći drvo pogodno za bonsai. Može se ali je jako, jako teško. Razlog tome je mrak, sjena drveća koja tjera mladice da odmah agresivno krenu rasti u zrak kako bi što prije razvile krošnju i dobile svoj dio svjetlosti. Jamadori se ne traži u šumi.
Uostalom i sam ćeš se u to uvjeriti kao što smo se gotovo smi mi kontinentalci uvjerili.
 Moj ti je dakle savjet, pokušaj pronaći takav grab u šumi. Obrati pažnju na nebari i pokret debla. Ako ga ti kao početnik pronađeš u roku od tjedan dana, super, uštedio si 1000kn minimalno. A ako ga pak ne pronađeš onda ćeš bolje razumjeti zašto ovaj Galov grab vrijedi puno puno više nego što ga ti procjenjuješ.

Ja živim na mjestu gle blizu moje kuće ima jako puno raznih seoskih puteljaka, šumaraka i mjesta pogodnih za tražit takve stvari pa sam se uvjerio da nije lako pronaći nešto zaista dobro.... također imam dvije bake na selu plus vikendicu na selu oko kojih se nalazi more raslinja, tako da sam tu vrlo vjerojatno bio subjektivan... u svakom slučaju, ugodno sam iznenadjen ( i nisam uvredjen) sa cijenom:)

Inače sam po zanimanju financijski analitičar i u opisu posla mi je da cijene prihvaćam sa skepsom....:)

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Carpinus betulus - za razmjenu ili prodaju
« Odgovori #21 : 18-02-2011, 16:40:46 »
Da ne duljim previše. Ja sam počeo sa nadmetanjem i vidim da je sklizak teren kad su u pitanju novci,mislio sam na eure al nisam napisao zbog toga jer sam očekivao bržu igru brojki, no ok.Meni se galovo drvo sviđa i ja dajem svoj mugo naravno ako se primi u zamjenu za grab, fotka stoji u temi vađenje.Ako se ne mjienjam ja kupujem al o tome ču privat sa vlasnikom.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Carpinus betulus - za razmjenu ili prodaju
« Odgovori #22 : 18-02-2011, 18:28:28 »
moj posao po godini je 200 kuna,posuda je 200 kuna i to je 2200.A sada idemo na drvce koje je staro 30 ili 40 godina koje košta......

Ne računa se to baš tako generalno. Gleda se kvaliteta startnog materijala i posebnost i to daje temeljnu cijenu. Naravno da rad unaprijeđujei stablo i cijenu, ali ne na način "200kn po godini".

Odnosno ako je materijal loš, rad na njemu 10 godina neće nadoknaditi cijenu, bit će znatno manja od nekog sirovog materijala s karakterom.
Normalno je da se kvaliteta podrazumjeva,mislio sam na dobre i stare bonsaije.Htio sam samo dočarati kako bi se čovjek ili netko začudio da sam mu bubnuo cijenu 2000 eura,a neki vrijede i puno više.Bonsai je u konačnici za nekoga skupi hobi i treba biti realan.Neka ljudi shvate vrijednost Bonsaija pa će ga onda više cjeniti a i sam rad oko njega.Više će cjeniti i one koji se sa time bave. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - za razmjenu ili prodaju
« Odgovori #23 : 21-02-2011, 08:47:14 »
uzurpirali smo Galu temu sa offtopic raspravama ...
...niste! Nije bilo puno rasprava o ovakvoj, pa rekao bih skoro tabu temi. Davno sam pokušao prevesti Walterov članak o cijeni bonsaia, prijevod je dosta sirov trebalo bi ga malo lektorirati, ak se kome da, mogu ga poslat, pa ga nek objavi... vrlo je interesantan!

Dakle evo još par slika bez lišća, grab je u ponudi još kratko vrijeme, nakon toga ide na njega žica i više neće biti u ponudi...
Zahvaljujem svima na interesu i ponudama!

Offline Andrija Zokić

Odg: Carpinus betulus - za razmjenu ili prodaju
« Odgovori #24 : 21-02-2011, 09:09:58 »
Davno sam pokušao prevesti Walterov članak o cijeni bonsaia, prijevod je dosta sirov trebalo bi ga malo lektorirati, ak se kome da, mogu ga poslat, pa ga nek objavi...

Pošalji nam ga! To je ovaj članak? http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2010/02/article-bonsai-prices-german-only.html
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - za razmjenu ili prodaju
« Odgovori #25 : 21-02-2011, 09:37:05 »
Davno sam pokušao prevesti Walterov članak o cijeni bonsaia, prijevod je dosta sirov trebalo bi ga malo lektorirati, ak se kome da, mogu ga poslat, pa ga nek objavi...

Pošalji nam ga! To je ovaj članak? http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/2010/02/article-bonsai-prices-german-only.html
...je! ...poslano na: marija (@) animabonsai.com

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Carpinus betulus - za razmjenu ili prodaju
« Odgovori #26 : 21-02-2011, 11:46:26 »
Super eto i neke koristi od dražbe. :hihihi:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: Carpinus betulus - za razmjenu ili prodaju
« Odgovori #27 : 21-02-2011, 14:33:06 »
I da ponovimo zaključak iz Walterovog članka: "To znači: Bonsai uzgoj se u Europi može raditi samo kao hobi. Tržište ne može ni blizu pokriti  troškove stvaranja."
andbonsai.com ~ andbonsai studio