Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: POČETAK  (Posjeta: 25602 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline scorpion01

Odg: POČETAK
« Odgovori #15 : 27-04-2007, 13:02:04 »
Bio sam u gradskoj knjižnici i tamo nemaju apsloutno nikakve literature. Sramota! Kaže mi ženska da su bile 3 dobre knjige ali da su "nestale". Pitao sam u algoritmu za Harrija Tomlinsona - "The complete book of bonsai" ali to se mora naruciti iz Amerike i košta 3oo kn. Buahaha, toliko para za sada nemam. U biti o bonsaima nitko ništa ne zna. Svi su čuli za njih ali ih nisu vidjeli kao da tražiš sveti gral....  :dunno:

Offline DonQuijote

Odg: POČETAK
« Odgovori #16 : 27-04-2007, 13:03:20 »
Ovdje su mišljenja podijeljena. Osobno mislim da si napravio dobru stvar ako si početnik  :great: Meni je ta knjiga pomogla i naučila me osnovama kroz konkretne primjere i puno dobrih savjeta.

Offline Marija

Odg: POČETAK
« Odgovori #17 : 27-04-2007, 13:36:12 »
Ovdje su mišljenja podijeljena. Osobno mislim da si napravio dobru stvar ako si početnik  :great: Meni je ta knjiga pomogla i naučila me osnovama kroz konkretne primjere i puno dobrih savjeta.

Evo na ovoj temi je bilo razgovora o toj knjizi:
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=54.0
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: POČETAK
« Odgovori #18 : 27-04-2007, 13:42:05 »
Bio sam u gradskoj knjižnici i tamo nemaju apsloutno nikakve literature. Sramota! Kaže mi ženska da su bile 3 dobre knjige ali da su "nestale". Pitao sam u algoritmu za Harrija Tomlinsona - "The complete book of bonsai" ali to se mora naruciti iz Amerike i košta 3oo kn. Buahaha, toliko para za sada nemam. U biti o bonsaima nitko ništa ne zna. Svi su čuli za njih ali ih nisu vidjeli kao da tražiš sveti gral....  :dunno:
U Algoritmu u Zagrebu kod hotela Dubrovnik ovoga trena imaš jednoga Tomlinsona i bar još cca 5 drugih naslova. Sve skupa, nišu loše knjige za početak, ali ništa spektakularno i posebno sadržajno znanjem. Osnove svakako postoje, ali njih ćeš naći u svakoj bonsai knjizi. Osnove! Za neku ozbiljniju nadgradnju treba potražiti druge autore. Npr Petera Adamsa, koji piše najspecijaliziranije knjige posvećene uskoj tematici  i samo ponekim vrstama. Mnoge ostale stvari, bonsai book-ovi koji se mogu kupiti na engleskom jeziku, samo su varijacije na temu i jednostavna konfekcija (tako bar S kaže, a on je kupio gotovo sve što se kupiti dalo u zadnjih petnaestak godina). Naravno, isključujem iz toga knjige koje imaju vrijedne fotografije mrak primjeraka iz kojih se također može naučiti jako puno, samo gledajući. Ako nisi zadovoljan izborom u Algoritmu, probaj Amazon.com. Super je. Mi često kupujemo od njih. I jeftiniji su od Alg, čak i uz plaćenu poštarinu!

Offline helleborus

Odg: POČETAK
« Odgovori #19 : 27-04-2007, 13:57:01 »
Eto vidis,zato sam ja i rekao da je dobro imati botanicara na forumu.Ovo su stvari koje ne zna svatko.
Da je nemamo trebali bi je izmisliti :worthy: :love:

 

Jako ste dragi dečki.

Offline scorpion01

Odg: POČETAK
« Odgovori #20 : 27-04-2007, 15:06:11 »
Eee Helleborus, ne bi vjerovao ali bio sam na stranici Amazona i gledao knjigu od Tomlinosna i košta bijednih 26 dolara. Čak je sada nekakva akcija ili tako nešto. Ali stvar je u tome što ne znam koliko bi me koštala poštarina??? A što se tiče knjige koju sam naručio mislim da će mi dobro doći zato što krećem od nule. Evo, u zadnjh par dana sam saznao nekakve sitnice o hortikluturi. Ali, kada god mislim da sam nešto naučio saznam da ima još nešto... Meni za sada stvarno trebaju stvari vezane za početak uzgoja. Jel znaš ti kako izračuni poštarinu? Ili ako netko ima nekakve materijale da mi pošalje poštom?

Offline Marija

Odg: POČETAK
« Odgovori #21 : 27-04-2007, 15:11:00 »
Tomlinsona imaš u Algoritma, tako da nema smisla ga naručivat preko Amazona i plaćat poštarinu
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline scorpion01

Odg: POČETAK
« Odgovori #22 : 27-04-2007, 15:14:53 »
Pogledao sam onaj link što se tiče kritika na račun Filipovića. Komentirati ću ono vezano uz oblikovanje bonsaia i prosječnu visinu. Pročitao sam par sajtova da postoje mali, srednji i veliki što se tiče rasta. Ali čak i meni kao početniku nema smisla ono od 45-47 cm, nema logike. Isto tako sam čuo da je puno teže dobiti bonsai od recimo 20 cm nego onaj od 40...

Offline helleborus

Odg: POČETAK
« Odgovori #23 : 27-04-2007, 15:26:44 »
Eee Helleborus, ne bi vjerovao ali bio sam na stranici Amazona i gledao knjigu od Tomlinosna i košta bijednih 26 dolara. Čak je sada nekakva akcija ili tako nešto. Ali stvar je u tome što ne znam koliko bi me koštala poštarina??? A što se tiče knjige koju sam naručio mislim da će mi dobro doći zato što krećem od nule. Evo, u zadnjh par dana sam saznao nekakve sitnice o hortikluturi. Ali, kada god mislim da sam nešto naučio saznam da ima još nešto... Meni za sada stvarno trebaju stvari vezane za početak uzgoja. Jel znaš ti kako izračuni poštarinu? Ili ako netko ima nekakve materijale da mi pošalje poštom?
poštarina ti je 10 ili 13 dolara i još uvijek ti je jeftinije nego u alg. Trust me, I know what Im doing! :great:

Offline Marija

Odg: POČETAK
« Odgovori #24 : 27-04-2007, 15:28:37 »
U Dubrovniku u Algoritma sam prijatelju uzela Tomlinsona, prije par mjeseci, za 170 kn
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline veljko

Odg: POČETAK
« Odgovori #25 : 28-04-2007, 07:59:19 »
Pogledao sam onaj link što se tiče kritika na račun Filipovića. Komentirati ću ono vezano uz oblikovanje bonsaia i prosječnu visinu. Pročitao sam par sajtova da postoje mali, srednji i veliki što se tiče rasta. Ali čak i meni kao početniku nema smisla ono od 45-47 cm, nema logike. Isto tako sam čuo da je puno teže dobiti bonsai od recimo 20 cm nego onaj od 40...

Upravo tako, Mare je napisala krivi navod, ja sam stavio citat iz knjige, koji je točan, a kojeg mogu potvrditi svi oni koji su je nabavili i koliko čitam po forumu, svi su zadovoljni. U svakom slučaju, toplo ti ju preporučam.

Offline scorpion01

Odg: POČETAK
« Odgovori #26 : 28-04-2007, 20:31:10 »
Ej ekipo! Moram vam se "pohvaliti". Prije nešto manje od tjedan dana sam si nabavio par hrastova, breze i divlji kesten(sadnice). Komarci su me izmasakrirali ali se isplatilo. Stvar je u tome što se zadnji dana cijeli sisak uređuje i kosi tako da je tako teško naći bilo što. No najdraže mi je bilo kako sam naletio na hrast. Hodam po jednoj šumici nakon što su radnici završili sa košnjom i pored jednog kamena ugledam sadnicu od 15-ak cm. Bio sam sretan kao budala!  :mdr:
Hrast i breza su se super uhvatili ali mislim da kesten neće dobro završiti. Čuo sam da proces prilagodbe traje 2 tjedna? I da, koliko se sadnice često zaljevaju?



Offline veljko

Odg: POČETAK
« Odgovori #27 : 29-04-2007, 09:33:07 »

Hrast i breza su se super uhvatili ali mislim da kesten neće dobro završiti. Čuo sam da proces prilagodbe traje 2 tjedna? I da, koliko se sadnice često zaljevaju?




Kao i sve ostale biljke.

Offline scorpion01

Odg: POČETAK
« Odgovori #28 : 29-04-2007, 15:29:09 »
A to je?

Offline DonQuijote

Odg: POČETAK
« Odgovori #29 : 29-04-2007, 16:17:17 »
Ovisno o zemlji u koju si je posadio i količini pjeska u njoj. I ovisi da li je u tegli, sanduku ili u vrtu, ovisi o mnogo čemu i ne može se samo tako reći koliko često se zalijeva.

Drva koja su mi u zemlji zalijevam ...jednom u dva tjedna iako ni to nije potrebno. Bukve koje su mi u velikim plastičnim teglama zalijevam jednom tjedno. Javorek koji je u maloj posudi i sa vrlo poroznom zemljom zalijevam svaki dan. Kužiš da se ne može odgovoriti kratko i jasno. Stara drvca u pravim posudama se zalijevaju svaki dan, a ljeti i dvaput dnevno.
 Najbolje da u teglu. ako uopće je u tegli, zabiješ drveni štapić i ostaviš ga. Vađenjem štapića vidiš koliko je duboko zemlja vlažna, kad je štapič suh više od pola ili dvije trečine, vrijeme je da zaliješ.
Mogu ti reći da ako si biljke ostavio u zemlji sa kojom su izvađene, imaš dobre šanse da prečestim zalijevanjem korijen ubiješ, tj da istrune.