Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: POČETAK  (Posjeta: 26018 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline scorpion01

POČETAK
« : 23-04-2007, 17:26:23 »
Bok ljudi! Imam par pitanje ako netko može odgovoriti... Htio bih početi sa uzgojem bonsaia iz sjemena. Ima li netko savjet kako početi, ono od nule. ???

Offline DonQuijote

Odg: POČETAK
« Odgovori #1 : 23-04-2007, 19:09:18 »
Za početak pročitaj sve teme na forumu, ili barem one pod- Početnici pitaju
Onda nabavi nešto literature i sjeme a dalje je već lako,

Offline scorpion01

Odg: POČETAK
« Odgovori #2 : 23-04-2007, 20:43:48 »
Hvala. Konkretno me zanima breza, bor, lipa i recimo hrast... E sada, ako krećem sa sjemenom, da li se mora zasaditi u određeno vrijeme kada ta biljka cvate ili može bilo kada??? Gledao sam po raznim forumima i nikako da nađem što me zanima. Ovaj mi je izgledao najkvalitetniji...

Offline DonQuijote

Odg: POČETAK
« Odgovori #3 : 23-04-2007, 21:20:23 »
Moraš posaditi onda kada se samo sadi u prirodi. Žir ujesen zagrni zemljom i u proljeće će proklijati. Isto tako i sve ostalo

Offline veljko

Odg: POČETAK
« Odgovori #4 : 23-04-2007, 21:28:16 »
Samo nemoj kupovati "BONSAI SJEME" u Italiji! :histerical:

Offline marinko beg

Odg: POČETAK
« Odgovori #5 : 23-04-2007, 23:38:17 »
Onda nabavi nešto literature i sjeme a dalje je već lako,
Lako???Ne bih se bas slozio.Put od sjemena do bonsaia je dug,vrlo dug...pa ako jos krivo obrezujes.Dosta je da prve dvije godine samo jednom primjenis krivu tehniku ili nesto krivo oreszes i evo ti,sve si zabrljao.

M

Offline scorpion01

Odg: POČETAK
« Odgovori #6 : 23-04-2007, 23:45:57 »
A sunce ti... Zajebano je to... Da, stvarno se treba naoružati sa literaturom da imaš nekakve šanse da  uspiješ. Mislim da ću ipak prošetati po šumi ili tak nešto pa da nađem sadnicu.  Super savjeti, hvala. Da li se na nešto posebno treba paziti kada se presađuje?

Offline marinko beg

Odg: POČETAK
« Odgovori #7 : 23-04-2007, 23:48:27 »
Sta to,sadnica ili materijal iz prirode?


M

Offline Marija

Odg: POČETAK
« Odgovori #8 : 24-04-2007, 08:19:24 »
Počela je sezona rasta, tako da se sada ne vadi iz prirode!
Sada ti ostaje samo solucija kupnje sadnice iz rasadnika  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: POČETAK
« Odgovori #9 : 24-04-2007, 13:25:06 »
Onda nabavi nešto literature i sjeme a dalje je već lako,
Lako???Ne bih se bas slozio.Put od sjemena do bonsaia je dug,vrlo dug...pa ako jos krivo obrezujes.Dosta je da prve dvije godine samo jednom primjenis krivu tehniku ili nesto krivo oreszes i evo ti,sve si zabrljao.

M
Marinko, bio sam malo sarkastičan. Nisam stavio onaj zločesti smajlić pa je to možda uzrokovalo nesporazum. Bitno je da prvo nabavi literaturu i malo pročita o bonsaiima, onda će već shvatiti što ga čeka.

Offline marinko beg

Odg: POČETAK
« Odgovori #10 : 24-04-2007, 16:19:24 »
Marinko, bio sam malo sarkastičan. Nisam stavio onaj zločesti smajlić pa je to možda uzrokovalo nesporazum. Bitno je da prvo nabavi literaturu i malo pročita o bonsaiima, onda će već shvatiti što ga čeka.
No frks,no problems! :happy:

M

Offline helleborus

Odg: POČETAK
« Odgovori #11 : 24-04-2007, 21:14:47 »
Hvala. Konkretno me zanima breza, bor, lipa i recimo hrast... E sada, ako krećem sa sjemenom, da li se mora zasaditi u određeno vrijeme kada ta biljka cvate ili može bilo kada??? Gledao sam po raznim forumima i nikako da nađem što me zanima. Ovaj mi je izgledao najkvalitetniji...

A imaš li već sakupljene sjemenke? Od svega što si nabrojao samo hrast ti neće ići ukoliko imaš staru sjemenku. Sjemenku hrasta moraš posaditi prije nego se osuši, nekih par dana od sakupljanja i odmah staviti na vlažno. Breza i lipa idu ok i iz nešto starijih sjemenki, a za bor ti treba posebna procedura. Naime sjemenke bora su nakon sazrijevanja dormantne, u fazi mirovanja, i jedini način da ih potakneš na klijanje je hladna stratifikacija. To onak laički znači: staviti sjemenku u vlažnu zemlju i u frižider na 5 stupnjeva cca 12 tjedana. Ili ostaviti preko zime vani na hladnom. Pazi da zemlja uvijek bude vlažna. Možeš staviti i u vlažan pjesak.
Točno je da je najbolje raditi sa sviježe sakupljenim sjemenkama pa ćeš malo pričekati do jeseni. A ako si planinarskog duha još možeš otići u malo više predjele Gorskog kotara i naći drveće koje još nije potjeralo te ga možeš vaditi. Bar je tako bilo prijašnjih godina u planinama. Ova je godina ponešto drugačija jer je pripeka već odavno počela pa s time i vegetacijska sezona. Ako odeš javi kakva je situacija iznad 1500m.

Offline marinko beg

Odg: POČETAK
« Odgovori #12 : 25-04-2007, 00:00:23 »
Hvala. Konkretno me zanima breza, bor, lipa i recimo hrast... E sada, ako krećem sa sjemenom, da li se mora zasaditi u određeno vrijeme kada ta biljka cvate ili može bilo kada??? Gledao sam po raznim forumima i nikako da nađem što me zanima. Ovaj mi je izgledao najkvalitetniji...

A imaš li već sakupljene sjemenke? Od svega što si nabrojao samo hrast ti neće ići ukoliko imaš staru sjemenku. Sjemenku hrasta moraš posaditi prije nego se osuši, nekih par dana od sakupljanja i odmah staviti na vlažno. Breza i lipa idu ok i iz nešto starijih sjemenki, a za bor ti treba posebna procedura. Naime sjemenke bora su nakon sazrijevanja dormantne, u fazi mirovanja, i jedini način da ih potakneš na klijanje je hladna stratifikacija. To onak laički znači: staviti sjemenku u vlažnu zemlju i u frižider na 5 stupnjeva cca 12 tjedana. Ili ostaviti preko zime vani na hladnom. Pazi da zemlja uvijek bude vlažna. Možeš staviti i u vlažan pjesak.
Točno je da je najbolje raditi sa sviježe sakupljenim sjemenkama pa ćeš malo pričekati do jeseni. A ako si planinarskog duha još možeš otići u malo više predjele Gorskog kotara i naći drveće koje još nije potjeralo te ga možeš vaditi. Bar je tako bilo prijašnjih godina u planinama. Ova je godina ponešto drugačija jer je pripeka već odavno počela pa s time i vegetacijska sezona. Ako odeš javi kakva je situacija iznad 1500m.
Eto vidis,zato sam ja i rekao da je dobro imati botanicara na forumu.Ovo su stvari koje ne zna svatko. :yes:

M

Offline DonQuijote

Odg: POČETAK
« Odgovori #13 : 25-04-2007, 09:03:40 »
Da je nemamo trebali bi je izmisliti :worthy: :love:

Offline scorpion01

Odg: POČETAK
« Odgovori #14 : 27-04-2007, 12:54:34 »
Naručio sam Od Marinka Filipovića - "Bonsai"... Čujem da je dobra knjiga. Što vi kažete?