Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kako odrediti cijenu bonsaija?  (Posjeta: 44111 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #15 : 21-02-2011, 22:08:37 »
Po mojim razmišljanjima, ne postoji realna tržišna cijena ni za jedno drvo. Svaka cijena je umjetno stvorena u spletu okolnosti i na nju ne treba gledati kao na vrijednost drveta, već na trenutnu priliku za kupca i prodavatelja, te njihov osobni stav u tom trenutku, za to određeno drvo, u kojem drvo dobije neku cijenu. Sam sebe lovim, da o cijeni pojedinog primjerka, nemam nikakav stav, dok ga tražim, vadim ili sadim u posudu, kao ni u trenucima dok god se ne pojavi kupac. To mi se dopada i sretan sam da je tako.
Konkretno pričam o sirovim materijalima, koja su cijenom, daleko ispod onih, koja se počinju pojavljivati na izložbama, sakupljati simpatije i nagrade i ljudski egoizam, kroz koji, želja za posjedovanjem, cijenu diže u visoke sfere od par desetina tisuća eura, pa i više nula...
Na kraju se sve svodi na ljudsku želju za posjedovanjem nečega, ako se na bonsai gleda kroz novac i posjedovanje.

Ne osjećam potrebu, javno iznositi cijenu na koju je procijenjen mugo sa fotke, a ona je daleko iznad Sebine procjene. Procijenilo ga je šestero ljudi izvana, od kojih se troje bavi prodajom bonsaia, a troje su aktivni bonsaisti. Nikom od njih nisam nametnuo moje mišljenje o cijeni, pa je svatko bio slobodan reći svoju ponudu. Malo me iznenadilo, da su svi šestero, bili vrlo blizu sa ponudama.

Mi u HR, smo sa procjenama bili daleko skromniji.

Offline Andrija Zokić

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #16 : 21-02-2011, 22:32:22 »
Pobjednik na Noelandersu košta oko 30.000e a ti procjenjuješ svoj mugo "daleko iznad Sebine procjene"? Bit ću toliko skroman pa napisati da neman uopće ideju koliko bi taj bor mogao koštati.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #17 : 21-02-2011, 23:48:39 »
Koliko nešto želimo - toliko smo spremni platiti. To je dobro napisano, jedino što je u tome relativno je to koliko vrijedi nama ta svota koju smo spremni platiti.  Potaknut ovom temom razmišljao sam koliko bih ja bio spreman izbrojiti love za bonsai.  Za vrhunski, mjesečnu plaću. Ništa više od toga. Za najbolji na svijetu tri mjesečne plaće.
Dakle mjesec dana hrmbanja za jedno vrhunsko drvo. To je maksimum koji sam ja spreman dati.
( to znači da nikada neću moći kupiti niti vrlo dobro a kamoli odlično drvo) sve preko toga bi mi se činilo nekako pretjerano.

 No netko zarađuje 300 Eura a netko 50 000 eura mjesečno i mislim da je tu ta relativnost cijene svih umjetnina pa i bonsaia.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #18 : 22-02-2011, 00:30:18 »
Pobjednik na Noelandersu košta oko 30.000e a ti procjenjuješ svoj mugo "daleko iznad Sebine procjene"? Bit ću toliko skroman pa napisati da neman uopće ideju koliko bi taj bor mogao koštati.

Nekaj si krivo pročital !  :verycool:

Offline gal

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #19 : 22-02-2011, 08:24:47 »
Činjenica i osnovno pravilo je da cijenu određuju ponuda i potražnja.... Također je činjenica da bonsai uvijek vrijedi više onome tko ga je iskopao i oblikovao baš zbog silnog truda i muke uloženog u iskopavanje, dopremanje i njegu..

VRIJEDNOST bonsaija nikako se ne bi trebala procjenjivati po troškovima transporta od mjesta iskopavanja do mjesta uzgoja (odnosno troškovi transporta ne bi nikako smjeli činiti najveći dio vrijednosti bonsaija), već isključivo po njegovoj kvaliteti.
...naravno! Pokušao sam samo karikirano prikazati neposredne troškove, nikako vrijednost izvađenog yamadorija koji usput ne mora vrijediti ništa ili vrijedit kao zgoditak na lotu (ovdje vrijede otprilike isti omjeri dobitaka kao i u HR lutriji). Samo traženje i iskopavanje ima svojih čari... No nemaju svi priliku i mogučnost kopati, pa je kupovina dobrog materijala dobra opcija, ali nikako za stotinjak kuna...

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #20 : 22-02-2011, 09:23:56 »
Ako smijem samo reći moje skromno mišljenje, naravno to nema nikakve veze s vrijednošću Mariovog drva...ali, pobjedničko drvo s Noelandersa nije nikakav poseban startni materijal. To je samo majstorski odrađeno drvo, netko je znao što radi. Ali, ako ga gledate kao starter, to je ispodprosječan do prosječan materijal. I to mi je odmah bilo na pameti, još dok sam ga gledao u Belgiji. Eto pravoga primjera što znalačka ruka može napraviti iz prosječnog starta. Mariovo drvo sa slike bolje je, kao startni materijal barem 5 puta.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #21 : 22-02-2011, 09:32:16 »
Još jednu stvar želim priznati...pobjedničko drvo s Noelandersa u izdanju startnog materijala ja ne bi nikada vadio. Jednostavno me ne bi interesiralo. Takvih prosječnih tamo imaaaa...na lopate. Žao mi je ali, iskreno to mislim.

Offline Andrija Zokić

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #22 : 22-02-2011, 09:49:49 »
Sada dolazimo na jednu drugu ali isto zanimljivu, a to je "Što je to dobar startni materijal?"
Po meni je pobjedničko drvo jako dobar bonsai. Da li to znači da je učinjeno od dobrog startnog materijala? Naravno da znači da je materijal bio odličan. Znači li to da bih ja taj materijal vadio iz prirode? Danas vjerojatno bih ga prepoznao i izvadio, ali prije Noelandersa nisam baš siguran. Jednostavno nisam vidio potencijal u njemu. Ali to ne znači da je materijal LOŠ, dapače, materijal je odličan!
I sada možemo oko ovog gore Mariovog bora. Moje mišljenje je da je bor zanimljiv ali ja ga iz prirode ne bih vadio. Jednostavno me ne privlači. Da li ću sutra promijeniti mišljenje kada netko iz njega napravi bonsai? Možda hoću a možda i ne.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #23 : 22-02-2011, 10:23:33 »
Iako sam sticajem okolnosti inicijator ove teme, moram reći da me u biti zanimaju priče o estetici i oblikovanju a ne o cijenama, nisam trgovac! :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #24 : 22-02-2011, 10:24:30 »
Ako bi vadio takvo drvo onda ne bi imao puno problema tražiti. Našao bi ih dosta.  ;)

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #25 : 22-02-2011, 10:27:44 »
Citat: Andrijachi link=topic=2658.msg38400#msg38400
oko ovog gore Mariovog bora. Moje mišljenje je da je bor zanimljiv ali ja ga iz prirode ne bih vadio. Jednostavno me ne privlači.
Niti mene, ni ja ga ne bi vadio. Imao je 100 kila  :histerical:

Offline Andrija Zokić

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #26 : 22-02-2011, 14:57:28 »
Ako bi vadio takvo drvo onda ne bi imao puno problema tražiti. Našao bi ih dosta.  ;)

Pretpostavimo da "Budha" od Maura ima za podlogu vrhunski materijal ... znači li da je toliko lošije oblikovan od pobjednika da je na kraju poražen od materijala koji je loš ali dobro oblikovan? Zar je cjelokupni dojam Budhe toliko pao u očima sudaca zbog lošijeg oblikovanja? To bi značilo da je Budha katastrofalno oblikovan ako ga je istisnuo loš materijal odlično oblikovan!
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #27 : 22-02-2011, 16:10:36 »
Još jednu stvar želim priznati...pobjedničko drvo s Noelandersa u izdanju startnog materijala ja ne bi nikada vadio. Jednostavno me ne bi interesiralo. Takvih prosječnih tamo imaaaa...na lopate. Žao mi je ali, iskreno to mislim.

Kako se iz lošeg materijala dobije dobar bonsai?
Fino. To nije loš materijal, već onaj tko promatra ne vidi. :smile:

Bonsai put je sastavljen o beskrajnih finesa i učenja bez kraja ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #28 : 22-02-2011, 16:12:02 »
Ako bi vadio takvo drvo onda ne bi imao puno problema tražiti. Našao bi ih dosta.  ;)

Pretpostavimo da "Budha" od Maura ima za podlogu vrhunski materijal ... znači li da je toliko lošije oblikovan od pobjednika da je na kraju poražen od materijala koji je loš ali dobro oblikovan? Zar je cjelokupni dojam Budhe toliko pao u očima sudaca zbog lošijeg oblikovanja? To bi značilo da je Budha katastrofalno oblikovan ako ga je istisnuo loš materijal odlično oblikovan!
Vidiš vidiš...ima puno u tome što si upravo rekao... 8)
ja bi rekao da je tako. čini mi se  :umm:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #29 : 22-02-2011, 16:13:20 »
Još jednu stvar želim priznati...pobjedničko drvo s Noelandersa u izdanju startnog materijala ja ne bi nikada vadio. Jednostavno me ne bi interesiralo. Takvih prosječnih tamo imaaaa...na lopate. Žao mi je ali, iskreno to mislim.

Kako se iz lošeg materijala dobije dobar bonsai?
Fino. To nije loš materijal, već onaj tko promatra ne vidi. :smile:

Bonsai put je sastavljen o beskrajnih finesa i učenja bez kraja ....
možda onaj koji promatra vidi puno boljih prilika ???  :hihihi: