Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kako odrediti cijenu bonsaija?  (Posjeta: 44106 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Kako odrediti cijenu bonsaija?
« : 21-02-2011, 14:25:15 »
Na tragu WP-ova članka -Yamadori pohod – cilj: orientalis – destinacija: Eldorado - dalmatinski krš: - km 2x400
-cestarina 2x150 kn=300 kn
-gorivo cca 600 kn
-gume 2000kn/25000km=0,08x800km=64 kn
-ulje/servis 1500kn/20000km=0,075x800km=60 kn
-amortizacija auta 100000kn/300000km=0,33x800km=264 kn
-hrana =0 kn (jesti se mora bilo gdje)
-trošak puta ispada =1288 kn

-iskusniji kopač vadi 2 drva/kopanju
-600 kn/drvu, ma ne, nije moguće! Ta ona su zabadava!?

-svako treće kopanje završava neuspjehom
-recimo da svaki peti iskopani orientalis ili se ne primi ili ne potjera dobro ili ga je nemoguće usadit u pot (paušalna procjena uzimajući iskustva i drugih kopača)
-prosjek amaterske sezone je cca 5 kopanja
-vidio sam 100-tinjak izvađenih orjentalisa 10-ak je vrhunskih - dakle svaki deseti
-ispada da za 1 vrhunski orijentalis treba izvaditi 10+2+3= cca 15 orijentalisa
-15/2 kom/kopanju=7,5 pohoda x 1288 kn ispada da ste već potrošili za svoj prvi masterpis 9660 kn
-za kopanje vam treba alat: flašencug, kramp, škare, pila, dva štrika… = min 600 kn
-recimo da taj dan ne ubijate koljena po kršu, da ne lomite zglobove krampom, da ne parate odjeću i oči po trnju, da vas ne napadaju zmije i škorpije ili pokoji napaljeni vepar, da vas murija na povratku ne propituje kaj vozite, onako blatnjavi, smrdljivi po znoju, izgrebani do krvi, da ženi i djeci ne objašnjavate kako vam je taj, taj sado-mazo dan bio važniji od njih, odete lijepo do susjeda i iscjepate mu drva
-recimo da je cijepanje drva cca 400 kn x7,5=3000 kn
-cifra raste na 13260 kn
-da izbjegnete da van i taj jedan jedini masterpis ne rikne stavite 13260 kn oročeno na 1,5 godinu/cca 4% kamata, ne trebate zalijevati, sklanjati od mraza i vručine, ne trebate strepiti da ćete zajebati kod skračivanja ili da će vam ga susjedov pas zapišati….. – a suma će sama narasti na cca 14000 kn
-Poanta priče: kupite svoj prvi masterpis za soma eura, ženi komad nećega što si već dugo želi, klincima nove najkice i ostane vam da se još počastite u nekom restoranu i svi sretni izadovoljni, a slijedećih deset godina uređujete svoj masterpis za Noleandes Trophy
-Naravno izračun je paušalan, ja nisam ekonomista, ali zato još uvijek tragam za svojim masterpisom. Karikiram?

Offline Marija

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #1 : 21-02-2011, 14:52:00 »
Pa onda ti ustvari nemaš niti jedno drvo u svojoj kolekciji??!!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #2 : 21-02-2011, 14:57:09 »
Pa onda ti ustvari nemaš niti jedno drvo u svojoj kolekciji??!!

Misliš ono da ih zovem mojima i da nisu na prodaju?!?!
Po tome nemam. Sva su na prodaju.
S druge strane, na nekih stotinjak neprodanih drva, obavljam sve potrebite zahvate i oni su dio moje kolekcije sve do dana prodaje.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #3 : 21-02-2011, 15:10:27 »
Mali poticaj temi...

Carpinus orientalis.
Izvađen 2010 u 2mj.
Savršeno radijalan nebari (Sunce).
Odlično sužavanje i karakter debla.
Potrebno podrilati dva mijesta reza.
Prvi puta ožicano prije mjesec dana.

Moja prodajna cijena 1000 eura

Pišite vaša mišljenja, procijene ili zapažanja... onak slobodno i bez ustručavanja.


Carpinus orientalis


Offline boki

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #4 : 21-02-2011, 15:13:49 »
Na tragu WP-ova članka -Yamadori pohod – cilj: orientalis – destinacija: Eldorado - dalmatinski krš: - km 2x400
-cestarina 2x150 kn=300 kn
-gorivo cca 600 kn
-gume 2000kn/25000km=0,08x800km=64 kn
-ulje/servis 1500kn/20000km=0,075x800km=60 kn
-amortizacija auta 100000kn/300000km=0,33x800km=264 kn
-hrana =0 kn (jesti se mora bilo gdje)
-trošak puta ispada =1288 kn

-iskusniji kopač vadi 2 drva/kopanju
-600 kn/drvu, ma ne, nije moguće! Ta ona su zabadava!?

-svako treće kopanje završava neuspjehom
-recimo da svaki peti iskopani orientalis ili se ne primi ili ne potjera dobro ili ga je nemoguće usadit u pot (paušalna procjena uzimajući iskustva i drugih kopača)
-prosjek amaterske sezone je cca 5 kopanja
-vidio sam 100-tinjak izvađenih orjentalisa 10-ak je vrhunskih - dakle svaki deseti
-ispada da za 1 vrhunski orijentalis treba izvaditi 10+2+3= cca 15 orijentalisa
-15/2 kom/kopanju=7,5 pohoda x 1288 kn ispada da ste već potrošili za svoj prvi masterpis 9660 kn
-za kopanje vam treba alat: flašencug, kramp, škare, pila, dva štrika… = min 600 kn
-recimo da taj dan ne ubijate koljena po kršu, da ne lomite zglobove krampom, da ne parate odjeću i oči po trnju, da vas ne napadaju zmije i škorpije ili pokoji napaljeni vepar, da vas murija na povratku ne propituje kaj vozite, onako blatnjavi, smrdljivi po znoju, izgrebani do krvi, da ženi i djeci ne objašnjavate kako vam je taj, taj sado-mazo dan bio važniji od njih, odete lijepo do susjeda i iscjepate mu drva
-recimo da je cijepanje drva cca 400 kn x7,5=3000 kn
-cifra raste na 13260 kn
-da izbjegnete da van i taj jedan jedini masterpis ne rikne stavite 13260 kn oročeno na 1,5 godinu/cca 4% kamata, ne trebate zalijevati, sklanjati od mraza i vručine, ne trebate strepiti da ćete zajebati kod skračivanja ili da će vam ga susjedov pas zapišati….. – a suma će sama narasti na cca 14000 kn
-Poanta priče: kupite svoj prvi masterpis za soma eura, ženi komad nećega što si već dugo želi, klincima nove najkice i ostane vam da se još počastite u nekom restoranu i svi sretni izadovoljni, a slijedećih deset godina uređujete svoj masterpis za Noleandes Trophy
-Naravno izračun je paušalan, ja nisam ekonomista, ali zato još uvijek tragam za svojim masterpisom. Karikiram?


Činjenica i osnovno pravilo je da cijenu određuju ponuda i potražnja.... Također je činjenica da bonsai uvijek vrijedi više onome tko ga je iskopao i oblikovao baš zbog silnog truda i muke uloženog u iskopavanje, dopremanje i njegu..

Međutim, ovdje moram primjetiti jednu drugu važnu stvar... ti si računao TROŠKOVE iskopavanja svog pojedinog drveta, a nikako njegovu realnu VRIJEDNOST... dali vrhunski yamadori koji si našao na gradilištu iza kuće vrijedi manje od nekog drugog kog si našao 400 km dalje???  

VRIJEDNOST bonsaija nikako se ne bi trebala procjenjivati po troškovima transporta od mjesta iskopavanja do mjesta uzgoja (odnosno troškovi transporta ne bi nikako smjeli činiti najveći dio vrijednosti bonsaija), već isključivo po njegovoj kvaliteti. Vi koji ste iskusniji i koji izlažete svoja drvca tu puno lakše možete procjeniti vrijednost sukladno zapaženosti na izložbi, dok mi manje iskusni čija drvca još nisu za izlaganja ( i dugo neće biti) možemo jedino osluškivati za koliko je koje drvce prodano.... i sukladno tome procjenjivati vrijednost našeg drvca...  

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #5 : 21-02-2011, 15:24:25 »
.... i sukladno tome procjenjivati vrijednost našeg drvca...  

Hobi kao bonsai, nema nikakvog smisla sa procjenjivanjem vrijednosti drvaca iz kolekcije.

...Tek kad netko odluči prodati neko drvo/bonsai, onda tu nastupa zakon tržišta, kvaliteta materjala, uspjeh na izložbama i u tom stilu još nekoliko parametara.

Offline DonQuijote

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #6 : 21-02-2011, 15:42:23 »

-recimo da taj dan ne ubijate koljena po kršu, da ne lomite zglobove krampom, da ne parate odjeću i oči po trnju, da vas ne napadaju zmije i škorpije ili pokoji napaljeni vepar, da vas murija na povratku ne propituje kaj vozite, onako blatnjavi, smrdljivi po znoju, izgrebani do krvi, da ženi i djeci ne objašnjavate kako vam je taj, taj sado-mazo dan bio važniji od njih,

Ovo podebljano je jedan od većih problema onim nesretnicima koji nisu bonsaiem uspjeli zaraziti svoje bolje polovice.
Još bih dodao troškove izrade novih dokumenata, vozačke, osobne, zdravstvene i svih kartica koje možete zamisliti, ključeva i sličnih bedastoća koje se povremeno izgube na kopanju :mdr:

Offline Marija

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #7 : 21-02-2011, 15:58:01 »
Moja prodajna cijena 1000 eura

To nije toliko dobar materijal za 1000E. 400-500 E je realnija cijena i više odgovara tržišnim cijenama.
Naravno ja ti želim sreću i da ga prodaš maximalno!  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #8 : 21-02-2011, 17:40:55 »
Gal mi je poslao ovaj prijevod sa njemačkog ... nije lektoriran do kraja, ali ako netko zna njemački neka prepravi.

Original: > Walter Pall: Bonsaipreise

Ovaj članak sam 1987 godine pisao za jedan bonsai časopis. Članak nikada nije bio objavljen. Urednik, ili nije razumio što sam htio reći, ili mi nije vjerovao, ili nije htio opterećivati svoje čitatelje. Ja ipak nisam profesionalac, što se bonsaia tiče. Međutim, ja sam studirao ekonomiju. Iz toga razloga još i danas stojim iza ovoga članka, mada morate koristiti Euro umjesto DM.

Cijena bonsaia

Cijene koje se traže za mala stabalca, često su prilično iznenađujuće. Posebno se ističu prastare
"katnice" sa gotovo astronomskim iznosima na svojim pločicama sa cijenom. Međutim pravi poznavaoc umjetnina razumije da prastara slika ima svoju cijenu. Ako pak roba iz očito masovne proizvodnje, sa više ili manje velikih grešaka, stoji više stotina maraka, onda netko jako dobro zarađuje na uvozu. Tu bi se dakle, kroz vlastiti uzgoj bonsaia, u Evropi moglo i obogatiti.

Ovo razmišljanje želim uz pomoć konkretnog primjera prizemljiti. Pretpostavimo da jedan iskusni stručnjak dvanaest-godišnja stabla javora iz šumarskog rasadnika u 5 godina pretvori u prekrasni bonsai. Stablo u šumarskom rasadniku košta 50 DM, koliko i posuda. Tko misli da bonsai treba sada koštati 100 DM, treba bolje pogledati. Kao prvo, stručnjak košta vjerojatno koliko i dobar kvalificirani radnik. Stavit ćemo dakle 30 DM/satu.

Osim toga, postoje i drugi izdaci za materijal, recimo smjese za tlo, žica, gnojiva, itd.. Na uloženi kapital morate pribrojiti 5% kamata - u skromnijem pristupu. Uvijek neko stablo ugine, pogotovo u prvim godinama su gubici veliki. Preživjela stabala moraju preuzeti gubitak. U tablici 1. upisani su troškovi tijekom nekoliko godina.

TABELA 1 i 1a

Svatko će razumjeti troškove za plaću i materijal. Kamatne stope su već teže razumljive. One se stvarno ne plaćaju, samo se fiktivno postavljaju, što bi bilo ekonomski prihvatljivo. Ovo se može ovako objasniti: nakon 3 godine se nakupi iznos od 920,90 DM. Ako se stablo prodalo za cijenu troškova, moglo bi se uzeti 5% kamate na 920,90 DM, te bi se u 4. godini pripisalo 46 DM kamata na iznos. Rizik umiranja stabala se također ne plaća, već se samo pretpostavlja. Rizik postoji u tome, da određeni postotak stabala ugine tijekom razvoja. U tom slučaju pretpostavlja se da u prvoj godini umre 10%, u drugoj 5%, od trećoj do pete godini umire 3% stabala ili postanu kao bonsai bezvrijedni.

Tabela je za jednoga ekonomista previše površinska i nepotpuna. Tako nedostaju na primjer tzv. skupni troškovi. To su troškovi za iznajmljivanje, struja, voda, upravljanje, itd. Tako se pretpostavlja ,da se barem još 20% može dodati na prethodne troškove. No, rezultat je već i tako nevjerojatan. Drvo košta nakon 5 godina 1.355,10. DM. Od toga je za materijala 260.-,za plaču 720.-, za kamate 208,20 i za rizik uginuća 166,90. No, do sada prodavači nisu zaslužili ni marke na ovome Bonsaju! Niti ne mogu, jer ni bonsai vrtlar ne pokriva svoje troškove. Naime jedan 17-godišnji javor se za 1355.- DM ne da prodati, čak i ako je jako dobro dizajniran. Ako čovjek ima sreće, može dobiti za stablo 300.- DM od strane ljubitelja, a od trgovca mnogo manje. Dakle u najboljem slučaju, manje od 25% uloženih troškova.

To znači: Bonsai uzgoj se u Europi može raditi samo kao hobi. Tržište ne može ni blizu pokriti  troškove stvaranja. Cijena za samo uzgojene  

Stabla u Europi redovito moraju biti daleko ispod cijene. Pogotovo se vrijeme rada mora spustiti daleko ispod satnice jednog stručnjaka, tako da se stvar ekonomski isplati.

To je razlog zašto se minijaturna stabala masovno uvoze iz dalekog istoka i u Europi se na njima vrlo malo radi. To na žalost objašnjava i dalje čestu pojavu drveća s teškim oštećenjima od žice i ostalo, na sebi lako za ukloniti greškama može stjecati. Radno vrijeme, koje morate uložiti za otklanjanje grešaka, tržište ne plaća. To je možda i razlog zašto su bonsai vrtlari u Europi sretni, ali nikada bogati. Kod trgovaca to izgleda malo drukčije, ali daleko ne tako ružičasto, kako laik misli.

Zanimljivo je izračunati, koju bi cijenu nakon 50 godina stablo dobilo: Pretpostavlja se da je od 5. godine 200.- DM troška po godini za nastale plaće i materijal, kao i 5% kamata na uloženi kapital plus 3% za rizik od uginuća. Ova vrlo konzervativna pretpostavka rezultira nakon 50 godina, astronomski iznos od 121 658 .- DM kao poslovni trošak, time da skupni troškovi još nisu uračunati. Najkasnije je sada jasno da 50-godišnji bonsai za 10.000 .-  predstavlja pravi OKKASION (prevodiocu nepoznat pojam???). Po ovome, gledano striktno ekonomski, nitko nije postao bogat - sasvim suprotno. Ovi proračuni baziraju na tome da je stablo njegovano svih ovih godina od profesionalca.

Kako izgleda cijena pronađenog drvca? Laik smatra, da pronađena drvca ne koštaju ništa, jer ga je samo pronašao. U stvarnosti materijal ne košta ništa, do onog trena dok niste imali nikakve izdatke. No, traženje i iskapanje te daljnja skrb sve dok stablo konačno ne smjestite u posudu može i te kako koštati. Autor je već stekao višegodišnje iskustvo i može kao primjer dati pronađena drvca jedne godine. To može, kod vrlo intenzivnog iskapanja biti i 50 komada. Za to biva  zapravo više od 30.000 km prevezeno da bi drveće pronašli i onda iskopali. Za to treba  60 dana po 12 sati , s mnogo potrošenog vremena za putovanja. Rizik uginuća je naravno puno viši, nego kod drveća iz rasadnika. Morate uzeti u obzir da takva drva kao sirovi materijal pa do nekog oblika,  moraju prijeći najmanje pet godina priprema. Tek nakon tog vremena se mogu stabala prodati, ako radite ozbiljno. U 2. tablici vidite ove troškove.

TABELA 2 I 2A: Troškovi za 50 pronađeni drvca prikupljenih u jednoj godini



Trošak svih pronađenih drvca nakon 5 godina je zajedno 63 719 .- DM. Međutim, nažalost nije ih više 50 komada, nego u najboljem slučaju još samo 30. To znači da jedno pronađeno drvce u konačnici košta DM 2124 .-. Ovi troškovi su samo u vrlo malo slučajeva kao prodajna cijena zaista ostvarivi. Za 30 komada, kao u našem primjeru opisano, to je nemoguće.

I ovdje se vidi da pokušaj prodaje pronađenih drvca ne može obogatiti. Obično je nemoguće stvarno nastale troškove postići kroz cijenu. O dobit, kao cijeni iznad troškova, radije ne bih ni rijeći.

Daljnji oblikovanje za pronađena drvca može se analogno iz Tablice 1 izračunati, samo se mora u ovom primjeru za cijenu materijala u 1. godini staviti 2124 .- DM. Jasno je da nakon 5-10 godina oblikovanja mora izaći astronomski iznos kao uračunati trošak. Evo i tu se dobro vidi, da jedan dobro dizajnirano pronađeno drvce znatno više vrijedi nego što košta. Tako se može razumjeti, da se u Japanu za vrhunske primjerke dobivaju astronomske cijene.

Međutim, troškovi su samo dio cijene. Bez obzira koliko su troškovi visoki, cijena koju će stablo postići  može biti ispod ili iznad. To ovisi o tome u kojemu je stanju tržište i kako tržište konkretno stablo procjenjuje. O cijeni u konačnici odlučuje kvaliteta. Ona može u nekim slučajevima biti daleko veća od cijene. Prema prethodnim primjerima, bonsai umjetnik može samo željeti da i on kad-tad dobije pravu dobit. Obično je to tako, da osobito ta drva, kod kojih bi to bilo moguće, uopće se ne objavljuje, jer je iznimno rijetki dragulj.


Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #9 : 21-02-2011, 17:47:50 »
-iskusniji kopač vadi 2 drva/kopanju
to je pod pretpostavkom da svaki puta kad odeš u prirodu nešto i nađeš i da je to vrijedno vađenja.
S iskustvom i dizanjem kvalitete, to nije tako. Puno puta se ništa ne nađe. Dakle trošak je još i veći.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #10 : 21-02-2011, 17:54:44 »
Moja prodajna cijena 1000 eura

To nije toliko dobar materijal za 1000E. 400-500 E je realnija cijena i više odgovara tržišnim cijenama.
Naravno ja ti želim sreću i da ga prodaš maximalno!  :mdr:

Ja mislim da je 600E plafon za ovo drvo. Teško više, mislim sve je moguće ali ovo mi se nekako čini realno.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #11 : 21-02-2011, 18:27:26 »
Dakle po vašoj procijeni od 400-600 eura, vrijedi prezentirani orientalis.

Koliko onda (svi prisutni) po vašim procijenama vrijedi ovaj mugo?


Offline DonQuijote

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #12 : 21-02-2011, 20:15:51 »
DObar,dobar, predobar. Pitanje je gdje? Kod nas će licitacija započeti sa 100 kn.
 :mdr:
Da je moj ne bih ni razmišljao o prodaji, no kao kupac bih za njega dao  tri soma eura odmah... da ih imam naravno :mdr: a drvo će nakon  dobrog prvo stajlinga...ali stvarno dobrog, recimo Maurovog, i još tri godine dobrog uzgoja, vrijediti deset puta toliko.
Samo opet se postavlja pitanje tko želi i može  dati toliku lovu za drvo

Offline Andrija Zokić

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #13 : 21-02-2011, 20:20:47 »
Koliko onda (svi prisutni) po vašim procijenama vrijedi ovaj mugo?

Koja je tvoja cijena? Koliko ti ga je Mauro procijenio?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #14 : 21-02-2011, 20:39:55 »
Dakle po vašoj procijeni od 400-600 eura, vrijedi prezentirani orientalis.

Koliko onda (svi prisutni) po vašim procijenama vrijedi ovaj mugo?



8000E