Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Molim Vas pomoć!!!  (Posjeta: 15288 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tommy

Molim Vas pomoć!!!
« : 23-04-2007, 23:28:08 »
Prije otprilike mjesec dana dobio sam bonsai na poklon. Može li mi netko reći nešto malo više o tom bonsai-u?
http://img452.imageshack.us/img452/4323/bonsaicijelibx9.jpg
Molim Vas pomoć!!!


Prije otprilike tjedan dana malo sam ga pokušao obrezati, kako sam najbolje znao. Dali ga možda treba presaditi i dali sam pogriješio što sam ga obrezao?
http://img452.imageshack.us/img452/3434/bonsails4.jpg
Molim Vas pomoć!!!

Offline marinko beg

Odg: Molim Vas pomoć!!!
« Odgovori #1 : 23-04-2007, 23:45:16 »
Dobio si mallsai na poklon a ne bonsai,to je bolna cinjenica.Komad kolca dobijen margotiranjem,nabijen u kinesku posudu sa mallo zemlje kroz koju tesko prolazi voda jer nema drenazu.To se svima u pocetku svidja,ljepuskasto drvce,samo to je od pravog bonsaia udaljeno milijune kilometara.

M

Offline Aleksa

Odg: Molim Vas pomoć!!!
« Odgovori #2 : 25-04-2007, 21:40:05 »
Dobio si mallsai na poklon a ne bonsai,to je bolna cinjenica.Komad kolca dobijen margotiranjem,nabijen u kinesku posudu sa mallo zemlje kroz koju tesko prolazi voda jer nema drenazu.To se svima u pocetku svidja,ljepuskasto drvce,samo to je od pravog bonsaia udaljeno milijune kilometara.

M

O Marinko...Okrutnost ti je ime...  :histerical:

Offline marinko beg

Odg: Molim Vas pomoć!!!
« Odgovori #3 : 25-04-2007, 21:47:50 »
O Marinko...Okrutnost ti je ime...  :histerical:
Ne,nego "Bolna istina". :gigle:Ne mora on da slusa mene,ako je odlucio da do kraja zivota uzgaja mallsaie u svojoj sobi.Nije u tome nista lose,samo da podsjetim da su moje reakcije takve kakve jesu iz razloga sto je ovo ipakBonsai forum

M

Offline Aleksa

Odg: Molim Vas pomoć!!!
« Odgovori #4 : 25-04-2007, 21:51:06 »
O Marinko...Okrutnost ti je ime...  :histerical:
Ne,nego "Bolna istina". :gigle:Ne mora on da slusa mene,ako je odlucio da do kraja zivota uzgaja mallsaie u svojoj sobi.Nije u tome nista lose,samo da podsjetim da su moje reakcije takve kakve jesu iz razloga sto je ovo ipakBonsai forum

M
Znam, znam, ali ipak kada nekog tako u startu "pokosis" malo je vjerovatno da ce pokusati da nadje nesto bolje...  :frown:

Offline marinko beg

Odg: Molim Vas pomoć!!!
« Odgovori #5 : 25-04-2007, 21:56:17 »
Znam, znam, ali ipak kada nekog tako u startu "pokosis" malo je vjerovatno da ce pokusati da nadje nesto bolje...  :frown:
Mozda neces vjerovati,ali i mene su u pocetku "pokosili",samo sto sam ja bio voljan tog tipa slusati jer sam znao da ja nemam pojma.
Ovo "kosenje" je vjerojatno usteda 2-3 godine posla za nista.Sve zavisi sta bi on htio,puca li na vislje ili je sa tim mallsaima zadovoljan.

M

Offline Aleksa

Odg: Molim Vas pomoć!!!
« Odgovori #6 : 25-04-2007, 21:58:24 »
Znam, znam, ali ipak kada nekog tako u startu "pokosis" malo je vjerovatno da ce pokusati da nadje nesto bolje...  :frown:
Sve zavisi sta bi on htio,puca li na vislje ili je sa tim mallsaima zadovoljan.

M

Sa tim se u potpunosti slazem!  :yes:

Offline helleborus

Odg: Molim Vas pomoć!!!
« Odgovori #7 : 25-04-2007, 22:49:14 »
Dobio si mallsai na poklon a ne bonsai,to je bolna cinjenica.Komad kolca dobijen margotiranjem,nabijen u kinesku posudu sa mallo zemlje kroz koju tesko prolazi voda jer nema drenazu.To se svima u pocetku svidja,ljepuskasto drvce,samo to je od pravog bonsaia udaljeno milijune kilometara.

M

O Marinko...Okrutnost ti je ime...  :histerical:

 :yes:

Offline Marija

Odg: Molim Vas pomoć!!!
« Odgovori #8 : 26-04-2007, 09:04:39 »
Ajme  :tup:

Pustiti čovjeka da diše.

Dobrodošao na forum Tommy.
Moje prvo stabalce je izgledalo gore i manje, ali od nečega treba početi....
Raelnost je da se ovdje u Hrvatskoj  dosta ljudi prvi puta susrelo s bonsaima baš preko ovih malih mallsaija. Pa zašto ga ne bi održao na životu i preko njega se zainteresirao i pokušao uzgojiti nešto kvalitetnije....

 :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Zlatko

Odg: Molim Vas pomoć!!!
« Odgovori #9 : 26-04-2007, 09:29:38 »
Ajme  :tup:

Pustiti čovjeka da diše.

Dobrodošao na forum Tommy.
Moje prvo stabalce je izgledalo gore i manje, ali od nečega treba početi....
Raelnost je da se ovdje u Hrvatskoj  dosta ljudi prvi puta susrelo s bonsaima baš preko ovih malih mallsaija. Pa zašto ga ne bi održao na životu i preko njega se zainteresirao i pokušao uzgojiti nešto kvalitetnije....

 :smile:

Da, u Njemačkoj je normalno da svaki vrtni centar ima 40 - 50 bonsaia. Istina, komercijalnih, ali ipak bonsaia. Tko zna, možda će za 10-tak godina i kod nas to biti normalna pojava. :tup:
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline Pinus

Odg: Molim Vas pomoć!!!
« Odgovori #10 : 26-04-2007, 10:00:05 »
Gorka istina bi bila prije da će taj molsajčić vjerojatno uskoro crknut, kao i svima nama prvi komadi. Onda bolje da je loš materijal, nego neki super komadi iz prirode.

A možda je istina ta da se čovjek ne misli bavit bonsaem, nego je dobio poklon koji misli održat na životu.

Bok tommy.
p.s. JAKO MI SE SVIĐA BOJA LAMINATA I ZIDOVA.

Offline marinko beg

Odg: Molim Vas pomoć!!!
« Odgovori #11 : 26-04-2007, 10:12:05 »
Gorka istina bi bila prije da će taj molsajčić vjerojatno uskoro crknut, kao i svima nama prvi komadi.
Vidis,zanimljivo,ja sam imao tri mallsaia i nijedan mi nije krepal jer sam na vrijeme promjenio zemlju sa granulatom dobre velicine.Posle sam jednom poznaniku poklonio dva.Onda me je on pitao da mu prodam treceg,ja sam to naravno napravio da se konacno otarasim i zadnjeg mallsaia.Nakon 2 mjeseca evo njega sa posudama bez drva."Sta je" pitam ja njega."Krepalo" kaze on meni.E jebi ga,tip zaboravio 4 dana dati vodu,a posto zemlja ima odlicnu drenazu,normalno je da brze susi.


M

Offline Pinus

Odg: Molim Vas pomoć!!!
« Odgovori #12 : 26-04-2007, 10:28:42 »
O.K. Priznaj , kolko ti je drveća krepalo?
Ja sam ubila sve tropske, al nikad nisam uspila ubit bor ( da kucnem od drvo).

Evo nema tommya, ne želi više imat posla s nama.

Offline marinko beg

Odg: Molim Vas pomoć!!!
« Odgovori #13 : 26-04-2007, 10:49:37 »
O.K. Priznaj , kolko ti je drveća krepalo?
Ja sam ubila sve tropske, al nikad nisam uspila ubit bor ( da kucnem od drvo).

Evo nema tommya, ne želi više imat posla s nama.
Krepali su mi neki borovi,jedna picea abies i abies koreana.To sve iz neznanja pa i nonsalantnosti.Npr.posle niti dvije godine u posudi sam isao na restiling jednog 300 g. starog muga!Pri promjeni u manju posudu sam morao da odsjecem jedan dio korjenja.Uspostavilo se da je svo korjenje bilo samo na toj strani,posto je 3/4 debla od dole do gore shari.Pocele su rast "svijecice"kao i obicno,ali sam primjetio da su manje.Inace je bacalo nove izbojke na starom djelu kore ali te godine nista.Dobro,mislio sam,normalno je posle restiliranja i presadjivanja,drvo je malo stresno.Pred pocetak sedmog mjeseca,primjetim ja da je boja iglica blijeda.Tu sam skuzio da mu nema spasa.Na greskama se uci.Ipak ovo su greske koje i majstori ponekad naprave.Sta se tice bora,stvarno je steta jer je bio fenomenalan.Srecom nisam ga platio kao mnogi drugi jer ja sam trazim yamadorije.Gazda Gingko centra je htio da ga otkupi.
Licno smatram da su sobni mallsai laksi za odrzavanje,barem je tako meni bilo.

M

Offline Pinus

Odg: Molim Vas pomoć!!!
« Odgovori #14 : 26-04-2007, 11:14:41 »
Neznam, meni sobni uvjek na kraju krepaju, pa sam na kraju odustala od njih, imam jedan fikus i to je to.

Neću nikad zaboravit kad sam prije par godina kupila jednu malu Carmonu, krenem je presadit, a ono kolac nabijen u zemlju, tek je pustio dva bijedna korjenčića od dva, tri centimetra dužine. Ne moram niti reć da se isti dan počelo sušit.

Baš mi je žao zbog tvog muga, to mi je jedna od najljepših vrsta.