Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: noobie  (Posjeta: 2835 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline shogun

noobie
« : 02-07-2011, 12:22:59 »
Poštovanje i veliki pozdrav svima. Prije svega da se predstavim. Moje ime je Oliver. Kao veliki ljubitelj prirode odlučio sam se okušati u ovom predivnom hobiju koji je i više od toga. Kreacija, filozofija i prije svega stvaranje jedinstvenog oblika života u svom okruženju.
Obzirom da krećem od samog početka želio bih taj početak započeti kako treba.
Dakle, molio bih vas za nekoliko osnovnih savjeta kojima bih započeo ovu avanturu. Svaki početak je težak znam, ali uz savjet znalaca i taj početak može biti uvelike lakši i donjeti mnogo zadovoljstva u radu. Svakako ne želim mučiti biljku iz neznanja.
E sada ono što me zanima je sljedeće: koju vrstu zemlje da pripremim, veličinu posude i koja bi biljka bila idealna za početak ovog prijateljstva i učenje.
Da olakšam, živim u središnjem dijelu HR, Bilogora. Imam dvorište, pregršt šume u okolici, hrast, grab, bor, sve vrste voćki i sl. isto tako imam i prilično opremljen vrtni centar u blizini.
O savjetima za početnike sam čitao sve, zalijevanje, supstrati, smještaj, obrezivanje, presađivanje itd.
Prvi korak i pomoć molim od Vas, a to je da mi savjetujete idealan materijal biljke za početak, kombinaciju podloge, a ostalo je na meni i nadam se da ću kroz neko duže vrijeme uspjeti prezentirati svoj rad i cijelo to vrijeme učiti o osnovama kako bi se hobi pretvorio u stil života.
Puno hvala!

Offline jurica

Odg: noobie
« Odgovori #1 : 02-07-2011, 12:28:53 »

Offline Andrija Zokić

Odg: noobie
« Odgovori #2 : 02-07-2011, 13:35:27 »
Prvi korak i pomoć molim od Vas, a to je da mi savjetujete idealan materijal biljke za početak, kombinaciju podloge,

Ako misliš tražiti materijal u prirodi, pričekaj jesen da lišće otpadne (za početnike mi se čini bolje da vade liščare) i pokušaj pronaći zakržljali grm (grab je dobra vrsta) kao startni materijal. Izvađenu biljku posadi u floreopor 80% i bijeli treset 20%.
Ako misliš kupovati materijal u rasadniku tu ti ne mogu puno pomoći jer u Dalmaciji nema dobrih materijala u rasadnicima i sa tim nemam iskustva, ali trebao bi obratiti pažnju pri odabiru na isto što i u prirodi:
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=892.msg12616#msg12616
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline shogun

Odg: noobie
« Odgovori #3 : 02-07-2011, 15:31:29 »
Hvala ekipa. Potrudit ću se što više informirati putem foruma i literature prije nego posadim svoju prvu "bebu"  :hihihi:

Offline zen

Odg: noobie
« Odgovori #4 : 04-07-2011, 16:16:51 »
Dođi u bonsai školu, jer je to najbolji način da stekneš znanje.
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=2592.0