Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Mali čajkomlat - Čajkić  (Posjeta: 29106 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Mali čajkomlat - Čajkić
« Odgovori #15 : 28-02-2011, 07:25:31 »
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Mali čajkomlat - Čajkić
« Odgovori #16 : 01-03-2011, 17:47:42 »
Fino je kada od ideje do realizacije prođu samo 24 sata  :tlab:

... naravno čajkić još treba opiturat  :mdr:

Evo slike i usporedbe:

1. čajkomlat dalmatinac (zeleni na slici)
dužina sječiva: 160cm + bat
težina sječiva: 6 kg
težina bat +cijev: 8 kg
sječivo: čelik Č4732
debljina sječiva: 25 mm
ukupna težina čajkomlata: 14 kg

2. čajkić dalmatinac
dužina sječiva: 135cm + bat
težina sječiva: 3,5 kg
težina bat +cijev: 4,5 kg
sječivo: čelik Č4732
debljina sječiva: 20 mm
ukupna težina čajkića: 8 kg

U smislu testiranja alatke za vikend nam dolazi nezavisni stručnjak iz inozemstva  :hihihi:

P.S. još kada bi neka dobra duša napravila futrolu  :whistle:


Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Mali čajkomlat - Čajkić
« Odgovori #17 : 07-03-2011, 21:14:19 »
Mislim da stari Čajkomlat ide u penziju... novi čajkić je korišten i fenomenalan je! Puno je lakše je njime rukovati, nezamislivo lakše ga je nositi, može i u jednoj ruci (bez naslanjanja na rame), a po pitanju rezanja i lomljenja kamena je jednako funkcionalan kao čajkomlat.  :mdr:

Eto čak i ja mogu radit s njime, bez opasnosti pod iščašenje ramena  :great:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline zagortnj

Odg: Mali čajkomlat - Čajkić
« Odgovori #18 : 31-05-2011, 12:43:40 »
Evo da ponovim i ovdje jer mislim da se tu više uklapa nego na"bonsai filozofije"
Ovako ja namjeravam napraviti čajkić d 140 cm.Na njegovom vrhu gdje je sječivo napraviti tri cm navoja 18x2,
i par nastavaka koji bi se mjenjali(sječiva razne širine,špica za razbijanje kamena i još par njih).
Sada moje pitanje je dali je netko pokušao nešto slično i kakva su njegova iskustva sa ovakvom koncepcijom.
Jer ako je več pokušano neželim gubiti vrjeme.Sve to mogu da sam radim jer imam alat i znanje.

Offline Marija

Odg: Mali čajkomlat - Čajkić
« Odgovori #19 : 31-05-2011, 14:08:53 »
Gornji dio čajkomlata služi za udaranje po donjem dijelu sa sječivom (uglavnom svom snagom!) pri čemu se koristi velika sila. Osim toga dio oštrica + nekih 20-30 cm čakomlata si stalno među kamenjem po opterećenjem za vrijeme vađenja, isto tako se čajkomlat koristi povremeno i kao poluga - zabiješ ga, lupaš po njemu čekićem i ako se zabije u kamen, moraš ga mrdat lijevo-desno da bi ga oslobodio - nikakav navoj to ne može izdržati!

Isto tako špica na navoj na drški od čajkomlata mislim da ne bi funcionirala. Za štemanje treba špica od 30-ak centimetara za fino razlamanje kamena, a ne špica duga preko metar. I opet navoj ne može izdržati udaranje.

U prvoj verziji čajkomlata oštrica je bila navarena, dok se je u drugoj verziji oštrica na čajkomlatu iskalila od šipke za dršku - pa je sve i jednom komadu i čvršće je.

Čajkomlat služi za jednu svrhu za ugrubo razvaljivanje i ima zašto je toliko velik i težak, a špica služi za ufino štemanje kada treba preciznost da se oslobodi korijen.

Čajkomlat je alatka koju bonsaisti ovdje koriste godinama. Prošle godine smo Andrija i ja napravili manju verziju Čajkić koja se pokazala dovoljna za vađenje naših stabala.

Naravno ne spriječava te ništa da eksperimentiraš i smisliš nešto novo, ali neka to izađe i iskustva kada počneš radit i vadit, a ne ovako napamet, da ne promašiš  :smile:


Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Mali čajkomlat - Čajkić
« Odgovori #20 : 31-05-2011, 15:05:26 »
Upravo takav manji za shohine ču dat napravit. Marija koliko dođe izrada u vašeg kovača?
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline zagortnj

Odg: Mali čajkomlat - Čajkić
« Odgovori #21 : 31-05-2011, 16:03:41 »
Što se tiče namjene i samog izgleda čajkića tu mi je sve jasno a i imam nekakvih iskustava u kopanju na krševitim terenima
i potpuno se slažem da standardni navoji i pripadajuče stjenke nebi bile dovoljne da izdržu sva moguća naprezanja na koja bi
 alat mogao naići u njegovoj upotrebi.e tu dolazi tokarski stroj koji je sposoban napraviti navoje kakvi ti treba u stjenki kakvu želiš.
Imam zamisao kako da to rješim.trenutno izrađujem glavnu osovinu-polugu ,te kada napravim i prvi nastavak postavit ću slike onda će biti puno jasnije.Sve je na tragu velikih bušilica za štemanje i njihov princip zamjene alata.
A možda doista nije potrebna mogućnost zamjene alata već jeda kvalitetna oštrica rješava sve.
Ali imam tokarski stroj imam materijal i vremena tako da ču to pokušati čisto iz zabave.
Tko zna možda dođem do kakvog otkrić.

Offline Marija

Odg: Mali čajkomlat - Čajkić
« Odgovori #22 : 31-05-2011, 16:07:07 »
ajde super ... izvještavaj nas o napredku i pazi prste  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Mali čajkomlat - Čajkić
« Odgovori #23 : 31-05-2011, 20:25:31 »
Upravo takav manji za shohine ču dat napravit. Marija koliko dođe izrada u vašeg kovača?
kao što je i normalno svaki put druga cijena, ovisi o raspoloženju, vjetru koji puše i temperaturi zraka .... cijena je sitnica

P.S shohini se vade žlicom od juhe, a ne s čajkomlatom  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Mali čajkomlat - Čajkić
« Odgovori #24 : 31-05-2011, 20:52:33 »
ma ne mame drvca nego kao ona maslina
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bruno

Odg: Mali čajkomlat - Čajkić
« Odgovori #25 : 31-05-2011, 22:26:36 »
Ja sam razmišljao o kombinaciji drški sa utegom i sječiva različitih dužina (pa tako i težina) istih promjera .Ovisno o težini vađenja biram određenu kombinaciju i usput ,ako slomim ili istupim sječivo usred sezone ,imam rezervno -odmah.Mislim da sječivo mora biti bez ikakvih zadebljanja za navoj i sl. jer iovako zna zapet u kamenu

Offline zagortnj

Odg: Mali čajkomlat - Čajkić
« Odgovori #26 : 01-06-2011, 02:56:51 »
Da slažem se sa time da nesmije biti nikakvog zadebljanja jer bi sigurno smetalo.Tako da ću morati koristit malo deblju
osovinu tako da kada napravim navoj ostane mi dovoljno debljine za jaču stjenu"matice"ali da njen promjer bude jednak debljini osovine.Tako kada ga navidam sve bude ravno bez zadebljanja.npr:osovina 25 navoj 16 tako da dobijam stjene debele 4,5 mm.
Takvu upravo radim a ako ne bude dovoljna imam jednu osovinu od 28.
Mislim ovo je samo ideja koju ću pokušati izvesti.Razmišljao sam također o više osovina kao što ti koristiš ali ovo mi je lakše za nosit
naravno ako se pokaže dobro??
Neznam kako da rječima objasnim što namjeravam i kako,jer slika govori više od 1000 rječi tako da kada bude gotovo poslikat ću i objavit.Trebat će mi par dana pošto sam ostao bez kisika za brener i nemogu iskovati sječivo ali osovina je ubrzo gotova.

Offline Marija

Odg: Mali čajkomlat - Čajkić
« Odgovori #27 : 01-06-2011, 08:08:48 »
Ja sam razmišljao o kombinaciji drški sa utegom i sječiva različitih dužina (pa tako i težina) istih promjera .Ovisno o težini vađenja biram određenu kombinaciju i usput ,ako slomim ili istupim sječivo usred sezone ,imam rezervno -odmah.Mislim da sječivo mora biti bez ikakvih zadebljanja za navoj i sl. jer iovako zna zapet u kamenu

Da, već smo o tome govorili i to je najlogičnija kombinacija.

Iako iz prakse na 30-ak stabala sa Čajkićem, koji uključuje vađenje one velike tršlje iz totalno kamenitog terena, mislim da je on pokazao optimalan. Normalne je težine i konačno i ja mogu radit s tom alatkom bez opasnosti da nešto iščašim.  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline zagortnj

Odg: Mali čajkomlat - Čajkić
« Odgovori #28 : 02-06-2011, 13:30:42 »
Tužna srca objavljujem da exsperiment sa čajkićem sa zamjenjivim glavama je propao.
Nakon izrade i preliminarnog testiranja(naravno najexstremnijeg mogućeg)koje je davalo naznaka izdrživosti.
Čajkić je popustio pod utjecajem sivonje na jednom kraju i otočkog kamena "modrulja"na drugoj strani.
Ovim putem želimo izraziti zahvalnost na uzaludnom upozoravanju od strane iskusnijih na ovome planu i ispriku
zelembaća na vjerovanju da može izvesti neizvedivo.
Pogreb neprežaljenog održat će se na lokalnom groblju krupnog otpada.

 molimo ispriku od žalovanja
                                neutješna rodbina

Prilog od vjenaca molim uplatiti na fond HBF-zelembaća.

Offline Marija

Odg: Mali čajkomlat - Čajkić
« Odgovori #29 : 02-06-2011, 13:43:50 »
Imaš gore sve dimenzije, veličine i materijal pa prioni poslu za izradu Čajkića.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai