Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ključ za raspoznavanje listopadnog drveća u zimskom razdoblju  (Posjeta: 15060 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dijxtra

Evo ako nekom treba:

http://hrast.sumfak.hr/~dendrolo/kljuc2.php

Mene početnika je naprosto fascinirala ta aplikacija, baš me oduševila :-D

Offline gal

Evo ako nekom treba:

http://hrast.sumfak.hr/~dendrolo/kljuc2.php

Mene početnika je naprosto fascinirala ta aplikacija, baš me oduševila :-D
Isprobao, ...mislim da je neupotrebljivo. Gledajući grančicu graba (Carpinus betulus) "ključ" je determinirao grab kao Celtis Australis, iz drugog pukušaja ispao je Ginko biloba, pa svašta.... Nakon što sam naučio da pupovi u graba moraju biti dugački 1 cm ( :loco:) nekako sam došao do Carpinusa.  :question:

Offline dijxtra

Isprobao, ...mislim da je neupotrebljivo. Gledajući grančicu graba (Carpinus betulus) "ključ" je determinirao grab kao Celtis Australis, iz drugog pukušaja ispao je Ginko biloba, pa svašta.... Nakon što sam naučio da pupovi u graba moraju biti dugački 1 cm ( :loco:) nekako sam došao do Carpinusa.  :question:
Da, al ono, kad me zapelja u krivi odgovor (po slikama se dosta dobro vidi da to nije to), onda se fino vratim par koraka unazad pa probam drugi put. Pa dok mi se slika ne poklopi sa uzorkom. Nakon 3-4 propala pokušaja dobijem točan odgovor. Ako uzmem Čedu Šilića, onda moram ić stranicu po stranicu i napravit jedno 50 propalih pokušaja, tako da je meni ovaj sajt super :-D

Ali, da, jedva čekam dan kad mi ovako nešto neće trebat, bome ću se pošteno napit :-D

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Neka se nitko ne uvrijedi,pišem u svoje ime.Ako voliš prirodu i ako u šumi provedeš 30 godina,sa ocem u lovu,branju gljiva,roštiljanju,traženju drvaca u početničkim danima onda se naučiš i u raspoznavanju vrsta drveća po svim parametrima.Za to ne postoji niti jedna knjiga.Učenje u prirodi najbolje je učenje-pusti knjige. :rules:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline dijxtra

ako u šumi provedeš 30 godina
Za to ne postoji niti jedna knjiga.
Savršeno razumijem što želiš reć. Ali, ja sam svojih prvih 30 godina života već proživio. Proveo sam ih na asfaltu. Tako da, ako sad krenem... za 30 godina ću imat 60 godina. :-D

Tako da, eto, u nedostatku 30 godina, oslanjam se na knjige. Ali, razumijem i vašu poziciju, pa ću ubuduće literaturu konzlutirat poskrivećki :-D Najte kaj zamerit. :chinaman:

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Jesi otkrio o kojoj se vrsti radi ,to kaj si izvadio.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline dijxtra

Jesi otkrio o kojoj se vrsti radi ,to kaj si izvadio.
E, nisam, nemam pojma koja je vrsta, ali nije mi niti bitno. Izvadio sam ga da vježbam oblikovanje na njemu jer ima puno tih postranskih grana koje se da skinut i onda dobijem fino sužavanje. Hoću probat napravit to sužavanje, koja god da je vrsta :-) Neće od toga bit bonsai, to mi je više za vježbu.

Offline DonQuijote

ako u šumi provedeš 30 godina
Za to ne postoji niti jedna knjiga.
Savršeno razumijem što želiš reć. Ali, ja sam svojih prvih 30 godina života već proživio. Proveo sam ih na asfaltu. Tako da, ako sad krenem... za 30 godina ću imat 60 godina. :-D

Tako da, eto, u nedostatku 30 godina, oslanjam se na knjige. Ali, razumijem i vašu poziciju, pa ću ubuduće literaturu konzlutirat poskrivećki :-D Najte kaj zamerit. :chinaman:
Ne se puranit, ljudi iznose svoje mišljenje. Inače slažem se s tobom jer imam isti problem, Dodir s prirodom isključivo preko salate puterice. Prije bonsaia sam teško razlikovao smreku od bukve :rofl: I sada imam problema oko identifikacije drva, pogotovo zimi,pa je svaka pomoć dobrodošla

Offline dijxtra

Ne se puranit, ljudi iznose svoje mišljenje.
Ne, ne, ne, sorry ak sam bio preoštar, nisam se imo namjeru puranit. Samo sam htio malo bolje pojasnit zašto argument "pusti knjige i odi na 30 godina u šumu" koji je Radovan upotrijebio u mom slučaju nema smisla. To je to.
Inače slažem se s tobom jer imam isti problem, Dodir s prirodom isključivo preko salate puterice. Prije bonsaia sam teško razlikovao smreku od bukve :rofl: I sada imam problema oko identifikacije drva, pogotovo zimi,pa je svaka pomoć dobrodošla
(ja još uvijek ne znam prepoznat bukvu, nemoj nikom reć :-D al, učim, učim polako)

Offline DonQuijote

A dobro onda stvarno malo moraš poraditi na tome :girl: Desetak osnovnih vrsta treba poznavati. Po mogučnosti u latinske nazive jer tako se smanjuje mogučnost zabune. Ali doći će to samo po sebi i iznenaditi ćeš se kad skužiš da recimo jasno razlikuješ tri vrste graba, a do prije nekog vremena nisi uopće znao prepoznati grab.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Mene dosta muče nazivi odnosno prepoznavanje borova po dalmaciji . Dosta su velike sličnosti između helapensisa i pinastera.Znam se zabunit pa misleči da je helapensis kažem da je pinaster. e i buni me silver sa srebrnom smrekom, al kad bolje pogledam razlika je očita
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Znao sam da če se neko uvrijediti a nije mi to bila namjera.Htio sam samo reći kako sam ja naučio raspoznavati drva,a nisam imao ni knjige o drvima,ni interneta niti sam znao što o bonsaima.Čitajte knjige,dapaće zato se i pišu ali ako u prirodi ne savladaš osnovu teško će ti ići.Najbolje se ući uz pratnju nekoga tko zna a uz put listaš i gledaš u knjigu. 8)
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Mene dosta muče nazivi odnosno prepoznavanje borova po dalmaciji . Dosta su velike sličnosti između helapensisa i pinastera.Znam se zabunit pa misleči da je helapensis kažem da je pinaster. e i buni me silver sa srebrnom smrekom, al kad bolje pogledam razlika je očita

Borove je barem lako razlikovati, potpuno su različiti po karakteru, debljini i dužini iglica, habitusu, svemu ...
Ima tu na sajtu i > foto herbarij kao pomoć za prepoznavanje vrsta.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Koristim dosta fotohrbariji neke knjige iz dendrologije, al meni je malo teško razlikovat helapensis i pinaster.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Marija

Koristim dosta fotohrbariji neke knjige iz dendrologije, al meni je malo teško razlikovat helapensis i pinaster.
Pogledaj slike koje sam napravila u foto herbariju ovdje i sve će ti biti jasno.
Ogromna je ralika između ta dva bora, a najuočljivija je dužina iglica. Pinaster ima ogromne iglice a alepski male.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai