Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: tisa yamadori  (Posjeta: 6462 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mislav

tisa yamadori
« : 12-04-2011, 18:43:48 »
Bio sam u jednom vrtnom centru i imaju tisu koja je ukopana u zemlji. Ima grane u bazi debele oko 4 do 5 cm, a nebari je barem duplo deblji. Dosta je velika tj. izgleda kao neki niski grm promjera oko 1,5 do 2m.

Pitanja:

Je li pravo vrijeme za kupnju i premještanje u bonsai supstrat?

Koliko velika posuda treba biti? Sastavio bih je od dasaka.

Trebam li odrezati grane koje ne mislim zadržati odmah i hoće li to pomoći pri presađivanju (ako korijenje bude djelomično oštećeno prilikom vađenja)?

Nemam u Osijeku bijelog treseta, što ga može zamijeniti u mješavini s liaporom? Ima za nabaviti običnog treseta.

Gdje da je smjestim u dvorištu za početak - sjena (nikada izravno sunce) ili polusjena (veći dio dana bez izravnog sunca)?

Kad odrežem grane da rane namažem voskom ili da ostanu bez ičega? Isto pitanje i za debelo korijenje?

Da ju stavim u neku posudu s vodom da se zemlja otopi i otpadne s korjena?

Još neki savjet?

Offline DonQuijote

Odg: tisa yamadori
« Odgovori #1 : 12-04-2011, 20:04:19 »
Bio sam u jednom vrtnom centru i imaju tisu koja je ukopana u zemlji. Ima grane u bazi debele oko 4 do 5 cm, a nebari je barem duplo deblji. Dosta je velika tj. izgleda kao neki niski grm promjera oko 1,5 do 2m.

Pitanja:

Je li pravo vrijeme za kupnju i premještanje u bonsai supstrat?

Koliko velika posuda treba biti? Sastavio bih je od dasaka.

Trebam li odrezati grane koje ne mislim zadržati odmah i hoće li to pomoći pri presađivanju (ako korijenje bude djelomično oštećeno prilikom vađenja)?

Nemam u Osijeku bijelog treseta, što ga može zamijeniti u mješavini s liaporom? Ima za nabaviti običnog treseta.

Gdje da je smjestim u dvorištu za početak - sjena (nikada izravno sunce) ili polusjena (veći dio dana bez izravnog sunca)?

Kad odrežem grane da rane namažem voskom ili da ostanu bez ičega? Isto pitanje i za debelo korijenje?

Da ju stavim u neku posudu s vodom da se zemlja otopi i otpadne s korjena?

Još neki savjet?
Krajnje je vrijeme
VElika taman da korijen stane u nju. Ne treba rezervnog prostora
Odmah reži ono što ti ne treba
 može i običan treset
sjena svakako
Ne trebaš vosak za grane ni za korijenje. Na korijen eventualno hormon za zakorjenjivanje
Stavi je u vodu čitav dan. Na taj način ćeš najlakše maknuti glinu a sačuvati fine korijenove dlačice

Offline Marija

Odg: tisa yamadori
« Odgovori #2 : 12-04-2011, 21:32:04 »
Biljke se vade u vrijeme sezone mirovanja, ako je vegetacija krenula onda ne.

Krajnje je vrijeme
zar kod vas nije krenulo pupanje? :zbunjen:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: tisa yamadori
« Odgovori #3 : 13-04-2011, 07:35:22 »
Na tisama još nije ili se tek nazire. Budući da je drvo iz rasadnika a ne neki stari jamadori sa dubokim korijenjem, mislim da još stigne

Offline Mislav

Odg: tisa yamadori
« Odgovori #4 : 13-04-2011, 17:31:04 »
Hvala na savjetu

Offline Mislav

Odg: tisa yamadori
« Odgovori #5 : 18-04-2011, 10:49:05 »
U subotu sam kupio tisu.

Evo slika  kako je izgledala kod kupnje i nakon što sam je malo orezao.

Napunio sam kolica vodom u subotu i ostavio do nedjelje.

U nedjelju sam isprao korjen, ali nisam ga snimio. Ima puno sitnog korijenja i mislim da će se prihvatiti.

Malo sam pretjerao s debljinom grana i nebarija u prvom postu. Grana najdeblja je negdje oko 3 do 4 cm promjera, a nebari je oko 7 do 8 cm.

Stavio sam je u mješavinu 80% liapor i 20% običan treset, sve u daščanu posudu.

Kad sam je posadio vidim da sam trebao odrezati tri najdonje grane. Prilično su debele u bazi pa ih ne mogu konkavnim klještima, a sad ne mogu s pilom ući u krošnju jer su grane pri samom dnu debla.

Poslikat ću ju opet sad u posudi, dosta sam je prorjedio u odnosu na zadnju sliku u ovom postu.



Offline Andrija Zokić

Odg: tisa yamadori
« Odgovori #6 : 18-04-2011, 16:04:47 »
Bez fotografije debla i nebarija, ništa se pametno nema za kazat osim da izgleda zdravo.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: tisa yamadori
« Odgovori #7 : 18-04-2011, 16:05:14 »
Ne trebaju ti konkavna kliješta. Otpili grane ako ti smetaju i slobodno ostavi  batrljak, kasnije ćeš ga lako maknuti ili pretvoriti u jin.

Offline Mislav

Odg: tisa yamadori
« Odgovori #8 : 18-04-2011, 19:26:17 »
Evo ostale fotografije

Offline DonQuijote

Odg: tisa yamadori
« Odgovori #9 : 18-04-2011, 19:52:21 »
OK ove si ga godine presadio i malo srezao. Sad ga pusti na miru i gledaj i smišljaj što s njime,tj., kako ćeš ga oblikovati. Možda, kažem možda nisi trebao micati te donje grane jer bi ti mogle zatrebati. Drvo nije tako dobro da bi težili pokazati deblo i skidati donje grane... no o tom potom, sada ga ostavi na miru i traži po prirodi nešto što ćeš vaditi dogodine.

btw baš mi se sviđa tvoje dvorište, ovo popločenje, ovaj zid, trava...

Offline Bruno

Odg: tisa yamadori
« Odgovori #10 : 18-04-2011, 21:43:15 »
btw baš mi se sviđa tvoje dvorište, ovo popločenje, ovaj zid, trava...

Stvarno, baš je dobra cigla na podu, nisam to puno viđao

Offline Mislav

Odg: tisa yamadori
« Odgovori #11 : 19-04-2011, 13:11:28 »
Citat:
OK ove si ga godine presadio i malo srezao. Sad ga pusti na miru i gledaj i smišljaj što s njime,tj., kako ćeš ga oblikovati. Možda, kažem možda nisi trebao micati te donje grane jer bi ti mogle zatrebati. Drvo nije tako dobro da bi težili pokazati deblo i skidati donje grane... no o tom potom, sada ga ostavi na miru i traži po prirodi nešto što ćeš vaditi dogodine.

Neću ga više rezat za sada. Prihvaćam savjet. Jedini problem je što mi je to jedino drvo pa sam nestrpljiv. Ove grane što vidiš da sam maknuo su neke male i tanke. Ostale su 3 debele i ako ne sve bar ću 2 morat maknuti. Čak mi se čini da bi mogao ići u polukaskadu, ali nekako više naginjem moyogiu.

Citat:
btw baš mi se sviđa tvoje dvorište, ovo popločenje, ovaj zid, trava...

Hvala, popločenje sam sve sam napravio, travu sam sam posijao i napravio zemlju, a zid je tu bio ali s nekom ofucanom žbukom pa sam iščistio reške i ofugirao (dersovao) zid. Uglavnom dvorište je bilo totalno zapušteno kad sam došao. Iznio sam oko 30 m3 šute i loše zemlje. Za travu sam na postojeću zemlju stavio sloj oko 10 cm pijeska pa je to sve prefrezano.