Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Cutback  (Posjeta: 3758 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dijxtra

Cutback
« : 15-05-2011, 19:50:59 »
http://www.animabonsai.com/2011/05/carpinus-orientalis-17/

Što znači "cut back"? Niste valjda rezali izboje? Kaj se yamadorije smije dirat u njihovoj prvoj godini? Mene isto iznimno svrbe prsti da neke yamadorije malo srežem jer baaju izbojke ko ludi. Kaj se to smije?

Offline Marija

Odg: Cutback
« Odgovori #1 : 15-05-2011, 19:59:25 »
http://www.animabonsai.com/2011/05/carpinus-orientalis-17/

Što znači "cut back"? Niste valjda rezali izboje? Kaj se yamadorije smije dirat u njihovoj prvoj godini? Mene isto iznimno svrbe prsti da neke yamadorije malo srežem jer baaju izbojke ko ludi. Kaj se to smije?
Cut back je povrati rez koji se radi da bi se stablo sa povratnim pupovima razgranalo.
Kada i hoće li se napraviti u 1. godini ovisi o mnogo toga. Prvenstveno s koliko je korijena stablo izvađeno. Ako je izvađeno s malo korijena, potrebna je što veća zelena masa kako bi potakla rast i obnovu korijena. Tada se stablo obično cijelu vegetacijsku sezonu ne dira, uključujući i nepotrebne niske izboje.
Ako je stablo izvađeno sa dobrom korijenovom balom, dobro raste sa snažnim i dugim izbojima (a uz to dodatno imaš idealne uvjete smještaja u plasteniku sa mogućnosti regulacije vlage, što je jako važno biljkama u fazi primanje) onda možeš rezati u prvoj vegetacijskoj sezoni.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Cutback
« Odgovori #2 : 15-05-2011, 20:16:56 »
Tek mi je ove sezone jasno koliko je grabovima bitna vlažnost zraka. U plasteniku puno bolje rastu nego vani na suncu tako da su nam i rezultati ove sezone bolji.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Cutback
« Odgovori #3 : 16-05-2011, 20:25:29 »
Tek mi je ove sezone jasno koliko je grabovima bitna vlažnost zraka. U plasteniku puno bolje rastu nego vani na suncu tako da su nam i rezultati ove sezone bolji.
E to je ono o čemu smo već jednom razgovarali.Zato su naša drvca na kontinentu zelenija,baš zbog obilja vlage.No vaša imaju manje listove i u kršu su ljepše razgranata.Zato je i najbolje držati autohtona drvca.Jedino ako nemaš idealne uvjete kao vi,onda su ti i mogučnosti mnogo šire. 8)
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Andrija Zokić

Odg: Cutback
« Odgovori #4 : 16-05-2011, 20:32:42 »
Nije čudno da je Walter primjetio da Sebini grabovi izgledaju najzdravije. U stalnoj su sjeni pored šume. Meni je to bilo malo čudno jer bjelograb raste jako blizu mene ali savršeni uvjeti u sezoni rasta su bliži onima na kontinentu nego uz more.
Ovo normalno ne važi za zimzelene mediteranske vrste poput masline, planike ... a pogotovo tršlje za koju mi se čiini da jako voli toplinu i pitanje je kako bi se sjevernije ponašala ... mislim da ne bi opstala.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Cutback
« Odgovori #5 : 16-05-2011, 21:28:28 »
Seba bi mogao imati lječilište za posrnule Jamadorije sa Jadrana. :tlab:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!