Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: 2007: Dojmovi nakon Waltera Palla  (Posjeta: 65316 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: 2007: Dojmovi nakon Waltera Palla
« Odgovori #75 : 29-05-2008, 10:48:06 »
U Palla nisam, a i ne sumnjam ni u jednom dijelu bonsai kulture. Sloboda i jednostavnost pristupa su kod njega to što potvrđuje i moje smjerove. Iako sam tek početnik, raduje mi da i u Majstorskim krugovima ima nekog čiji primjer mogu slijediti. Recimo Boninija prati glas da je satro podosta drva na radionicama. Tu bi sad mogli moralizirati jel to dobro ili nije. Ja ću reći da nije!
Ako nešto treba žrtvovati da bi mase naučile i izvukle čari tehnika, neka nitko ne opravdava svrhu time da ubije drvo. Upravo to cijenjeno ime Majstor, zaslužuje nositi onaj koji cijelo svoje biće, nastoji temeljiti na etici i moralu u odnosu prema svemu a prvenstveno prema Prirodi.

Prostodušno sam u tekstu koristio riječi moral i etika, koji u pravom značenju, znače puno više nego ih kulturno društvo može i pojmiti, uglavnom su krivo navođeni u tekstualnom kontekstu i koriste se kao papirnate maramice u većini slučajeva.

No da sad ne odem previše u neke moje poglede. Pall je s ovim grabom dokazao svoju veličinu i dosljednost i iskustvo sa pokrićem.
Bravo Majstore !!!
 :chinaman:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: 2007: Dojmovi nakon Waltera Palla
« Odgovori #76 : 29-05-2008, 10:54:54 »
...Svrha je učenje više desetaka ljudi na jednom drvu, a cijena je gubitak drva. Bolje jedno nego da svako izgubi po jedno.

Ne slažem se. Ako je netko Majstor, on sam bi morao biti protiv ubijanja drva !
Jel palo nekom na pamet da se na radionicama radi na recimo odsječenim granama velikog drva iz šume?
Mislim da majstori koji ubijaju drva u glavi jedino imaju svoj egoizam, a ne skladan odnos sa hobijem kojem su posvetili život!

Offline gal

Odg: 2007: Dojmovi nakon Waltera Palla
« Odgovori #77 : 29-05-2008, 11:44:04 »
...Svrha je učenje više desetaka ljudi na jednom drvu, a cijena je gubitak drva. Bolje jedno nego da svako izgubi po jedno.

Ne slažem se. Ako je netko Majstor, on sam bi morao biti protiv ubijanja drva !
Jel palo nekom na pamet da se na radionicama radi na recimo odsječenim granama velikog drva iz šume?
Mislim da majstori koji ubijaju drva u glavi jedino imaju svoj egoizam, a ne skladan odnos sa hobijem kojem su posvetili život!

...čim je čovjek odlučio biti civiliziran, postavio se iznad zakona prirode. Da nije tako još bi brali bobice po šumi i spavali bi u špilji. Ako smo civilizirani, a jesmo, svojim načinom života "ubijamo" daleko više od jednog drva sa demoa i tu moraliziranje treba prestati! Dok se ne vratimo u špilju dotle je raspravljanje na ovu ili slične teme čisto licemjerje.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: 2007: Dojmovi nakon Waltera Palla
« Odgovori #78 : 29-05-2008, 12:01:19 »
...čim je čovjek odlučio biti civiliziran, postavio se iznad zakona prirode. Da nije tako još bi brali bobice po šumi i spavali bi u špilji. Ako smo civilizirani, a jesmo, svojim načinom života "ubijamo" daleko više od jednog drva sa demoa i tu moraliziranje treba prestati! Dok se ne vratimo u špilju dotle je raspravljanje na ovu ili slične teme čisto licemjerje.

Da, jednostavno ne osjećam ništa kontra takvog razmišljanja. Moj osvrt je bio na nekoga ko se zove Majstor. Svaki početnik, je i bude ubio dosta drva. No to u večini slučajeva radi ne namjerno i nesvjesno, ako majstor svjesno i namjerno ubija drvo, onda je vjerojatno kriva moja percepcija njegove titule ili to za tu titulu nije bitno. Ne moraliziram o odnosu s Prirodom, već se osvrćem na kriterije koji nekoga čine majstorom.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: 2007: Dojmovi nakon Waltera Palla
« Odgovori #79 : 29-05-2008, 12:33:15 »
...čim je čovjek odlučio biti civiliziran, postavio se iznad zakona prirode. Da nije tako još bi brali bobice po šumi i spavali bi u špilji. Ako smo civilizirani, a jesmo, svojim načinom života "ubijamo" daleko više od jednog drva sa demoa i tu moraliziranje treba prestati! Dok se ne vratimo u špilju dotle je raspravljanje na ovu ili slične teme čisto licemjerje.

Da, jednostavno ne osjećam ništa kontra takvog razmišljanja. Moj osvrt je bio na nekoga ko se zove Majstor. Svaki početnik, je i bude ubio dosta drva. No to u večini slučajeva radi ne namjerno i nesvjesno, ako majstor svjesno i namjerno ubija drvo, onda je vjerojatno kriva moja percepcija njegove titule ili to za tu titulu nije bitno. Ne moraliziram o odnosu s Prirodom, već se osvrćem na kriterije koji nekoga čine majstorom.
Zanimljiva tema i mislim da ste u pravu i jedan i drugi i treća. Dovršavanje drva na radionici spada u ljudske slabosti kojih, složit ćete se, svi mi imamo na pretek, i majstori i smrtnici. Nekada svjesno zanemarujemo logiku a nekada slučajno. Što se civilizacijskih dosega tiče, znate da su takve stvari, ne samo svojstvene bonsaiju ili biljkama, već se "eksperimentalan rad" i "žrtvovanja" provode i na ljudima, životinjama i situacijama. Nažalost, nema iznimke. To smo mi, to je ljudski rod. Iako to nije opravdanje, iako tako ne bi trebalo biti, tako će biti dok je svijeta i vijeka i ljudi na ovoj Zemlji. A kada nas ne bude, i tako znate da će sve rasti i cvijetati sretnije i bolje nego dok su bonsaisti hodali Zemljom. Priroda je najpametnija, ona jedina "Zna". Mislim da bi trebalo pokušati zatomiti te demonstracijske porive ubijanja drveća iako znam da se to događa i događat će se. Čujte, i milijuni se laboratorijskih miševa dnevno ubiju i žrtvuju da bi neki blesavi ljudi nešto iz toga naučili. Slažem se s Galom, Marijem i Marijom. Mislim da Pall ima vrlo dobar pristup. Time samo pokazuje da je kompletan čovjek u punom smislu te izjave.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: 2007: Dojmovi nakon Waltera Palla
« Odgovori #80 : 29-05-2008, 12:47:45 »
Time samo pokazuje da je kompletan čovjek u punom smislu te izjave.

O tome ti ja pričam  :great:

Lijepo je kad se bar za jednog Majstora to može reći  :chinaman:

Offline Marija

Odg: 2007: Dojmovi nakon Waltera Palla
« Odgovori #81 : 29-05-2008, 12:48:53 »
...Svrha je učenje više desetaka ljudi na jednom drvu, a cijena je gubitak drva. Bolje jedno nego da svako izgubi po jedno.

Ne slažem se. Ako je netko Majstor, on sam bi morao biti protiv ubijanja drva !
Jel palo nekom na pamet da se na radionicama radi na recimo odsječenim granama velikog drva iz šume?
Mislim da majstori koji ubijaju drva u glavi jedino imaju svoj egoizam, a ne skladan odnos sa hobijem kojem su posvetili život!

Slažem se u potpunosti s Mariom .... ili se ima fer odnos ili ne.... ako cijeniš prirodu onda svakom svojom radnjom svedočiš tome. Ako si svjesan da će nešto ubiti drvo onda treba prihvatiti i odgovornost koja ide s tim treba napraviti sve da se to ne dogodi ... izbor postoji...
Ovo je moje mišljenje i držim se toga koliko je moguće .... ovo do sada sam govorila uopćeno ne pada mi na pamet da direktno nekoga majstora ili polumastora kritiziram .... svatko bira za sebe...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: 2007: Dojmovi nakon Waltera Palla
« Odgovori #82 : 29-05-2008, 12:51:21 »
Slažem se s Galom, Marijem i Marijom. Mislim da Pall ima vrlo dobar pristup. Time samo pokazuje da je kompletan čovjek u punom smislu te izjave.
Sjećaš se, lani na crnom boru nije htio raditi i eno ga sada živog i zdravog sa novim svijećama.  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: 2007: Dojmovi nakon Waltera Palla
« Odgovori #83 : 29-05-2008, 13:51:20 »
Što više prolazi vrijeme mislim da je najbitnija stvar uspjeti održati drvo živim i zdravim. Ponekad pogriješim i drvo uvene ali nikad namjerno znajući da će uvenuti ili da ću previše riskirati. Mislim da bi se dosta bonsaista složilo sa mnom koliko je bitno održati drvo živim. Zašto se na demu onda ubijaju gotovo namjerno drva? Što učimo iz toga?
Kada smo Marija i ja vadili bor za demo 2007. nismo imali pojma o tome da yamadori a pogotovo bor mora mirovati nekoliko godina nakon vađenja. Da li je zbog toga propao demo? Nije, i svi smo naučili nešto iz toga. Prije dema Walter Pall je bio u našem vrtu i pregledavao što smo mu sve pripremali za demonstraciju. Raspitivao se o orientalisu i odmah je vidio da bor nije spreman za demo. Da smo kojim slučajem izvadili mu 3 crna bora nespremna za demo smislili bi nešto (možda bi tada bila kritika stabala) samo da se ne ubijaju stabla jer to je nikakvo učenje o bonsaima. Možda bi prije nekoliko godina drugačije mislio ali danas na to ovako gledam.
Na demu EBA 2007. majstor Takeo Kawabe je radio na vrhunskoj borovici a cijeli posao je bio bojanje sharija  sat vremena i onda je još sat i pol uređivao nove izboje. Mogao je od te borovice napraviti vrhunsko djelo da svi ostanu bez daha ali on je napravio posao koji bi i 90% posjetitelja EBA-e znali. Zašto?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: 2007: Dojmovi nakon Waltera Palla
« Odgovori #84 : 29-05-2008, 14:41:19 »
...Zašto se na demu onda ubijaju gotovo namjerno drva? Što učimo iz toga?

Učimo, kako nešto napraviti, a da nismo naučili kako drvo održati živim i u dobroj kondiciji, spremno da to napravimo!
Preskočili smo neke razrede u osnovnoj i našli se na faksu a da se ne znamo potpisati.

..Mogao je od te borovice napraviti vrhunsko djelo da svi ostanu bez daha ali on je napravio posao koji bi i 90% posjetitelja EBA-e znali. Zašto?

Taj gospodin i oni koji su ga pažljivo gledali... ne preskaču ni jedan razred!


Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: 2007: Dojmovi nakon Waltera Palla
« Odgovori #85 : 29-05-2008, 15:03:34 »
Dio sam gomile, želim to i ostati, no gomila bi trebala mijenjati pristup. Naravno notu individualnosti ću zadržati.

Krenimo od nas i ovog nam foruma. Svi se divimo umjetničkim kreacijama Majstora i onih koji to nisu ali odlično razumiju bonsai kulturu... (Prirodu).... Ponekad padnemo u euforiju i umislimo si da možemo sve i sada, još jedni drugima u tome i pomognemo i podupremo se. Onda netko od nas izvadi fenomenalno drvo, pokaže ga i čuva jer zna koliko mu vrijedi, a 10 drugih odmah hoće isto takvo drvo, vadi 100 na sat, odmah ga reže da bude što više nalik bonsaiu, a tek što je prolistalo uz ogromne napore sve skupljene snage u sebi, mi ga fino ošišamo jer baš imamo viziju krošnje i uvjereni smo da će već iduće sezone izgledati kao neko na naslovnici časopisa. Vratimo se sad onom koji je svoje drvo čuvao par sezona i od njega krenuo raditi kreaciju. Ako smo onda ostali pafff, sad smo to još više i odmah smo kod svojih drva da vidimo kak se kaj takvog da napraviti od naših i taman kad smo se jednu sezonu strpili i odmakli od nule, sad se ponovo vratimo ispod nule jer smo svojom ishitrenošću ubili i ono drvo koje se počelo oporavljati. U međuvremenu smo bili na radionicama i demonstracijama i "naučili" raditi jinove, sharie, presađivati, žicati... i sad to negdje moramo probati. Znamo da nam drva nisu u kondiciji, ali mi smo stekli nova znanja i moramo ih negdje primijeniti. Tup,tras,bum... UPS....na forum...A zakaj je mom drvu ovo i ono i kak da ga spasim? ...
Onda netko uspije dobiti dobre rezultate na drvetu koje čuva i prihranjuje nekoliko godina, mi to vidimo i odmah svog savršenog, pognojimo da ima kaj za klopu i da što prije nabuja kako bi ga mogli rezati, pigati,.... Naravno, on je tolko slab da jedva diše jer smo ga do sad izmaltretirali i gnojivo mu dođe ko otvoreni plamen plastu sijena. I tak godinu za godinom, steknemo i neko iskustvo, lupimo se po čelu, koji smo kreteni bili.... krenemo od nule i u svakom drvu vidimo život, a vadimo samo ono što prepoznamo kao vitalno i spremno na šokove, koji su na sreću sa godinama iskustva, svedeni na minimum.

Ako se netko našao u tekstu, nek se ne uvrjedi !
Ne mislim ništ loše  :chinaman:

Offline nix

Odg: 2007: Dojmovi nakon Waltera Palla
« Odgovori #86 : 29-05-2008, 21:08:22 »
ako već gledamo moral i etiku, zar nije onda isto zgaziti vlat trave ili ubiti bonsai star 500 god. ?
zar nije onda ubiti laboratorijskog miša ili mušicu svejedno?
mislim da je ovo rasprava u kojoj svatko ima pravo...

Offline Andrija Zokić

Odg: 2007: Dojmovi nakon Waltera Palla
« Odgovori #87 : 30-05-2008, 12:54:00 »
ako već gledamo moral i etiku, zar nije onda isto zgaziti vlat trave ili ubiti bonsai star 500 god. ?
zar nije onda ubiti laboratorijskog miša ili mušicu svejedno?
mislim da je ovo rasprava u kojoj svatko ima pravo...

Nije ovdje razgovor o moralu nego o učenju. Ako te netko podučava tehnici oblikovanja bonsaija i pri tome svjesno ubije stablo on (taj navodno majstor) ti pokazuje koliko je on sam nestrpljiva osoba. Bitnije mu je zadiviti nego ti skrenuti pažnju na ono što je zaista bitno a to je naučiti postepenom radu.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline nix

Odg: 2007: Dojmovi nakon Waltera Palla
« Odgovori #88 : 30-05-2008, 12:59:39 »
Pa danas si ljudi prelako daju titule, organiziraju razna predavanja (ne samo iz bonsaija) i onda, tobože zadive publiku samo da se poveća već ogromni ego...
većina majstora ne govori za sebe da su "majstori"...
potpuno se slažem s tobom.....jako mi je drago što je na početak moje bonsai avanture utjecao Walter Pall

Offline Andrija Zokić

Odg: 2007: Dojmovi nakon Waltera Palla
« Odgovori #89 : 30-05-2008, 13:21:04 »
Recimo Boninija prati glas da je satro podosta drva na radionicama. Tu bi sad mogli moralizirati jel to dobro ili nije. Ja ću reći da nije!

I ja sam to već odavno čuo za Boninija i da su ljudi na workshopu čak odbijali raditi stvari koje ih je savjetovao jer su znali da će to ubiti njihovo drvo. Međutim pošto nisam 100% siguran u to ne bih čovjeka optuživao za nešto što nije učinio. Pall je isto spominjao da se na zapadu na demonstracijama često ubijaju drva. I tu je nešto na tu temu spominjao:
http://walter-pall-travelogues.blogspot.com/2007/05/eba-2007-demos-part-7.html
andbonsai.com ~ andbonsai studio