Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Dali je ovo kraj? :/  (Posjeta: 8978 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline /Bonsai/

Dali je ovo kraj? :/
« : 25-10-2011, 17:56:09 »
Pozdrav! Nije me dugo bilo jer je s mojim Bonsai-em bilo sve uredu zahvaljujući članovima foruma  :takoTreba:
Radi sam sve kako treba bla,bla,bla davao gnojivo koje su mi preporučili...
Nakon gnojiva Bonsai mi je imao naj zelenije i zdravije lišće u "povijesti Bonsai-a".
I sve super no sada kada je došla hladnoća..znam da ga moram staviti unutra ili negdje gdje je toplo jer moj bonsai (sagerethia) nesmije ispod 15°. I tako sam ga ja stavio unutra da se ne smrzne,moj bonsai je vanjska vrsta ali svejedno sam ga morao stavit u kuću. Radjatori su radili i odmah sutra lišće je bilo S U H O :/ mislio sam da ce se popraviti i priviknuti ali nista  :bomb: I jos uvijek mi je suuuuho lisće sto bi trebao uciniti?
Hvala  :love: :love:

Offline DonQuijote

Odg: Dali je ovo kraj? :/
« Odgovori #1 : 25-10-2011, 20:04:48 »
Pozdrav! Nije me dugo bilo jer je s mojim Bonsai-em bilo sve uredu zahvaljujući članovima foruma  :takoTreba:
Radi sam sve kako treba bla,bla,bla davao gnojivo koje su mi preporučili...
Nakon gnojiva Bonsai mi je imao naj zelenije i zdravije lišće u "povijesti Bonsai-a".
I sve super no sada kada je došla hladnoća..znam da ga moram staviti unutra ili negdje gdje je toplo jer moj bonsai (sagerethia) nesmije ispod 15°. I tako sam ga ja stavio unutra da se ne smrzne,moj bonsai je vanjska vrsta ali svejedno sam ga morao stavit u kuću. Radjatori su radili i odmah sutra lišće je bilo S U H O :/ mislio sam da ce se popraviti i priviknuti ali nista  :bomb: I jos uvijek mi je suuuuho lisće sto bi trebao uciniti?
Hvala  :love: :love:

Mislim da 15 stupnjeva nije kritično i da si uranio s unošenjem. No bilo kako bilo, kad piše da ga uneseš unutra to znači negrijani prostor, ne dnevna soba iznad radijatora, nego negrijani prostor sa dnevnim svjetlom.
Stavi ga dakle u negrijani prostor i moli boga da potjera novo lišće. Nemoj previše zalijevati

Offline /Bonsai/

Odg: Dali je ovo kraj? :/
« Odgovori #2 : 25-10-2011, 20:46:07 »
 :hvalaaa: DonQuijote probat cu to odmah  ;)
Moj bonsai ima puno suuuuhog lišća da to maknem i cekam novo ili ce se ovo popravit?
Evo slika svo lišće na njemu je suho :

http://i55.tinypic.com/294ge8o.jpg
Dali je ovo kraj? :/

I dali ga gnojim ili ne treba?  :zalijevanje:


Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Dali je ovo kraj? :/
« Odgovori #3 : 26-10-2011, 10:00:28 »
Svo to suho lišće makni zajedno sa suhim vrškovima grančica.Lagano mu namoći supstrat,poprskaj krošnju i na sve stavi prozirnu PVC vrečicu da zadržiš što više vlage.Drži na sobnoj temeraturi blizu izvora svjetlosti.To ti se desilo zbog šoka,jer si drvcu prenaglo promjenio uvjete života ili si zaboravio malo zaliti a unio si drvce u suhi prostor gdje ti se voda brzo isparila iz supstrata.Ponekad ti izgleda kao da je supstrtat mokar,no u sredini bale je sve suho.To mežeš vidjeti kad izvadiš cjelu balu sa drvcem iz posude.a što je kod takvih malih moguće.Izbjegavaj ta drvca sa dalekog istoka.Takve male prebonsaiće ti ja formiram od naših domaćih vrsti za dvije godine. :takoTreba:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline /Bonsai/

Odg: Dali je ovo kraj? :/
« Odgovori #4 : 26-10-2011, 14:04:19 »
 :hvalaaa: Radovan. Javit ću kako napreduje..
Evo slika sad kada sam skino lišće :

http://i41.tinypic.com/2uhpt1l.jpg
Dali je ovo kraj? :/

i s vrećicom :
http://i51.tinypic.com/rcio7l.jpg
Dali je ovo kraj? :/

E sad došao sam na ideju da maknem sve ove grane i ostavim ovo gornje,
pa imam S oblik i lijepu krošnju.. Dali to smijem ?  :tuptup:

http://i43.tinypic.com/28s84m.jpg
Dali je ovo kraj? :/

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Dali je ovo kraj? :/
« Odgovori #5 : 27-10-2011, 07:13:11 »
Smiješ ti maknuti sve ako to ti želiš.Prvo makni one na prvoj krivini i na ravnom djelu do druge krivine.Tada makni one duge što ti po stablu dalje rastu okomito,a one dalje do vrha prikrati za pola.Tada sjedni malo dalje od njega i gledaj.Vidjet češ da će biti bolje nego da mu samo ostaviš vrh.Ja uvijek režem postepeno.Ako odrežeš krivo ode grana u nepovrat. :cry:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline /Bonsai/

Odg: Dali je ovo kraj? :/
« Odgovori #6 : 02-11-2011, 10:24:17 »
Evo prošlo je tjedan ili dva otkad je u vrećici i ništa se ne događa.. Možda jer je zima .. Moram čekat do proljeća za novo lišće i..?
dali da ga skroz zatvorim da ima vlage ili? Ja sam malo otvorio da ima zraka da se ne uguši nisam ga zalio otkad sam stavio vrećicu na njega i nisam ga gnojio.. Evo slika na svijetlu je kako si rekao :/

http://i39.tinypic.com/1zejgl.jpg
Dali je ovo kraj? :/

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Dali je ovo kraj? :/
« Odgovori #7 : 02-11-2011, 10:52:38 »
Ako je zemlja malo suha možeš zaliti ali ne prejako.Male rupice mogu biti u foliji da zrak struji.Ako ništa ne potjera za dva tjedna onda ga možeš baciti.To je biljka iz sutropskih krajeva i ona ima lišće tokom cjele godine.Ako ne potjera nove pupove i listove onda nije više živa.Ne moraš previše kukati,nisi izgubio previše novca.Prebaci se na autohtone vrste i imat češ manje muka i više uspjeha. :takoTreba:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline /Bonsai/

Odg: Dali je ovo kraj? :/
« Odgovori #8 : 02-11-2011, 11:19:48 »
Hvala samo zao mi bacit

Offline DonQuijote

Odg: Dali je ovo kraj? :/
« Odgovori #9 : 02-11-2011, 12:17:48 »
Hvala samo zao mi bacit
Navikni se. Takva sudbina čeka 90% materijala iz tržnih  centara.
Probaj zagrebati grančice, ako je ispod kore, zeleno i vlažno, onda ima smisla još malo pričekati, možda prolista, ali ako su grančice suhe, onda je drvo mrtvo i tu nema čarolije koja pomaže.

Offline /Bonsai/

Odg: Dali je ovo kraj? :/
« Odgovori #10 : 02-11-2011, 19:06:55 »
Je je zeleno je na svakoj.. Svijetlo zeleno jako dobro izgleda.Prije no što se svo lišće osušilo
bio je predivan grane su mu rasle nove išle sve preedivno lijepo lišće i onda sam ga unio unutrai bla bla..
Tako da su još uvijek zdrave grane  :jupije:

Offline DonQuijote

Odg: Dali je ovo kraj? :/
« Odgovori #11 : 03-11-2011, 10:07:27 »
Onda postoji šansa. Čekaj i moli se... i u međuvremnu kreni u potragu za nekim autohtonim drvom koje će ti pružiti više veselja i zadovoljstva. Za početak grab ili bjelograb. To je pravi način za bavljenje bonsaiem, ove hormonima nafilane reznice su izvor frustracija.

Offline /Bonsai/

Odg: Dali je ovo kraj? :/
« Odgovori #12 : 03-11-2011, 12:42:23 »
O.k. Grab ili bjelograb ako ovaj ne preživi  :mad2:  Gdje da kupim grab ili bjelograb ?

Offline DonQuijote

Odg: Dali je ovo kraj? :/
« Odgovori #13 : 03-11-2011, 13:34:52 »
Iskopaj ih. Grabova imaš posvuda a bjelograbova je puno priobalje. Prouči literaturu ili ovaj forum, nauči kako i kada se vade te na što treba obratiti pozornost, i na posao. Tako se postaje bonsaist

Offline /Bonsai/

Odg: Dali je ovo kraj? :/
« Odgovori #14 : 12-11-2011, 22:22:50 »
Prošlo je dosta vremena, maknuo sam vrečicu ali ništa.
Čini se da je mrtav :cry: Ali barem sam naučio da više ne kupujem biljke iz drugih klima
valjda iz svega dolazi lekcija  :chinaman:
Jedino se pitam dali je ovo zbilja kraj i dali da čekam ljeto pa ce ponovno oživjeti?
Zbilja mi je grozno baciti trečeg Bonsai-a  :cry: :cry:
Još za Božić idem u Kandu pa mislim da nema smisla više :/