Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ajmo znalci.. koje je ovo drvo?:)  (Posjeta: 16271 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dijxtra

Odg: Ajmo znalci.. koje je ovo drvo?:)
« Odgovori #15 : 18-06-2010, 07:57:09 »
Bio sam jučer u lovu na yamadorije i pronašao dvije zanimljive vrste. Sad me zanima postupak identifikacije. Postoje neke knjige? Neki web siteovi? Kako identificirate biljke? Pretpostavljam da se ne radi o znaju koje se prenosi s koljena na koljeno nego je negdje zapisano. Pa, eto, kako da sad ja identificiram ove dvije vrste dolje priložene?

Offline gal

Odg: Ajmo znalci.. koje je ovo drvo?:)
« Odgovori #16 : 18-06-2010, 08:39:40 »
Bio sam jučer u lovu na yamadorije i pronašao dvije zanimljive vrste. Sad me zanima postupak identifikacije. Postoje neke knjige? Neki web siteovi? Kako identificirate biljke? Pretpostavljam da se ne radi o znaju koje se prenosi s koljena na koljeno nego je negdje zapisano. Pa, eto, kako da sad ja identificiram ove dvije vrste dolje priložene?
...jednostavno, zakačiš ovdje slike i čekaš odgovor!  :zamisljen:

Offline dijxtra

Odg: Ajmo znalci.. koje je ovo drvo?:)
« Odgovori #17 : 18-06-2010, 09:38:02 »
...jednostavno, zakačiš ovdje slike i čekaš odgovor!  :zamisljen:
Kaj su svi znalci ovdje naučili prepoznavat stabla na forumu?

Offline boki

Odg: Ajmo znalci.. koje je ovo drvo?:)
« Odgovori #18 : 18-06-2010, 10:15:59 »
...jednostavno, zakačiš ovdje slike i čekaš odgovor!  :zamisljen:
Kaj su svi znalci ovdje naučili prepoznavat stabla na forumu?

ovo prvo se meni čini slično mome drijenu.. a ovo drugo... možda vrba?

p.s. ali ja nisam stručnjak:)

Offline jelenko

Odg: Ajmo znalci.. koje je ovo drvo?:)
« Odgovori #19 : 18-06-2010, 12:04:44 »
Prva vrsta je svib (Cornus sanguinea), a druga je košarasta (košaračka) vrba (Salix viminalis).

Offline boki

Odg: Ajmo znalci.. koje je ovo drvo?:)
« Odgovori #20 : 18-06-2010, 12:15:03 »
Prva vrsta je svib (Cornus sanguinea), a druga je košarasta (košaračka) vrba (Salix viminalis).

bio sam blizu:).. daj mi reci samo po čemu razlikuješ drijen (cornus mas) od sviba (cornus sangunea)?

Offline jelenko

Odg: Ajmo znalci.. koje je ovo drvo?:)
« Odgovori #21 : 18-06-2010, 12:47:50 »
Svib ima štitaste cvasti koje se nalaze na vrhovima ovogodišnjih grančica, plod je crna okrugla bobica, ima 2-4 para srpastih nerava na listu...
Drijen cvijeta prije listanja, cvijetovi su žuti (kod sviba bijeli), ima 3-5 pari srpastih nerava na listu i naravno plod crvena koštunica duga do 15mm. Drijen ima u uglovima nerava, na naličju lista, čuperke blijelosivih dlačica...

Offline jelenko

Odg: Ajmo znalci.. koje je ovo drvo?:)
« Odgovori #22 : 18-06-2010, 14:40:33 »
Bio sam jučer u lovu na yamadorije i pronašao dvije zanimljive vrste. Sad me zanima postupak identifikacije. Postoje neke knjige? Neki web siteovi? Kako identificirate biljke? Pretpostavljam da se ne radi o znaju koje se prenosi s koljena na koljeno nego je negdje zapisano. Pa, eto, kako da sad ja identificiram ove dvije vrste dolje priložene?
Ja sam inače dipl. ing. šumarstva pa mi je poznavanje drveća i grmlja jača strana. Međutim, i meni nekad zapne prepoznavanje, uglavnom stranih vrsta, pa koristim literaturu. Preporučujem knjige Dr Čedomila Šilića. Ovdje imaš njegov atlas drveća i grmlja u PDF-u, kao i jednu knjigu na engleskom.
Atlas drveća i grmlja
The Illustrated book of trees

Offline dijxtra

Odg: Ajmo znalci.. koje je ovo drvo?:)
« Odgovori #23 : 18-06-2010, 17:55:31 »
Ja sam inače dipl. ing. šumarstva pa mi je poznavanje drveća i grmlja jača strana. Međutim, i meni nekad zapne prepoznavanje, uglavnom stranih vrsta, pa koristim literaturu. Preporučujem knjige Dr Čedomila Šilića. Ovdje imaš njegov atlas drveća i grmlja u PDF-u, kao i jednu knjigu na engleskom.
Atlas drveća i grmlja
The Illustrated book of trees
Ma, toooo te ja pitam buraz! Mislim, hvala što si mi raspoznao ova dva drveta, al mene više zanima kako da se ja osamostalim... Hvala, hvala, hvala na ova dva PDFa!

Offline jelenko

Odg: Ajmo znalci.. koje je ovo drvo?:)
« Odgovori #24 : 18-06-2010, 21:20:09 »
Nema na čemu, tu sam da pomognem. :smile:

Offline Andrija Zokić

Odg: Ajmo znalci.. koje je ovo drvo?:)
« Odgovori #25 : 18-06-2010, 22:59:31 »
Taj atlas od Šilića je dobar ali je ovaj puno detaljniji i bolji:
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=25.0
Od ovoga nema bolje na našem jeziku.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline boki

Odg: Ajmo znalci.. koje je ovo drvo?:)
« Odgovori #26 : 19-06-2010, 13:53:42 »
S obzirom da sam čitao negdje na forumu kako nije baš dobro zamazivati rane na drveću sa kojekakvim umjetnim zaštitnim sredstvima koja se prodaju.. palo mi je nešto na pamet.. med.. gledao sam nedavno u poljoprivrednoj emisiji da je reznice dobro umočiti u med s obzirom da je on bogat prirodnim aktivatorima rasta i da pospješuje rast korijena.. zanima me dali bi bilo dobro sa medom premazati i rezove grana ili kao zaštita za mrtvo drvo? ima netko iskustava?

Offline Aleksa

Odg: Ajmo znalci.. koje je ovo drvo?:)
« Odgovori #27 : 19-06-2010, 16:18:45 »
Med je izuzetan antiseptik i ljudi su ga nekad koristili za premazivanje rana... Ali mislim da nema svrhe premazivati medom grane kada će se posle prve kiše ili prskanja sprati... Rezovi na granama ne predstavljaju problem drvetu ako se pravilno naprave (ako se ne zadržava voda i sl) i slobodno ih možeš ostaviti tako, otvorene...

Offline boki

Odg: Ajmo znalci.. koje je ovo drvo?:)
« Odgovori #28 : 19-07-2010, 16:52:30 »
Znam da nisu neke fotke, ali možda mi netko može reći što je ovo.. ja bih reko nekakva šljiva.. tako mi se čini... i da.. lišće mu fali jer su ga ovce dohvatile.. morat ću ga hitno van na jesen.. vražije ovce..

Offline boki

Odg: Ajmo znalci.. koje je ovo drvo?:)
« Odgovori #29 : 29-08-2010, 14:46:10 »
zuckanja tamo u kasnu jesen s obzirom da on cvjeta već u veljači?
[/quote]
 Puno toga ovisi, generalno najbolje je rezati na proljeće prije kretanja lista, otprilike u vrijeme kad si ga vadio, cvatnja s tim nema veze, ovaj sigurno neće još godinama cvasti...
[/quote]

Zašto misliš da neće godinama cvasti? Meni se baš sviđa cvijet:)