Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vađenje iz prirode  (Posjeta: 54957 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #75 : 28-05-2007, 09:44:11 »
Bilo je riječi i o ovom mališanu koji je potjerao još snažnije. Pustit ću ga nek divlja, ali ga neču vaditi iz ove posude, za sada! Volio bi čuti vaša mišljenja kak bi ga oblikovali. Ja sam povukao neke linije u bojama, oko kojih se troumim kaj maknuti, a vjerujem da imate i novih prijedloga za oblikovanje.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #76 : 28-05-2007, 09:49:27 »
U subotu sam proveo 3h šetajući šumom. Privukla me ova bukva, visoka je oko 5m ali se na vršnih 2m osušila. Sviđa mi se nebari i kora koja je glatka i neoštečena. Ako se na jesen odlučim na pripremu, mislim da bi prvo trebao odrezati bočne korijene, možda bi je odmah i shratio, ustvari sigurno bi. Ako neko ima volje, nek mi da savjet, kada i kako da krenem u pripremu.

Skoro sam zaboravil... pri korjenju je debela 10-12 cm.

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #77 : 28-05-2007, 10:07:47 »
Krasno korijenje ali deblo je problematično. Gdje god da ga otpiliš nemaš rezervne grane koja bi mogla koliko toliko neprimjetno preuzeti ulogu novog vrha. Deblo je jednake debljine, ne stanjuje se i to bi ti mogao biti problem. Da se barem negdje piga...bemmu stvarno šteta

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #78 : 28-05-2007, 10:12:06 »
Krasno korijenje ali deblo je problematično. Gdje god da ga otpiliš nemaš rezervne grane koja bi mogla koliko toliko neprimjetno preuzeti ulogu novog vrha. Deblo je jednake debljine, ne stanjuje se i to bi ti mogao biti problem. Da se barem negdje piga...bemmu stvarno šteta

Gornja desna grančica bi mogla postati vrh, ako bukvu odpilim od nje prema lijevo dolje. Na fotki se ne vidi možda dobro, no drvo se sužava ravnomjerno. Meni se baš sviđa kaj je ravna ko svječa, ono baš mi je bukovski nastrojena  :smile:

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #79 : 28-05-2007, 10:29:09 »
Onda probaj. Kada  na jesen otpiliš vrh , odsjeci korjenje s jedne strane, iduće godine s druge strane. Onda ćeš već vidjeti da li ima i centralni korijen, tj, da li se klima ili je i dalje čvrsta. Ako je i dalje čvrsta onda je ostaviš još tu godinu i na iduće proljeće režeš  centralni i vadiš. Za to vrijeme bi trebala pustiti nove grane, ako ne pusti, onda je nema smisla vaditi ali ako pusti, onda sretno 8) Uostalom tako ćeš dobiti na vremenu i sam vidjeti da li te zadovoljava. Tako su jednom meni ovdje savjetovali... i bili su u pravu.
 Ja ih nekoliko tako pripremam za vađenje, ali nekak slabo tjeraju nove grane, bolje mi se razvija ono što sam izvukao odprve.

Offline gal

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #80 : 28-05-2007, 10:49:58 »
Bilo je riječi i o ovom mališanu koji je potjerao još snažnije. Pustit ću ga nek divlja, ali ga neču vaditi iz ove posude, za sada! Volio bi čuti vaša mišljenja kak bi ga oblikovali. Ja sam povukao neke linije u bojama, oko kojih se troumim kaj maknuti, a vjerujem da imate i novih prijedloga za oblikovanje.
Ja bih crvenim linijama, pa ožicat (kad padne lišće) prema stilu "puhanja vjetra". A grane bih sada maknuo, jer rane kroz sezonu rasta lakše zacijele.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #81 : 28-05-2007, 11:08:45 »
Onda probaj. Kada  na jesen otpiliš vrh , odsjeci korjenje s jedne strane, iduće godine s druge strane. Onda ćeš već vidjeti da li ima i centralni korijen, tj, da li se klima ili je i dalje čvrsta. Ako je i dalje čvrsta onda je ostaviš još tu godinu i na iduće proljeće režeš  centralni i vadiš. Za to vrijeme bi trebala pustiti nove grane, ako ne pusti, onda je nema smisla vaditi ali ako pusti, onda sretno 8) Uostalom tako ćeš dobiti na vremenu i sam vidjeti da li te zadovoljava. Tako su jednom meni ovdje savjetovali... i bili su u pravu.
 Ja ih nekoliko tako pripremam za vađenje, ali nekak slabo tjeraju nove grane, bolje mi se razvija ono što sam izvukao odprve.

Najviše volim ovak jednostavne savjete  :yupi:
Čitao sam, ako se ne varam tvoje postove u kojima govoriš isto ovo. To mi se čini sasvim OK, a i vrijeme koje utrošim na pripremu, radi za mene i ostavlja mi prostora da mi bukva sama veli, kakve su joj namjere  ;)
Samo da me ne pukne onaj crv nestrpljivosti  :whistle:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #82 : 28-05-2007, 11:12:46 »
Bilo je riječi i o ovom mališanu koji je potjerao još snažnije. Pustit ću ga nek divlja, ali ga neču vaditi iz ove posude, za sada! Volio bi čuti vaša mišljenja kak bi ga oblikovali. Ja sam povukao neke linije u bojama, oko kojih se troumim kaj maknuti, a vjerujem da imate i novih prijedloga za oblikovanje.
Ja bih crvenim linijama, pa ožicat (kad padne lišće) prema stilu "puhanja vjetra". A grane bih sada maknuo, jer rane kroz sezonu rasta lakše zacijele.

Crveno je i meni izgledalo najbolje prvih dana, poslije su došle dvojbe pa trojbe. Sad mi opet crveno izgleda dobro, al si mislim jel dovoljno samo dvije grane ili bi trebalo još koju gurati u smjer vjetra. Ima dolje po deblu novih pupova iz kojih mogu pustiti grane, no one bi bile tanj eod gornjih pa ne zanam kak bu to izgledalo.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #83 : 28-05-2007, 11:30:41 »
Evo još jedne koju sam srezao prije 1mj. dana. Znam bi sam nestrpljiv i protiv pravila.  :rules:
U subotu sam je obišao i ona iako ne tjera nove pupove (bar nisam skužio), izgleda dobro i živo. Ona je na klizištu i od prije mj. dana je izgubila puno zemlje ispod sebe. Mogla bi uskoro ostati sva u zraku, drži se za jedan korijen koji ide u brijeg,a ovi vidljivi su svi u zraku. Kaj bi vi napravili? Na fotki se loše vidi drvo, u prirodi izgleda bolje i sviđa mi se. Debela je oko 15cm, možda malo tanja.

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #84 : 28-05-2007, 18:21:22 »
Ja bi to izvukao. Ako zemlja opada s nje, može riknut, Ali bi je zakopao u zemlju a ne u posudu. Btw meni izgleda bitno bolje od one stupaste.

Offline Marija

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #85 : 28-05-2007, 19:07:01 »
Evo još jedne koju sam srezao prije 1mj. dana. Znam bi sam nestrpljiv i protiv pravila.  :rules:
U subotu sam je obišao i ona iako ne tjera nove pupove (bar nisam skužio), izgleda dobro i živo. Ona je na klizištu i od prije mj. dana je izgubila puno zemlje ispod sebe. Mogla bi uskoro ostati sva u zraku, drži se za jedan korijen koji ide u brijeg,a ovi vidljivi su svi u zraku. Kaj bi vi napravili? Na fotki se loše vidi drvo, u prirodi izgleda bolje i sviđa mi se. Debela je oko 15cm, možda malo tanja.

Čekaj sezonu mirovanja, pa vadi vani!!!  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #86 : 29-05-2007, 10:35:32 »
Ja bi to izvukao. Ako zemlja opada s nje, može riknut, Ali bi je zakopao u zemlju a ne u posudu. Btw meni izgleda bitno bolje od one stupaste.

I ja bi, još jedna jača kiša i stvarno bi mogao biti osuđen na propast. A možda preživi ako ga zakopam na povoljnije tlo.
Da izgleda zanimljivo! No još ga treba skratiti, barem na pola visine. Kad sam bio prvi puta, nisam imao jači alat od škara, a drugi put sam imao fotić pa se nisam penjao. Vadim ga prvom prilikom, pa kak Bog da!

Offline Marija

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #87 : 29-05-2007, 10:46:33 »
I ja bi, još jedna jača kiša i stvarno bi mogao biti osuđen na propast. A možda preživi ako ga zakopam na povoljnije tlo.
Da izgleda zanimljivo! No još ga treba skratiti, barem na pola visine. Kad sam bio prvi puta, nisam imao jači alat od škara, a drugi put sam imao fotić pa se nisam penjao. Vadim ga prvom prilikom, pa kak Bog da!

neće mu bit ništa od kiše ... kako je do sada živio.
Gora je stvar vaditi biljke u sezoni rasta.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline hknezovi

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #88 : 29-05-2007, 10:56:20 »
Marija to kaj veliš je istina, ali ovo drvo je raskopano zbog ljudske ruke. Održavanje cesta je u puno slučajeva kobno za drveće u njihovoj blizini. Moje skromno mišljenje je da je vadiš što prije kako se nebi osušio nebari jer ako je kasnije izvadiš više je ne buš mogao ukorijeniti.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Andrija Zokić

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #89 : 29-05-2007, 11:13:58 »
Meni se cini da bi mogao imati velikih problema oko korijenja kod ove bukve. Vjerovatno joj je sitno korijenje duboko i morat ces je posadit u veliku posudu ili mozda cak vrt. Ovi korijencici koji se vide su vjerovatno vec suhi. Da sam je nasao to stablo i da ga zelim izvadit, zariskirao bih (nece bas biti puno jakih kisa do sezone mirovanja i odrona) i vadio je zimi, jer radi se o ionako osjetljivom i ne bas vitalnom (cini mi se s obzirom koliko je razgranata) drvu kojem vadjenje u sezoni rasta ne bi bas pasalo.
andbonsai.com ~ andbonsai studio