Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vađenje iz prirode  (Posjeta: 54540 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline helleborus

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #90 : 29-05-2007, 11:36:44 »
Valjda se ne drži za ove velike bukve?! Mi smo prije nekog vremena našli jednu fenomenalnzu , ali rasla je iz korijena velike iz neppsredne blizine cca 2m. Bojim se da to onda i nije neka sretna okolnost. Dobro, ova već ima jedan dio korijena vani pa djeluje obečavajuće.

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #91 : 29-05-2007, 11:43:42 »
Mišljenja su podijeljena pa već vidim Maria kako vadi bukvu :mdr:
Biti će to zanimljivo iskustvo za sve.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #92 : 29-05-2007, 11:54:11 »
Mišljenja su podijeljena pa već vidim Maria kako vadi bukvu :mdr:
Biti će to zanimljivo iskustvo za sve.

 :lol:
Da znaš da mi nije lako  :smile:
Bukva izgleda bolje nego na fotki, ovi korijeni koji vise u zraku i suhi su, bi se mogli iskoristiti za suhu dekoraciju (jin, ako se ne varam) i cijela bukva bi izgledala zanimljivo, no i posuda bi trebala biti oveća ili ostaviti suhe dijelove van posude. Bilo bi mi najdraže kad bi neko (npr. ti) otišao samnom tam da vidiš, ipak imaš iskustva s bukvama.
Na novom nam forumu sam dobio vrlo konstruktivan savjet od Sandeva, sve kaj tam piše je tolko realno i podkrjepljeno da se teško tome suprostaviti. U tekstu mi je približio bukvu više nego sve knjige koje sam imao u rukama (dobro nije ih puno bilo). Pogriješio sam samim tim što sam bukvi uklonio puno krošnje, sada sam stvarno u nedoumici i prospavat ću još koju noć prije odluke.

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #93 : 29-05-2007, 13:01:12 »
Moja iskustva su ti više nego skromna, imam nešto bukvica a neke pripremam u prirodi ali to je sve započelo tek prije desetak mjeseci i ne znam kako će se dalje razvijati. Moji savjeti uglavnom nisu bazirani na iskustvu nego na pročitanom ili na savjetima koje sam dobio od iskusnijih ovdje na forumu. Koliko znam, jedino Gal i Sandev imaju neposredna iskustva s bukvama.
A što se tiće savjeta od Sandeva, on ih daje bez zadrške i uvijek su konkretni i kvalitetni.
Ako želiš, možemo otići to pogledati, ali bojim se da ti neću biti od neke velike pomoći jer i sam tek učim.

Offline gal

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #94 : 29-05-2007, 13:50:23 »
Koliko znam, jedino Gal i Sandev imaju neposredna iskustva s bukvama.

Jok! Prvu sam izvadio prošle godine (neke i uz višegodišnju predhodnu pripremu, a neke bez..), tak da....mi mnoge stvari nisu sjele na mjesto. Jedino sam u potpunosti siguran da su mnogo mušićavije nego sam to mogao naslutiti, a onda vlada pravilo da nema pravila... Nije se primila samo jedna od njih deset i to ona najbolja, preko noći se osušilo lišće ko da ju je netko brenerom spalio... polažem nadu da će možda potjerati krajem ljeta. Nikad se ne zna.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #95 : 29-05-2007, 14:11:14 »
...Ako želiš, možemo otići to pogledati...

Zadovoljstvo je moje ako se dogovorimo i odemo, ako ništ drugo budemo kvalitetnije procjenili ponudu  :yupi:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #96 : 30-05-2007, 08:13:13 »
Valjda se ne drži za ove velike bukve?! Mi smo prije nekog vremena našli jednu fenomenalnzu , ali rasla je iz korijena velike iz neppsredne blizine cca 2m. Bojim se da to onda i nije neka sretna okolnost. Dobro, ova već ima jedan dio korijena vani pa djeluje obečavajuće.

Nisam sad 100% siguran, jel se drži za veliku bukvu. Ako se sve poklopi, idem jedan dan za vikend pa ću procijeniti.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #97 : 11-06-2007, 08:29:18 »
Od prošle srijede do jućer, skratio sam nekoliko hrastova. Neke do prve grane, a neke do visine primjerene debljini. Debljine su od 5-10cm. Jednom sam orezao i postrane korijene. Nisam ih fotkao jer su uglavnom ravni sa ponekim zanimljivim nebariem, ništa spektakularno. Baš me zanima kak će se ponašati i hoće li pustiti nove grane. Ako puste grane, poćet ću ih pripremati za vađenje. Pisat ću povremeno kaj se događa s njima, možda nekog zanima.

U subotu sam obišao hrastove. Svi su potjerali nove grane po stablu (cca 20 dana), i oni kojima sam skratio bočno korjenje i oni kojima nisam dirao korijen. Jedina razlika u načinu tjeranja novih grana je kod mlađih hrastova s glatkom korom koji su obilno pustili grane za razliku od starijih sa grubom i raspucalom korom koji imaju duplp manje grana. Ohrabren time, srezao sam i jednog kapitalca debelog cca 15 cm pri tlu. Orezao sam mu i bočno korijenje koje baš i ne čini neki nebari, no budemo vidli kaj bude dalje.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #98 : 27-06-2007, 08:25:07 »
Obišao sam u subotu bukve po medvednici. One kojima nisam dirao korijen već samo drastično srezao grane, počele su puštati nove pupove, a neke več imaju i nove grane. Jedna kojoj sam odrezao površinsko korijenje, a ostavio centralni, počela se sušiti i mislim da će propasti, no stoji tam gdi je pa čemo vidjeti do godine.
Evo fotki gdi se vidi da su bukve živnule, pa i ona na klizištu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #99 : 27-06-2007, 08:26:49 »
Evo i dvije fotke možebitnog formiranja klizištnebukve

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #100 : 27-06-2007, 08:29:28 »
Još jedno drfce za koje nisam potpuno siguran jel jela il nije, no dopalo mi se, a vas pitam ima li smisla od ovoga raditi bonsai?
Visoko je oko 35cm. Pustilo je nove izdanke po deblu, pa si mislim da bi možda moglo još koji, a ako ne, ima ova dva koja bi mogla napredovati.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #101 : 27-06-2007, 08:31:11 »
I još jedna viđena bukva, sa možebitnim rezom i granama koje bi ostavio u cijelosti dok ne potjera nove.
Iznad korijena je široka cca.12cm.

Offline Marija

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #102 : 27-06-2007, 08:40:10 »
Obišao sam u subotu bukve po medvednici. One kojima nisam dirao korijen već samo drastično srezao grane, počele su puštati nove pupove, a neke več imaju i nove grane. Jedna kojoj sam odrezao površinsko korijenje, a ostavio centralni, počela se sušiti i mislim da će propasti, no stoji tam gdi je pa čemo vidjeti do godine.
Evo fotki gdi se vidi da su bukve živnule, pa i ona na klizištu.

Eto vidiš.... korijenje se ne dira u sezoni rasta. S krošnjom je hvala bogu druga stvar  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #103 : 27-06-2007, 09:41:01 »
Eto vidiš.... korijenje se ne dira u sezoni rasta. S krošnjom je hvala bogu druga stvar  :smile:

Bukvi se izgleda ne dira  :smile:
No hrastovi su potjerali ko bedasti, grabovi također, a srezao sam im korijenje, ako nisam slao fotke, poslat ću ih !

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #104 : 09-07-2007, 08:27:04 »
Ovako je grab izgledao nakon vađenja:
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=284.msg4982#msg4982
Ovako kad je počeo puštati pupove:
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=284.msg5781#msg5781
A ovak izgleda sada, sa novim lišćem, jer staro se osušilo pa sam ga skinuo čim su pupovi ojačali.
Na doljnjoj desnoj grani ima tri pupa koja se najsporije kreču, no živi su. Pretpostavljam da sad drvo razvija korijen, jer su listići ovak već dva tjedna.