Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vađenje iz prirode  (Posjeta: 53535 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #30 : 10-05-2007, 08:52:35 »
Dobar materijal, lijepi pokret i solidan nebari, samo stavi neki predmet pored da se stekne dojam o veličini. A kaj se tiće gnjojenja g.Walter kaže da netom iskopana drva prvo folijarno prihranjuje, pa tek onda gnoji zalijevanjem,... a ja ću reći ako je preživio u šodru, sad je u vrlo hranjivom humusu, zašto onda još i kemija. Inaće svako od nas slijedi svoj put i modificira ga po vlastitim mogučnostima i uvjetima kojim raspolaže. Ja ovih par godina upotrebljavam DRIN - folijarno gnjojivo i biološki stimulator... (kasno navečer).

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #31 : 10-05-2007, 09:11:08 »
Dobar materijal, lijepi pokret i solidan nebari, samo stavi neki predmet pored da se stekne dojam o veličini. A kaj se tiće gnjojenja g.Walter kaže da netom iskopana drva prvo folijarno prihranjuje, pa tek onda gnoji zalijevanjem,... a ja ću reći ako je preživio u šodru, sad je u vrlo hranjivom humusu, zašto onda još i kemija. Inaće svako od nas slijedi svoj put i modificira ga po vlastitim mogučnostima i uvjetima kojim raspolaže. Ja ovih par godina upotrebljavam DRIN - folijarno gnjojivo i biološki stimulator... (kasno navečer).

Kako mi se usta razvlače u smješak   :happy:

Evo ga sad i sa folijarnim prihranjivanjem... no to mi se čak čini i najprimjerenije s obzirom da je stavljen u humusnu zemlju, ovaj kasnovečernji termin mi je vrlo prihvatljiv...zašto? Zato jer sam čitao na forumu da neki biljke zalijevaju ujutro, ne bi se štel praviti pametan, ali iz nekih drugih interesnih područja, zalijevanje biljaka i prihrana se preporuča upravo navečer jer zemlja ima svoj ritam udaha i izdaha, nešto kao i čovjek, pa će sve što joj se da u večer, bolje prihvatiti i iskoristiti.

Offline hknezovi

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #32 : 10-05-2007, 09:38:28 »
Ako sam dobro shvatio, drvo si već izvadio, ako je tako, drži ga u dubokom hladu, prskaj mu vodom krošnju i zemlju, a samu zelenu masu smanji za pola, ako treba, skini i dio grana. Nikako ne prignojavaj drvo. I da ne zaboravim, svaku večer prije spavanja, pomoli se da preživi. :mdr:

Hvala na savjetima, raduje me što sam postupio prema svemu ovome kako si napisao. Jedino mi ovaj dio sa gnojenjem nije najbistriji, dobio sam savjet od Hrvoja da ga pognojim sa 10-52-10, kao i tvoj savjet da ga nikako ne gnojim. Kaj sad?


Trenutno ti nije cilj napraviti bonsai od ovog drveta već omogučiti mu uvijete da preživi. Veljko ti je savjetovao da drvo ne prignojavaš. OK. Odluči sam kako ćeš postupiti. Postoji više načina dolaska do cilja, neki su brži a neki sporiji.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline veljko

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #33 : 10-05-2007, 09:40:27 »
Dobar materijal, lijepi pokret i solidan nebari, samo stavi neki predmet pored da se stekne dojam o veličini. A kaj se tiće gnjojenja g.Walter kaže da netom iskopana drva prvo folijarno prihranjuje, pa tek onda gnoji zalijevanjem,... a ja ću reći ako je preživio u šodru, sad je u vrlo hranjivom humusu, zašto onda još i kemija. Inaće svako od nas slijedi svoj put i modificira ga po vlastitim mogučnostima i uvjetima kojim raspolaže. Ja ovih par godina upotrebljavam DRIN - folijarno gnjojivo i biološki stimulator... (kasno navečer).

Kako mi se usta razvlače u smješak   :happy:

Evo ga sad i sa folijarnim prihranjivanjem... no to mi se čak čini i najprimjerenije s obzirom da je stavljen u humusnu zemlju, ovaj kasnovečernji termin mi je vrlo prihvatljiv...zašto? Zato jer sam čitao na forumu da neki biljke zalijevaju ujutro, ne bi se štel praviti pametan, ali iz nekih drugih interesnih područja, zalijevanje biljaka i prihrana se preporuča upravo navečer jer zemlja ima svoj ritam udaha i izdaha, nešto kao i čovjek, pa će sve što joj se da u večer, bolje prihvatiti i iskoristiti.

Laički rečeno, drvo preko dana radi, sakuplja hranu i vodu, a po noći se hrani. Tvoje drvo je i onako oslabljeno, pa ćemu ga onda mučiti da još po danu i radi, samo mu pred večer daš papat i to je to. :mdr:

Offline veljko

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #34 : 10-05-2007, 09:43:21 »
Ako sam dobro shvatio, drvo si već izvadio, ako je tako, drži ga u dubokom hladu, prskaj mu vodom krošnju i zemlju, a samu zelenu masu smanji za pola, ako treba, skini i dio grana. Nikako ne prignojavaj drvo. I da ne zaboravim, svaku večer prije spavanja, pomoli se da preživi. :mdr:

Hvala na savjetima, raduje me što sam postupio prema svemu ovome kako si napisao. Jedino mi ovaj dio sa gnojenjem nije najbistriji, dobio sam savjet od Hrvoja da ga pognojim sa 10-52-10, kao i tvoj savjet da ga nikako ne gnojim. Kaj sad?


Trenutno ti nije cilj napraviti bonsai od ovog drveta već omogučiti mu uvijete da preživi. Veljko ti je savjetovao da drvo ne prignojavaš. OK. Odluči sam kako ćeš postupiti. Postoji više načina dolaska do cilja, neki su brži a neki sporiji.

Trenutno ti nije cilj napraviti bonsai od ovog drveta već omogučiti mu uvijete da preživi. Hknezovi ti je savjetovao da drvo pognojiš. OK. Odluči sam kako ćeš postupiti. Postoji više načina dolaska do cilja, neki su brži a neki sporiji.

P.S. Kako je ovo zabavno! :histerical:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #35 : 10-05-2007, 09:52:43 »
Ako sam dobro shvatio, drvo si već izvadio, ako je tako, drži ga u dubokom hladu, prskaj mu vodom krošnju i zemlju, a samu zelenu masu smanji za pola, ako treba, skini i dio grana. Nikako ne prignojavaj drvo. I da ne zaboravim, svaku večer prije spavanja, pomoli se da preživi. :mdr:
Hvala na savjetima, raduje me što sam postupio prema svemu ovome kako si napisao. Jedino mi ovaj dio sa gnojenjem nije najbistriji, dobio sam savjet od Hrvoja da ga pognojim sa 10-52-10, kao i tvoj savjet da ga nikako ne gnojim. Kaj sad?
Trenutno ti nije cilj napraviti bonsai od ovog drveta već omogučiti mu uvijete da preživi. Veljko ti je savjetovao da drvo ne prignojavaš. OK. Odluči sam kako ćeš postupiti. Postoji više načina dolaska do cilja, neki su brži a neki sporiji.

Definitivno mi je preživljavanje drveta jedina briga!!!
Jel sad prignojavanje brži ili sporiji način?
Vidim da se i Veljko uključio u zabavu  :yupi:
Nije mi cilj, birati između dva kontradiktorna savjeta, već da se svi skupa sa mojim drvetom veselimo kak se super primilo, a izvađeno je u vrijeme kad se to definitivno ne bi smjelo !
Poštujem svaki dobronamjerni savjet, pa tako i vaše. Sigurno svako od vas ima svoj sistem i iskustva stečena na greškama, na meni je da počnem graditi svoje iskustvo, a na vama dobra volja da obrazložite svoje stavove, što ste više manje i učinili.  :yes:  :smile:

Offline veljko

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #36 : 10-05-2007, 10:07:53 »
Ja bih na tvom mjestu poslušao Gala. Ovo je za ozbiljno.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #37 : 10-05-2007, 10:21:43 »
Ja bih na tvom mjestu poslušao Gala. Ovo je za ozbiljno.

Već sam napisal da mi se Galov savjet čini najprimjerenijim. Hvala i tebi na sužavanju opcija  :great:
Nisam siguran u brojke NPK, ovog substrata u koji sam piknuo drvo (sutra ću provjeriti), no prvo kaj mi se nameće kao razmišljanje je potaknuti ga što više i dati mu volje, a ne skuriti ga kemijom. Za sada ću ga ostaviti u hladu i osvježavati mu krošnju i drvo običnom vodom, dok ne nabavim neku folijarnu prihranu, a do tada ću valjda i znati jel se primilo.

Nego... kolko vremena treba proći da znam jel operacija uspjela i jel preživjelo drvo?

Gal !
Jel može informacija gidi nabaviti taj DRIN?

Offline marinko beg

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #38 : 10-05-2007, 10:24:46 »
Jedino mi ovaj dio sa gnojenjem nije najbistriji, dobio sam savjet od Hrvoja da ga pognojim sa 10-52-10, kao i tvoj savjet da ga nikako ne gnojim. Kaj sad?



Ni u kom slucajju nemoj tek izvadjeno drvo gnojit!!!Tek eventualno pred ljeto kad znas da ti se primilo, svako dva tijedna folijarno.Rekao sam eventualno, ne obavezno.
PS/ Vrlo solidno drvo, deblo dobrog karaktera.

M

Offline gal

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #39 : 10-05-2007, 10:27:34 »
Gal !
Jel može informacija gidi nabaviti taj DRIN?

Ja sam ga kupil u običnoj selskoj poljoapoteci prije 4g. Porijeklo talijansko, detalje neznam, nepokvarljiv, nepotrošiv (tri kapi na 1l vode - 0,3 ml)...

Offline hknezovi

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #40 : 10-05-2007, 11:20:13 »
Ja kad sam gladan ja idem jesti pamakar nemo ni zube.  :666:

P.S. Marinko tvoj način pali kod drveća kad se vade tokom 2 mj. a ne kad sve buja i raste.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline gal

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #41 : 10-05-2007, 11:37:03 »
Ja kad sam gladan ja idem jesti pamakar nemo ni zube.  :666:

P.S. Marinko tvoj način pali kod drveća kad se vade tokom 2 mj. a ne kad sve buja i raste.

Ja ću citirati g.Waltera: paradoks je da list hrani korjen, a ne korjen lišće, lišće daje energiju od čega raste korjenje... iz toga treba izvlačiti zaključke (osnove biologije)
Moj bi bio: ...čovjeku bez zuba ne daš pršut (pa nek glođe  :tlab: ), već mu daš finu goveđu juhicu...

Offline helleborus

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #42 : 10-05-2007, 12:21:35 »
Jedino mi ovaj dio sa gnojenjem nije najbistriji, dobio sam savjet od Hrvoja da ga pognojim sa 10-52-10, kao i tvoj savjet da ga nikako ne gnojim. Kaj sad?



Ni u kom slucajju nemoj tek izvadjeno drvo gnojit!!!
M


I mi smo do sada tako djelovali. Nikada nismo gnjojili tek izvađena ili presađena drva. I pazi ti ovo??!! Pitali smo Palla, i to nekoliko puta jer nismo mogli vjerovati da to on tako radi... Rekao je da on sve svoje biljke odmah nakon presađivanja ili odmah nakon vađenja iz prirode gnoji kao i sve ostale biljke, samo malo više novo presađene gnoji folijarno. Zapravo  on to radi tako da uzme kanticu s pripremljenih gnojivom i zalije biljku po zemlji, a one koje je tek presadio ili izvadio a imaju lišće, onda polije i po listovima. I tako svakih 10-14 dana. Kaže on: Ako mi ne vjerujete da je to dobro za biljke, dođite u moj vrt i sami se uvjerite. Svi kažu da su moje biljke izuzetno zdrave i 'prpošne' (ne znam koju je točno riječ upotrijebio). Da sad ne ulazim u detalje njegovog objašnjenja... on je rekao da je sve dobro ispitao kod stučnjaka na fakultetima i ljudima koji se bave isključivo tom tematikom prihranjivanja biljaka te da je to bio jedini logičan zaključak i do se pokazalo kao dobro. Nešto je govorio i o knjigama koje pišu ljudi koji i nisu neki mrak srtučnjaci i da se puno toga samo stihijski prepisuje iz knjige u knjigu te nije potkrepljeno iskustvom onog koji piše. Pozvao se na prilično velike razlike u klimi (vlaga, temperatura..) između Japana i Evrope te i u tome leži takva velika razlika u vremenskim periodima presađivanja, gnojenja...i ostalog. A nažalost, većina autora knjiga temelj nalazi u japankim knjigama ne vodeći računa o tim razlikama. Možda negdje pronađem na sminkama točno obajšnjenje ZAŠTO, ono sam malo improvizirala.

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #43 : 10-05-2007, 13:37:15 »
Čisto dobro si improvizirala. Doslovce tako je rekao i onda kad je vidio čuđenje na licima prisutnih, još dodatno pojasnio tako da nema mjesta nesporazumu. Walter Pall gnoji odmah i to jednakom koncentracijom kao i kod starijih biljaka a još dodatno folijarno prihranjuje nove biljke.
Mislim ipak da nije mislio na ovakav slučaj kada je drvo izvađeno van sezone vađenja...tu bi možda ipak trebalo pustiti da rane na korjenu barem malo zarastu.

Offline marinko beg

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #44 : 10-05-2007, 16:07:01 »

Moj bi bio: ...čovjeku bez zuba ne daš pršut (pa nek glođe  :tlab: ), već mu daš finu goveđu juhicu...
Zato ljudima koji leze u bolnici na intenzivnoj njezi i ne daju prsut nego iz boce.To ti je ista stvar,kad vidis da je drvo nevitalno i lisce mu blijedi, prvo sta trebas napravit jeste skinut mu gnojivo(biogold ili ostalo)sa zemlje,stavit ga u hlad te mu provjerit korjenje.
Kod yamadorija treba prvo biti siguran(najmanje do ljeta) da se primio pa tek onda gnojiti.

M