Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Juniperus intervencije  (Posjeta: 17804 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Juniperus intervencije
« : 09-05-2007, 09:04:51 »
Ovo drvce je prije 5g. kupljeno u MBM-u, bilo je u zemlji i nesmetano raslo, jučer sam ga stavio u teglu. Izvađen je sa cijelom balom korijena pa ne očekujem probleme. Jednostavno je morao biti izvađen.
Kada se juniperus smije rezati?
Kako bi vi formirali drvce?
Dali ga skratiti na samo prvu i eventualno drugu granu, ili ići na literata?
Vidio sam da neki, ovak tanka drvca omataju oko suharaka starijih drva, možda to?
U svakom slučaju molio bi za pomoć i savjete.
Koja je ovo točno vrsta juniperusa?

Offline helleborus

Odg: Juniperus intervencije
« Odgovori #1 : 09-05-2007, 09:35:00 »
Mi smo prije godinu dana kupili u MBM-u isto neki juniperus, ne sjećem se koji, i pokušali ga staviti (čitaj: zabetonirati) na jednu staru, debelu i obrađenu granu juniperusa sa Žumberka. Kad smo ga napravili izgledao je odlično, no trebalo je na njemu još raditi. Nažalost za to nisamo imali prilike jer je kroz neko kratko vrijeme uvenuo. Mislim da smo malo pretjerali sa savijanjem grana i ukucavanjem čavla kroz njih u drvo. A to je bilo prvi put. Budi pažljiv ak to radiš. Sretno.

Offline marinko beg

Odg: Juniperus intervencije
« Odgovori #2 : 09-05-2007, 09:41:39 »
Zalosno je da ovo u MBM-u prodaju takva nekarakterna drva poput ovoga samo zato sto je jun. rigida.Stvarno, zao mi je ali ja od ovoga ne bih znao da na pravim ama bas nista. Izgleda kao da je raslo na nekoj livadi.

M

Offline Marija

Odg: Juniperus intervencije
« Odgovori #3 : 09-05-2007, 09:54:39 »
Zalosno je da ovo u MBM-u prodaju takva nekarakterna drva poput ovoga samo zato sto je jun. rigida.
A što očekuješ, pa MBM nije bonsai nursery, nego vrtni centar  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Juniperus intervencije
« Odgovori #4 : 09-05-2007, 10:02:15 »
Zalosno je da ovo u MBM-u prodaju takva nekarakterna drva poput ovoga samo zato sto je jun. rigida.
A što očekuješ, pa MBM nije bonsai nursery, nego vrtni centar  :smile:
A tako, ja sam mislio da u MBM-u prodaju samo ono sta se tice bonsaia.

M

Offline hknezovi

Odg: Juniperus intervencije
« Odgovori #5 : 09-05-2007, 10:11:04 »
S obzirom da nisi daleko od mog radnog mjesta (jankomir) da li si voljan da navratim i pomognem ti oko njega? :chinaman:
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Juniperus intervencije
« Odgovori #6 : 09-05-2007, 10:26:11 »
S obzirom da nisi daleko od mog radnog mjesta (jankomir) da li si voljan da navratim i pomognem ti oko njega? :chinaman:

Osim što sam voljan prihvatiti tvoju pomoć, voljan sam i kavu skuhati  :smile: ili možda neka pivica, samo reci koja  ;)

Nego jel se smije sad išta raditi po juniperusu, mislim da mi je negdje u glavi ostao podatak da za njih postoji samo dio godine kad ih se smije dirati (rezati) ?

Offline gal

Odg: Juniperus intervencije
« Odgovori #7 : 09-05-2007, 10:58:35 »
Nego jel se smije sad išta raditi po juniperusu, mislim da mi je negdje u glavi ostao podatak da za njih postoji samo dio godine kad ih se smije dirati (rezati) ?
Moja iskustva su na juniperus communis - obična šumska borovica (imaš sve na forumu - samo potraži). Dakle, ista teško preživljava jedan zahvat, oba u isto vrijeme gotovo nikada.... ja bih eventualno zakidao izboje...
... ne žuri. Dovoljan uspjeh je već uspješno vađenje!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Juniperus intervencije
« Odgovori #8 : 09-05-2007, 12:22:08 »
Moja iskustva su na juniperus communis - obična šumska borovica (imaš sve na forumu - samo potraži). Dakle, ista teško preživljava jedan zahvat, oba u isto vrijeme gotovo nikada.... ja bih eventualno zakidao izboje...
... ne žuri. Dovoljan uspjeh je već uspješno vađenje!

Našao sam!
Žao mi je što si imao gubitaka, no vidim da te to nije obeshrabrilo. Dobro ti izgledaju drvca!
Ovaj moj junip je 2002 kupljen u mbm-u kak sam već pisal, onda je srezan na tri postrane grane i vrh. Taj vrh se razrasao do ovog stanja. Kad sam ga rezao, usput sam ga i ožičio i posadio u bonsai posudu. Sve je on to preživio. Spletom okolnosti sam ga morao zapustiti i posadio sam ga u dvorište (skinuo sam žicu prije toga), tu je slobodno rastao 5g. do jučer. Čudno mi je da mu stablo nije deblje, sva snaga mu je otišla u vrh.
Pozdrav i hvala!

Offline marinko beg

Odg: Juniperus intervencije
« Odgovori #9 : 09-05-2007, 13:15:48 »
S obzirom da nisi daleko od mog radnog mjesta (jankomir) da li si voljan da navratim i pomognem ti oko njega? :chinaman:
Ne zaboravite stavit fotku, kad zavrsite!

M

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Juniperus intervencije
« Odgovori #10 : 09-05-2007, 13:19:09 »
Ne zaboravite stavit fotku, kad zavrsite!
M

Sigurno ću staviti fotku nakon intervencije, a živim u nadi da ću i za koju godinu moći poslati pokoju fotku istog junipa  ;)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Juniperus intervencije
« Odgovori #11 : 11-05-2007, 08:44:19 »
Evo bebe, spremne na odrastanje  :smile:



Offline marinko beg

Odg: Juniperus intervencije
« Odgovori #12 : 11-05-2007, 09:23:58 »
Evo bebe, spremne na odrastanje  :smile:



A tko je ovo formirao???

M

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Juniperus intervencije
« Odgovori #13 : 11-05-2007, 09:45:50 »
A tko je ovo formirao???
M

Mislio sam da će forma drva izmamiti komentar bez obzira tko ga je formirao.
Ti si napisao ..."Stvarno, zao mi je ali ja od ovoga ne bih znao da na pravim ama bas nista."...
Evo ipak je nekaj napravljeno  :smile:
Idemo prvo komentirati jel dobro ili loše napravljeno, koje su mu mane, a kaj mu je dobro izvedeno, pa recimo na što obratiti pažnju i možda nabaciti pokoji virtual kao prijedlog formiranja budućeg izgleda, temeljenog na ovom početnom.

Offline Marija

Odg: Juniperus intervencije
« Odgovori #14 : 11-05-2007, 10:32:49 »
Odlično za početnika. Moje pohvale! :smile:

Možda je samo trebalo još malo skratiti grane kako bi se postiglo da je zelena masa bliže deblu...  ;)

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai