Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Nekoliko pitanja  (Posjeta: 6133 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline artal

Nekoliko pitanja
« : 23-04-2012, 11:43:04 »
Kao prvo pozdrav svima na forumu, već neko vrijeme razmišljam o držanju bonsaia a vaš forum me je samo dodatno motivirao da se odlučim i stvarno uhvatim toga.
Inače bavim se biljnom akvaristikom i imam jedan maleni akvarijčić od 450 l  :hihihi:

Inače mislio sam nabavit neko drvce ili mladicu iz kakvog vrtnog centra čisto da se naučim brinut o njemu (presađivanje, zalijevanje, gnjojenje, smještaj....). A za to vrijeme tražiti kakav dobar materijal u prirodi tako kad bude sezona od vađenja da sam spreman.

Živim u stanu i balkon mi je okrenut na jug i to bi bilo mjesto na kojem bi držao drvca. Prostora imam možda za dva manja drvca, pa shodno tome nešto tako trebam i tražiti.
Imam također jednu prostoriju okrenutu na jug koja se ne grije (u njoj mi je akvarij) i prozor je otvoren cijele godine. Zanima me postoji li možda mogućnost da se odmah do otvorenog prozora postavi drvo. Rolete od tog prozora su zatvorene ali su zato otvorene od prozora do tako da ima dosta svjetla. Također tu su mi vrata za izlaz na balkon koja imaju matirano žuto staklo pa i kroz njih dolazi dosta svjetla.

Sad drugo pitanje je u vezi substrata. Kao prvo može li se nešto od toga nabaviti u Splitu (floreopor, tensit, pumice, bijeli treset...)? Mogu nabaviti i akadamu ali nisam siguran radi li se o onoj najkvalitetnijoj ili ne.
Ja imam aqualit to je podloga kojom sam se služio u akvaristici. U biti to je glina sa tragovima mikro elemenata u sebi.
Evo link :http://www.aquaristikshop.com/e_Produktinformationen/Hobby-Aqualit.htm
Pa me zanima mogu li to koristiti kao substrat?

Naravno ako neko iz Splita ili okolice ima nešto viška substrata i bio bi voljan prodati neka mi se javi na pm.

Eto da vas ne gnjavim više hvala na čitanju i pomoći





Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Nekoliko pitanja
« Odgovori #1 : 23-04-2012, 17:46:57 »
bok. Imaš u splitu jako dobru ekipu i bilo bi super da se s njima čuješ gdje? što? kako i zašto? Sad nemoj ništa presađivat jer je kasno. Hm a od mladica odustani jer nečeš dobit rezultate osim što je dobro da naučiš na njima kako ih održat živim. Npr maslina ili buxus, s tim probaj i dobri su za početak ,pogotovo buxus. Kad dođe vrijeme ima toga za vadit dosta al pošto imaš balkon traži drva deblja u bazi al manja. Tu kod nas je malo teže nač nešto takvo a da nije prije bilo sjeceno od strane nekog.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Marija

Odg: Nekoliko pitanja
« Odgovori #2 : 23-04-2012, 18:46:19 »
Floreopora ima jedino u Zagrebu, ali Jadra imaju pomice ... vreće su nasložene odmah lijevo od ulaza  ;)

Sva bonsai stabla se drže u uvjetima u kojima to stablo raste u prirodi, dakle, masline, borovi, jasenje, grabovi i dr. - isključivo VANI!
Neke vrste tropskog drveća iz toplijih klima se mogu držati u kući ali u negrijanoj prostoriji ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline artal

Odg: Nekoliko pitanja
« Odgovori #3 : 23-04-2012, 21:09:43 »
Hvala na odgovorima.
Bocko ovo sa mladicama sam mislio samo da se izvježbam u prihrani i držanju biljke. Nisam mislio od nje stvarati bonsai, na kraju bi je najvjerojatnije posadio na selu.
Za oca sam već posadio 5 pitomih kestena koje ćemo pokušat uzgojit u dalmatinskoj zagori (vidio sam da voli kiselo tlo pa me zanima hoće li uspit). Pročitao sam da to nije dobar materijal za bonsai pa su trenutno posađeni u zemlju iz vrtla sa sela uz nešto treseta.

Marija thx zaletim se do Jadra po pumice onda.  :smile:
Znam da se većina bonsaia (posebno domaćih vrsta) drži vani, valjda je otvoreni balkon dovoljno dobar za to??
A ova negrijana prostorija pored prozora možda jednom bude poslužila za neku unutarnju vrstu ali o tom po tom, to mi nije prioritet. Ono što me najviše zanima i privlači bila bi maslina ili grab (grabova imam strašno puno na selu valjda bi se moglo nešto naći dovoljno zanimljivo).

Sada ću krenuti lagano u potragu za drvcem tako da budem spreman kad bude sezona za vađenje. Poprilično sam strpljiv čovjek (akvaristika me je tome naučila) tako da neću bezglavo juriti i ubiti neko stablo.

Uglavnom drago mi je da sam se konačno priključio ovom hobiju i ne zamjerite mi ako postavim koje glupasto pitanje.

Hvala svima

Offline Hrvat

Odg: Nekoliko pitanja
« Odgovori #4 : 23-04-2012, 21:44:57 »
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Marija

Odg: Nekoliko pitanja
« Odgovori #5 : 24-04-2012, 08:03:51 »
Sad drugo pitanje je u vezi substrata. Kao prvo može li se nešto od toga nabaviti u Splitu (floreopor, tensit, pumice, bijeli treset...)? Mogu nabaviti i akadamu ali nisam siguran radi li se o onoj najkvalitetnijoj ili ne.
Ja imam aqualit to je podloga kojom sam se služio u akvaristici. U biti to je glina sa tragovima mikro elemenata u sebi.
Evo link :http://www.aquaristikshop.com/e_Produktinformationen/Hobby-Aqualit.htm
Pa me zanima mogu li to koristiti kao substrat?

Za substrat se obično koristi ekspandirana glina lomljenjo zrno - floreopor ili porozni vulkanski šljunak .... to je ono što se kod nas može nabaviti.
Ne znam kakav je taj aqualit. Bitno je da se ne raspada! Koje je granulacije?

Već je bilo o tome na forumu, pa pretražuj ... evo par linkova
> PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
> Ekspandirana glina - primjena u hortikulturi (LIAPOR - liaflor, liadrain / floreopor)

Mi već godinama koristimo floreopor, kako ga nema u Splitu, naručujemo jednom godišnje veću količinu iz Zagreba, obično bude obavijest na forumu, pa svi odavde naruče kojiko im treba. Sljedeću turu naručujemo početkom jeseni.


Za početak prouči malo ovo:

Članak: Marija & Andrija: Osnovni elemeti dizajna bonsaija
Osnovni Elementi Dizajna Bonsaija

Članak: Walter Pall - O modernim substratima, zalijevanju i prihranjivanju
BONSAI Moderni Substrati Zalijevanje Prihrana
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline artal

Odg: Nekoliko pitanja
« Odgovori #6 : 24-04-2012, 09:30:06 »
Hrvat, na nešto takvo u akvariju i ciljam (nije ni približno tako ali bitno je stremiti nečem  :rofl:) samo ti i te kako treba dobar substrat. Moguće je odradit sve samo sa kvarcnim pijeskom ali onda to povlači za sobom drugačiji režim prignjojavanja i co2, ali nećemo sad o tome. Thx za inspiraciju

Marija pročitao sam to i ponovno čitam, ovdje se stvarno ima dosta toga za naučit.

Ovaj aqualit izgleda isto kao i pumice i granulacija mi se čini slična. Usput rečeno nema više pumica u jadra osim pakiranja od 2 tone a to mi je ipak mrvicu previše  :hihihi:

Offline Marija

Odg: Nekoliko pitanja
« Odgovori #7 : 24-04-2012, 10:02:31 »
Ovaj aqualit izgleda isto kao i pumice i granulacija mi se čini slična. Usput rečeno nema više pumica u jadra osim pakiranja od 2 tone a to mi je ipak mrvicu previše  :hihihi:
bilo ga je prije 10 dana ...  :zamisljen:

Dvije vreće floreopora ti lako prodamo, iako se sada više ništa ne presađuje do zime i sezone mirovanja  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline artal

Odg: Nekoliko pitanja
« Odgovori #8 : 24-04-2012, 11:05:36 »
Ovaj aqualit izgleda isto kao i pumice i granulacija mi se čini slična. Usput rečeno nema više pumica u jadra osim pakiranja od 2 tone a to mi je ipak mrvicu previše  :hihihi:
bilo ga je prije 10 dana ...  :zamisljen:

Dvije vreće floreopora ti lako prodamo, iako se sada više ništa ne presađuje do zime i sezone mirovanja  :smile:

A onda neću ni ja ništa sada saditi, iako sam se mislio igrati sa nekim mladicama - hm ovo čudno zvuči mogla bi mi žena krivo shvatit  :lol:
Strpit ću se dok ne krene sezona vađenja yamadoria a do tada ću se dat u potragu za zanimljivim primjercima. 
Šta se tiče floreopora javim ti se na pm jer nešto kemijam s akvarijem pa bi mi trebala jedna takva prozračnija podloga. Navodno sam čitao da može potonut ako se prokuha. To je zanimljivo da i u akvaristici kao i kod bonsaia betonirana podloga može napraviti velike probleme.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Nekoliko pitanja
« Odgovori #9 : 25-04-2012, 06:17:20 »

Strpit ću se dok ne krene sezona vađenja yamadoria a do tada ću se dat u potragu za zanimljivim primjercima. 
Eto, to ti i ja predlažem. Sada samo gledaj i pitaj. 
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!