Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: EBA 2012 Ljubljana  (Posjeta: 21202 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: EBA 2012 Ljubljana
« Odgovori #30 : 18-05-2012, 09:06:27 »
Zanimljiva tema o izložbi na njemačkom forumu i rasprava o pobjedničkom stablu. Isto je stablo dobilo u na Bonsai Autumnu drugu nagradu.
http://www.bonsai-fachforum.de/viewtopic.php?f=10&t=32114
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gal

Odg: EBA 2012 Ljubljana
« Odgovori #31 : 18-05-2012, 14:14:08 »
... i rasprava o pobjedničkom stablu
Mene ovo jako žalosti. Ako s jedne strane postoje jake bonsai  izložbe profesionalnih bonsai uzgajivača , ako s druge strane imamo jednu jedinu izložbu EBA pod čijom kapom djeluju „amateri“,  za kog vraga trebaju profesionalci  ocjenjivati  „amaterska“ stabla. Isti oni čiji masterpisovi nisu dostojni ovakvih izložbi? Jesu li ti isti amateri toliko glupi da ne znaju izabrati drvo koje se njima sviđa? Zar jedna europska bukva nikad neće biti dostojna jednog juniperchinesisa? Zar jedan grab ne može parirati „import  japan“? Ako isti ti ili barem velika većina tih „profesionalaca“ koji se kunu u  „Japansku“ umjetnost i filozofiju, zašto nisu dosljedni sami sebi  pa neka pozovu  japanske majstore da ocjenjuju sva drva ovog svijeta? Valjda su oni jedini meritorni ocjenjivati taj dio japanske kulture? Može li se to promjeniti? Hoće li se to promjenit? Tko to može promjenit? Zlo mi je više od svih tih „Kimurabrokulaplastikfantastik“ stabala. Šta fali onoj francuskoj ili još bolje slovačkoj bukvi? Izgledaju kao prva drva!  Impozantna, oduzimaju dah!  Ali ne, ne mogu pobijediti čak ni na amaterskoj razini jer takva ne rastu u Japanu, ne mogu se uvesti , ne mogu se prodati, ne može se zaradit… Možda neka mala utješna nagradica – to može, samo moraš imat dobru bonsai školu ili utjecajnog mentora. Sve je postalo tako predvidljivo i prožeto interesima i interesnim skupinama… 
Eto, mali djelić moje zbrke u glavi, zbrda zdola, koliko to ovakva forma izražavanja dozvoljava….

Offline tomo

Odg: EBA 2012 Ljubljana
« Odgovori #32 : 18-05-2012, 14:51:30 »
„Kimurabrokulaplastikfantastik“

 :hihihi: :hihihi: :hihihi:
ovo je sjajan opis. točno tak i meni izgleda.

Offline mansa12

Odg: EBA 2012 Ljubljana
« Odgovori #33 : 18-05-2012, 16:08:34 »
Mene ovo jako žalosti. Ako s jedne strane postoje jake bonsai  izložbe profesionalnih bonsai uzgajivača , ako s druge strane imamo jednu jedinu izložbu EBA pod čijom kapom djeluju „amateri“,  za kog vraga trebaju profesionalci  ocjenjivati  „amaterska“ stabla. Isti oni čiji masterpisovi nisu dostojni ovakvih izložbi? Jesu li ti isti amateri toliko glupi da ne znaju izabrati drvo koje se njima sviđa? Zar jedna europska bukva nikad neće biti dostojna jednog juniperchinesisa? Zar jedan grab ne može parirati „import  japan“? Ako isti ti ili barem velika većina tih „profesionalaca“ koji se kunu u  „Japansku“ umjetnost i filozofiju, zašto nisu dosljedni sami sebi  pa neka pozovu  japanske majstore da ocjenjuju sva drva ovog svijeta? Valjda su oni jedini meritorni ocjenjivati taj dio japanske kulture? Može li se to promjeniti? Hoće li se to promjenit? Tko to može promjenit? Zlo mi je više od svih tih „Kimurabrokulaplastikfantastik“ stabala. Šta fali onoj francuskoj ili još bolje slovačkoj bukvi? Izgledaju kao prva drva!  Impozantna, oduzimaju dah!  Ali ne, ne mogu pobijediti čak ni na amaterskoj razini jer takva ne rastu u Japanu, ne mogu se uvesti , ne mogu se prodati, ne može se zaradit… Možda neka mala utješna nagradica – to može, samo moraš imat dobru bonsai školu ili utjecajnog mentora. Sve je postalo tako predvidljivo i prožeto interesima i interesnim skupinama… 
Eto, mali djelić moje zbrke u glavi, zbrda zdola, koliko to ovakva forma izražavanja dozvoljava….

jedan "like"  :smile:

Offline Marija

Odg: EBA 2012 Ljubljana
« Odgovori #34 : 18-05-2012, 18:54:19 »
„Kimurabrokulaplastikfantastik“

 :hihihi: :hihihi: :hihihi:
ovo je sjajan opis. točno tak i meni izgleda.

e da je barem Kimura, to loša-kopija-kimura i ostalo povrće .....  :grol:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bruno

Odg: EBA 2012 Ljubljana
« Odgovori #35 : 18-05-2012, 19:14:16 »
... i rasprava o pobjedničkom stablu
Mene ovo jako žalosti. Ako s jedne strane postoje jake bonsai  izložbe profesionalnih bonsai uzgajivača , ako s druge strane imamo jednu jedinu izložbu EBA pod čijom kapom djeluju „amateri“,  za kog vraga trebaju profesionalci  ocjenjivati  „amaterska“ stabla. Isti oni čiji masterpisovi nisu dostojni ovakvih izložbi? Jesu li ti isti amateri toliko glupi da ne znaju izabrati drvo koje se njima sviđa? Zar jedna europska bukva nikad neće biti dostojna jednog juniperchinesisa? Zar jedan grab ne može parirati „import  japan“? Ako isti ti ili barem velika većina tih „profesionalaca“ koji se kunu u  „Japansku“ umjetnost i filozofiju, zašto nisu dosljedni sami sebi  pa neka pozovu  japanske majstore da ocjenjuju sva drva ovog svijeta? Valjda su oni jedini meritorni ocjenjivati taj dio japanske kulture? Može li se to promjeniti? Hoće li se to promjenit? Tko to može promjenit? Zlo mi je više od svih tih „Kimurabrokulaplastikfantastik“ stabala. Šta fali onoj francuskoj ili još bolje slovačkoj bukvi? Izgledaju kao prva drva!  Impozantna, oduzimaju dah!  Ali ne, ne mogu pobijediti čak ni na amaterskoj razini jer takva ne rastu u Japanu, ne mogu se uvesti , ne mogu se prodati, ne može se zaradit… Možda neka mala utješna nagradica – to može, samo moraš imat dobru bonsai školu ili utjecajnog mentora. Sve je postalo tako predvidljivo i prožeto interesima i interesnim skupinama… 
Eto, mali djelić moje zbrke u glavi, zbrda zdola, koliko to ovakva forma izražavanja dozvoljava….
aman

Offline jurica

Odg: EBA 2012 Ljubljana
« Odgovori #36 : 18-05-2012, 20:51:56 »
Mogu vam reći da je to jedno od rijetkih drva na izložbi koje nisam fotografirao , meni jednostavno ne leži , ali Bože moj ko voli ...
Još povrh svega neznam s čime je to suho premazano , meni je djelovalo kao uljana boja.

Offline Hrvat

Odg: EBA 2012 Ljubljana
« Odgovori #37 : 18-05-2012, 21:34:23 »
ma vraga lipo je to drvo,sa puno rada,uzgajanja itd.
i poslin je sve u..a sa guach bojom,koliko se sijecam na ovom forumu smo dosta pisali kako obijeliti drvo i tad sam savjetovao za slanu vodu ili more,ali ocito neki su zeljeli bas ovo lijepo bijelo s...e koje je dalo plasticni izgled.velika greska ovog stabla je i krosnja(vlastiti ukus)neprirodno i previse kompaktirano(jos jedan svapski slijem).nalazim da poslije slika vidjenih na Palovom web page ovo stablo po meni nebi bio medju prvih pet.
a sto se tice bonsai svijeta nazalost uvijek su nagradjeni ;borovi,juniperusi a potom acer tako je bilo odavna a i ostati ce za dugo.(nazalost) :chinaman:
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline gal

Odg: EBA 2012 Ljubljana
« Odgovori #38 : 23-05-2012, 13:10:00 »
Kad bi se promijenio sustav ocjenjivanja drva, na način da u žiriju ne budu uvijek isti ljudi, iz istog uskog kruga, već da budu uključeni svi sudionici pojedine izložbe, vjerujem da bi tada isplivao potpuno drugi profil drva. Ovako nepravedno prevladava ukus šačice ljudi, ili bolje rečeno njihova drva.
Ukratko ono što sam želio reći u predhodnom postu….  :zamisljen:

Offline pannonian

Odg: EBA 2012 Ljubljana
« Odgovori #39 : 23-05-2012, 13:38:34 »
možda se ta šačica boji da bi se poremetila ravnoteža moći odnosno cijene pojedinih vrsta  :tlab:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: EBA 2012 Ljubljana
« Odgovori #40 : 23-05-2012, 22:35:20 »
Velika je greška u organizatoru.Misle ako pozovu velike face koje se stalno vrte po izložbama i sudjeluju u žiriju (naravno za pare)da će dobiti na kvaliteti same priredbe.Ne daj bože!!A onda im ovi popljuju sve ostale i degradiraju domaćine i one koji se muće,da bi im netko uopšte zamjetio drvca.Zašto mi nebismo recimo na izložbu u Hrvatsku pozvali prave bonsaiste,realne,objektivne pa neka oni kažu svoj sud.. :sumo:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: EBA 2012 Ljubljana
« Odgovori #41 : 24-05-2012, 08:22:48 »
Svako "suđenje" i ocjenjivanje u umjetnosti je pitanje ukusa i subjektivno je. To je jednostavno tako.
Možda je bolja opcija ne shvaćat nagrade previše ozbiljno. Naravno ne mislim to u negativnom smislu i ne želim ovim degradirat ikakvu nagradu, već mislim da je dobivena nagrada za stablo u određenom trenutku i okolnostima ...

Ima bonsaista koji su dobivali pustih nagrada (neću nikoga imenovati) a meni se baš ne sviđa što ta osoba radi. I što sada, je li on nevalja ili ja ne valjam. Stvari nisu crno-bijele, ne treba se lomit oko toga i biti preozbiljan.

Nema apsolutnog pobjednika, nema najboljeg bonsaiste, nema najboljeg stabla!!!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline dijxtra

Odg: EBA 2012 Ljubljana
« Odgovori #42 : 24-05-2012, 17:46:15 »
Zašto mi nebismo recimo na izložbu u Hrvatsku pozvali prave bonsaiste,realne,objektivne pa neka oni kažu svoj sud.. :sumo:
To je ciklička logika. Tko će odrediti koji su bonsaisti objektivni? Ako pitaš ljude koji su sudili u Ljubljani, sigurno će ti jedni za druge reći da su realni i objektivni :-)