Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki  (Posjeta: 113918 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #30 : 31-08-2012, 00:02:07 »
Joj "Dragon" je priča za sebe. Ako je netko gledao vido kako je nastao onda zna o čemu govorim, naime tri četvrt posude uopće ne popunjava korijen nego kora izdrilanog debla. Dakle korijenja ima jedva četvrt posude. Ako netko nije gledao svakako bi valjalo pogledati film o nastajanju "Dragona." Film je fascinantan i nakon što ga vidite shvatite da ništa nije nemoguće, otvori jednu skroz novu perspektivu.
Ako je točan podatak da se to nije presađivalo dvadesetak godina, onda obično drvo s normalnim korijenom može izdržati još duže bez presađivanja.

Jel ima netko link na taj video, ja se polomio tražeći... :wow:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #31 : 31-08-2012, 00:30:37 »
Joj "Dragon" je priča za sebe. Ako je netko gledao vido kako je nastao onda zna o čemu govorim, naime tri četvrt posude uopće ne popunjava korijen nego kora izdrilanog debla. Dakle korijenja ima jedva četvrt posude. Ako netko nije gledao svakako bi valjalo pogledati film o nastajanju "Dragona." Film je fascinantan i nakon što ga vidite shvatite da ništa nije nemoguće, otvori jednu skroz novu perspektivu.
Ako je točan podatak da se to nije presađivalo dvadesetak godina, onda obično drvo s normalnim korijenom može izdržati još duže bez presađivanja.

Jel ima netko link na taj video, ja se polomio tražeći... :wow:
Imam ga ja doma na dvd-u. Nemam link..sorry

Offline alexhor

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #32 : 31-08-2012, 00:40:21 »
Imam ga ja doma na dvd-u. Nemam link..sorry

Aha, DVD, pamtim... :victory:

Offline jurica

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #33 : 31-08-2012, 05:58:58 »
Joj "Dragon" je priča za sebe. Ako je netko gledao vido kako je nastao onda zna o čemu govorim, naime tri četvrt posude uopće ne popunjava korijen nego kora izdrilanog debla. Dakle korijenja ima jedva četvrt posude. Ako netko nije gledao svakako bi valjalo pogledati film o nastajanju "Dragona." Film je fascinantan i nakon što ga vidite shvatite da ništa nije nemoguće, otvori jednu skroz novu perspektivu.
Ako je točan podatak da se to nije presađivalo dvadesetak godina, onda obično drvo s normalnim korijenom može izdržati još duže bez presađivanja.

Jel ima netko link na taj video, ja se polomio tražeći... :wow:
ovo si pogledao ,a ima i još
The World of Bonsai Master Masahiko Kimura part 1.flv

The World of Bonsai Master Masahiko Kimura part 2

The World of Bonsai Master Masahiko Kimura part 3.flv


Offline alexhor

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #34 : 31-08-2012, 08:51:33 »
gledao, gledao, 1, 2 i 3....

Offline Adrian

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #35 : 19-09-2012, 20:39:16 »
Skuhao sam malo korijenje. Ovakvo vruće bonsaističko ljeto još nisam imao.
Uvijek sam imao lijepo bijelo korijenje na borovima često sa dosta mikorize što je znak da ono uživa.
Ovog ljeta sam se malo uplašio i izgleda da sam neke previše zalijevao. Kad sunce upre u posude počne zagrijavanje, a onda i kuhanje ako ima u posudi previše vlage za bor.
Sto puta ponavljano! "Boru je bolje ak ostane nezalijan, nego ako je zalijan....."

Mislim da ću se oprostiti od dva silvestrisa i dvije nigre i z gore navedenog razloga. Joooj kak dugo traje to učenje, joooj....

Offline gal

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #36 : 21-09-2012, 09:47:33 »
Sto puta ponavljano! "Boru je bolje ak ostane nezalijan, nego ako je zalijan....."

Mislim da ću se oprostiti od dva silvestrisa i dvije nigre i z gore navedenog razloga. Joooj kak dugo traje to učenje, joooj....
...gadno je to, tolike godine truda i taman kad si siguran da si nečime ovladao, onda ode sve u par dana....Nekako sam instiktivno ljetos maknuo bor i smreku sa police u sjenu i vjerojatno ih tako spasio, jer kad sam stavljao bor na kamen (vidi blog) vidio sam da je korjenje koje je bilo uz rub posude bilo mrtvo/skuhano. Sad kad gledam unatrag i sam sam previše zalijevao, kod ovako ekstremnih temperatura i četinara treba teoriju o zalijevanju i modernim supstratima uzeti za rezervom. Jedne godine borove nisam zalijao tjedan dana a bilo je preko 30 C  i nije im bilo baš ništa i uvjek to zaboravim...

Offline DonQuijote

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #37 : 21-09-2012, 12:44:37 »
Ja imam drugačije iskustvo. Dvaput dnevno zalijevanje tokom ovog ljeta. Zasjenjenje mrežom od 80% i dva muga koje imam su u odličnoj kondiciji i to nakon teških zahvata koje su preživjeli.
Jedan drilan i ostao bez kore jer mi je pobjegla mašina i skroz unaokolo ga osakatila tako da sam mislio da je sigurno mrtav, a drugi rano ljetos savijen za 180 stupnjeva u malom radijusu, dakle isto baš težak zahvat.
Valja napomenuti da je supstrat apsolutno propustan. Na jednome čisti floreopor a na drugom samo vrlo krupna pumica (5-15mm). Ni u jednom od tih supstrata za mugača nema ni trunke treseta.

Jedna picea ima mnogo lošiju zemlju od prije tri četiri godine, ima tu i šljunka i zemlje za cvijeće, svega. Isto zalijevana dva puta dnevno i isto tako zasjenjena 80% rezultat -odlična kondicija.
Rekao bih dakle da je u pitanju zasjenjenje i eventualno drin koji sam obilno koristio.
 Moj zaključak baziran na tom malom iskustvo je: zalijevaj što više ali koristi što propusniji supstrat.
e, da, i koristio sam drin nakon svakog prčkanja po drvima. Jaču koncentraciju od propisane i češće prskanje, dakle gotovo svaki tjedan.

Offline Adrian

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #38 : 21-09-2012, 16:46:52 »
Ključno je to što su moji svi skoro pa shohini, od 25-35 cm u malim posudama u kojima se daleko brže zagrije nego u velikima. Ak se to ponovi, moram proizvesti sjenilo. Kak veliš Gal, taman kad si misliš - e sad sam sve pohvatao.....

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #39 : 21-09-2012, 17:44:50 »
ja da sam na tvom mjestu bi zasigurno omogučio drvcima dobar hlad jer dosta toga imaš več 1 desetlječe i zaista bi bilo šteta čekat novi pomor. By the way ajde stavi koju fotku nigre i sly da pasem oči :wow:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Adrian

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #40 : 21-09-2012, 19:19:12 »
By the way ajde stavi koju fotku nigre i sly da pasem oči

Evo, ovo je trebao isto biti shohin, ali mi je malo pobjegao.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #41 : 21-09-2012, 19:23:49 »
UUU Koji dobar literati ja upravo vidim!
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #42 : 21-09-2012, 22:08:28 »
Meni je otišao onaj mali Mugo.Onaj veći, kaskada,jedva je dočekao hladnije dane.Preživio je vjerojatno jer je u dubljoj i debeloj posudi.Drugu godinu ide u hlad.Još jedan razlog zašto baš ne volim crnogoricu.. :grrrrrr:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #43 : 21-09-2012, 22:27:34 »
meni ne idu breze a naj ljepše su mi! pokušat ču sa mladima iz rasadnika.
Do sad sam ubio iz neznanja 2 muga u totalno nepovoljnom subtratu i dve nigre od sunca , alo zato ove dvije zadnje su preživile ljeto i stvorile nove nabubrene pupove u zadnjih 15 dana.
Imam hlad od 12 do 16h pa mi je to dobra pozicja al je tijesna za sve.Veliku maslinu po cijeli dan držim na otvorenom i uz prihranu i zaljevanje reste ko luda.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline alexhor

Odg: Bonsajčeki, Kamenčeki, Stolčeki
« Odgovori #44 : 21-09-2012, 22:30:46 »
E, da je ovo moj bonsai, ne bih znao kaj sa radim s njim. To je nigra? Kakvi su tvoji planovi s njm?