Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Napredne tehnike  (Posjeta: 52394 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #30 : 27-11-2012, 19:01:14 »
Ryan Neil on grafting
Jako dobar video ,sve super objašnjeno !!
ovako i ja radim samo umjesto te trake koristim Rafiju i najlonsku vrećicu.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #31 : 27-11-2012, 19:32:49 »
 :great:jako dobro.  Ima dosta klipova na netu koji su korisni. Maloprije sam skuzio da raft od communisa lagano izdiše. Sve jače grane su se posušile, no dobro bit če i boljih pokušaja od ovog prvog.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #32 : 07-12-2012, 13:18:42 »
koliko sam skužio ,na deblu gdje fali grana iz estetskih razloga, izbuši se rupa i utakne grana te se potkajla sa drvenim klinom....? Jel se šta zamata u najlon ili na neki način zaštičuje? 3mj je pogodan za takve zahvate?
Da, a grančicu na mjestu gdije izlazi van iz rupe lagano nožićem zagrebeš koru . Grančicu potkajlam da se nebi izvukla iz pozicije, na zimu ću kajle odstranit. Da ,3.mj. je idealan za taj zahvat jer se nije drvo razlistalo ,a ja gledam to napraviti prije nego što pupovi počnu bubriti da ih ne oštetim prilikom provlačenja kroz rupu . Ništa ne zamatam najlonom nego na izlaznu rupu stavim pčelinjeg voska za cijepljenje.

Jurice, koliko ti je uspješna ova tehnika i kada granu odsiječeš od matične? Imaš li koju fotografiju kako grab danas izgleda?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #33 : 07-12-2012, 18:43:11 »
koliko sam skužio ,na deblu gdje fali grana iz estetskih razloga, izbuši se rupa i utakne grana te se potkajla sa drvenim klinom....? Jel se šta zamata u najlon ili na neki način zaštičuje? 3mj je pogodan za takve zahvate?
Da, a grančicu na mjestu gdije izlazi van iz rupe lagano nožićem zagrebeš koru . Grančicu potkajlam da se nebi izvukla iz pozicije, na zimu ću kajle odstranit. Da ,3.mj. je idealan za taj zahvat jer se nije drvo razlistalo ,a ja gledam to napraviti prije nego što pupovi počnu bubriti da ih ne oštetim prilikom provlačenja kroz rupu . Ništa ne zamatam najlonom nego na izlaznu rupu stavim pčelinjeg voska za cijepljenje.

Jurice, koliko ti je uspješna ova tehnika i kada granu odsiječeš od matične? Imaš li koju fotografiju kako grab danas izgleda?
Uspješnost mi je kod Graba 100% , na proljeće se spremam isri zahvat napraviti na jednom Klenu i dva Makljena. Od matične grane sam odrezao nakon 1god.i 5mj. i sve super šljaka. Radio sam na više Grabova pa ću poslikat i pokažem kako sada izgleda.

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #34 : 08-12-2012, 13:30:14 »
Neznam koliko će ti pomoći ali evo tri zimske slike .
Nacjepljena je ova najdoljnja desna grana (za sada i najduža)
Druga slika je ožiljak sa ulazne strane , a treća kako izgleda na izlasku.

Offline Andrija Zokić

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #35 : 08-12-2012, 14:20:46 »
Neznam koliko će ti pomoći ali evo tri zimske slike .
Nacjepljena je ova najdoljnja desna grana (za sada i najduža)
Druga slika je ožiljak sa ulazne strane , a treća kako izgleda na izlasku.

Odlično. Ovo trebam napraviti na jednom bitnom grabu. Možda ubacim i više grana.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Bruno

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #36 : 08-12-2012, 18:57:47 »
Jel nužno da bude od iste biljke ili možeš u brdo usput tražit i lijepih grana (mislim ,prihvate ljudi i tuđi bubreg)?

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #37 : 08-12-2012, 19:38:24 »
Jel nužno da bude od iste biljke ili možeš u brdo usput tražit i lijepih grana (mislim ,prihvate ljudi i tuđi bubreg)?
Je bitno je, tanku grančicu provučeš kroz rupu cca 6 mm , i režeš je ća od matične grane tek nakon 1,5 god. Grančicu na mijestu di izlazi iz debla obavezno lagano zagrebat koru tako da je samo lagano oštetiš.Promjer rupe prilagoditi širni pupova , jer moraju se provući da ih se ne ošteti i na kraju stavit kajlicu da se grana stoji na predviđenom mjestu , malo voska i to je to.
Možeš uzet is a drugog drva ali moraš ih smjestiti jako blizu jedan drugom što mi izgleda nepraktično i nestabilno.
A što se tiče bubrega znaju ga i odbacit.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #38 : 10-12-2012, 20:54:22 »
Zanimljivo i fakat dobro objašnjeno :great:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #39 : 21-02-2013, 17:37:30 »
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #40 : 07-03-2013, 19:17:14 »
Japanski Javori - Palmatum stari 2 god. dobiveni od sjemena sa mog vrtnog Palmatuma.
Znam da se neće svi samnom oko ovog slagat , ali to se ja malo igram .  :hihihi:  :hihihi:

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #41 : 07-03-2013, 19:18:48 »
Još dvije slike

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #42 : 07-03-2013, 19:33:35 »
A oovako nešto mi je želja od toga dobiti .  ;)

Offline DonQuijote

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #43 : 08-03-2013, 08:23:52 »
Načekati ćeš se :bravoPrika:
Ali zapravo zašto ne?

Offline jurica

Odg: Napredne tehnike
« Odgovori #44 : 08-03-2013, 17:23:26 »
Načekati ćeš se :bravoPrika:
Ali zapravo zašto ne?
Računam onako u grubo nekih 20 god. i taman ću bit pred penziju  :jupije: :jupije: :mdr: