Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Moji yamadoriji  (Posjeta: 13638 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bruno

Odg: Moji yamadoriji
« Odgovori #15 : 14-06-2012, 21:32:35 »
i bukvica koju namjeravam vaditi  :whoot: .... sva drveća posađena su u mješavini treseta, cigle, ugljena i napuštenih mravinjaka....


ciglu razumim ,ugljen mi je malo čudno,al napušeni mravinjaci...

Offline -Matija-

  • Član
  • ***
  • Postova: 36
  • Lokacija: Bjelovarsko Bilogorska županija
  • Total likes: 0
Odg: Moji yamadoriji
« Odgovori #16 : 14-06-2012, 22:10:45 »
i bukvica koju namjeravam vaditi  :whoot: .... sva drveća posađena su u mješavini treseta, cigle, ugljena i napuštenih mravinjaka....


ciglu razumim ,ugljen mi je malo čudno,al napušeni mravinjaci...

hehe... zašto ne?  :smile: napušteni su već oko 10-ak godina, tako da ima svašta u njima, a i propusni su  :verycool:
Bonsai najbolje uspjeva u sjeni svog vrtlara.

Offline DonQuijote

Odg: Moji yamadoriji
« Odgovori #17 : 15-06-2012, 08:25:11 »
Nema tu dugotrajne propusnosti. Zemlja s mravinjaka djeluje odlično jer je rastresita. Čak se u nekoj literaturi spominje kao dobra za mješavinu.
Međutim noviji pogledi na bonsai su potpuno izbacili bilo kakvu zemlju.
Što će ti se dogoditi, nakon nekoliko mjeseci redovitog zalijevanja ta zemlja skroz promjeni svojstva, postane tvrda i nepropusna, previše zadržava vlagu  i krajnji ishod je truljenje korijenja.

Offline -Matija-

  • Član
  • ***
  • Postova: 36
  • Lokacija: Bjelovarsko Bilogorska županija
  • Total likes: 0
Odg: Moji yamadoriji
« Odgovori #18 : 28-06-2012, 16:27:07 »
Nema tu dugotrajne propusnosti. Zemlja s mravinjaka djeluje odlično jer je rastresita. Čak se u nekoj literaturi spominje kao dobra za mješavinu.
Međutim noviji pogledi na bonsai su potpuno izbacili bilo kakvu zemlju.
Što će ti se dogoditi, nakon nekoliko mjeseci redovitog zalijevanja ta zemlja skroz promjeni svojstva, postane tvrda i nepropusna, previše zadržava vlagu  i krajnji ishod je truljenje korijenja.

Mravinjak je privremen  :smile:... Daleko mi je Zagreb za neki ozbiljniji supstrat, pa se ovako moram zadovoljiti.   :gigle:
Bonsai najbolje uspjeva u sjeni svog vrtlara.

Offline -Matija-

  • Član
  • ***
  • Postova: 36
  • Lokacija: Bjelovarsko Bilogorska županija
  • Total likes: 0
Odg: Moji yamadoriji
« Odgovori #19 : 30-07-2012, 19:09:18 »
Što će ti se dogoditi, nakon nekoliko mjeseci redovitog zalijevanja ta zemlja skroz promjeni svojstva, postane tvrda i nepropusna, previše zadržava vlagu  i krajnji ishod je truljenje korijenja.

bok ljudi.

Dogodilo mi se točno ono na sto me je Don upozorio, strunuo mi je korijen kod jedne bukve, redovito zaljevao i na kraju je crknula...   :molitva:

Bih li mogao koristiti građevinski pijesak kao supstrat za stabalca, naravno ne sam on, pomiješan sa ciglom, tresetom...
Bonsai najbolje uspjeva u sjeni svog vrtlara.

Offline Marija

Odg: Moji yamadoriji
« Odgovori #20 : 30-07-2012, 19:14:07 »
Ekspandirana glina / tenisit / pomice / floreopor  ....  su porozni materijali koji upijaju vodu.
Građevinsku šljunak ne upija vodu, to je kamenje, osim toga u sebi ima gomilu prašine i sitnih čestica koje bi onemogućavale protočnost vode kroz supstrat.
Floreopor je toliko jeftin i dostupan i fantastičan za biljke i preporučam ga.

U šljunak smo sadili prije 10 godina kad ništa nismo znali .... to su tkz. beton mješavine kroz koje ništa ne otiče.
Dakle odgovor je NE. :mdr:

Nemoj mislit na sebe, misli na biljku!  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Moji yamadoriji
« Odgovori #21 : 30-07-2012, 19:15:05 »
ciglu razumim ,ugljen mi je malo čudno,al napušeni mravinjaci...

a što nisi primjetio ugljen u našim posudama .... naleti i koji veći komad  :idiot:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline -Matija-

  • Član
  • ***
  • Postova: 36
  • Lokacija: Bjelovarsko Bilogorska županija
  • Total likes: 0
Odg: Moji yamadoriji
« Odgovori #22 : 30-07-2012, 19:23:49 »
Hvala Marija, hvala  :happy:

Od vecih gradova najbliži su mi Virovitica i Bjelovar. Valjda bi se tamo našao supstrat za kupiti...  :dunno:
Bonsai najbolje uspjeva u sjeni svog vrtlara.

Offline DonQuijote

Odg: Moji yamadoriji
« Odgovori #23 : 31-07-2012, 07:31:31 »
Telefon u ruke, zoveš građevinska stovarišta ili Bauhaus, Baumax i tražiš floreopor. To ti je konačno rješenje. Ovaj kamen bi, nakon ispiranja i prosijavanja mogao poslužiti za nuždu ali samo za nuždu. To je loše rješenje jer ne upija vlagu i težak je za poluditi, ukratko to ti je gotovo jednako loše rješenje kao i mravinjak.

Offline Marija

Odg: Moji yamadoriji
« Odgovori #24 : 31-07-2012, 14:57:39 »
Hvala Marija, hvala  :happy:

Od vecih gradova najbliži su mi Virovitica i Bjelovar. Valjda bi se tamo našao supstrat za kupiti...  :dunno:

svakako ti je bliže nego meni .... mi svake druge godine naručujemo po par tisuća litara floreopora, jer nema za kupit u Dalmaciji ....  i to nam dolazi šleperom iz Zagreba (vidi na dnu foruma reklamu banner od AgroHoblaja) .... sve se može  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bruno

Odg: Moji yamadoriji
« Odgovori #25 : 31-07-2012, 22:00:16 »
,a pošto nam šleper ne može u ulicu organiziramo živi lanac dobrovoljaca koji floreopor istresu iza kuče.Posli to Andrija bagerom razvrsta po granulaciji i pokretnom trakom direkt u plastenik !!

Offline -Matija-

  • Član
  • ***
  • Postova: 36
  • Lokacija: Bjelovarsko Bilogorska županija
  • Total likes: 0
Odg: Moji yamadoriji
« Odgovori #26 : 31-07-2012, 23:50:40 »
Prvom prilikom čim budem išao u Zagreb, kupujem si tih 5-6 vreća floreopora i miran sam nekoliko godina...   :whistle:
Bonsai najbolje uspjeva u sjeni svog vrtlara.

Offline alexhor

Odg: Moji yamadoriji
« Odgovori #27 : 31-07-2012, 23:56:17 »
Hmm, nekoliko godina, ali kad već imaš dobro formirane bonsaije u plitkim posudama. Ali ako iskopaš 'trupac' koji ide u drveni sanduk... Vidio sam da se kod nekih supstrat grabi lopatama...Eto, ja još nemam drvo, ali mislim da je yamadori višestruko veći potrošač supstrata nego formirani bonsai.

Offline -Matija-

  • Član
  • ***
  • Postova: 36
  • Lokacija: Bjelovarsko Bilogorska županija
  • Total likes: 0
Odg: Moji yamadoriji
« Odgovori #28 : 01-08-2012, 00:07:45 »
Hmm, nekoliko godina, ali kad već imaš dobro formirane bonsaije u plitkim posudama. Ali ako iskopaš 'trupac' koji ide u drveni sanduk... Vidio sam da se kod nekih supstrat grabi lopatama...Eto, ja još nemam drvo, ali mislim da je yamadori višestruko veći potrošač supstrata nego formirani bonsai.


Hehe, ko' zna koliko ću još drva naći, zasad imam zabilježena 3-4 drveta za kopanje, al' za početak će 5-6 vreća biti dovoljno.  8)
Bonsai najbolje uspjeva u sjeni svog vrtlara.