Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Jedno yamadori pitanje  (Posjeta: 4611 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Jedno yamadori pitanje
« : 15-07-2012, 13:56:14 »
Evo, sreća da sam tu pa da netko započinje teme u početničkim pitanjima. No ovaj put imam konkretno, a ne filozofsko pitanje.

Kraj vinograda imamo izniklu šumicu na mjestu gdje je nekad bio stari vinograd. Ima akacije i kojekakvog drveća, uglavnom starosti cca 5 godina.
Uz rubove šumice sam našao zanimljivog drveća, a jedno mi se učinilo dosta interesantnim. Preko interneta sam utvrdio da se radi o poljskom javoru (Acer Campestre). List kao u javora ali ne toliko šiljatih završetaka lista već malo zaobljenih na krajevima i tamnije zeleni od ostale vegetacije.
Stabalce sam informativno sasvim malo pročeprkao oko baze (rekli ste da se prvo gleda nebari). Ima fino razvedeno korijenje, prilično obećavajuće. Stabalce je promjera cca 6-7 cm, i ne stanjuje se naopako i nema ozljeda, mislim da je sve kako treba. Prva grana je na tek oko 70-80 cm visine, sljedećih nekoliko je još više gore (3-4 duže grane) i nije previše gust, ali je zdrav, i sve skupa je visoko cca 2-2,5 m..

Ovo je moj kadidat za vađenje kad za to dođe vrijeme, jer sad nije vrijeme za to.
E sad me zanima sljedeće. Što bi vi napravili? Da li da ga ostavim na miru takvog kakav je do vremena kad dođem po njega u proljeće, ili je uputno da već sad u prirodi skratim stablo na neku visinu, pa da proljeće čeka tako prikraćen (to mi je doduše prvo palo na pamet). S obzirom da nije previše izložen suncu zbog akacija okolo, vjerujem da će tih trenutnih nekoliko jačih dugih grana koje ima i dalje "pucati" prema više svjetla i da niže ispod nema namjeru tjerati nove izboje dok ga se ne natjera na to. Za daljnji razvoj u posudi će postojeće grane biti neupotrebljive jer su puno previsoko. Od svega će nakon vađenja ostati korijenje i početak stabla na kojem za sad nema grančica.
Dakle da, ga sad skratim, pa da on možda pripremi kakve pupove za proljeće ili da ga ostavim pa da sve operativne zahvate napravim kod vađenja.
Ovaj put neću napraviti po svome, pa predložite. Ima li išta drugo što bih s tim drvetom mogao napraviti sad da pospješim njegovo pretvaranje u bolji proljetni yamadori. Odsjeći stablo, prstenovati, poluprstenovati, očistiti mu okolinu i probati mu dovesti više svjetla do kraja sezone? Hvala.

Offline jurica

Odg: Jedno yamadori pitanje
« Odgovori #1 : 15-07-2012, 15:02:35 »
Sada je kasno za prikraćivanje , dođi u 3. mj. krati i vadi .

Offline DonQuijote

Odg: Jedno yamadori pitanje
« Odgovori #2 : 15-07-2012, 16:07:14 »
Tako je. Pusti ga na miru da ga ne oslabiš prije vremena.
U Proljeće izvadiš i odrežeš deblo gdje treba, sasvim sigurno će potjerati. To su zvijeri. E da, odmah si odredi prednju stranu, dakle ono gdje drvo i korijenje daju najbolju sliku i onda kad režeš odreži na koso prema unatrag da se rez ne vidi s te prednje strane.
... i reži niže nego što misliš da trebaš rezati  ;)

Offline alexhor

Odg: Jedno yamadori pitanje
« Odgovori #3 : 15-07-2012, 16:49:07 »
Ok, uvažavam.

Gledajući baš danas onaj Pallow review na Aceru, shvatio sam da taj gornji kosi rez treba biti promišljen upravo prema potencijalnoj prednjoj strani kako bi se sve poklopilo i kako vječiti ožiljak ostane na stražnjoj strani.

Što se tiče rezanja, vjerojatno  ću prvo odrezati više jer je lakše dodatno skratiti nakon što vidim kako točno izgleda ispod površine.
To je jednostavno, nakon iskopa objavim fotke svih strana pa vi savjetujete koja bi mogla biti prva. No o tome ćemo u proljeće. Hvala.

Offline Luc de Fuc

Odg: Jedno yamadori pitanje
« Odgovori #4 : 15-07-2012, 18:21:19 »
jaki povratni rez iliti dekapitacija se može napraviti i sad ukasno ljeto/pred jesen radi tzv ''backbudding-a'' iliti aktivacije spavajućih pupova. samo što je to kod nas na kontinentu kadkad malčice riskantno zbog jakih zima...ali inače jako korisno jer aktiviraš pupove do zime tak da drvo već zna di će potjerati na proljeće, te imaš brže rezultate tj odmah usmerenu svu proljetnu energiju buđenja drveta tam di će ti trebat/di ju hočeš... ali ako to radiš dobro je ostaviti si osiguranje/bar prvu najnižu granu na kojoj ima bar pokoji list (a time i pup).

No, radije ti njega ostavi pa ga dekapitiraj pred proljeće kad je drvo puno soka a još nije otišlo u list (kad nabubre pupovi).
što se tiče reza debla, poslušaj dona. kod iskapanja ga ostavi višljeg, ali kad dođeš doma i posadiš ga u teglu ga izokreći, nađi front i ''capni'' na visinu! uštedjeti ćeš si vrijeme, vjeruj...jer ak ga ostaviš drvo će ti uvijek najjače potjerati u vrhu zbog apikalne/vršne dominacije. a taj dio buš bacio, i vratio se vremenski bar godinu dana nazad.

zagrizao si fino...sad ti je negdje  :whoot: ''kad će proljeće kad će prooljeećee!!'' haha

svi to prošli...traži dalje, i traži uvijek bolje/kvalitetnije/zanimljivije da ti se doma ne nakupe ''stupovi''  ;)

Offline DonQuijote

Odg: Jedno yamadori pitanje
« Odgovori #5 : 15-07-2012, 20:24:22 »
zagrizao si fino...sad ti je negdje  :whoot: ''kad će proljeće kad će prooljeećee!!'' haha

svi to prošli...traži dalje, i traži uvijek bolje/kvalitetnije/zanimljivije da ti se doma ne nakupe ''stupovi''  ;)
Aha, već dugo nismo imali kapitalca koji je tako žestoko zagrizao. Postavlja prava pitanja a nazire se i ona strašna strast.  Mislim da je gotov, da nema nazad :rofl:

Offline alexhor

Odg: Jedno yamadori pitanje
« Odgovori #6 : 15-07-2012, 20:51:30 »
Čuj, kapitalac...  :happy2: Jel to bolest? Nemoj me plašiti  :ludilo:
Doduše pročitao sam dio animabonsai, pa sandeva (video i blogovi), pregledao kolekciju Waltera Palla s akademija (još imam par onih s foteljom, te su mi malo dosadnije), onda hmmm... aha, Pottera sam odgledao cijeog, isto i OrlandobonsaiTV.
Mislim, nisam još pročitao cijeli forum, tek sam na 2011.
Malo mi se, doduše, omrzilo čitanje jer mi više ne stane i počeo sam brkati stvari pa sam odlučio da neke stvari zapišem da ne zaboravim i da napravim mjesta.
Ja znam da vi više ne čitate toliko puno ali ako me naznačavate kao kapitalca (lat. homo yamadori), mogao bih vas zamoliti da provjerite jesam li kao materijal potencijalno dobar da se od mene može nešto napraviti, i to ovdje:
http://bonsai-dnevnik.blogspot.com/
Uvažavam sva mišljenja  :ashamed:

Offline DonQuijote

Odg: Jedno yamadori pitanje
« Odgovori #7 : 15-07-2012, 21:15:08 »
Nisi još ali biti ćeš. Postavljaš prava pitanja, daješ si truda proučiti sve što se može, dakle već sada ulažeš veliku energiju i volju i to je to. Ostalo će doći s vremenom 8)

Offline Marija

Odg: Jedno yamadori pitanje
« Odgovori #8 : 15-07-2012, 22:14:22 »
Aha, već dugo nismo imali kapitalca koji je tako žestoko zagrizao. Postavlja prava pitanja a nazire se i ona strašna strast.  Mislim da je gotov, da nema nazad :rofl:

Da, malo iskače od uobičajnog zahtjeva za uskrsnuće  .... "drvo mi se posušilo kako da ga oživim"  :loco:

 ... da budemo precizniji ... radi se o kapitalcu-filozofu  :tlab:  :mdr: .... a svi ga bodrimo da "preživi ljeto" i dočeka zimu  :verycool:

Čuj, kapitalac...  :happy2: Jel to bolest? Nemoj me plašiti  :ludilo:

Jest bolest je i to jako ugodna  :cheer:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai