Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Jade bonsai  (Posjeta: 8570 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Hrq

Jade bonsai
« : 23-07-2012, 20:49:55 »
Halo pozdrav svima nisam mogao nači ništa na forumu previše oko ove vrste i neznam kako se ovo zove u nasim krajevima pa sam se mislio malo raspitati sa vama iskusnijima da mi date kakve savjete evo slikica -> http://imageshack.us/photo/my-images/33/jadepl.jpg/
Ja i moj prijatelj cemo se malo mjenjat ja cu njemu dati svoj mrtvi kineski brijest(jako je lijep no zbog mojih početničkih pogrešaka je umro) a ja od njega dobivam gore navedenu vrstu.Oni imaju cjele 3 bačve  "stila šume" toga neznam kako prevest taj stil ali vi znate na što mislim  :dunno:  i ja od njega mogu uzeti kolko hoču. :jupije:
Jako puno ih je staro preko 15 godina neki preko 20 i nešto.Sad ako bi vi meni mogli dati savjete o toj vrsti  mislio sam ih uzeti vise i ići za taj stil šume ali nisam siguran kako brinuti o tome i kolika bi posuda za to trebala kakva zemnja koliko zalijevati on ih tijekom cjele godine drzi vani samo ih po zimi unese u stan ne gnoji ih previse samo ih kaze zalijeva malo :lol:
PS.di bih ja mogao nači zemlju i kakvu jeftinu bonsai  posudu za kojih 450kn ili tako nešto za taj stil koji mislim u okolici: duga rese,karlovca  :zalijevanje:

Offline jurica

Odg: Jade bonsai
« Odgovori #1 : 23-07-2012, 21:38:13 »
PS.di bih ja mogao nači zemlju i kakvu jeftinu bonsai  posudu za kojih 450kn ili tako nešto za taj stil koji mislim u okolici: duga rese,karlovca  :zalijevanje:

http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=2618.0
Javi se Andriji i Mariji šalju doma .

Offline Hrq

Odg: Jade bonsai
« Odgovori #2 : 23-07-2012, 21:55:51 »
PS.di bih ja mogao nači zemlju i kakvu jeftinu bonsai  posudu za kojih 450kn ili tako nešto za taj stil koji mislim u okolici: duga rese,karlovca  :zalijevanje:

http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=2618.0
Javi se Andriji i Mariji šalju doma .

Hvala na tome jos kad bi mi rekli kakvu zemlju za tu vrstu i koja od tih posuda je ok za stil šume i koliko bi moglo tih drvca stati najbolje u neku od tih posuda  :question:

Offline DonQuijote

Odg: Jade bonsai
« Odgovori #3 : 23-07-2012, 23:22:58 »
 :lol:Gle ne ide to tako.
To je kao da dodješ na forum građevinara, i veliš-  Kako da sagradim neboder? Koliko da kopam temelj i kako da izračunam statiku, koje materijale da koristim, kakav krov?... ako može ukratko...

E ne može ukratko :mdr:
To što si fotkao je nekakav sukulent, to nije drvo, to nije bonsai i od toga se ne rade šumice.

Offline Hrq

Odg: Jade bonsai
« Odgovori #4 : 24-07-2012, 09:59:21 »
:lol:Gle ne ide to tako.
To je kao da dodješ na forum građevinara, i veliš-  Kako da sagradim neboder? Koliko da kopam temelj i kako da izračunam statiku, koje materijale da koristim, kakav krov?... ako može ukratko...

E ne može ukratko :mdr:
To što si fotkao je nekakav sukulent, to nije drvo, to nije bonsai i od toga se ne rade šumice.

Rok vremena mi nije bitan važan mi je rezultat pitao sam samo ako je netko malo vise upoznat sa time da mi da savjete sto bi bilo najbolje..
Mnogo vrsta nisu drva pa ljudi svejedno rade bonsai od njih
evo lijepih primjera šumice.Nije mi bitno koji je stil sa njima se može više stilova bonsaia radit ja sam samo htio šumicu
- http://imageshack.us/photo/my-images/801/forest2a.jpg/
- http://imageshack.us/photo/my-images/696/forest3n.jpg/
- http://imageshack.us/photo/my-images/41/forest4.jpg/

Offline gal

Odg: Jade bonsai
« Odgovori #5 : 24-07-2012, 13:33:54 »
i kakvu jeftinu bonsai  posudu za kojih 450kn ili tako nešto za taj stil koji mislim u okolici: duga rese,karlovca 
...ploća za manju šumicu: http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=2951.0

Offline drigi

Odg: Jade bonsai
« Odgovori #6 : 24-07-2012, 20:51:38 »
Lepo ti Don kaže da se bonsai pravi i uzgaja od drveća,a ti hoćeš od sukulenta,pa još i koji stil šumice!Kad već hoćeš tako uzmi nekoliko sukulenata posadi ih grupno i eto ti šumica po tvom stilu! :takoTreba:

Offline Hrq

Odg: Jade bonsai
« Odgovori #7 : 24-07-2012, 21:36:19 »
Lepo ti Don kaže da se bonsai pravi i uzgaja od drveća,a ti hoćeš od sukulenta,pa još i koji stil šumice!Kad već hoćeš tako uzmi nekoliko sukulenata posadi ih grupno i eto ti šumica po tvom stilu! :takoTreba:

Pa izgledaju kao bonsai ,imaju iste kvalifikacije kao neki mogu narast do 2 i nešto metra i iste debljine kao fikus mogu bit(što veličina i je i prolaze kao bonsai) .. -ne želim se ponavljat pitao sam za savjet što bi bilo najbolje  mene je samo zaenteresirao stil šumice nemora bit taj stil ta vrsta može imati više stilova.To što se večinom uzgaja kao kučna biljka me ne zanima.Samo je rezultat na kraju važan recite mi koji to elementi te biljke ne prolaze uvjete za bonsai? :zbunjen:

Offline gal

Odg: Jade bonsai
« Odgovori #8 : 25-07-2012, 08:05:44 »
Pa izgledaju kao bonsai ,imaju iste kvalifikacije kao neki mogu narast do 2 i nešto metra i iste debljine kao fikus mogu bit(što veličina i je i prolaze kao bonsai) .. -ne želim se ponavljat pitao sam za savjet što bi bilo najbolje  mene je samo zaenteresirao stil šumice nemora bit taj stil ta vrsta može imati više stilova.To što se večinom uzgaja kao kučna biljka me ne zanima.Samo je rezultat na kraju važan recite mi koji to elementi te biljke ne prolaze uvjete za bonsai? :zbunjen:
...pa gle, i ova brokula izgleda kao bonsai, na internetu se prodavao krumpir-bonsai, pa razna bonsai-sjemena... primjera zlouporabe ljudske naivnosti ima bezbroj, ipak je to povrće kao što je ovo tvoje, recimo kaktus. Postavio si pitanje na ovom forumu gdje se nitko time ne bavi, svi redom ovdje smatramo da se bonsai kao i svugdje u svijetu radi od vrsta koje spadaju u red drveća (i opet ne može od svog drveća), zato i dobivaš odgovore kakove dobivaš... Želiš li šumicu od sukulenta, samo naprijed, možeš to i nazvat bonsai šumicom u krugu svoje obitelji i prijatelja, ali mi to na ovom, a i bilo kojem drugom bonsai forumu ti to naprosto nećemo smatrati bonsajem, a na kraju zašto se uopće time i opterečuješ, sadi i uživaj ...

Offline Hrq

Odg: Jade bonsai
« Odgovori #9 : 25-07-2012, 11:20:15 »
Pa izgledaju kao bonsai ,imaju iste kvalifikacije kao neki mogu narast do 2 i nešto metra i iste debljine kao fikus mogu bit(što veličina i je i prolaze kao bonsai) .. -ne želim se ponavljat pitao sam za savjet što bi bilo najbolje  mene je samo zaenteresirao stil šumice nemora bit taj stil ta vrsta može imati više stilova.To što se večinom uzgaja kao kučna biljka me ne zanima.Samo je rezultat na kraju važan recite mi koji to elementi te biljke ne prolaze uvjete za bonsai? :zbunjen:
...pa gle, i ova brokula izgleda kao bonsai, na internetu se prodavao krumpir-bonsai, pa razna bonsai-sjemena... primjera zlouporabe ljudske naivnosti ima bezbroj, ipak je to povrće kao što je ovo tvoje, recimo kaktus. Postavio si pitanje na ovom forumu gdje se nitko time ne bavi, svi redom ovdje smatramo da se bonsai kao i svugdje u svijetu radi od vrsta koje spadaju u red drveća (i opet ne može od svog drveća), zato i dobivaš odgovore kakove dobivaš... Želiš li šumicu od sukulenta, samo naprijed, možeš to i nazvat bonsai šumicom u krugu svoje obitelji i prijatelja, ali mi to na ovom, a i bilo kojem drugom bonsai forumu ti to naprosto nećemo smatrati bonsajem, a na kraju zašto se uopće time i opterečuješ, sadi i uživaj ...

Hvala na iskrenom odgovoru  :ljub:

Offline dijxtra

Odg: Jade bonsai
« Odgovori #10 : 25-07-2012, 22:51:18 »
...pa gle, i ova brokula izgleda kao bonsai,
Gal, jel mogu iskoristit ovu izvrsnu fotku za predavanje za početnike?  :mdr:

Offline gal

Odg: Jade bonsai
« Odgovori #11 : 26-07-2012, 13:47:54 »
Gal, jel mogu iskoristit ovu izvrsnu fotku za predavanje za početnike?  :mdr:
...skinuto sa neta, nisam autor... dakle na vlastitu odgovornost.  :mdr:

Offline Marija

Odg: Jade bonsai
« Odgovori #12 : 26-07-2012, 16:41:04 »
Pa izgledaju kao bonsai ,imaju iste kvalifikacije kao neki mogu narast do 2 i nešto metra i iste debljine kao fikus mogu bit(što veličina i je i prolaze kao bonsai) .. -ne želim se ponavljat pitao sam za savjet što bi bilo najbolje  mene je samo zaenteresirao stil šumice nemora bit taj stil ta vrsta može imati više stilova.To što se večinom uzgaja kao kučna biljka me ne zanima.Samo je rezultat na kraju važan recite mi koji to elementi te biljke ne prolaze uvjete za bonsai? :zbunjen:

To je rajsko drvo - sukulent i u Karlovcu ćeš se namučiti da ga održiš živim, jer je to tropska biljka. Guglaj o sukulentima pa ćeš vidjeti uvjete uzgoja. Trebao bi biti par klimatskih zona južnije. I meni je ovdje trajala par godina, dok je jedan led nije sredio. Zimi bi je terebao unositi u hladnu negrijanu prostoriju.

Bonsai je uzgaja od drvenastih biljnih vrsta, a sukulent je defakto zeljast. Od zeljastih biljaka se bonsai ne uzgaja. Od te biljke možeš uzgojiti nekakav kvazibonsai - odnosno malo stabalce u posudi - koje nema skoro nikakve karakteristike kvalitetnog bonsaija - fali mu karakter, starost, muving debla ..... Šumica je od tog materijala, prema mom ukusu, totalni promašaj.

E da, nije svako malo stablo posađeno u bonsai posudu bonsai. Možda ovdje nađeš odgovor zašto:
Osnovni Elementi Dizajna Bonsaija


A evo i jednog primjera što se da u par godina napraviti od relativno dobrog startnog materijala:
BONSAI: Carpinus orientalis / bjelograb


Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Hrq

Odg: Jade bonsai
« Odgovori #13 : 26-07-2012, 18:45:13 »
Pa izgledaju kao bonsai ,imaju iste kvalifikacije kao neki mogu narast do 2 i nešto metra i iste debljine kao fikus mogu bit(što veličina i je i prolaze kao bonsai) .. -ne želim se ponavljat pitao sam za savjet što bi bilo najbolje  mene je samo zaenteresirao stil šumice nemora bit taj stil ta vrsta može imati više stilova.To što se večinom uzgaja kao kučna biljka me ne zanima.Samo je rezultat na kraju važan recite mi koji to elementi te biljke ne prolaze uvjete za bonsai? :zbunjen:

To je rajsko drvo - sukulent i u Karlovcu ćeš se namučiti da ga održiš živim, jer je to tropska biljka. Guglaj o sukulentima pa ćeš vidjeti uvjete uzgoja. Trebao bi biti par klimatskih zona južnije. I meni je ovdje trajala par godina, dok je jedan led nije sredio. Zimi bi je terebao unositi u hladnu negrijanu prostoriju.

Bonsai je uzgaja od drvenastih biljnih vrsta, a sukulent je defakto zeljast. Od zeljastih biljaka se bonsai ne uzgaja. Od te biljke možeš uzgojiti nekakav kvazibonsai - odnosno malo stabalce u posudi - koje nema skoro nikakve karakteristike kvalitetnog bonsaija - fali mu karakter, starost, muving debla ..... Šumica je od tog materijala, prema mom ukusu, totalni promašaj.

E da, nije svako malo stablo posađeno u bonsai posudu bonsai. Možda ovdje nađeš odgovor zašto:
Osnovni Elementi Dizajna Bonsaija


A evo i jednog primjera što se da u par godina napraviti od relativno dobrog startnog materijala:
BONSAI: Carpinus orientalis / bjelograb




Nažalost nemam nikakvu drugu vrstu a cekati 10 godina mi je malo pre dugo jedino da nadem nekakav yamadori neznam di bi uopce drugdje nasao nesto kvalitetno od frenda od kojeg mislim napravit tu šumicu mi je nekako meni jedina vidljiva opcija jer nekakav dobar startni materijal bi mi sigurno netko precijenio a taj sukulent ima vec 20 i nesto godina i svi izgledaju zdravo  :zamisljen:

Offline Marija

Odg: Jade bonsai
« Odgovori #14 : 26-07-2012, 18:59:03 »
Nažalost nemam nikakvu drugu vrstu a cekati 10 godina mi je malo pre dugo....

Bonsai se ne čeka 10 godina. Ako želiš imati bonsai onda trebaš pošteno na njemu radit 10 godina. To je proces nastajanja u kojem se da svakodnevno uživat. Čekanja nema.

Ako tebe posebno ne zanima da budeš bonsai uzgajivač, nego želiš imati drvo-dva u vrtu nečega što podsjeća na bonsai, to je isto OK. Sve što čovjeka veseli. Kad se pojavi početnik na forumu uvjek se trudimo skrenuti mu pozornost na to da što kvalitetnije starta ..... 
 :smile:



Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai