Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bakrena žica i ovaj nemilosrdni zvizdan.  (Posjeta: 3710 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Bakrena žica i ovaj nemilosrdni zvizdan.
« : 25-08-2012, 15:31:22 »
evo jedno pitanje a dal je glupo procjenite! Formirao sam mali raft u 3mj od junipera, ljepo ga pripremio i posadio. Primio se i nekidan sam ožico stabalca i namjestio im položaj da rastu kako treba. Naime večinu dana su u hladu sva drva al od 3 do 6 su na ovom naj jačem suncu. Nemogu ih premještat radi nedostatka prostor. Pitanje je,  koliko sunce može utjecat da bakar koji se jako zagrije šteti biljci i granama? Zasad sve štima al bojim se da ako ovako nastavi nebi bilo elementarnih posljedica! Primjetio sam polagano sušenje na deblu junipera rafta tamo gdje je zica al grane su zelene i ima izboja na mjestima gdje sam sve suho kaj je bilo uklonio.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline alexhor

Odg: Bakrena žica i ovaj nemilosrdni zvizdan.
« Odgovori #1 : 25-08-2012, 16:18:02 »
Ja se ne kužim u to, ali ovdje se na ovoj adresi malo o tome raspravljalo.
http://www.louisvillebonsai.org/post/2008/06/Wire-Bark-Physics.aspx

Ima ideja da se žica sama nečim omota kako bi se izolirala od direktnog utjecaja sunca.
Termodinamika govori da bi žica i grane na suncu trebale nakon nekog vremena biti jednake temperature jer se ni bakar ne zagrijava beskonačno, samo se zagrijava brže. Prema nekim izvorima temperatura žice ne bi trebala biti viša od nekih 50C na full suncu.
Ako se čini da je bakar na dodir topliji od grane, toje samo zato jer zbog bolje provodljivosti brže prima ali odvodi temperaturu pa je fizički osjećaj da je topliji od grane.
Zbog svega mislim da se neće ništa spržiti, čim se sunce makne bakar će se ohladiti vrlo brzo.
Ali ipak je to tvoje drvce, pa je ovo samo mojih 5 lipa bez praktične provjere i iskustva.

Offline Marija

Odg: Bakrena žica i ovaj nemilosrdni zvizdan.
« Odgovori #2 : 25-08-2012, 20:33:48 »
Požicanih stabala u vrtu imamo na sve strane .... i ne mislim da se bakar zagrijava više nego što se zagrijavaju posude ili nešto drugo!
Pobogu, opusti se!

P.S. kad nešto pođe krivo uvijek je ljuski faktor, ne krivi zvizdan ili bakar  :tlab: :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Bakrena žica i ovaj nemilosrdni zvizdan.
« Odgovori #3 : 25-08-2012, 20:42:07 »
Požicanih stabala u vrtu imamo na sve strane .... i ne mislim da se bakar zagrijava više nego što se zagrijavaju posude ili nešto drugo!
Pobogu, opusti se!

P.S. kad nešto pođe krivo uvijek je ljuski faktor, ne krivi zvizdan ili bakar  :tlab: :mdr:
Mogu reć da si mi otela te riječi iz usta  :great:  .

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Bakrena žica i ovaj nemilosrdni zvizdan.
« Odgovori #4 : 25-08-2012, 22:30:50 »
znam ljudi. Za sve što se prije posušilo moja malenkost je bila ta koja je pogriješila. Jučer je na balkonu bilo 39 pa sam čim je došo hlad sve tuširo. postavio sam to pitanje znajuči da nemate s tim problema. Ah ma bit ce još bisera od mene. :beurk:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!