Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Acer palmatum  (Posjeta: 12078 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline drabotic

Acer palmatum
« : 24-07-2012, 21:11:14 »
Evo nakon (ne)uspjelog pokušaja sa sjemenom (iako još nisam odustao, sjeme je u frižideru  :hihihi:), kupio sam navedeno drvce i evo kako izgleda.

Molim savjete što dalje, koje grane odrezati? Htio bi ga oblikovati u Chokkan stilu...

Sorry ako gnjavim ali valjda ima netko voljan pomoći i nemojte me slati na onaj topic za početnike, jer to mi ne pomaže u konkretnom slučaju...

 :hvalaaa:


Offline Luc de Fuc

Odg: Acer palmatum
« Odgovori #1 : 25-07-2012, 10:41:23 »
Ovo ti je kao da si posijao sjeme i za dve godine dobio mladicu...
ako od ovoga hočeš napraviti iole proporcionalan bonsai trebao bi ga skratiti na svega par centimetara od zemlje pa raditi na rastu ''krošnjičice''...ili češ u suprotnom imati ''šibu'' od drveta, a ne bonsai...
ako hočeš od ovog dobro drvo, zasadi ga u vrt, zaljevaj, gnoji, pljevi, za par godina ga drastično oreži/ dekapitiraj, pa opet tek za par godina iskopaj i počni radit bonsai.
oprosti mi ak sam direktan, ali tako je najbolje za tebe...

Offline drabotic

Odg: Acer palmatum
« Odgovori #2 : 25-07-2012, 10:53:39 »
Ovo ti je kao da si posijao sjeme i za dve godine dobio mladicu...
ako od ovoga hočeš napraviti iole proporcionalan bonsai trebao bi ga skratiti na svega par centimetara od zemlje pa raditi na rastu ''krošnjičice''...ili češ u suprotnom imati ''šibu'' od drveta, a ne bonsai...
ako hočeš od ovog dobro drvo, zasadi ga u vrt, zaljevaj, gnoji, pljevi, za par godina ga drastično oreži/ dekapitiraj, pa opet tek za par godina iskopaj i počni radit bonsai.
oprosti mi ak sam direktan, ali tako je najbolje za tebe...


ok, znači režem sve i ostavim samo dio od par cm pa onda od nule? nemam ti kaj opraštati, nije mi ga problem skratiti ako je to rješenje... šibu od drveta nikako ne želim...

Offline Luc de Fuc

Odg: Acer palmatum
« Odgovori #3 : 25-07-2012, 11:18:31 »
to se ne radi sada... na ''dekapitaciju'' tj. jaki rez mislim...
ako imaš vrt, posadi ga u zemlju na par godina da odeblja baaarem par centimetara i onda reži...
jer od ovoga dobiti bonsai...ne znam kaj bi ti rekao...
ovo rezanje na par cm sam ti rekao samo zato da nešto shvatiš, a to su proporcije...
 jer ako hočeš imati, ajmo reći, neke normalne proporcije drvca da izgleda kao bonsai tj kao veliko drvo iz prirode, onda nekakav okvirni omjer promjera debla pri površini tla i konačna visina drveta treba biti 1:6.
Znači, ako je tebi ova mladica debela 1cm, onda konačna visina gotovog bonsaija iz toga treba biti 6cm. KONAČNA VISINA gotovog bonsaija, znači sa krošnjom. što bi značilo da ga treba ''odrapiti'' na mjestu gdje će kretati prve najniže grane krošnje. a to bi u ovom slučaju bilo na nekih dva tri centimetra...tako malo drveće ti se naziva ''mame bonsai''. proguglaj
a pošto za to opet trebaš par godina, i pošto će to vjerojatno onda izgledati kao mali stupić, i uz to što će ti na takve dimenzije drfca biti preveliki list, nemoj to raditi...
ako baš hočeš iz ovoga nešto dobiti, ponavljam, posadi u vrt i zaboravi na stajling par godina.

L

Offline drabotic

Odg: Acer palmatum
« Odgovori #4 : 25-07-2012, 11:30:11 »
u prijevodu: bačene 84 kune...

kakav sam onda trebao kupiti? skroz mali?

Offline Luc de Fuc

Odg: Acer palmatum
« Odgovori #5 : 25-07-2012, 12:10:02 »
skroz veliki...
ali i njega bi trebao srezat pa godinama razvijat u bonsai...
osim ako ne bi našao neke javore ko Sebo...
ćuss

Offline Simon

Odg: Acer palmatum
« Odgovori #6 : 25-07-2012, 12:19:34 »
Sad je najbolje slušat šta ti luka veli i stavit ga u zemlju ;)

tu imaš sve što napravit sa ovom mladicom:
http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATEuropeanHornbeamProgressionSeries.htm

Kad naraste očeš več imat koji drugi material koji više obečava  :smile:
Pozdrav,
Simon

Offline drabotic

Odg: Acer palmatum
« Odgovori #7 : 25-07-2012, 12:22:02 »
ljudi hvala vam, znam da vam ide na živce stalno ponavljat istu priču ali... :hihihi:


Offline Luc de Fuc

Odg: Acer palmatum
« Odgovori #8 : 25-07-2012, 15:14:01 »
evo...
baš tvoj primjer...ista vrsta, ista/slična situacija...
da ne posustaneš...
i da vidiš što se i od tvoje ''šibe'' da napravit...
trebaš samo biti strpljiv...
ček it aut:
http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATAcer%20palmatum%20Japanese%20Maple%20Bonsai.html

Offline alexhor

Odg: Acer palmatum
« Odgovori #9 : 25-07-2012, 16:47:48 »
evo...
baš tvoj primjer...ista vrsta, ista/slična situacija...
da ne posustaneš...
i da vidiš što se i od tvoje ''šibe'' da napravit...
trebaš samo biti strpljiv...
ček it aut:
http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATAcer%20palmatum%20Japanese%20Maple%20Bonsai.html
Devet godina - vrlo strpljivo...

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Acer palmatum
« Odgovori #10 : 25-07-2012, 19:20:41 »
Budi strpljiv i polako , pažljivo ako ostane u  tegli . Ja javor več 3 godine uzgajam u liaporu, iz milimetarske grančice sada ima 2,5 cm u bazi. 2 puta sam ga drastično orezo i svakog prolječa je ljepši. thanks Mario. Probaj i ti tako.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Acer palmatum
« Odgovori #11 : 25-07-2012, 19:26:30 »
evo plan! :diablo: idemo na prolječe na jedno mjesto krknut svak sebi jedan palmatum. Pazi! tam ima dosta ljudi al brijem da ponoči nema nikog, lokacija nije tajna al nebi ovak javno. Može Dijxtra smenom jer on ima petlje. Palmatumi su oko 10ak 15cm debeli sa dobrim nebarijem( provjerio . 
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline jurica

Odg: Acer palmatum
« Odgovori #12 : 25-07-2012, 19:27:09 »
Već sam ti stavio link što je moguće od sličnog materijala napravit samo ne u 9 već skoro 20 god.
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3003.msg42367#msg42367

Offline jurica

Odg: Acer palmatum
« Odgovori #13 : 25-07-2012, 19:38:15 »
Evo slika koje idu ovim redom : 1995 , 2000 , 2006, 2011
Vlasnik drva je Švicararski bonsai majstor Nicola C. "Kitora"

Offline dijxtra

Odg: Acer palmatum
« Odgovori #14 : 25-07-2012, 22:45:35 »
idemo na prolječe na jedno mjesto krknut svak sebi jedan palmatum.
Može Dijxtra smenom jer on ima petlje.
Hohohoho, vidim ja bit će party na proljeće  :jupije: