Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Yamadori  (Posjeta: 4314 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Jura99

  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Lokacija: Trnovec Bartolovecki ( selo pokraj Varazdina)
  • Total likes: 0
Yamadori
« : 29-08-2012, 01:56:11 »
Zivim u okolici Varazdina ( kako i pise ) nov sam clan foruma i zelim naci dobro drvo za bonsai u prirodi ( ona u rasadniku mi se ne svidaju previse su uska i visoka ). U blizini imam sumu i mislio sam sada trazit neki dobar primjerak pa ga u 2. ili 3. mjesecu iskopam. E sada sto bi trebao znati za trazenje Yamadori-a? Procitao sam OSNOVNE UPUTE ZA BONSAI POČETNIKE !!! i dosta toga na webu! Znaci sta trazit i gdje traziti u mojoj okolici? Da idem na Ivanscicu? I naravno koju knjigu preporucujete da procitam ? Hvala unaprijed! :mdr:
Jurica V.

Offline Adrian

Odg: Yamadori
« Odgovori #1 : 29-08-2012, 06:27:25 »
Prokrstari šumama i potraži grab. U šumi u gustišima se nađu grabovi, uz rubove i sl. koji imaju deblo oko 4 - 8 cm promjera, a da i imaju dosta grana naokolo jako nisko. Malo pročačkaj oko korijena i nađi takovi koji ima lijep raspored površinskih korijenova naokolo debla. Odpili ga 10 cm iznad mjesta na kojem ćeš kasnije uzgajati novi vrh. Naš grab je najbolji za početnika u sjz H.
Do proljeća nabavi liapor ili pumicu, i strpi se do kraja veljače.

Evo kakvog sam ja izvukao u proljeće. Traži slično.
Sretno.

Offline alexhor

Odg: Yamadori
« Odgovori #2 : 29-08-2012, 09:17:39 »
Adrian  :great:
jura, I ja sam u istoj situaciji i slažem se s Adrianom da je u ovim našim SZ šumama grab prilično suvereno na prvom mjestu kao dobar materijal za početnika. Ima ga puno i po vinogradima u živicama. Naravno da nećeš nekome unštiti živicu, ali uvijka možeš nekome reći da ako ikad bude vadio živicu da ti se javi :)
Ako imaš sreće, dok tražiš grab, možda naletiš na poljskog javora (Acer campestre).
A u biti, svako drvo s dobrim nebarijem i stablom će ti biti dobro, i divlja trešnja i glog itd.
Još bih samo spomenuo da bi bilo dobro imati nekakvo dopuštenje vlasnika terena na kojem se nalaziš.
Dobrodošao na forum. :jupi:

Offline Jura99

  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Lokacija: Trnovec Bartolovecki ( selo pokraj Varazdina)
  • Total likes: 0
Odg: Yamadori
« Odgovori #3 : 29-08-2012, 15:37:13 »
Prokrstari šumama i potraži grab. U šumi u gustišima se nađu grabovi, uz rubove i sl. koji imaju deblo oko 4 - 8 cm promjera, a da i imaju dosta grana naokolo jako nisko. Malo pročačkaj oko korijena i nađi takovi koji ima lijep raspored površinskih korijenova naokolo debla. Odpili ga 10 cm iznad mjesta na kojem ćeš kasnije uzgajati novi vrh. Naš grab je najbolji za početnika u sjz H.
Do proljeća nabavi liapor ili pumicu, i strpi se do kraja veljače.

Evo kakvog sam ja izvukao u proljeće. Traži slično.
Sretno.


Da vidio sam na forumu da je treset i liapora mjesano zemlja za bonsai :D Strpit cu se do veljače a sada ću probat naci graba :)
Jurica V.

Offline Jura99

  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Lokacija: Trnovec Bartolovecki ( selo pokraj Varazdina)
  • Total likes: 0
Odg: Yamadori
« Odgovori #4 : 29-08-2012, 15:40:43 »
Adrian  :great:
jura, I ja sam u istoj situaciji i slažem se s Adrianom da je u ovim našim SZ šumama grab prilično suvereno na prvom mjestu kao dobar materijal za početnika. Ima ga puno i po vinogradima u živicama. Naravno da nećeš nekome unštiti živicu, ali uvijka možeš nekome reći da ako ikad bude vadio živicu da ti se javi :)
Ako imaš sreće, dok tražiš grab, možda naletiš na poljskog javora (Acer campestre).
A u biti, svako drvo s dobrim nebarijem i stablom će ti biti dobro, i divlja trešnja i glog itd.
Još bih samo spomenuo da bi bilo dobro imati nekakvo dopuštenje vlasnika terena na kojem se nalaziš.
Dobrodošao na forum. :jupi:

Ma da trazit cu grab i mozda mi se posreci :) Hvala na dobrodoslici :hvalaaa:
Jurica V.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Yamadori
« Odgovori #5 : 31-08-2012, 12:18:06 »
Nisi daleko pa možeš doći do mene u Nedelišće da vidiš u živo što se traži.Adresa ti je na profilu.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline donna

Odg: Yamadori
« Odgovori #6 : 06-11-2012, 12:26:19 »
Recite mi, ima li netko od bonsaista sa područja istočne Slavonije ? Naime, već dugo vremena imam želju okušati se na ovom planu, pa bi mi dobro došla pomoć nekoga u "direktnom " kontaktu. Ako nema, pokušat ću preko poruka i pisanja.
Pozdrav !

Offline donna

Odg: Yamadori
« Odgovori #7 : 08-11-2012, 01:09:00 »
Dakle, nema nikoga sa područja slavonije?