Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Koštila  (Posjeta: 7816 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline MARKO

Koštila
« : 17-05-2007, 21:56:55 »
Pozdrav.
Molim vas ako znate sto o vrsti KOSTIL iki ti ga toćnije KOŠTILA da mi kažete
osnovne karakteristike. smještaj, zaljevanje, dohranjivanje.
imam biljku godinu i pola izvađenu iz prirode i dobro se drži. ali bi mi neka info o toj vrsti dobro došla
kako bi mi biljka doživila duboku starost.
HVALA
P. S. Neznam stvit sliku od kostila na forum pa cu ga poslat mariji na mail pa mare ako ce biti potreba i ako te bude volja objavi ti fotke.
Puno hvala.

Offline helleborus

Odg: Koštila
« Odgovori #1 : 18-05-2007, 13:12:03 »
Pozdrav.
Molim vas ako znate sto o vrsti KOSTIL iki ti ga toćnije KOŠTILA da mi kažete
osnovne karakteristike. smještaj, zaljevanje, dohranjivanje.
imam biljku godinu i pola izvađenu iz prirode i dobro se drži. ali bi mi neka info o toj vrsti dobro došla
kako bi mi biljka doživila duboku starost.
HVALA
P. S. Neznam stvit sliku od kostila na forum pa cu ga poslat mariji na mail pa mare ako ce biti potreba i ako te bude volja objavi ti fotke.
Puno hvala.

To ti se zove kod nas Koprivić, ili Košćela a na latinskom Celtis australis. Drvo koje raste do 20 m visine. Ali raste dosta sporo pa nisam sigurna koliko je dobar za bonsai. To je kserotermna biljka što znači da voli suho tlo i puno sunca. Baš onako kakvo je kod vas na Korčuli. Paše mu i lužnato tlo, znači da nema problema ak zalijevaš vodovodnom vodom. Listopadno je drvo. Ima slatke plodove, kuglice crvenkastosmeđe boje. Dosta je dekorativno stablo.

Sad kad znaš latinski naziv možeš su pronaći i više toga na netu.

Vrsta koja je po starosti reliktna, što znači da je jedna od preživjelih od nekadašnje flore, danas uglavnom izumrle- tercijarna starost. To je dosta zanimljivo. Jedino kaj me brine koliko brzo raste i listovi koji su dosta veliki kakvu imaju tendenciju smanjivanja.

Offline Marija

Odg: Koštila
« Odgovori #2 : 18-05-2007, 13:36:51 »
Davno sam imala jednu. Fenomenalna je za bonsai. Jako brzo i obilno baca nove izboje, tako da se lako zgušnjava. Trpi drastično orezivanje korijenja.

P.S. Marko sorry, nemam sada vremena...  Da bi se slike mogle staviti prvo ih treba smanjiti. Stavit ću ih kad se vratim s vikenda. :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline MARKO

Odg: Koštila
« Odgovori #3 : 18-05-2007, 15:56:19 »
Puno hvala na pomoći.
Ne bi baš reka da si mlada neiskusna osoba kako si navela u pregledu profila kada si ovako brzo i stručno odgovorila na post. Poslat ću ti mailom par fotki mog koštila da vidiš kako izgleda sada i kako je izgledao u prirodi kada sam ga pronašao.
Pozdrav.

Offline MARKO

Odg: Koštila
« Odgovori #4 : 18-05-2007, 16:14:21 »
Davno sam imala jednu. Fenomenalna je za bonsai. Jako brzo i obilno baca nove izboje, tako da se lako zgušnjava. Trpi drastično orezivanje korijenja.

P.S. Marko sorry, nemam sada vremena...  Da bi se slike mogle staviti prvo ih treba smanjiti. Stavit ću ih kad se vratim s vikenda. :smile:

Hvala. Imam latinski naziv pa cu malo prosurfat po internetu za više info..