Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: pOZDRAV ! Molim pomoć, što bi ovo bilo, dobih danas iznenada ?  (Posjeta: 59128 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline donna

i kužim i ne !!! Čini se da bi se mogao presaditi u nešto veće, čini se malo jadan substrat ! Da ga sad presadim ? U što ? Nešto kao za kaktuse ili adeniume ? Drobljenu ciglu(crijep) i kamenčiće? Sa nešto malo svete majke zemlje ? I naravno, dobra propusnost, tj drenaža.

Offline Marija

i kužim i ne !!! Čini se da bi se mogao presaditi u nešto veće, čini se malo jadan substrat ! Da ga sad presadim ? U što ? Nešto kao za kaktuse ili adeniume ? Drobljenu ciglu(crijep) i kamenčiće? Sa nešto malo svete majke zemlje ? I naravno, dobra propusnost, tj drenaža.

presadi ga pred proljeće a ne sada
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline donna

marija, hvala i tebi.
Ja sve nekako mislim da se vama "sarim" bonsaistima diže kosa na glavi kad se pojavi neko kao ja, početnik pa pčne gnjaviti ?
I nakon što se dobrano namudruju.....odustanu i nestanu.

Offline Hrq

Joj ma imao sam i ja 2 takva brijestiča nažalost su jedan i drugi uginuli prije prolječa  :cry: to ti je sreča kakvoga dobiš  :buaaa:  kolko sam ja skužio samo ih prodaju u ovo doba godine
puno sreče sa svojim imaš dosta infromacija o njima ovdje i na internetu   :mdr: :mdr:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Nisu oni inaće baš toliko zahtjevni.Ljudi najviše grješe u tome što ih zimi drže na previsokoj temperaturi.Tako ih savjetuju vrsni majstori iz vrtnih centara.. :halt: Oni isto vole mirovati preko zime.Ako imaš samo to drvce kupi si u većem vrtnom centru gotov supstrat za bonsaie i presadi ga na proljeće u veću posudu.Nije to nikakva investicija.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline donna

Moje drvce se čisto pristojno drži, izgubio je tek nekoliko listića. Našla sam mu svijetlo i prohladno mjesto. Mislila sam da će vrisnut za par dana, no evo ga, još se neda. Ajd onda, neka ga, ako je tako izdržljiv, ja ću mu pomoći.
Ali zemlje jadan baš i nema, i štos je u tome što je gornji otvor posude uži od dna i sredine. Bit će zanimljivo kad ga na proljeće budem čupala van ? ! ?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Ide to, nije problem.Ne zaliješ par dana da se zemlja malo osuši.Malo počačkaš uz rub sa nekom špicom ili nožićem i izvučeš ga.Ono što je najvažnije sada je da ti zemlja nije suha.Moraš provjeriti dali ti nije suho u središtu bale.Jer se to zna desiti.Voda sklizne uz rubove i oteče kroz rupu.Odozgora izgleda mokro a nije.Ako je to,onda drvce zajedno sa posudom potopi u vodi i drži tako dok ne izađu svi mjehurići.Kad mjehurići prestanu izlaziti iz supstrata-zemlje onda je gotovo i pošteno zalijano.Kad se zemlja previše isuši onda izgubi moć upijanja vode. :zalijevanje:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline donna

E pa..... ovo je strašno, toliko zbubana zemlja- substrat.... toliko tvrdo da nije normalno...potopila sam u vodu i zabadala štapić za ražnjiće lagano oko korjena i još širje ....najviše zraka je izlazilo iz posude u kojoj je to drvce posađeno....posuda je keramika....
Dakle teška komercijala, samo da se proda !

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Eto vidiš,da sam pretpostavljao što nije bilo u redu.Sada će biti bolje.Normalno dalje održavaj vlagu supstrata.Možeš jednom na mjesec tako potopiti da budeš sigurna.Može ti se desiti još da ti pojedini listovi čak i do 30 posto požute i otpadnu.Neka te to ne brine.Njemu isto otpada lišće ako se drži slično ostalom listopadnom drveću.Samo s obzirom da se drži u kući nikad mu ne otpadne sve.Mojima zna otpasti sve lišće,ali na proljeće normalno krenu kao i listopadna drvca.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
E još sam ti zaboravio reći da ti je ta posuda nekakva porozna imitacija kamena.Zato su ti i mjehurići izlazili iz nje.Kupi si na proljeće originalnu posudu.Takve male imaš već za 50 kuna.Ili kakvu zamjensku ali obavezno da ima rupu. :dipl:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline donna

Zahvaljujem na komentaru !
Jel može posuda od hypertufe ?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Zahvaljujem na komentaru !
Jel može posuda od hypertufe ?
Neznam što ti je to,ali može.Samo da je bolja-vrednija-veća od tvoje sadašnje.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline donna

Hypertufa, mješavina cementa, pijeska/šljunka i treseta, može se ubaciti i perlit. I voda naravno.

I još nešto: recite mi koliko je rogač pogodan za bonsai ?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Hypertufa, mješavina cementa, pijeska/šljunka i treseta, može se ubaciti i perlit. I voda naravno.

I još nešto: recite mi koliko je rogač pogodan za bonsai ?

Neznam dali te posude neće upijati previše vlage.?A za rogač ti može reći Marija,to je mediteranska vrsta.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline donna

Hypertufa se ponaša kao terakota po pitanju upijanja vlage. Ja sam proljetos pravila posude.
Rogač sam nedavno dobila, sav neki grbav, pa sam mislila malo se iživljavati na njemu na proljeće. Zato pitam kakav je za bonsai.Ako MArija ima vremena i volje neka mi nabaci nešto u vezi toga.