Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Hibiscus siryacus - update 2013  (Posjeta: 11000 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Hibiscus siryacus - update 2013
« : 04-12-2012, 14:43:03 »
Vidim na onoj temi oko brijesta da neki imaju volje crtkati crtice po drveću, pa evo mog priloga.
Isključimo za početak činjenicu da ovo nije legendarni startni materijal, itd. Pretpostavimo da je ovo materijal za vježbu.
Ovo mi raste u vrtu i prije nego sam razmišljao o bonsaiju (dakle od prije par godina) sam ga uvijek prilično oštro rezao nastojeći dobiti što gušći grm.
Sad obilazim oko njega i pokušavam stvoriti neku predodžbu: što bi iskusni bonsaist vidio u ovome.

Evo što sam ja vidio (ovo može biti točno ili krivo, ne znam):
- krošnja je nasađena na vrhu stabla koje je relativno visoko, i ne vidim pravog načina da dobijem grane na onim 'trećinama', kad bih i pronašao pravu kombinaciju sve skupa bi bilo previsoko i nesrazmjerno debljini stabla
- ovdje se definitivno ima što rezati jer je grana puno previše i u krivim smjerovima
- definitivno mi se čini da bi trebalo maknuti jednu od ove dvije donje debele grane i to vjerojatno gornju jer rastu preblizu
- ona jedna grana koja ide prema otraga je nešto više pa bi mogla ostati
- i na kraju, novi vrh je u sredini
- prilažem nekakav virtual kako bi to izgledalo nakon rezanja, ako gledamo iz ovog kuta a prema satu, lijeva grana je na 9, grana desno na 2, a novi vrh ide otprilike prvo prema 12 vrhom na 7), vjerojatno bi se to sve nekamo svinulo po potrebi.

Nebari nije briljant ali ga ima i ovdje je pod zemljom. Još jedan nedostatak je pokret, jer stablo ide ravno, a moj predviđeni novi vrh malo krivuda. Znam da to nije dobro ali nemam ideju.

Eto, znam da je ovakva mozgalica teško izvediva u 2D prostoru, no možete probati. Cilj ovoga je da shvatim što na drvetu trebam gledati, kako zapravo kreativno 'vidjeti' najbolje što se može izvući. Naravno, u proljeće. I znam Hibiscus nije idealno drvo za bonsai, loše mu zarastaju rane itd. Sve ok, za vježbu...

Offline Marija

Odg: Hibiscus siryacus
« Odgovori #1 : 04-12-2012, 17:53:42 »
Ovo mi raste u vrtu i prije nego sam razmišljao o bonsaiju (dakle od prije par godina) sam ga uvijek prilično oštro rezao nastojeći dobiti što gušći grm.
Na koliko centimetara visine stabla počinje to račvanje grana? Nemam filing koliko je stablo ovako po slici na kojoj nema nu ponosnog vlasnika ni kućnog ljubimca za usporedbu ...?

Evo što sam ja vidio (ovo može biti točno ili krivo, ne znam):
- krošnja je nasađena na vrhu stabla koje je relativno visoko, i ne vidim pravog načina da dobijem grane na onim 'trećinama', kad bih i pronašao pravu kombinaciju sve skupa bi bilo previsoko i nesrazmjerno debljini stabla
Ma kakve trećine, imaš to što imaš. Nije ovo matematika.


Citat:
- ovdje se definitivno ima što rezati jer je grana puno previše i u krivim smjerovima
ne treba pretjerat s rezanjem, već treba popravit smjerove ožicavanjem, a tek onda što se ne uklapa ukloniti. Ako budeš radio obratno otkinut ćeš iskoristivu granu samo zato jer prelazi preko duge.

Citat:
- definitivno mi se čini da bi trebalo maknuti jednu od ove dvije donje debele grane i to vjerojatno gornju jer rastu preblizu
Ne vidim što je to preblizu? Sve mi izgleda OK. Skini grane koje rastu prema unutrašnjosti krošnje i zagušuju je. Uobičajena je greška učinit stablo plosnatim na način da grane koje idu iz glavnog debla idu lijevo ili desno iz debla, dok se prema nazad (što je bitno jer daje dubinu) zanemaruje, a prema naprijed uklanja jer navodno ide prema gledatelju (to je djelomično točno, jer se većina grama prema naprijed također može ostaviti). Greška je odabrat navodnu prednju stranu i oblikovat kao da se stablo samo od tu gleda. Stablo mora izgledat najbolje moguće sa svih strana. Ovdje se oblikuje od mladice i nema opravdanja da negdje nije bilo grane, pa da je eto rupa ....

Citat:
- ona jedna grana koja ide prema otraga je nešto više pa bi mogla ostati
da.

Citat:
- prilažem nekakav virtual kako bi to izgledalo nakon rezanja, ako gledamo iz ovog kuta a prema satu, lijeva grana je na 9, grana desno na 2, a novi vrh ide otprilike prvo prema 12 vrhom na 7), vjerojatno bi se to sve nekamo svinulo po potrebi.
Meni izgleda predrastično. Skinuo si podosta grana koje su iskoristive. Naravno ovo sve govorim bez znanja jel cijelo stablo visoko 90cm ili 20cm ..... što bitno mijenja stvar.
Citat:
Nebari nije briljant ali ga ima i ovdje je pod zemljom.
e, sad ti još trebamo vjerovat ...  :jeb:

Citat:
Još jedan nedostatak je pokret, jer stablo ide ravno, a moj predviđeni novi vrh malo krivuda. Znam da to nije dobro ali nemam ideju.
Kad ideš oblikovat neko stablo i želiš ga pri tom prisilit da bude u nekom stilu koji ti želiš, a ne kako je on krenuo, onda nastaje problem. Ovdje problema nema, kad se pomiriš s tim da ovaj hibiskus raste kao metla ...
Naravno moše i od njega napravit tipični prailni uspravni stil sa nasuprotnim granama, ali meni je to dosadno, pa predlažem metlu  :mdr:

Evo virtuala - prijedloga za rezanje.
U 3. mjesecu ga možeš izvaditi iz zemlje i prikratiti i stavit u neku plitku posudu, a negdje na jesen pozatezat grane o posudu i kako si i sam rekao malo ih oborit prema dole ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Hibiscus siryacus
« Odgovori #2 : 04-12-2012, 18:19:56 »
Mare je sve rekla a ktome čak i napravila virt  :takoTreba: , ne preostaje ti niš drugo nego tako odradit !!!

Offline alexhor

Odg: Hibiscus siryacus
« Odgovori #3 : 04-12-2012, 18:36:06 »
Hmm, Marija, puno hvala na trudu, ovo na kraju izgleda dobro. Bojim se da je stablo nešto malo duže nego na virtualu (pa sam čak dobio ideju da ovdje napravim layer ili onaj prsten od žice, ako hibiskus uopće kuži što s tim napraviti, da dobijem novo korijenje nešto više), napravit ću sutra jednu fotku s nečim za usporedbu veličine.
Dakle, još trebam puno buljiti u stabalca da shvatim point. Ali ok, one step at the time. Zapravo,kad kažeš 'metla' svjestan sam da hibiskus zapravo prirodno teži biti metla, barem što se tiče mladog izrasta koji obično stremi u zrak. Tako da si i tu u pravu. Metla it wiil be.

U svakom slučaju, u proljeće ide u posudu pa ću moći napraviti preciznije fotke (vodoravne).
Hvala.

Offline Bruno

Odg: Hibiscus siryacus
« Odgovori #4 : 04-12-2012, 19:52:26 »
Svarno odlična analiza sa uputama.Dobra ti je ova skica tlocrta smjerova grana

Offline Luc de Fuc

Odg: Hibiscus siryacus
« Odgovori #5 : 04-12-2012, 23:48:47 »
Pravi elaborat, nema šta, Mare stvarno, dala si si truda :chinaman:
I baš je dobro sve rečeno...sve na svome mjestu...
Drfce je malo mršavo, ali sada već ima puno više iskoristivih grana od ove tri koliko si ostavio na svom virtualu.
Mariin virtual je baš dobar, i prvi i drugi...realan je i dobro prikazuje što se stvarno može dobiti ako se krene tim putem. A mislim da drvo baš i zove na taj put...
gud lak

Offline alexhor

Odg: Hibiscus siryacus
« Odgovori #6 : 05-12-2012, 00:29:21 »
Ok, nema druge, tako će i biti, nadam se da ću u proljeće moći priložiti fotku koja će odgovarati ovom rješenju. I meni to ljepše izgleda. Da, ok, pazim kod reza gdje su točno pupovi itd.
Hvala na savjetima.

Offline alexhor

Odg: Hibiscus siryacus
« Odgovori #7 : 10-04-2013, 11:13:48 »
Evo, da hrabro priložim dokle je ovo došlo. Sve se ponavlja kao što sam napisao u prvom postu, više vježba nego nešto drugo. Ovo je moj prvi pokušaj napraviti nešto smisleno.
Sam sam napravio sandučiće, rupe za vodu, rupe za žicu, nogice, sanduci su ok, za sad.
Mislim da sam u tehničkom smislu napravio sve kako treba, stavio mrežice, učvrstio biljke, popunio korijenje supstratom
Supstrate je bez zemlje i drugih "nemodernih" dodataka. Ovo jedno drvo koje ima udlagu je zapravo podložak za žicu (koja se ne vidi iza) kojom je malo "nategnuto" jer nije bilo drugog načina da ga fiksiram na korijenju. 

Najslabija karika cijele priče su, naravno,  sama drvca.

Ovo je Hibiscus syriacus iliti sljezolika, biljka koja "ima problem za svako rješenje", a posebno sa zarastanjem rana.
Ove bijele točke si naravno rezovi, relativno svježi. Kad bolje pogledam možda je ovo krivo napravljeno, možda sam trebao orezati što sam orezao mrvicu dalje od matične grane pa ukloniti kad batrljak umre. Ali kod sljezolike se pokazalo da i kod "diebacka" ostane prilično glupi ožiljak. Kad ovo prolista (ako prolista) vjerojatno će trebati još ponešto maknuti.

Ovaj jedan visoki je primjerak čije sam fotke objavio ranije, i taj bi "hopefuly" trebao biti metla, dok je onaj drugi više nekakav multitrunk.
Ovo vjerojatno neće doživjeti stotu, pa ću kroz par godina ovo moći prebaciti u forum "Krvavi počeci", svi to imate zar ne :).

Ipak bih rado da malo prokomentirate sve skupa, slobodno me kritizirajte ali me nemojte demotivirati :)
Da, znam ovo nije dobar startni materijal :) Ali me jako veseli, jer svako putovanje počinje prviom korakom.


Offline alexhor

Odg: Hibiscus siryacus - update 2013
« Odgovori #8 : 15-04-2013, 09:12:34 »
Sad mi njije baš jasno, jeli ti u redu da sam nadodao nešto na svoj stari post jer izgleda da nitko nije primijetio u zadnjih 5 dana. Ili sam trebao otvoriti novi.... Ali još se nadam...

Offline DonQuijote

Odg: Hibiscus siryacus - update 2013
« Odgovori #9 : 15-04-2013, 11:34:54 »
Dakle, sve si napravio vrhunski, točno kako treba i po PS-u. Drva nisu bog zna što ali nisu ni tako loša da bi ih se trebao sramiti. Dobar početak.
Uopće ne znam kako je tvoj posta došao na drugu stranicu, vjerovatno je začatana prva pa je u par sati nestao s naslovnice, ja ga uopće nisam vidio.
Dakle školski si odradio sve što treba, dobar supstrat, dobar sanduk, dobro prvo oblikovanje, sad pusti drva na miru da se oporave 8) 8) 8) 8)

Offline alexhor

Odg: Hibiscus siryacus - update 2013
« Odgovori #10 : 15-04-2013, 11:37:57 »
Yesssss  :jupije:

Fala Don, nisi me demotivirao....

Offline nkocbek

Odg: Hibiscus siryacus - update 2013
« Odgovori #11 : 15-04-2013, 14:48:46 »
pozdrav svima.

imam tri vrtna hibiscusa koji su stari 8 godina.
jedan je bijeli drugi je šatiran a treči je plavi.neznam kako iz tog materijala napraviti predbonsai odnosno što ostaviti a što maknuti
mislim na grane.molim vas pomognite sa savjetom. slikao sam danas pa me zanima i presađivanje istih.
     pozdrav
     
         dario

Offline alexhor

Odg: Hibiscus siryacus - update 2013
« Odgovori #12 : 15-04-2013, 14:56:51 »
Protestiram kod administratora jer mi je nkocbek zaskočio topic samo zato jer se to grmlje isto zove.  :tuptup:
Bilo bi skroz dobro da si za svoje hibiscuse otvorio svoj topic, umjesto da si zaskočio moj, jer u ovom topicu ja tražim pomoć i slušam savjete za moja dva hibiscusa. :idiot:

Offline nkocbek

Odg: Hibiscus siryacus - update 2013
« Odgovori #13 : 15-04-2013, 15:37:32 »
pozdrav ljutom alexhoru.
zašto otvarati novi topic kada je u pitanju isto drvo i možda isti problemi.

Offline alexhor

Odg: Hibiscus siryacus - update 2013
« Odgovori #14 : 15-04-2013, 16:28:19 »
Ok, tvoja logika je dobra, ali primijećujem da je ovaj topic nastao davno s fotkom iz vrta, i nakon što sam neki dan objavio nove fotke "konkretnih" drvca očekujem od ovih naših starijih nekakve konstruktivne kritike jer se radi o nastavku života jedne konkretne biljke. Ovo nije općeniti topic o hibiscusima nego topic o točno ta dva hybiscusa. Ovdje bih rado objavio fotke i nakon 2-3 mjeseca, konkretnih istih drva. Možda kad ljudi prokomentiraju ova moja dva jadna drvca, to zapravo neće biti odgovor na tvoje pitanje i obrnuto, a nas oboje ćemo se zaletavati na svaku mail obavijest da je u ovom topicu stigao odgovor.
Jel to ima smisla? :zbunjen:

Zato ja mislim da si malo napravio nered, forum se zove "početnici pitaju" i idealno je da je svaki topic jedan slučaj jednog početnika, da bismo svi a i onaj tko pita mogli dalje pratiti konverzaciju i razvoj teme.

E, ako sam ja u krivu, onda me vi ostali ispravite, fućkaš moju progresiju, zaboravimo to i ajmo razgovarati svi o tvojim hibiscusima.
Molim sve naknadne komentatore da obavezno naznače koja drvca komentiraju kako bi bilo barem malo reda, i kako ne bih ja odrezao ono što ste rekli njemu i obrnuto.  :mad3: