Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Debljanje grana i ramifikacija  (Posjeta: 16020 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Luc de Fuc

Debljanje grana i ramifikacija
« : 17-12-2012, 14:27:35 »
Da se malo nadovežem na raspravu: Ja imam 10-ak vrsta listopadnog drveća i svaka ima drugačiji način uzgoja krošnje i kasnije održavanje iste.
Kod orjentalisa pali sve i orezivanje i puštanje apikalnog vrha. Kod betulusa kad odrežeš vrh grane nema više (bitnog) debljanja iste. Kod drijena nema grananja dok ne režeš. Kod bukve moraš tempirati rezanje unutar jednog tjedna negdje u 7. mjesecu...itd. Zatim unutar iste vrste drukčije se radi prvih par godina drukčije kad je krožnja "zrela"...
Sviđa mi se tvoje rezimiranje gal, jer zapravo na kraju krajeva svako drvo brije svoju spiku  :hihihi:
a kaj se tiče ovog debljanja na orjentalisu, sjećam se da je Mario pisao i stavljao svojevremeno slike o tome kako je orezao granu više puta u istoj sezoni a ona je deebljala i deebljala...nemam to iskustvo ali probat ću na par grana baš da vidim kak bu hrgan reagirao/rastao...
sve u svemu mislim da deeefinitivno, pogotovo kod velikih hrgana, treba razmišljati o tome kako što prije dobiti deebele donje grane a ne samo izgraditi krunu krošnje...jerbo to onda zgleda neprirodno...

Offline Marija

Odg: Debljanje grana i ramifikacija
« Odgovori #1 : 17-12-2012, 16:29:05 »
a kaj se tiče ovog debljanja na orjentalisu, sjećam se da je Mario pisao i stavljao svojevremeno slike o tome kako je orezao granu više puta u istoj sezoni a ona je deebljala i deebljala...nemam to iskustvo ali probat ću na par grana baš da vidim kak bu hrgan reagirao/rastao...

Grane bjelograbagraba debljaju bez problema. Evo jednog primjera. Stablo je početku nakon vađenja 2009. imalo samo 3 debla i izgledalo zastrašujuće  :hihihi:, a evo na zadnje dvije slike kako izgleda sada. Ima ljudi na slici, pa se lako da vidjeti koliko je grana odebljala nakon 4 sezone vegetacije. SVE grane koje izlaze iz debla  su stare 4 god.


Na drugoj slici se vide godinu dana stare tanane grančice. Sjećam se da sam tada razmišljala kako ovo stablo nikada neće izgledati dobro radi disproporcije u debljini.
A danas su nove grane toliko odebljale i sve zajedno izgleda jako dobro, na moje veliko iznenađenje.

Naravno u međuvremenu je bilo par drastičnih orezivanja unazad .... i što kaže Gal, sada to više nije potrebno, krošnja se oblikuje na drugi način kad stablo ima temeljnu strukturu.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Debljanje grana i ramifikacija
« Odgovori #2 : 17-12-2012, 16:55:22 »
Lijevo je stablo nakon vađenja (naknadno je većina grančica uklonjena - nema takvu sliku na žalost).
Strelica pokazuje mjesto gdje nije bilo grane 2009. i granu nakon 5 sezona rasta.

Vrijeme radi za bonsaiste.  :smile:

Naravno ovo je vrh stabla i tu je biljka najjača. Zanimljivo je pogledati i najdonju granu  koja na deblu raste desno. Ona je ostala slične debljine u tih 5 godina.... a ova nova grana ju je premašila u debljini.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Debljanje grana i ramifikacija
« Odgovori #3 : 17-12-2012, 17:10:47 »
Da se malo nadovežem na raspravu: Ja imam 10-ak vrsta listopadnog drveća i svaka ima drugačiji način uzgoja krošnje i kasnije održavanje iste.
Kod orjentalisa pali sve i orezivanje i puštanje apikalnog vrha. Kod betulusa kad odrežeš vrh grane nema više (bitnog) debljanja iste. Kod drijena nema grananja dok ne režeš. Kod bukve moraš tempirati rezanje unutar jednog tjedna negdje u 7. mjesecu...itd. Zatim unutar iste vrste drukčije se radi prvih par godina drukčije kad je krožnja "zrela"...
7-8 godina pokušavam skužit jasen ... deblja sporo, niti baca nove grane ... ništa ne razumjem  :idiot:
A s druge strane ovce naprave ovo na slici, bez problema.  :hair:

... i tko je sada ovca u ovoj priči???  :loco:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Debljanje grana i ramifikacija
« Odgovori #4 : 17-12-2012, 17:27:14 »
Jasen ima 65 cm visine. Evo što se ovdje dogodilo u 5 sezona vegetacije.
Vršna grana je izrasla u prvoj sezoni rasta (nakon vađenja) 2007.g.  .... i godinama poslije skoro iste je debljine ... akropetalnosti usprkos  :frown:
Ramifikacija je bolja kod ovaca.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Debljanje grana i ramifikacija
« Odgovori #5 : 17-12-2012, 19:52:48 »
U nećemu je caka koju bi bilo dobro istražiti.Nisu inaće samo ovce u pitanju.Kod mene na livadama u jednom djelu ima dosta srna.Rastu maleni grmovi divljih jabuka koje brste srne jer su grančice dosta slatkaste.Krošnje tih jabučica toliko su guste,isprepletene,sa puno kratkih vrhova,da među njih ne možeš gurnuti skoro prst,a kamoli šaku.A možda je važno i vrijeme kada to ovce ili srne ućine.Mislim da srne brste tokom zime kad je snijeg i oskudica hrane.Za ovce neznam.Ja bih Marija napravio pokus.Posadite jedan običan jasen u posudu i stavite ga negdje u vrt kod ljudi koji imaju ovce,pa će te vidjeti rezultat.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline gal

Odg: Debljanje grana i ramifikacija
« Odgovori #6 : 18-12-2012, 09:42:51 »
Kao što rekoh svaka vrsta drugačiji pristup. Slike betulusa - grana oznaćena strelicom, pušten vrh da nesmetano raste, ostatak krošnje orezivan, vidi se koliko je razlika u zadebljanju. Na toj grani sam odmah ožicavao i orezivao sekundarne grane, a kad je dosta ojačala višak sam samo jednostavno odrezao. Jasen je potpuna suprotnost betulusu jedan raste već drugu godinu nesmetano, šibe su već oko metra duge i ništa, jednako debele cjelom dužinom, bez remifikacije.

Offline Marija

Odg: Debljanje grana i ramifikacija
« Odgovori #7 : 18-12-2012, 09:45:44 »
Odličan primjer, Gal!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Luc de Fuc

Odg: Debljanje grana i ramifikacija
« Odgovori #8 : 18-12-2012, 10:20:10 »
Odličan primjer, Gal!
školski primjer! bravissimo gal!  :great:

btw, na hrgetini od orientalisa (eno ga raste u kaci za vino na dvorištu  :idiot:) imam primjer "bazalne" a ne apikalne dominacije... isto sam skužio i na hrgi od betulusa (eno ga isto u kaci u vrtu :hi:)...
čuo sam za to kod japanskog javora, ali ne kod grabova... :zamisljen: pretpostavljam da je to zato jer sam u tom donjem dijelu ostavio tj prikratio više "palac" debelih grana, nego na vrhu skraćenih debala, pa je iz tih grana lakše i jače potjeralo...nije da je potjeralo u dnu stabla, kako znaju tjerati novi izboji, nego baš u donjem dijelu debla...
sada nemam slike, bum ih stavil kasnije...
imate takih iskustava?

Offline gal

Odg: Debljanje grana i ramifikacija
« Odgovori #9 : 18-12-2012, 10:50:45 »
imam primjer "bazalne" a ne apikalne dominacije... isto sam skužio i na hrgi od betulusa (eno ga isto u kaci u vrtu :hi:)...
imate takih iskustava?
...kad sve odrežeš "na panj" aktiviraš spavajuće pupove koji su to jaći što su bliži korjenu, pogotovo kad vadiš u rano proljeće pa se dio orezanih grana "prosuši" odozgo. Gruntam da bi to bila ta "bazalnost". Primjetio sam da je "bazalnost" veća što je korjen slabiji ..

Offline Luc de Fuc

Odg: Debljanje grana i ramifikacija
« Odgovori #10 : 18-12-2012, 11:18:23 »
Da, to mi je logično da je bazalnost veća što je korijen slabiji, i baš sam si tako i mislil...bala korijenčića i nije bila neka, pa je i logično da je drvo išlo "na sigurno" tj. nije riskiralo sa tjeranjem to malo sokova skrooz u vrh nego je aktiviralo "ziher" pupove koji su niže...
Zato sam i zagovornik toga da drvo koje mislim vadit na proljeće u jesen prije tog proljeća (kad opadne list) u prirodi capnem na visinu tako da mi aktivira spavajuće pupove tam di ih trebam...

Offline Adrian

Odg: Debljanje grana i ramifikacija
« Odgovori #11 : 18-12-2012, 17:16:57 »
Citat:
"Na toj grani sam odmah ožicavao i orezivao sekundarne grane, a kad je dosta ojačala višak sam samo jednostavno odrezao."

Je, to 100 % pali i kod graba i kod javora i kod lipe! Samo prvo uzgojiš sekundarne i onda pustiš vrh.

Offline Luc de Fuc

Odg: Debljanje grana i ramifikacija
« Odgovori #12 : 19-12-2012, 06:59:23 »
Citat:
"Na toj grani sam odmah ožicavao i orezivao sekundarne grane, a kad je dosta ojačala višak sam samo jednostavno odrezao."

Je, to 100 % pali i kod graba i kod javora i kod lipe! Samo prvo uzgojiš sekundarne i onda pustiš vrh.
Je, klasična "sacrifice branch". Radi se i na crnogorici, pogotovo na shohinima ostavljajući cijeli vrh koji je 5 puta veći od onoga kaj poslije ostaje...pa se svi pitaju štoo je sad ovo?! Kakvo je to drvo?! a onda kad dodje taj dan kad to caaapneš van, transformacija doo bola! To su mi super trenutci!  :haaaahaaaaa:
Btw. (makar sam to rekao već stooo puta) Maaaare, drveće vam je  :wow: :surprised: !!!

Offline Marija

Odg: Debljanje grana i ramifikacija
« Odgovori #13 : 19-12-2012, 12:22:03 »
Je, klasična "sacrifice branch".
Na bjelograbu  ne trebaju sacrifice grane. Ako kreneš bonsai uzgajati iz "panja" samo debla ili više njih, jednoistavno sve deblja i raste. Najočitije na je mom prvom primjeru.  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Luc de Fuc

Odg: Debljanje grana i ramifikacija
« Odgovori #14 : 19-12-2012, 12:33:16 »
Je, klasična "sacrifice branch".
Na bjelograbu  ne trebaju sacrifice grane. Ako kreneš bonsai uzgajati iz "panja" samo debla ili više njih, jednoistavno sve deblja i raste. Najočitije na je mom prvom primjeru.  :smile:
ok, znači bjelograb: njet žrtvene grane! checked!  :hihihi:
ali ovaj galov betulček je primjer žrtvene grane...
mislim, nije drvo žrtvena grana neg ima jednu takvu... :girl: zeka peka  :hi: