Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Postolja za suiseki  (Posjeta: 101321 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Postolja za suiseki
« : 18-05-2007, 19:32:06 »
Nemam sada što raditi na tih svojih par jadnih drvaca pa sam odlučio raditi postolja za suiseki.
Imam alat, odlično drvo  i ponešto stolarskog iskustva.  Samo mi fale zanimljivo kamenje. To ću prikupiti s vremenom, ali za sada nudim pogodbu.
 Za dva kamena, nudim jedno postolje. Dakle ja si odaberem kamen za sebe, a za drugi napravim postolje i vratim ga zajedno s tim postoljem.
Nudim i garanciju, ako postolje ne odgovara iz bilo kojeg razloga, vraćam kamenje.
Za početak nešto jednostavnije, nešto ovako

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #1 : 18-05-2007, 19:33:23 »
ili ovako

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #2 : 18-05-2007, 19:49:17 »
Debljina dasaka pogodnih za rezbarenje je nekih 4 centimatra tako da ogromno  :mdr:kamenje ipak ne dolazi u obzir

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #3 : 19-05-2007, 22:52:28 »
Pogodba otpada jer se niko nije javio :mdr: A ja sam u međuvremenu uložio natčovječanski trud i prošetao se po Sljemenu. Natrpao sam ruksak kamenjem tak da sam ga jedva nosio, na kraju je i puknuo. U njemu je sigurno bilo pedesetak kila kamenčuga.
Što ću kad mi se svaki slijedeći činio sve ljepšim i ljepšim :mdr:
Kad već nikoga nema ovdje onda ću sam sa sobom tipkati i napraviti mala uputstva za početnike i mazohiste o tome kako napraviti postolje za suiseki. Popračeno fotkama, naravno. Jedino što će biti u nastavcima, jer ja ipak moram na posao u međuvremenu...a ne ko neki koji drilaju po cijeli dan :mdr:

Offline veljko

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #4 : 19-05-2007, 23:05:45 »
Evo javljam se, da ne bude monolog, ili kako bi neki rekli... rectacija!  :rofl:

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #5 : 19-05-2007, 23:06:14 »
Dakle:
 Korak br. 1.
Odabrati kamen. Nemojte se zeznuti kao ja i u ruksak trpati sve na što naiđete. Bolje je posložiti ih uz put pa pokupiti na povratku. Kako traženje napreduje tako i kriteriji rastu tako da će vam se na kraju dogoditi da doma dođete sa hrpom bezveznog kamenja a u ruci nosite posljednji, onaj pravi. Zapravo bi najbolje bilo da kamenje tražite onako usputno pa kad naiđete na nešto zgodno pokupite to.
 Ja sam na kraju odabrao ovaj

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #6 : 19-05-2007, 23:09:01 »
Riječ je o zelenom Sljemenskom kamenu koji mi je ličio na planinski vrh. Ima posebno zanimljivu pukotinu. Mislio sam da je puna zemlje i kamenčića pa sam počeo čistiti :wall: Tek pri kraju čišćenja sam skužio da je to u nstvari prljavi (od zemlje) kvarc. MOgao sam dakle imati kamen presječen linijom kvarca a ovako imam malu spilju u kojoj ima ponešto bijelog kamenja. Šteta ali i ovako je zanimljiv. Veču sliku ću staviti kad sve bude gotovo.

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #7 : 19-05-2007, 23:10:03 »
Evo da se vidi veličina

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #8 : 19-05-2007, 23:11:14 »
Bok Veljac
 Danas sam jednoj mladoj dami preporučio da ti se javi u klub. Rekoh da ćeš je sve naučiti :gigle:

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #9 : 19-05-2007, 23:13:52 »
KOrak br 2.
Odabrati  dasku.
 Idealna bi bila recimo tikovina jer je vječna. Hrastovina isto tako, pa čak i jasen, ali sve to je jako tvrdo i teško za rezbarenje. Ako se ne želite iskilaviti odaberite recimo Sambu, egzotično mekano drvo bez kvrgi. Vrlo je mekano i lako se rezbari a mana mu je što nema zanimljivih godova.
Budući da ovdje neće biti vlage,kao na postoljima,  samba je dobar izbor.

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #10 : 19-05-2007, 23:16:21 »
Ah, da. Ako kamen nije ravan s donje strane, malo ga skrešite da smanjite kvrge, manje ćete morati dubiti dasku i onda ona može biti pliča. Kamen je najbolje tucati ovakvim, čekićem. Mislim da je to baš čekić napravljen za rad na kamenu, uopće nemam pojma odakle mi taj čekić.  :dunno:Vjerovatno sam ga nekom ukrao.

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #11 : 19-05-2007, 23:21:25 »
I još vam treba alat za rezbarenje i rad na drvu.
 Jedno ravno dlijeto, jedno poluokruglo rezbarsko, ( s njime nemate onih gadnih cufanja kad radite, ostaju fini žlijebovi)
Čekić bi trebao biti drveni, ne mora baš kao na slici ali svakako drveni jer s takvim možete fino kontrolirati dlijeto.

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #12 : 19-05-2007, 23:25:53 »
Eh, kada ste sve to prikupili, prije ozbiljnog posla treba popiti jedno pivce, da se posao ne urekne i ne pođe ukrivo :mdr:

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #13 : 19-05-2007, 23:27:54 »
Korak br. (neznam više koji) valjda je slijedeći...eto kako piva djeluje na prazan želudac :mdr:

Zacrtavanje. Stavite kamen na dasku i zacrtate njegov oblik

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #14 : 19-05-2007, 23:29:49 »
Sad počinje ozbiljan posao, unutar crte počinjete rezbariti, pravilo je bolje manje nego više
Tu budite pažljivi jer je to budući rub postolja. Vrlo je bitno da dlijeto bude jako oštro tako da ne trga drvo i ne "cufa ga"
Kako se dlijeto oštri, ne moram vam objašnjavati, bonsaisti imaju dosta oštrog alata, pa znaju. :mdr: