Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bjelograb #23  (Posjeta: 13902 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Bjelograb #23
« : 26-01-2013, 17:57:13 »
Prva slika 2009 godina, nakon vađenja. Druga i treća su izgled bjelograba danas, a na zadnjoj moguća budućnost.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Adrian

Odg: Bjelograb #23
« Odgovori #1 : 26-01-2013, 18:27:15 »
Je, fotka grab3 je bolja prednja strana.  :great:

Offline Andrija Zokić

Odg: Bjelograb #23
« Odgovori #2 : 26-01-2013, 18:41:37 »
Napominjem da je grab samo jednom ožicavan i iduću zimu žica ide ponovno na njega.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Bjelograb #23
« Odgovori #3 : 26-01-2013, 20:24:02 »
Baš sam se dopisivao s Maurom danas...i on veli da on radi krajem svibnja defolijaciju svih zdravih drva...listopadnih...i žica ponovo.
Dakle, tema je bila moji orientalisi koje sam slagao ovih dana...kaže Mauro, ok, super, sada ostavljaš žicu do svibnja...početak lipnja, defolijacija kompletno i sprežicavanje ponovo. On tako dobije dvogodišnji rezultat u godini dana.
Ja moram priznati da nisam radio defolijaciju orientalisa još...radio sam drugo drveće. Ideja mi je simpatična za probati, i mislim da ću probati to duplo žicanje uz skidanje zelene mase totalno.
Naravno da to dolazi u obzir na zdravim i snažnim drvima

Offline Marija

Odg: Bjelograb #23
« Odgovori #4 : 26-01-2013, 21:57:25 »
Defolijacija je stres. Ne mislim da je to dobar sistem.
Posebno ne na grabu koji bez defolijacije baca grane iz svakog pupa na grani i treba ga cijelo ljeto razrijeđivat iznutra i barem 5 puta orezat vrhove ....

Mi svaku zimu žicamo stabla, kreneno negdje u 11. mjesecu pa do proljeća .... u isto vrijeme nam je sezona vađenja, tako da kombiniramo vađenje - žicanje. Taman kad stigne proljeće smo pri kraju i počinjemo sa žicanjem lišćara ....
Praksa je pokazala da orientalisi kojima je građena krošnja od nule i koji su par sezona žicani, ne treba ih opet cijele požicavati, samo tu i tamo nešto editirati i ožicati periferiju krošnje. Naravno uvjet je da ranije kad si to radio si znao što radiš i udario si dobre temelje krošnji....  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Adrian

Odg: Bjelograb #23
« Odgovori #5 : 27-01-2013, 07:39:43 »
..."Ideja mi je simpatična za probati, i mislim da ću probati to duplo žicanje uz skidanje zelene mase totalno."..
Zlatno pravilo. Sve novo probaj, ali uvijek prvo samo na jednom drvetu! U suzama naučeno!

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Bjelograb #23
« Odgovori #6 : 27-01-2013, 09:25:23 »
..."Ideja mi je simpatična za probati, i mislim da ću probati to duplo žicanje uz skidanje zelene mase totalno."..
Zlatno pravilo. Sve novo probaj, ali uvijek prvo samo na jednom drvetu! U suzama naučeno!
Pa nisi valjda pomislio da bi to eksperimentalno napravio na svim drvima  :question:
Neeeee...izaberemo jedno, manje bitno, pa probamo...vidimo kak to hoda  ;)

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Bjelograb #23
« Odgovori #7 : 27-01-2013, 09:29:41 »
Defolijacija je stres. Ne mislim da je to dobar sistem.
Posebno ne na grabu koji bez defolijacije baca grane iz svakog pupa na grani i treba ga cijelo ljeto razrijeđivat iznutra i barem 5 puta orezat vrhove ....

Mi svaku zimu žicamo stabla, kreneno negdje u 11. mjesecu pa do proljeća .... u isto vrijeme nam je sezona vađenja, tako da kombiniramo vađenje - žicanje. Taman kad stigne proljeće smo pri kraju i počinjemo sa žicanjem lišćara ....
Praksa je pokazala da orientalisi kojima je građena krošnja od nule i koji su par sezona žicani, ne treba ih opet cijele požicavati, samo tu i tamo nešto editirati i ožicati periferiju krošnje. Naravno uvjet je da ranije kad si to radio si znao što radiš i udario si dobre temelje krošnji....  :hihihi:

To je sve ok što kažeš...uostalom, i sam radim isto. Htio sam samo podijeliti s vama Maurovu reakciju u razgovoru i što on radi na svojim listopadušama.
Znatiželjan kakav jesam, probat ću na nekom drvu isto, tek tak, da mi dupe vidi eksperimenta.
On isto radi sa quercusima, mahalebima itd

Offline jurica

Odg: Bjelograb #23
« Odgovori #8 : 27-01-2013, 10:18:00 »
Defolijacija je stres. Ne mislim da je to dobar sistem.
Posebno ne na grabu koji bez defolijacije baca grane iz svakog pupa na grani i treba ga cijelo ljeto razrijeđivat iznutra i barem 5 puta orezat vrhove ....

Mi svaku zimu žicamo stabla, kreneno negdje u 11. mjesecu pa do proljeća .... u isto vrijeme nam je sezona vađenja, tako da kombiniramo vađenje - žicanje. Taman kad stigne proljeće smo pri kraju i počinjemo sa žicanjem lišćara ....
Praksa je pokazala da orientalisi kojima je građena krošnja od nule i koji su par sezona žicani, ne treba ih opet cijele požicavati, samo tu i tamo nešto editirati i ožicati periferiju krošnje. Naravno uvjet je da ranije kad si to radio si znao što radiš i udario si dobre temelje krošnji....  :hihihi:

To je sve ok što kažeš...uostalom, i sam radim isto. Htio sam samo podijeliti s vama Maurovu reakciju u razgovoru i što on radi na svojim listopadušama.
Znatiželjan kakav jesam, probat ću na nekom drvu isto, tek tak, da mi dupe vidi eksperimenta.
On isto radi sa quercusima, mahalebima itd

Ja isto to radim na Hrastu ,Rašeljki i svim vrstama Javora i do sada nisam radi toga izgubi ni jedno drvo .
Napominjem da nakon napravljene defolijacije drvo više ne prihranjujem do slijedećeg proljeća .

Offline gal

Odg: Bjelograb #23
« Odgovori #9 : 28-01-2013, 08:01:54 »
Napominjem da nakon napravljene defolijacije drvo više ne prihranjujem do slijedećeg proljeća .
ček, ček, ...drvo recimo prolista u 4. mjesecu, defolijaciju radiš u recimo 6. i onda ne gnjojiš do 4. mjeseca slijedeće godine, dakle gnojiš samo dva mjeseca? Jesam li ja to dobro polovio?

Offline Marija

Odg: Bjelograb #23
« Odgovori #10 : 28-01-2013, 09:24:28 »
To svakako nije sistem za dobiti DUPLI rezultat, kako Mauro kaže.
Posebno ako se stablo poslije toga ne prihranjuje...

Mi grabove tijekom sezone rasta orežemo valjda 5 puta, a i iznutra ih treba razrjeđivati.
Iz svakog pupa na grabu će izrasti grana. Mislim da je rekorder po tome. Ni kod masline nije tako masovan prirast.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Adrian

Odg: Bjelograb #23
« Odgovori #11 : 28-01-2013, 17:15:29 »
Samo da napomenem da sam ja ubio dvije lipe koje sam imao 6 -7 godina kad sam prvi puta na obje napravio defolijaciju i dalje pojačano gnojio. Svih tih godina prije - do prve defolijacije su bile savršeno zdrave. :question:

Offline jurica

Odg: Bjelograb #23
« Odgovori #12 : 28-01-2013, 18:06:01 »
Napominjem da nakon napravljene defolijacije drvo više ne prihranjujem do slijedećeg proljeća .
ček, ček, ...drvo recimo prolista u 4. mjesecu, defolijaciju radiš u recimo 6. i onda ne gnjojiš do 4. mjeseca slijedeće godine, dakle gnojiš samo dva mjeseca? Jesam li ja to dobro polovio?
Da ,upravo tako počnem sa prihranom polovicom 3. mj. i prihranjujem intenzivno do polovice 6. mj . Napravim defolijaciju i u hladovinu sa drvima dok ponovo ne bace lišće.
Kada ponovo prolistaju vraćam na sunce ali više ne prihranjujem i to za sada radim na pojedinoj jedinci svaku drugu godinu.
Kod javora i hrasta rezultati odlični , kod rašeljke tako tako , sa drugim vrstama još to nisam radio . Kod Orijentalisa defolijaciju smatram nepotrebnom iz razloga koje je i Marija navela.

Offline Marija

Odg: Bjelograb #23
« Odgovori #13 : 06-03-2017, 11:04:37 »
 :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bjelograb #23
« Odgovori #14 : 06-03-2017, 12:34:59 »
Jako lijepo drvce,dobra remifikacija za ove godine.Veličina po mojoj mjeri. :great:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!